Eski 14-04-04, 18:55 #1
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Arrow Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Xbox Bilgi Servisi

Baktımki bir çok kişinin Xbox hakkında bilgi sahibi degil.
--Hem xbox hakkında yaşadıgın problem ve sorunlarınızı yazın bilgim yettigince cevapvermeye çalışacagım.
--Bura günlük xbox hakkında gelişmeleri yazmaya çalışacagım. Tabi her haberi yetiştiremem sizlerde yardım edin herkeze yararımız olsun.
------XBOX HABER-----------------
------İlk Haber Xbox Satışlarının 2Katlandıgı ve yakında Ps2 satışlarını geçecegi söyleniyor.
------
--sizin bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.
-----------------------------------------------
0-Xbox ile Divx ve Video Dünyasının Sonu!
Xbox'la biraz haşır neşir olmuş kişiler bilirler, Xbox ile neredeyse yapabileceklerinizin sınırı pek yoktur. Özellikle son zamanlarda piyasada DVD Playerlardan sonra DivX Player'larında çıkmaya başlamasıyla video son kullanıcılar video ziyafetlerine hazırlanıyorlar.

Xbox ise burada ortaya çıkıyor aslında. Türkiye'de çıkmış olan DivX Player'lardan haberiniz vardır mutlaka fakat Playstation 2'den çok üstün olan oyun konsolu ile neler yapabileceğinizi şimdi göreceksiniz.

Daha öncede tanıtımını yaptığımız Xbox Media Player sayesinde Xbox'ın oyun konsolunun yanı sıra neler yapabildiğini kısaca göstermekte fayda var. Xbox Media Player'in tanıdığı formatlar:

- MPEG-1 (VCD/MPG) ve MPEG-2 (SVCD/MPEG/DVD/VOB/DV) video
- DivX;-) 3.11, OpenDivX 4.0, DivX 5.03, XviD, ve BivX
- Windows Media Video v7, v8 ve v9 (MSMpeg4/WMV v1, v2 & v3)
- RealVideo 1.0 ve RealVideo 2.0 (G2)
- QuickTime 6.0 video
- Sorenson v1/v3 (SVQ1/SVQ3) QuickTime video
- Theora Video (VP3/SVQ3) video
- AVC - Advanced Video Coding (H.264)
- Intel Indeo 3.1/3.2 (Indeo3)
- NuppelVideo (NUV)
- VIVO 1.0 ve 2.0 (VIV)
- Autodesk FLI ve FLC Animation
- WAV ve PCM audio format
- MP3 (MPEG layer 1, 2, ve 3) audio
- OGG (Ogg Vorbis audio codec)
- WMA - Windows Media Audio v1 ve v2 (WMA1/2 / DivX Audio v1/v2)
- WMA - Windows Media Audio v9 (WMA9) (via WMV9 DLL's)
- AC3 (Dolby Digital 5.1)
- AAC - Advanced Audio Coding (MPEG-4 audio) in video
- BMP picture/image
- JPG/JPEG picture/image
- GIF picture/image
- PNG picture/image
- TIF/TIFF picture/image
- TGA picture/image
- PCX picture/image
- ICO picture/image

Gördüğünüz gibi Xbox aldığınızda elinizde dünyanın teknik özellikleri en iyi oyun konsolu (Playstation 2 dahil) ve mükemmel bir Media Player... Şimdi DivX Player alarak bir sürü uyum sorunu yaşamak var ve bir kenarda biraz daha (fakat çok değil) ek maliyetle elinizin altında bize göre dünyanın en iyi oyun konsolu olan Xbox ve oyunları aynı zamanda sorunsuz film, video görüntüleri ve resimleri izleme imkanı.. Tabi ki altyazı desteği de var ve daha birçok fonksiyon..

Daha başka ne demek lazım.. Her zaman geliştirilen yazılımlar sayesinde yeni çıkan her formata erişebilmek kulağa hoş geliyor olsa gerek..

Mesajı son düzenleyen [MaKGayVir] ( 16-10-04 - 20:21 )
 
Eski 30-04-04, 12:22 #2
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Xbox Hakkında Sorun ve sorularını yazabilirsiniz.

