Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 06-02-07, 00:15 #1
pashaemin pashaemin çevrimdışı
Varsayılan Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması


Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması
Fotokopi Makinelerinin çeşitli tipleri vardır.Eskiden yeniye doğru boyutları küçülürken becerileri artmış kullanımı kolaylaşmıştır.Bugün fotokopi makineleri renkli ve siyah beyaz olmak üzere iki gurupta incelenmektedir.Bizde bu makineleri renkli ve siyah- beyaz olmak üzere iki şekilde inceleyeceğiz.

A.Renkli Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması
Bu çeşit fotokopi makineleri 1995 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır.Çalışması daha çok dijital olup görünüm olarak daha basittir.Çünkü asıl işi elektronik devreler yapmaktadır.

1.Orijinalin Taranması
Orijinalin taranması eski tiplerde elde gezdirilen bir okuyucu, yeni tiplerde ise makinenin içine monte edilmiş bir okuyucu yardımı ile yapılır.
Eski tiplerde elle dolaştırılan marketlerdeki barkod okuyucusuna benzer bir aygıt vardır.Bu aygıt kopyalanacak doküman üzerinde dolaştırılarak makineye veri aktarımı yapılmaktadır.
Yeni modellerde ise bir orijinalin konulduğu camın altında hareket eden bir okuyucu lamba vardır.Taranacak orijinal cama konur ve kapak kapatılır.Bundan sonra camın altındaki mekanizma çalışarak kağıdı tarar.

2.Görüntünün Veriye Dönüştürülmesi
Görüntü gözle görülemeyecek kadar küçük pixel denilen parçalara bölünür.Her bir parçadaki renk veritabanındaki kodlarla karşılaştırılarak her pixele bir ascii kod atanır.Bu ascii kodlar ikilik sistemdeki sekiz basamaklı sayılardan oluşmaktadır.Örneğin kırmızı 11001100 iken kırmızının bir açık tonu 11001101 şeklinde bir koda dönüştürülür.

3.Verinin Aktarılması
Görüntü ascii kodlara dönüştürüldükten sonra bunu basım birimine iletmek gerekmektedir.Okuma birimi ile basım birimi arasında veri kabloları yer almaktadır.Bu veri kablolarından veri aktarılırken kod içindeki 1 değerleri –1 V,0 değerleri ise 0 V değerini alır.Örneğin kırmızı rengi iletilirken –1, -1,0,0,-1,-1,0,0 V akımları sırayla veri kablosundan geçer. Bu akımların hepsi DC yani doğru akımdır.Çünkü alternatif akım olsaydı sabit bir –1 veya 0 değeri elde edilemez eldeki asıl görüntü ile alakası olmayan bir görüntü elde edilirdir.

4.Verinin Kağıda Basımı
Bu veriler basım ünitesine aktarıldıktan sonra yine hummalı bir uğraş başlar.Basım ünitesinin en önemli elemanı olan kartuşta üç çeşit renk bulunur.Bunlar ana renkler olan kırmızı,sarı ve mavidir.0 ve 1 in sekizli permütasyonu olan 256 renk bu üç rengin belirli oranlarda karışması ile elde edilmektedir.Veri alındıktan sonra ascii kodun karşılığına gelen karışım hazırlanmaya başlar.Kartuş her piksel için bir gel-git olmak üzere üç kez gel-git yapar.Her hareketinde mavi,kırmızı veya sarı rengini basmaktadır.Kağıdın dikey yöndeki hareketi okuyucuya bağlı motorun hareketi ile sağlanır.

5.Basım Bitti
Basım bittikten sonra kağıdın koruması gerekir.Bunun için kimi makinelerde sıcak hava veren bir fan bulunurken kimi makinelerde beklemek gerekir.
Lazerli ve Renkli Fotokopi Makineleri
Bu çeşit makinelerde tarama ve meri aktarımı kısmı aynı olup sadece basım şekli değişliktir.Basım kağıda yakılarak yapılmaktadır.Bu yüzden son derece kaliteli ve hızlıdır.

B.Siyah-Beyaz Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması
Fotokopi makinesinin çalışma sistemini şemaya göre tanımlayacak olursak,
Makine şaryo üniteleri denilen optik ünite,toner ve devolepperın bulunduğu tank ünitesi,yazının çıkmasını sağlayan dram ünitesi ve çıkan yazının kalıcı olması için bulunan fırın ünitesinden oluşur.
1.İşlem Başlıyor


Makinenin şaryo ünitesi üzerinde bulunan cama fotokopisi çekilecek orijinali koyarız.Optik ünite ayarları yapılır.Bu optik ünite ikişerli iki gurup olmak üzere dört ayna ve bir ince kenarlı mercekten oluşur.Bu mercek hareketlidir ve hareketi sayesinde görüntünün büyültülmesi veya küçültülmesi sağlanır.Orijinal cama konduktan ve büyüklük ayarları yapıldıktan sonra çekim tuşuna basılır.


2.Makine işlemi Algılıyor
Çekim tuşu ana karta,ana kart ise optik ünite kartına komut verir.İlk önce okuyucu lamba yanar ve kağıdı okumaya başlar.Lambanın kağıda vurduğu ışık aynalar yardımı ile merceğe,mercekten de aşağı yansır.

3.Artık Görüntü Makinenin İçinde

Bu arada ana kart tank ünitesine komut verir ve toner ile developper karışmaya başlar.Tank ünitesinde bulunan manyetik merdane sayesinde manyetik alan oluşur.Aşağıya yansıtılan şekil krona vasıtası ile dram a geçer.Dramda meydana gelen + ve – yükler sayesinde tonerdan karbonun dram üzerinde uygun şekilde yerleşmesi sağlanır.Bu aşamadan sonra ana kart kaset ünitesine komut vererek kağıdın dramın altına gelmesi sağlanır.


4.Görüntü Kağıtta Cehennem Sıcağına Gidiyor
Bu işlemden sonra dramın altında bulunan krona vasıtası ile yazı kağıda çıkar.Kağıt yoluna devam ederek fırın bölümüne gelir.Fırın ünitesi kağıdı 169 oC de pişirilerek yazının kalıcı olması sağlanır.

5.Operasyon Sona Erdi
Tüm bu işlemlerin sonunda fotokopi çekilmiş olur. Artık Alimizde Çıktımız Bir zafere imza atmış olduk.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-11-07, 23:08 #2
caliskan4 caliskan4 çevrimdışı
Varsayılan C: Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması

teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-07, 11:29 #3
grain2 grain2 çevrimdışı
Varsayılan C: Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması

Güzel Paylasim arkadasim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-07, 22:07 #4
yalnizcoby yalnizcoby çevrimdışı
Varsayılan C: Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması

faydalı olacak galiba sınıfta gereksiz bilgiler ders kaynaymak için iyi oluyo:P
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-01-08, 10:15 #5
kptemre kptemre çevrimdışı
Varsayılan C: Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması

saolasın kardeşim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:56
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016