Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 31-07-09, 15:10 #1
by_reset by_reset çevrimdışı
Varsayılan Absent (Yeşil Peri)


Evet arkadşlar alkol dünyasını en ince ayrıntısını bilenler bir 70 liği tek başıma içerim diyen alkol müptelalarına göre bir içki Yeşil periden bir 70 lik değil de 3 bardak içmeniz sizin şişenin üzerindeki yeşil periyle ilişkiye giriyormuş gibi göstermesine yeter bakalım bu alkol neymiş kısa bir araştırma...;
Çoğu ülkede satışı yasak olan bu içki ABSINTH (apsent) aynı zaman da green fairy (yeşil peri) diye de adlandırlır. Bir kaç duble içtiğinizde yeşil peri yi görmeniz
Kesindir.
Şanı kendinden önce gelen, yaşattığı efektler nedeniyle yeşil peri, kulak kesen, rüya suyu gibi bir çok benzetmenin abartılı kalmadığı ve doğrulandığıdır, hazırlanmasınınbir ritüeli ve içilmesi ayrıca keyifli olan bir içki. Malesef ülkemizde ve de bir çok ülkede yasaklanmıştır. Bir tek Çek Cumhuriyetinde bizim rakımız gibi üretilip satılmaktadır. Avrupa ülkelerinde şartnameye uygun üretilen Absenta denilenler ise, Absnith’e etkisini veren “Thujyone” maddenin 10/1 e kadar düşürülerek piyasaya dağıtılanlarıdır. Rengi fosforlu yeşildir ve özellikle daha dikkat çekici olması için bu renk verilmiştir. Bu şişede durduğu gibi durmayan ve kesinlikle durmasını bilenlerin içebileceği içki ile ilgili olarak yazabileceğimiz çok şey var. Ancak Hakan Cezayirli isimli arkadaşımız Çek Cumhuriyetine yapmış olduğu bir gezi sonrasında Absinthe macerasını uzun uzun ŞURADA anlatmaktadır. O yüzden yazmaya lüzum görmüyor ve ilk elden okuyoruz… Ayrıca Bohemia tarzı Absinthe nasıl içilir için.

35mg/kg thujonluk, yüzde 70 alkol ihtiva eder. İç organlarınızdan kurtulmak
istiyorsanız tavsiye ederim. Hazırlanışı da bi hayli zahmetlidir.absint.hazırlanışı.

Absint (Absinthe), çeşitli bitkilerin damıtılarak fermente edilmesiyle elde edilen yüksek alkol oranına sahip bir içkidir.

Ana bileşenleri pelin bitkisi (Artemisia absinthium) ve yeşil anasondur. Bunun yanısıra üretildigi bölgenin geleneklerine göre çeşitli bitkilerin bu karışım içine girdikleri görülmektedir.

Tarihçe

Absinthe’in ortaya çıkışı için çeşitli teoriler olsa da, 1792 yılında Fransız doktor Pierre Ordinaire tarafından ticari amaçlı üretildiği düşünülmektedir. Bazılarına göre ise içki ilk önce İsviçre’de ortaya çıkmıştır. İlk kez Neuchatel'de Mère Henriod tarafından 1740'da yapıldığı hikâye edilmektedir. İsviçre'nin bazı kantonlarında yerel olarak bu içki tüketilirken yukarıda bahsi geçen doktor Pierre Ordinaire'in dikkatini çekmiş ilk önceleri tıbbi etkisi için kullanılmaya başlamıştır. Zaten asıl kabul gören hikâye budur. Gerçekten de doktor Pierre Ordinaire, İsviçreye böyle bir yolculuk yapmıştır. Bilinen en eski üretim Pontallier'de 1806 yılında yapılmıştır. Bu nokta şirket çeşitli defalar yer değiştirmiş, çeşitli kişilere satılmıştır. Bu şirketin esas tanınması Fritz Duval tarafından işletilmeye başlayınca olmuştur. Bu dönemde halâ tıbbi amaçlı kullanımı devam etmekte ve yapılış tarzı gizli tutulmakta idi. Şirket zaman içinde çok ciddi miktarlarda üretim yapabilir hale gelmiştir.

1840'larda Fransa Cezayir savaşları sırasında tıbbi amaçlı olarak yaygın şekilde kullanılmıştır. Özellikle dizanteri ve bağırsak kurtlarına karşı etkin mücadelede kulanılmaktaydı. Bu dönemde askerler bunun tıbbi etkisinin yanısıra içki olarak değerini gördüklerinden, savaş bitip eve döndüklerinde bu içkinin ünü yavaş yavaş duyulmaya başlamış ve çesitli barlarda (küçük Fransız barları; Bistro) müşterilere sunulmaya baslanmıştır.

1850'lerde Napolyon döneminde bir anda moda hale gelmiştir. Neredeyse binlerce farklı versiyonu ortaya cıkmış, toplam içki üretiminde ve tüketiminde lider hale gelmiştir.

Bu dönemde Absinthe bir likör olarak sunulmaktaydı. Sonuç olarak herkesin kabul ettiği gerçek III. Napolyon dönemi Absinthe'in altın çağı olarak bilinir. Bu dönemde özellikle Orta Avrupa, Fransa ve bir ölçüde yeni kıta Amerika'da Absinthe çılgınlığı yayılmıştır.

Üretim

Absinthe üretimi üç temel etapta gerçekleşmektedir. Pelin bitkisi, yeşil anason maddeleri öncelikle saf alkol ile birleştirilir. Belirli bir süre bekletilen karışım damıtılarak sıvı elde edilir. Son etapta ise ısıtma yöntemi ile klorofil renklenme ortaya çıkmaktadır. Pelin bitkisinde bulunan cok büyük miktarda bulunan Thujyone maddesi aslen tıbbi amaçlı kullanılan bir maddedir. İyileştirici özellikteki bu maddenin yüksek dozları tehlikelidir. Thujyone, bilindiği kadarı ile yüksek dozajlarda beyinde tetrahydrocannabinol ile aynı etkiyi yapmaktadır. Bahsi geçen tetrahydrocannabinol maddesi marihuana içindeki aktif maddedir. Sonuç olarak yüksek dozajı bu uyuşturucu madde ile aynı etkiyi yapmaktadır. Zaten absinthe kelimesi, eski Yunanca'da apsinthion, yani acı anlamına gelir. Bu noktada böyle bir maddenin yuksek alkol oranı ile biraraya gelmesi içkinin asıl tehlikesini ortaya çıkartmaktadir. Bu nokta da, ortaya sanrılar, halüsinasyonik görüntüler çıkmaktadır.

Bugün özellikle Çekoslovakya, Polonya gibi ülkelerde üretimi devam etmekte olup, içimi neredeyse her ülke de farklı şekillerde karşımıza çıksa da, en çok kullanılan Bohemya geleneğidir.


İyi içimler, afiyet olsun.
ve 1-2 resim

[IMG]http://img76.**************/img76/7232/absinthe.th.jpg[/IMG]


[IMG]http://img207.**************/img207/9417/buyabsinthe.th.jpg[/IMG]

[IMG]http://img31.**************/img31/5338/absintheverdoyante.th.jpg[/IMG]
__________________
 
Eski 31-07-09, 15:12 #2
Sitnaons Sitnaons çevrimdışı
Varsayılan C: Absent (Yeşil Peri)


muhabbet bölümüyle alakası ne acaba?
kilitli..
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 06:28
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016