Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-10-19, 20:08 #1
Karaoglan Karaoglan çevrimdışı
Varsayılan En Güvenli Otomobiller Açıklandı! İşte İlk Sıradaki…
Otomobil almak isteyen kişilerin önceliği güvenlik oluyor. Sürekli trafik kazalarının yaşandığı günümüzde sağlamlık ön plana çıkıyor. Peki en sağlam ve güvenli otomobil hangisi? İşte uzmanlara göre en güvenli otomobiller listesi…Güvenlik araç alacak kişilerin önceliğini oluşturuyor. Trafik kazalarının artış gösterdiği günümüzde araç firmaları da güvenliği ön planda tutuyor.
Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı (EuroNcap) piyasaya yeni çıkan araçları güvenlik testine aldı. Çıkan sonuçlarda en iyi markaları kullanıcılarla paylaşan EuroNcap’ın listesine göre 5 yıldız üzerinden değerlendirilen en güvenli araçlar şu şekilde;
Fiat Panda - 0 Puan


Türkiye’de de üretimi bulunan İtalyan firma Fiat’ın Panda modeli güvenlik testinden 0 puan alarak listenin en arkasında bulunuyor. Motor olarak 1.2, 1.3, 1.4 cc seçenekleri bulunan Panda hatchback kasasıyla özellikle gençler tarafından tutulan bir araç olarak dikkat çekiyor. Sürücü ve yolcu güvenliği bakımından sınıfta kalan Fiat Panda, fren testinde de sınıfta kaldı.
Jeep Wrangler - 1 Puan


ABD markası olan Jeep’in Wrangler modeli 1 puan alarak listenin arkalarında kaldı. 2.0 ve 2.8 motor seçenekleri bulunan araç dört çeker olmasıyla dikkat çekiyor. Araç üzerinde yapılan testlerde sürücü ve yolcu güvenliğinden geçemedi. Fren sistemi de sınıfta kalan araçta güvenlik asistanı bulunmaması puanı azalttı.
Suzuki Jimny - 3 Puan


Suzuki’nin en tutulan araçlarından biri olan Jimny testten 3 puan aldı. 1.5 motor seçeneği sunan Jimny sürücü güvenliği bakımından iyi sayılacak bir puan aldı ancak yolcu güvenliğinden geçemedi. Yaya güvenliğinde ise ortalama bir puan alan Jimny ortalama olarak 3 puan alarak iyi bir sonuç çıkartmadı.
Opel Combo - 4 Puan


Opel’in minivanı olan Combo modeli 4 puan aldı. Ticari sınıfına giren Opel Combo motor olarak 1.3 ve 1.7 seçeneklerle karşımıza çıkıyor. Sürücü ve yolcu testlerinden yüksek bir ortalamayla geçen Combo yaya güvenliği ve güvenlik asistanı testinden geçemedi ve bu nedenle 4 puan aldı.
Citroen Berlingo - 4 Puan


Citroen’in ticari aracı Berlingo da güvenlik testinden 4 puan almayı başardı. 1.6 litre 90 beygir seçeneğiyle karşımıza çıkan Citroen Berlingo tıpkı aynı sınıf Opel Combo gibi sürücü ve yolcu güvenliğinden geçse de yaya ve güvenlik asistanı tarafından düşük puan aldı. Bu nedenle ortalaması düşen Berlingo 4 puan alarak listenin ortalarında kaldı.
Nissan LEAF - 5 Puan


Nissan’ın elektrikli otomobil kapsamında üretmiş olduğu LEAF modeli testten 5 puan almayı başardı. Elektrikli olarak üretilen Nissan LEAF 24 kWh - 109 beygir ve 40 kWh - 150 beygir olarak iki seçenekle karşımıza çıkıyor. Sürücü ve yolcu güvenliği bakımından 5 yıldız alan araç yaya ve güvenlik asistanında 4.5 puan aldı. Ortalama 5 puan alarak listeyi ortaya sırada kapattı.
Volvo XC40 - 5 Puan
Araç piyasasının en sağlamı olarak bilinen Volvo’nunpedestrian modeli güvenlik testinden 5 puan almayı başardı. 2.0 litre motor hacmi bulunan araç son derece güvenlikli olarak görünüyor. Yüksek olması sayesinde kullanıcıların dikkatini çeken XC40 sürücü ve yolcu güvenliği konusunda neredeyse tam puanla geçerken, yaya ve güvenlik asistanından 4.5 puan alarak ortalamasını düşürdü ve listenin ortalarında kendine yer buldu.
Ford Focus - 5 Puan


Ford markasının en fazla tutulan araçlarından olan Focus modeli 5 puan aldı. Türkiye'de Ford'un en çok tutulan araçlarının başında gelen Ford Focus sürücü ve yolcu güvenliği bakımından iyi bir puan alsa da yaya ve güvenlik asistanı incelendiğinde o kadar yüksek puan alamadı ve listenin ortalarında yer aldı.
Mercedes-Benz A-Class - 5 Puan


Mercedes’in son ürettiği kasalardan olan A Class güvenlik testinden 5 puanla geçmeyi başardı. Bir dönem dizel motorunu Renault'a yaptırdığı gerekçesiyle eleştirilen Mercedes A Serisi güvenlik testinden geçmeyi başardı. Sürücü, yolcu ve yaya güvenliğinden iyi bir puan alan A serisi güvenlik asistanı bakımından diğer seçenekler kadar yüksek puan alamadı listenin ortalarında yer aldı.
Audi A6 - 5 Puan