1-Xbox’ın güvenlik sistemi hack’lendi

ABD’de bir bilgisayar öğrencisi, Microsoft’un Xbox oyun konsolunun başka yazılımları çalıştırmasını önleyen sistemini kırdığını duyurdu. ‘Çalışmasıyla’ ilgili sonuçları öğrencisi olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) web sitesine gönderen Andrew Huang, Xbox’ın yasal bir yazılım olarak tanıyabilmesi için, bir oyun diskinin sahip olması gereken yazılım anahtarlarını nasıl ele geçirdiğini anlattı. Bu anahtarı kullanan hacker’lar Xbox için, Microsoft ürünü olmayan, Web tarayıcıları, Mp3 player’ları ve daha pek çok farklı uygulama geliştirebilir.

Ancak hacker’lar bu ‘buluştan’ yararlanamayacak, çünkü Huang, yasal hakları Microsoft’a ait olduğu için bu kodu ya da anahtarı başkalarıyla paylaşmayacağını açıkladı. Huang, yasal olarak nitelendirdiği araştırmasıyla ilgili olarak Microsoft’la temas halinde olduğunu da belirtti.

KODU 3 HAFTADA KIRDI

Xbox kodunu kırmak için Huang, tasarladığı özel bir devre panelini, Xbox’ın iki anahtar bileşeni arasına lehimlemiş. Bu panel iki bileşen arasındaki trafiği engellediği için, Huang kiritik güvenlik anahtarlarını çıkarmayı başarmış. MIT son sınıf öğrencisi, kodu kırmanın kendisine, 50 dolar ve 3 haftaya mal olduğunu söylüyor.

Huang’a göre, Xbox’daki ana güvenlik açığı, Xbox bileşenlerinin kullandığı anahtar ve diğer güvenli kodlarının şifrelenmemiş olmaması. Microsoft, hacker’ların veri akışında araya girmesini imkansız hale getirmek için, yüksek hızlı HyperTransport bağlantıları, ‘yetersiz’ çiplere ve bazı donanım önlemlerine güvenmiş.

Uzmanlar sistemin hızlı çalışması durumunda, bu önlemlerin işe yarayacağını düşünüyor, ancak Huang, mutlaka kriptografi kullanılması gerektiğini savunuyor.

AMAÇ PC’YE UCUZ ALTERNATİF YARATMAK

Huang, Xbox’ın güvenlik sistemini kırmaya yönelik ‘araştırmasını’ bu çalışmanın sonuçlarından yasal olarak yararlanma yönünde ilerletmeyi hedefliyor. Huang, Xbox’ı yüksek performanslı, düşük maliyetli bir PC alternatifi haline getirecek açık kodlu yazılımlarda büyük bir patlama bekliyor.

Teknolojik olarak PC’ye benzeyen 199 dolarlık Xbox, yüksek performansıyla bilgisayar meraklılarının ‘iştahını’ kabartıyor. Bu kişiler, Xbox’ı Linux işletim sistemi sayesinde tek başına bilgisayar olarak kullanabilmeyi ‘düşlüyor’.

Microsoft, Huang’ın bu girişimin tüketici ve ortaklarına yönelik herhangi bir tehdit oluşturmadığını duyurdu. Akademik girişimleri destekleriklerini belirten yazılım devi, Microsoft’un ve ortaklarının entellektüel mülkiyet haklarını ihlal etmeye yönelik girişimlerin de takipçisi olacaklarını vurguladı.

-------------------------------------------
2-Microsoft Xbox kabuğundan sıyrıldı

Microsoft, Xbox’ın sınırlı sayıdaki Crystal Edition versiyonunu satışa sundu. Saydam bir kasaya ve benzer şekilde iki tane renksiz oyun kumandasına sahip olan cihaz Avrupa’da yaklaşık olarak 200 Euro’dan satılacak. Üretici, koleksiyon parçası olarak tanımladığı bu modelin bir yaşam stili nesnesi olarak düşünülmesini istiyor. Microsoft, koleksiyoncuların daha da ilgisini çekmek için bu ürünün sadece bir kere piyasaya sunulacağını duyurdu.

Xbox üreticisi, geçen sene de benzer şekilde oyun konsolunu şeffaf yeşil renkli olarak piyasaya sunmuştu. Microsoft, Crystal Edition’ın geçen seneki üründen çok daha fazla ilgi görmesini bekliyor.

-------------------------------------------
3-Xbox'larda IBM Teknolojisi

Microsoft yaptığı açıklamada IBM ile Xbox'larda beraber çalışmaya karar verdik dedi. Yeni Xboxlarda bir takım köklü değişiklikler ve yenilikler olacağı kesin. Microsoft Xboxlarda kullandığı görüntü kartlarınıda değiştirmişti. Daha önce Nvidia ile çalışan Microsoft yeni seri Xboxlar için ATI ile anlaşmıştı. Microsoft kendi yazılım ve araştırma gücünü IBM'in işlemci teknolojisi ile birleştirdiğinde muhteşem sonuçlar alacağına inanıyor.
IBM'in PowerPC işlemcileri Nintendo'nun GameCube oyun konsollarında kullanılıyor.

