Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 11-07-12, 10:22 #1
CebimdekiKelimeler CebimdekiKelimeler çevrimdışı
Varsayılan Parfümün baş döndürücü etkisi ...Canlı Büyüleyici Baş döndüren...

...Gelincik yasemin frezya gül sümbüllerden oluşan bir çiçek buketi mi yoksa şeftali erik portakalın tüm iştah açıcılığıyla yer aldığı bir meyve sepeti mi istersiniz? Tabi misk ya da amberin dayanılmaz güzelliklerini de içinize çekmeyi unutmayın...


Parfüm Nedir?

Doğada bulunan veya sentetik olarak elde edilen hoş kokulardır.
Hoş kokuları olan bitkiler tarihte önceleri ilaç sonra süs ve daha sonrada güzelliği tamamlayan kokular olarak kullanılmışlardır.

Duygularımızı ayağa kaldıran tutkularımızı alevleyen anılarımızı canlandıran ve hatta bir kişi hakkında fikir yürütmemizi sağlayan o büyülü iksirdir.


Parfüm Nasıl Elde Edilir?

Elde edilen bitki özlü yağlar bazı işlemlerden geçirilip içersine kalıcılığını sağlayıcı bazı maddeler eklenmesi ile esans denilen ve en yüksek konsantrasyondaki koku haline getirilir. Piyasaya verilecek olan kokular değişik oranlarda uygun alkollerle dilüe edildikten sonra şişelenirler. Genelde has esanslar 5 10 15 ml.'lik şişelerde satılır ve çok pahalıdırlar.


Esans Miktarına Göre Parfüm

Eau de parfum esans konsantrasyonu has parfüme göre daha azdır. Ancak diğer formlara göre daha yüksektir bu nedenle kalıcıdır. Esans içeriği daha az olan bir başka form ise Eau de Toilet'tir. Parfüm dendiğinde genelde Eau de parfum ve Eau de Toilet anlaşılır. Parfümler genelde 30 ml. 50ml. ve 100ml.'lik formlarda olabileceği gibi 30ml. 75 ml. ve 125ml.'lik formlarda da olabilirler.


Parfüm Hayatımıza Nasıl Girdi?

Modern parfüm tarihi XVII. yüzyılda Fransa'da Grasse'da başlamıştır. XV. Louis'nin sarayı ise “La cour parfumee" (koku sarayı) olarak anılırdı. İstenmeyen hoş olmayan kokuların parfümle gizlendiği neredeyse hiç banyo yapılmadan sadece parfümün etrafa yaydığı kokularla yaşandığı yıllar olarak bilinir. Yine bu dönemde sarayın yatak odaları ve koridorların potpori koku kavanozları ile dolu olduğu kaynaklardan öğrenilmiştir.


Parfüm Kaça Ayrılır?

Çok değişik sınıflandırmalar varsa da en temel sınıflandırma kokunun eldesine göre başlayan ve kaynağını gösteren sınıflamadır. Kokular doğal ve sentetik olarak iki temel grupta incelenirler.

Doğal kokular ise elde edildikleri yere göre isimlerdirilirler.

Çiçek kokuları

Manolya lavanta gül orkide zambak portakal çiçeği limon çiçeği yasemin vb.
Meyve kokuları
Şeftali portakal kavun mandalina limon
Baharat kokuları
Karanfil zencefil karabiber tarçın
Ağaç kokuları
Sandal ağacı

Çiçek ve meyve kokularının karışımları oryantal kokular ismini almaktadır. Çiçek ve baharat kokularının karışımları ise yarı oryantal olarak adlandırılmaktadır.


Parfüm Şişeleri

Parfüm şişeleri özel çalışmaların sonucunda üretilirler. Bazı firmalar özellikle dökme parfümler için çok özel kristallerden özel şişeler üretmektedirler. Parfüm şişeleri ya taşıdıkları sprey ünitesi ile parfümü size ulaştırır ya da dökme parfüm şişeleri şeklindedir. Son zamanlarda bazı tasarımcılar (C.K) geliştirdikleri yeni bir sprey ile çok küçük damlacıklardan oluşan bir parfüm topunu oluşturmaktadırlar.


