Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 05-03-12, 02:38 #1
Börteçine Börteçine çevrimiçi
Arrow Meslek Liseleri M.T.O.K Hakkında Herşey 2017MTOK NEDİR?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir. M.T.O.K. uygulamasından önce LYS puan türüyle öğrenci alan özellikle mühendislik gibi bölümlerde meslek ve teknik lise öğrencilerinin girmesi bir hayli zordu. Meslek lisesi ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin 9. sınıftan sonra daha çok meslek dersi alması bunun yanında LYS sınavının içeriğini oluşturan ders ve konuların büyük çoğunluğunu görmemesi, bu öğrencileri yarışta geride bırakıyordu. M.T.O.K. uygulamasıyla getirilen yenilik bu okullara sadece ilgili mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun öğrencilerin yerleşebilmesidir. Bu sayede teknoloji fakülteleri kurularak başta mühendislik bölümleri olmak üzere meslek ve teknik lise mezunu öğrencilere daha bir çok bölümün önü açılmıştır. M.T.O.K. bölümlerine o alana giriş hakkı olan mesleki teknik eğitim öğrencileri dışında başka mesleki teknik eğitim öğrencileri ve normal lise eğitimi almış öğrenciler (Düz, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler lisesi vb. ) seçim yapamazlar, tercih yapıp M.T.O.K. bölümlerini kazansalar bile bu bölümlerde okuyamazlar. Bu M.T.O.K. bölümlerini tercih edecek mesleki ve teknik eğitim almış öğrencilerin OBP (ortaöğretim başarı puanları) 0,12 ile çarpılır ve bunun dışında ek puan ya da ayrıcalık tanınmaz.

Bu fakültelere yerleşen öğrenciler eksik oldukları matematik ve fen dersleri için bir yıl intibak eğitimi alacaklardır. Bu fakültelerde eğitim daha çok uygulamaya dayalı olacaktır. 8 dönemlik eğitimlerinin son döneminde bu öğrenciler iş yeri eğitimi alacaklardır.


MTOK Avantajları

Meslek liselerine tanınan MTOK sisteminin en büyük avantajı kuşkusuz daha düşük puanlarla fakültelere yerleşe bilmeleridir. Fakat bunun için lisede okuduğunuz bölüm ile üniversitede okuyacağınız bölümün birbiri ile bağıntılı olması gerekiyor. Yani kendimden örnek vermem gerekirse ben lisede Makine bölümünü okudum fakat üniversitede Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu yüzden ben MTOK sisteminden yararlanamadım. Çünkü iki bölüm arasında ortak bir kısım yok. Fakat Makine mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği gibi alanımla ilgili bölümlere MTOK ile geçiş yapabiliyordum. Burada eğer üniversitede kendi alanınız ile ilgili bir bölüm seçmeyecekseniz maalesef bu sistem sizin için geçerli olmuyor ki buda daha fazla çalışmanız anlamına geliyor. Bunun dışında lisede ki bölümünüzün üniversitede hangi bölümlere MTOK hakkı tanıdığını okulunuzda ki yetkililerden veya Ösym’den öğrenebilirsiniz.

MTOK Dezavantajları

MTOk ile tercih yapmanın birkaç dezavantajı var. Bunlardan en çok öğrencileri korkutan ise bazı üniversitelerin mecbur bazıların ise sınav ile geçme hakkına sahip olabileceğiniz hazırlık kısımı. Yani eğer siz herhangi bir teknoloji fakültesine MTOK ile giderseniz ekstra bir sene YGS-LYS dersleri içeren hazırlık döneminden geçiyorsunuz. Bazı okullar bunu zorunlu kılarken bazıları sınava tabi tutarak başarılı olanları hazırlık okumalarını istemiyor.Fakat burada bir duruma açıklık getirelim maalesef bu hazırlık dönemi size pek bir şey katmayacaktır.Çünkü hem daha önce gördüğünüz Ygs-Lys konulardan bir farkı bulunmaması hemde üniversitelerin fazla önem vermemesi maalesef çoğu kişi için sadece zaman kaybı oluyor. Fakat yine bir şeyler için çabalarsanız hazırlık senenizde sizin için oldukça fazla olacaktır.Bu durumu belirtmemizin sebebi ise bazı öğrencilerin bu hazırlık senesine güvenerek sevmedikleri bir bölüme MTOK ile gidip dershaneye para vermektense üniversitede çalışırım deyip hüsran ile karşılaşmaları.

Özetle…

4-5 sene öncesinde katsayının kalkması ve ardından meslek liselerine MTOK şansı tanınması meslek liselerinin fazlası ile önünü açtı. Fakat eğer bu yazıyı okurken daha liseye geçmediyseniz kesinlikle meslek lisesinde okumanızı tavsiye etmem. Bu konumuz olmasa da belirtmek istedim. Bunun dışında kısacası MTOK kendi bölümünüzü üniversitede de okumak isterseniz oldukça faydalı olabilecek bir sistem. Fakat devam etmeyecekseniz bir avantajı bulunmayacak. Bunun yanında eğer 9. sınıftaysanız kesinlikle meslek seçiminizi düşünün.


MTOK ADAYLARIN 2015 ÖSYS SONUÇLARINA GÖRE YERLEŞME, BAŞARI SIRASI VE TABAN PUAN BİLGİLERİ
2015 ÖSYS sonuçlarına göre M.T.O.K. yerleşme bilgileri 2012-2013-2014-2015 başarı sırası, taban puan, kontenjan-yerleşen, okul birinciliği ve ücret bilgileri

__________________

Mesajı son düzenleyen Börteçine ( 22-01-17 - 15:23 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-12, 19:12 #2
forgg forgg çevrimdışı
Varsayılan C: Meslek Liseleri M.T.O.K Hakkında Herşey


Anlatım için teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 02:45 #3
ghothosh28 ghothosh28 çevrimdışı
Varsayılan C: Meslek Liseleri M.T.O.K Hakkında Herşey


ben mtok değilim ama teknoloji fakültesinde okuyorum meslek lisesine öğretmen olabilirmiyim ? ki olmak istemem
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 04:25 #4
raplotter raplotter çevrimdışı
Varsayılan C: Meslek Liseleri M.T.O.K Hakkında Herşey


formasyon yaptıktan sonra alanında öğretmen olabilirsin.

Mesajı son düzenleyen raplotter ( 11-05-12 - 15:42 ) Neden: ekleme
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-03-12, 22:20 #5
cemal398 cemal398 çevrimdışı
Varsayılan C: Meslek Liseleri M.T.O.K Hakkında Herşey


arkadaşlar geçen yıl M.T.O.K lar YGS ile alıyordu.bu yıl ise MF4 puan türüyle alıyor.ayrıca geçen yıl ek puan verildi mi kendi bölümünü seçenlere bu yıl verilmeyecekmiş sanırım ? o zaman M.T.O.K ların puanı bu yıl 12 puan cıvarı duser gecen yıla göre bu yıl ek puan verilmezse ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:07
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016