-------------------------------------------
--Xbox Hakkında Standart & Yeni Haberleri buraya sundum bilginiz olması açısından.
---En yeni Xbox haberlerini yeni mesajlarla artık burda sunmaya çalışacagım.

Mesajı son düzenleyen [MaKGayVir] ( 16-10-04 - 20:21 )
 
Eski 15-05-04, 16:57 #3
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Arrow Cvp: Xbox Hakkında Sorun ve sorularını yazabilirsiniz.

4-Yeni Micrisoft Xbox2 2006'da Hazır Olacak

Microsoft başkanı Steve Ballmer açıklamasında "şirketin oyun konsolu Xbox'ın yeni modeli için kullanıcılar 2006'yı bekleyecekler" dedi.Oyun konsollarının piyasa ömrü yaklaşık 5 yıl olarak görülüyor. Xbox 'ın 2006 olarak açıklanan tarihi bu yüzden biraz uzun bir tarih, bunun sebebi Xbox'ın rakibi Sony PlayStation3'ün üretim tarihi olarak belirlenen 2005 yılına yetişmeyeceği görüşü.
Sony PlayStation3 için geliştirilen hücresel işlemcinin üretimi uzun süreceği açıklanması PlayStation3 'ün gecikeceği habercisi. Microsoft ile Nvidia arasında soğuk rüzgarlar esmeye başladı. Oyun konsollarının en önemli ve en pahalı parçası olan grafik işlemcileri üreticisi Nvidia Xbox'ın yeni modelinde Microsoft ile çalışma yanlısı olmadığının sinyallerini vermişti. ATI büyük ihtimal grafik işlemci konusunda Microsoft'un çalışacağı şirket olacak, 2005 tarihinin 2006 ya uzaması Microsoft'a daha uzun pazarlık yapma şansı tanıyacak.

-------------------------------------------------

5-Doom 3' ün Xbox için yeni ekran görüntüleri

Daha çok Doom-3 Resmi için Tıkla.
Hem PC hem de Xbox platformu için piyasaya çıkacak olan oyunun Xbox versiyonundan sızdırılan yeni ekran görüntüleri Gamespot' da yayınlandı. Ekran görüntülerinde öncelikle kaplamaların kalitesizliği göze çarpıyor... Daha önce oyunun PC versiyonundan alınmış ekran görüntüleriyle bu görüntüler arasındaki kalite farkı sadece kaplamalardan ibaret değil... Işıklandırma ve env. bump mapping kalitesi de biraz daha kötü gibi. Artık Xbox' un donanım özellikleri günümüzün canavar ekran kartları ve işlemcileri yanında sönük kalıyor. Dolayısıyla bu da oyunlara kalite farkı olarak yansıyor. Adres için ' devamı ' bağlantısına tıklayın.
Devam..?

-------------------------------------------------

6-Bu Aralar Xbox İle Uğraşıyorlar
Daha önceki haberimde donanım hacker’larının Xbox’ı modifiye edip farklı amaçlarla kullandığından bahsetmiştim. Bu haberimiz ise Xbox üzerine kurulu ödüllü bir yarışma. İsimsiz bir bağış sahibi Xbox Üzerinde Linux işletim sistemi çalıştıracak kişi veya takıma 200.000 $ dolar ödül veriyor. Aslında ödül 2 parça halinde ilk 100.000 $ lık kısım donanımsal olarak Xbox’ı modifiye ederek Linux işletim sisteminin çalışmasını sağlayan kişi/takım ‘a verilecek. Diğer 100.000$ lık bölüm ise hiçbir donanımsal değişiklik yapmadan yazılımsal olarak Xbox’daki mevcut işletim sistemini kırarak Linux çalışmasını sağlayanlara verilecek. Bu ödüllerin alınabilmesi için projenin Sourceforege adresinde Xbox Linux adı altında tüm dökümanlar ile yayınlanması gerekiyor. Detay bilgi ve kurallar için
Xbox Kurallar için Lütfen Tıklayın.

Mesajı son düzenleyen [MaKGayVir] ( 16-10-04 - 20:22 )
 
Eski 27-08-04, 03:04 #4
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Resimli Xbox Haberleri

-- Xbox'u olanlar bilirler eğer modchip eklentiniz olmazsa backuplamış olduğunuz oyunlarınızı oynamanız mümkün değil. Bunun için çeşitli Xbox modchipleri mevcut. Bunlardan en yenilerinden biri olan Xodus-Matrix modchip'ini burada inceleyeceğiz.

