Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 21-07-10, 20:03 #1
bymstf bymstf çevrimdışı
Varsayılan Ayetlerle Hz. Muhammed'in Özellikleri


Ayetlerle Hz. Muhammed'in Özellikleri Peygamberimizin Üstün Özellikler Ayetler ve Peygambaerimizin Özellikler Kuran-Kerimde Peygamberimize Dair Ayetler Hz Muhammed Kimdir Ayetlerle Hz Muhammed

Kur'an-ı Kerim'de bir peygamber olarak Hz.Muhammed'le ilgili sayılan başlıca özellikler; Allah'ın elçisi son peygamber evrensel peygamber âlemlere rahmet yüce ahlâk sahibi ve güzel örnek oluşu özellikleridir.
Allah Elçisi

Hz.Muhammed (s.a.) Yüce Allah'ın peygamber olarak seçtiği ve doğru yol üzere olan elçilerden biridir: "Bütün dinlerden üstün kılmak üzere Peygamberini doğruluk rehberi Kuran ve hak din ile gönderen Allah'tır. Şahit olarak Allah yeter. Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun beraberinde bulunanlar inkârcılara karşı sert birbirlerine ise merhametlidirler." (Fetih 48/29); "Yâ Sîn. Kuran-ı Hakim'e and olsun ki sen doğru yol üzere gönderilmiş peygamberlerdensin. Bu babaları uyarılmadığından gâfil kalmış bir milleti uyarman için güçlü ve merhametli olan Allah'ın indirdiği Kuran'dır." (Yâsîn 36/1-4)
Son Peygamber

Hz.Muhammed'in (s.a.) Kur'an-ı Kerim'de belirtilen ikinci önemli özelliği son peygamber oluşudur: "Muhammed içinizden herhangi bir adamın babası değildir. O Allah'ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi bilendir." (Ahzâb 33/40) Bu hususu Hz.Peygamber (s.a.) kendisi de belirtmiştir: "Benden sonra artık gelecek olan peygamber yoktur." (Müslim fedâilü's-sahâbe 30)
Evrensel Peygamber

Önceki peygamberler kendi kavimlerine veya belirli bölgelere gönderilmiştir. Hz.Muhammed'in (s.a.) peygamberliği ise bütün insanlık içindir: "Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir; fakat insanların çoğu bilmez." (Sebe34/28)
Bütün insanlar için peygamber olduğunu ve buna inanmak gerektiğini duyurmak onun Yüce Allah tarafından verilmiş görevidir: "De ki: Ey insanlar! Doğrusu ben göklerin ve yerin hükümranı O'ndan başka tanrı bulunmayan dirilten ve öldüren Allah'ın hepiniz için gönderdiği peygamberiyim. Allah'a ve okuyup yazması olmayan haber getiren peygamberine -ki o da Allah'a ve sözlerine inanmıştır- inanın; ona uyun ki doğru yolu bulasınız." (A'raf 7/158);"Öyleyse Allah'a Peygamberine ve indirdiğimiz nûra Kuran'a inanın; Allah işlediklerinizden haberdardır." (Tegabün 64/8); "Allah'a ve Peygamberine kim inanmamışsa bilsin ki şüphesiz Biz inkârcılar için çılgın alevli cehennemi hazırlamışızdır." (Fetih 48/13)
Alemlere Rahmet

Son ve evrensel peygamber olan Hz.Muhammed (s.a.) âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir: "Doğrusu bu Kuran'da kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya 21/106-7) Bu niteliklerinin bir gereği olarak insanlara Yüce Allah'ın buyruklarını ve yasaklarını iletti hak dini öğretti ebedî kurtuluş yolunu gösterdi.
Yüce Ahlâk Sahibi ve Güzel Örnek


Hz.Muhammed'in (s.a.) başlıca özelliklerinden bir başkası onun üstün ahlâk sahibi oluşudur: "Şüphesiz sen büyük bir ahlâka sahipsindir." (Kalem 68/4) Böyle yüce ahlâk sahibi bir peygamber bütün insanlığın bağlanacağı güzel bir örnektir: "Ey inananlar! And olsun ki sizin için Allah'a ve âhiret gününe kavuşmayı umanlara ve Allah'ı çok anan kimselere Rasûlullah (Allah'ın Elçisi) en güzel örnektir."(Ahzâb 33/21)

İnsanlığın büyük ahlâk örneğine binlerce salât selâm ve rahmet olsun.


alıntı
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 00:11
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016