Parfüm Formları

Günümüzde kokular değişik formlarda da piyasaya sunulmaktadır.
• Parfum deo spray: Koltuk altına uygulanan daha düşük konsantrasyondaki form
• Parfum body lotion: Koku içeren vücut losyonu
• Parfum shower and bathing jel: Koku içeren banyo ve duş jeli


Parfüm Nasıl Seçilir?

Tabii ki size en yakışanını seçmek gerekir. Ancak size yardımcı olabilecek bazı noktaları hatırlatmak istiyoruz.
• Yaşınıza uygun seçim yapmaya çalışın.
• İşinize göre ve bulunduğunuz çevreye göre
• İçinde bulunduğunuz mevsime göre
• Günün saatine göre
• Teninize göre
• En önemlisi kendi zevkinize göre
Parfüm seçimi yapın....


Parfüm Nasıl Kullanılır?


• Parfüm vücuttaki tüm nabız noktalarına boyun bilek dirseğin iç kısmı ile dizlerin arka kısmına birkaç damla sürülmeli.

• Kollu veya kolsuz giysiler giyilse de kokuyu sürmek için en iyi yer kolun üst kısmıdır.

• Parfüm bütün bir yıl boyunca kullanılabilir. Sıcak havalarda daha az miktarlarda ama daha sık kullanılmalıdır. Soğuk havalarda ise daha çok miktarda ama daha seyrek kullanılmalıdır.

• Güneşe ve ışığa çıkmadan önce parfüm kullanmayın. Işığa duyarlı ciltlerde güneşe çıkarken parfüm kullanılması leke yapabilir.

• Parfüm narin canlı ve çevreye duyarlı bir üründür. Değişmesini engellemek için sıcaktan ve güneşten uzak tutulmalıdır. Kullandıktan hemen sonra kapağı kapatılmalıdır.


Püf Noktalar!!


Uzmanlara göre parfum kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar:

• Parfüm cilde 15-20 cm uzaklıktan kullanılmadır.
• Parfum temiz tene uygulanmalıdır.
• Eğer dökme parfüm kullanıyorsanız parfümü kulak arkası bilek ve ayak bileklerinize tatbik edin.
• Parfümü elbiselerinize sıkarken leke bırakma ihtimalini gözardı etmeyin.


Parfüm Nasıl Test Edilir?

Bu konuda uzmanların tavsiyelerini aşağıda sıraladık;

• Duş yapın
• İyi bir modda olun
• Parfüm veya kokulu bir şey kullanmayın tarzınızı belirleyin
• En fazla 3 koku deneyin (burnunuz 3'den fazlasını ayıramayacaktır)
• Mutlaka cildinizde deneyin
• Denediğiniz kokuyu belirli aralıklar ile kokla***** cildinizde en hoş olanı ve en çok kalanı seçiniz.


Açık Parfüm Nedir?

Pahalı ve lüks ambalajlı parfümler gibi astronomik reklam giderleri olmayan stok maliyetleri taşımayan fantastik görünümlü pahalı şişeleri ve ambalajları olmadan tüketiciye sunulan çok yüksek maliyetli ve uzun süreç alan parfüm oluşturma harcamaları taşımayan GC/MS ve Headspace gibi kokuların içinde bulunan hammaddeleri çözebilen modern aletlerle donatılmış dünyaca ünlü büyük esans firmalarının labaratuvarlarında üretilen TC. Sağlık Bakanlığı onayıyla üretilen ve tüketiciye makul fiyatlarla sunulan orjinalleriyle birebir koku benzerliği taşıyabilen standart şişelerde satışa sunulan parfümlerdir.