- Matrix modchip, Xbox'un mainboard'unun belirlenen yerine konduğunda sadece resimde görmüş olduğunuz sol taraftaki delik yerinden board'a vidalanarak devreye sokulmakta. Böylece resimde görülen Pogo Pin adı verilen sarı pinler vasıtasıyla board'a temas ettirilmiş oluyor.
-- Yükleme kısmı gördüğünüz gibi oldukça basit. Bu işlemi gerçekleştirmeden yapılması gereken ise Matrix'e Bios yüklemek. Bunun için PC'nizin paralel portuna takılan bir parçayla beraber gelen Matrix, böylece bilgisayar vasıtasıyla kolaylıkla programlanmış oluyor. Matrix'i board'a yerleştirdiğiniz zamanda artık backup oyunlarınız oynayabilirsiniz.

Mesajı son düzenleyen [MaKGayVir] ( 16-10-04 - 20:23 )
 
Eski 27-08-04, 03:08 #5
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Resimli Xbox Haberleri

--- Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın CNN kanalında yapılan bir habere gore, XBOX fiyatları çok yakında yeni bir dampingle 100 $’ın altına düşecek. Aynı programda yapılan bir başka haberde, Xbox yaratıcılarından olan Kevin Bachus, Microsoft’un 2005 yılında xbox2’yi çıkarmayı planladığını ve bunu önümüzdeki ilk oyun konsol fuarında açıklayacağını söylemiş. Kevin Bachus geçtiğimiz günlerde Microsoft’dan ayrılarak yeni bir oyun konsolu olan Phantom’un ekibine katılmıştı...

-- Geçtiğimiz 2 yılda Sony ve Microsoft arasında tam bir savaş yaşanmış ve Sony’in her fiyat dampingine Microsoft yeni bir dampingle cevap vermişdi. Ve şu anda Microsoft, Xbox için 80 $’lık yeni bir indirimin arifesinde. Sanırız fiyatlarda düşüşü bu yaz gelmeden göreceğiz.
-- XBOX 2 konusuna gelince; Amerikan Teknoloji Araştırmacısı P.J. McNealy’nin yaptığı analize gore, Xbox2 2005 yılında PS3 piyasaya çıkmadan tam 1 sene önce satışa çıkacak. Fakat Microsoft konuyla ilgili her hangi bir açıklamada henüz bulunmadı. P.J. McNealy tüm bunlardan yola çıkarak ve xbox’un daha önce yaptığı indirimleri de göze alarak 2004 yılında fiyatlarda büyük bir düşüş olacağını düşünüyor.
-- XBOX 2001 yılında ilk piyasata çıktığında, 299 $’dı ve her konsol yaklaşık 100 $ zarar ile satılıyordu. O zamandan bu zamana fiyatlar nerdeyse yarı yarıya düştü ama konsol satışaları şu ana kadar masraflarını dahi çıkaramadı. Ama tüm bunlar Microsoft yöneticilerini hiç endişelendirmiyor. Yapılan her yeni indirimden sonra konsol satışları artıyor. Microsoft Xbox kullanıcılarının artmasını, gelecekte çıkaracağı yeni konsollar için çok önemli bir kaynak olarak görüyor. Planlanan yeni fiyat inidirimide bunun için önemli bir adım. Fakat biz, Xbox2’nin çıkış tarihinin 2005 olmasının MyXbox.net ekibi olarak erken olduğunu ve bu tarihin 2006 olacağını düşünüyoruz.

Mesajı son düzenleyen [MaKGayVir] ( 16-10-04 - 20:25 )
 
Eski 17-11-04, 12:30 #6
PaSSaDiX PaSSaDiX çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Şimdi ben bir play station cafe açmayı planlıyorum xbox da koymak isterim ama mesela ps2 ye chip takınca korsan cdleri çalıştırıyor xbox da böle bişe mümkün mü? oyunları ps2 kadar çok mu? grafik yada kullanım açısından ps2 kadar rahat mı?
 