Alman devi Audi’nin A6 aracı da güvenlik testinden 5 puan almayı başardı. 1.8 ve 3.0 motor seçenekleri bulunan Audi A6 kasa sağlamlığı bakımından tartışılmaz. Sürücü ve yolcu güvenliği bakımından ise ortalamanın üzerine puan alan A6 yaya güvenliği ve güvenlik asistanı incelendiğinde beklenildiği kadar puan alamadı ve ortalarda kaldı.
Mazda 6 - 5 Puan


Japonya merkezli Mazda markasının 6 modeli de 5 puanla testi geçenler arasında. 2.0 litre motor seçeneği bulunan Mazda 6 seri olmasıyla dikkat çekiyor. Japon mühendislerinin tasarımından geçen araç sürücü, yolcu ve güvenlik asistanı bakımından ortalamanın üzerinde bir puan aldı. Yaya güvenliği incelenen Mazda 6 düşük bir puan alarak ortalama sıralarda kaldı.

Volvo V60 - 5 Puan


Güvenlik konusunda rakip tanımayan Volvo’nun V60 aracı güvenlik testinden 5 puan aldı. 1.5 ve 2.0 litre motor hacmi sunan Volvo V60 sürücü ve yolcu güvenliği bakımından testten geçse de yaya güvenliği ve güvenlik asistanı testinden beklediği puanı alamayarak üst sıralara giremedi.
Volvo S60 - 5 Puan


Volvo’nun bir diğer serisi S60 modeli de güvenlik testinden tabii ki tam puan aldı. Üst sıralarda yer alan S60 sürücü ve yolcu güvenliğinden rahatça geçmeyi başardı. Yaya güvenliği ve güvenlik asistanı testinde ise biraz zayıf kaldı ve ortalamasını düşürdü.
Peugeot 508 - 5 Puan
Fransız markası Peugeot’un tutulan araçlarından olan 508 güvenlik testini 5 puanla geçmeyi başaranlar arasında. 1.6 litre 115 beygir güç sunan 508 güvenlik testinde beklenenin üstünde puan aldı. Sürücü ve yolcu güvenliğinden iyi bir puan alan Peugeot 508, her araç gibi yaya ve güvenlik asistanından daha az puan aldı. Yine de beklenenin üzerine çıkan Peugeot 508 kullanıcılarını sevindirdi.
Hyundai Santa Fe - 5 Puan


Güney Kore devi Hyundai’nin Santa Fe modeli 5 puanla zirveye oynayanlar arasında. Motor olarak 2.0, 2.2 ve 2.4 litre seçeneklerini sunan Santa Fe sağlam görüntüsünün arkasının ne kadar dolu olduğunu gösterdi. Sürücü ve yolcu güvenliği testinden güzel bir puanla geçti. Tıpkı diğer araçlar gibi yaya güvenliği ve güvenlik asistanı testinden düşük puan alan araç buna rağmen üst sıralarda yer buldu.
BMW X5 - 5 Puan


Almanların gururu olarak bilinen BMW’nin X5 modeli tabii ki 5 yıldız ile testi geçenler arasında. BMW'nin efsanesi haline gelen X5 yenilenmiş görüntüsü ile son derece güven veriyor. Sürücü ve yolcu güvenliğinden güzel bir puan alan araç yaya güvenliği ve güvenlik asistanından düşük puan aldı.
Seat Tarraco - 5 Puan


İspanyol Seat markasının da Tarraco aracı 5 puan alarak güvenlik testini geçenlerin başında geliyor. Güvenlik testinin en beklenilmeyen sonucu Seat Tarraco verdi. Yüksek görüntüsüyle güven veren araç sürücü, yolcu ve yaya güvenliğinden iyi bir puan aldı. güvenlik asistanında ise diğer testler gibi yüksek puan alamamasına rağmen iyi bir ortalamayla üst sıralarda yer aldı.
Mercedes-Benz G-Class - 5 Puan


Alman devi Mercedes-Benz’in G-Class modeli testi rahatça 5 yıldız alarak geçenler arasında bulunuyor. Eski savaş araçlarından biri olan Mercedes'in efsanesi G serisi listede ilk 3'e girmeyi başardı. Sürücü, yolcu ve yaya güvenliği bakımından güzel bir puan alan G serisi, güvenlik asistanından düşük puan alsa da üst sırada yer almayı başardı.
Honda CR-V - 5 Puan


Sağlamlığıyla bilinen Japon markası Honda’nın CR-V modeli tüm güvenlik testlerini geçerek 5 yıldız aldı ve diğer tüm araçları bu konuda sollamayı başardı. Listenin en yüksek puanını alan Honda CR-V kullanıcılarını şaşırtan sonuçlar elde etti. Sürücü, yolcu, yaya güvenliğinden en yüksek puanı alan araç güvenlik asistanından da diğer araçlardan yüksek puan aldı ve zirveye oturdu.
NeOldu.com / Otomobil
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-19, 15:00 #2
LandBird LandBird çevrimdışı
Varsayılan C: En Güvenli Otomobiller Açıklandı! İşte İlk Sıradaki…


Guvenlik asistsni nedir ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-19, 07:54 #3
MHMT DMRC MHMT DMRC çevrimdışı
Varsayılan C: En Güvenli Otomobiller Açıklandı! İşte İlk Sıradaki…


Valla güvenlik diyince Volvo geliyor aklıma. Özellikle araç sağlamlığı. Düşük puan denilen o Volvo XC 40 tank gibi araç. Daha çok puan almış peouget ile çarpışsalar, pejo pert olur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:39
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2019