Eski 17-11-04, 17:00 #7
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen PaSSaDiX
Şimdi ben bir play station cafe açmayı planlıyorum xbox da koymak isterim ama mesela ps2 ye chip takınca korsan cdleri çalıştırıyor xbox da böle bişe mümkün mü? oyunları ps2 kadar çok mu? grafik yada kullanım açısından ps2 kadar rahat mı?
-- Xbox tabiki çip, var hemde ışıklı falana çok güzel.
- Xbox oyunda mevcut, şöyle Eminönü/DoguBank bi gezin girin her yere çok oyun bulacaksınız.
-- Xbox grafigini gören bir kişi zaten, ilk önce bir şoka girer.
 
Eski 18-11-04, 12:16 #8
PaSSaDiX PaSSaDiX çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Peki fiyat olarak nedir biliyor musun?
 
Eski 18-11-04, 17:11 #9
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen PaSSaDiX
Peki fiyat olarak nedir biliyor musun?
Xbox çipli bir şekilde 550 ile 600Milyon Fiyatı var. Pal. makina almaya dikkat edin.
 
Eski 15-12-04, 02:05 #10
dante2003 dante2003 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

selam.ben internetten xbox oyunu indirmek istiyorum.torrent'i denedim fakat çok yavaş.Easynews var fakat burasıda paralı;bana bildiğin bir bedava site veya paralı bir sitenin username ve password'unu söyleyebilirmisin
 
Eski 15-12-04, 09:47 #11
BuD_LiGhT BuD_LiGhT çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen [MacGyveR]
Xbox çipli bir şekilde 550 ile 600Milyon Fiyatı var. Pal. makina almaya dikkat edin.

Ya peki pal makina almazsak ntsc makina alırsak ne olacak. Bana amerikadan gelecek bir tane onun pal olması sanırım imkansız bi durum. Türkiyede nasıl ne şekilde çalışır yani?
 
Eski 15-12-04, 10:55 #12
bRaVeHeArT bRaVeHeArT çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

bütün divx ve dvd filmler(Kopyalar) seyredilebiliyormu..?
 
Eski 15-12-04, 16:51 #13
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen braveheart_hna
bütün divx ve dvd filmler(Kopyalar) seyredilebiliyormu..?
-- Dvd copy okur.
- Divx için, Prog. yüklendiginde tabiki.
- Ayrı etten vcd bile okur.

Mesajı son düzenleyen [MacGyveR] ( 15-12-04 - 16:54 )
 
Eski 15-12-04, 17:13 #14
bRaVeHeArT bRaVeHeArT çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

divx codec falan mı yüklenecek yani, kendinde yokmu programları..?
 
Eski 18-12-04, 02:11 #15
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen braveheart_hna
divx codec falan mı yüklenecek yani, kendinde yokmu programları..?
-- Küçük bir prog. bunu xbox yüklendigi an xbox divx okuyor, hatta Büyük hardik alıp içine filim,oyun, müzik, atıp çalıştırabiliyorsunuz.
- Not: Divx gözü çok yoran bir formattır, konsol makinalarda divx izlemeyi tavsiye etmiyorum.
 
Eski 21-12-04, 13:08 #16
sandstorm sandstorm çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

şimdi BuD_LiGhT ta sölemiş yurtdışından alırsak eğer bu pal olamaz o zman bu aletin ayrıyetten külfeti ne olacak? bide ps2nin geniş oyun yelpazesi gibi oyun yelpazesi varmı burada? winning eleven oynanıyomu mesela?
 
Eski 21-12-04, 16:45 #17
grylmz grylmz çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

winning eleven oynanıyor,
daha doğrusu ben pro evolution soccer'ı gördüm.
oyun yelpazesine gelince.
ps2'deki oyunların hemen hemen tümünü bulabilirsin.
ben, burdaki bi yerde yaklaşık 100-120 oyun görmüştüm...
oyun fiyatlarıysa 10 ytl...
 
Eski 21-12-04, 19:01 #18
[MacGyveR] [MacGyveR] çevrimdışı
Post Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

grylmz xbox aran iyi he.
- evet grylmz dedigi gibi ps2 oyunların nerdeyse tüm xbox var.
- Oyunlarını Eminönü/DoguBank gezin sorun bulursunuz.
 
Eski 21-12-04, 20:14 #19
grylmz grylmz çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

aram iyi olacak inşallah mac,
daha almadım,
ama sanırım almanyadan getirtirim.
150 €'muş da...
 
Eski 14-01-05, 19:18 #20
bamboo bamboo çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Resimli Xbox Haberleri (Sizde ekleyin)

bir XBOX oyun download http varmıdır? Çoook makbule geçer. peer2peer ler çok yavaş. Bu arada XBOX hakikaten muhteşem bir alet. İyiki PS2 mi vermişim.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:25
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.