Açık Parfüm Nasıl Üretilir?
Herşeyde olduğu gibi parfüm üretiminde de bir formülasyon vardır. Belli oranlardaki ve belli süreçteki aşamalardan sonra esans etilalkol ve deiyonize aqua karışımıyla Sağlık Bakanlığı onayı doğrultusunda labaratuvar ortamında üretilir.

Orjinaline Benzer mi?
Üstün kaliteli esanslarda normlara uygun olarak TC. Sağlık Bakanlığı onayı ile laboratuvar ortamında üretilen parfümler esans seçimi de doğru yapıldığı taktirde insan burnunun algılayamayacağı ölçüde orjinaline benzer.

Neden Ucuz?
Markalı parfümlerin astronomik reklam harcamaları yüksek maliyetli fantazi şişeleri stok maliyetleri ve bunun yanısıra ithalatı toptan satışıperakende satışı vs.. tüketiciye ulaşana dek 3-4 el değiştirmesi yüksek maliyetler getirmektedir. Oysa açık parfümde bunların hiç biri olmaksızın direk tüketiciye ulaşmasıdır.

Orjinali Kadar Kalıcı mı?
Bilindiği üzere orjinal ambalajlardaki pahalı parfümler "eau de toilette % 8-12" oranında esans içerirler. Esans oranının daha yüksek ölçülerde olmasından dolayı orjinalinden daha da kalıcı olan açık parfümler çoğunluktadır. Tendeki geçici yağlanmanın nedeni de formüldeki esanların standartın bihayli üstünde olmasından ileri gelmektedir.

Sağlığa Zararlı mıdır?
Parfüm hammaddesi olarak kullanılan esanslar IFRA "International Fragrance Association" standartlarındadır. Ülkemizde de TC. Sağlık Bakanlığı onayı ile steril ortamlarda üretildiği için insan sağlığı açısından hiçbir sakıncası yoktur.

Bütün Açık Parfümler Aynı mıdır?

Kesinlikle Hayır!!
Sokakta köşebaşında hatta izinsiz ve ilkel şartlarda üretim yaparak satışa sunulan mağazalardaki kalitesiz esans kullanımı ve düşük yüzdeli esans kullanımı literatür dışı formülasyonu kokunun kalıcılığını da orjinaline olan benzer liğini de büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle açık parfüm alırken seçici olmanızı kokuları test etmenizi ve kesinlikle TC. Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına ısrarla önem gösteriniz.


Kişiliğe göre parfümler

Romantik dişi şeytan sansür tanrıçası doğa kızı ya da hınzır kız.. Siz hangisisiniz? İşte kişiliğinize göre parfüm seçimi..

Romantikler
Chanel Allure Sensuelle; Çok yönlü ve hiçbir bileşenin diğerine baskın olmadığı bir koku.. Biz dizi yumuşak meyvekaymaksı ağaç ve çekici vanilyadan oluşan benzersiz bir çiçek.. Estee Lauder Pleasures Intense; Yumuşak ve lirik genç kadınların kokusu.. L'ıntant de Guerlain; amberli misk ve asilbelt sakızı ile süslenmiş.. Sersemletici etkisi olan parfümün burçları boğa ikizler yengeç başak terazi akrep kova ve balık... Michael Kors'un parfümünde kurutulmuş incir süsen ve vetiver de seksi bir zemin oluşturuyor. Bvgari Omnia Crystalline; Bambu turunçgilkeskin tatlı asya armutu ve nilüfer çiçeği kokusu daha sakin bir romantizm sunuyor. Paul Smith London; acı tatlı portakal çiçeği esansı misket limonu ve yeşil leyla yapraklarıyla açılan parfümün notaları leylak güneş çiçeği ve yasemin kokusunu içeriyor.

Dişi şeytanlar

Thierry Mugler'ın Angel'ı bergamut böğürtlen ve kızılcık ve yasemin kokusuyla oldukça etkileyici.. Emporio Armani Night vadi nilüferi manolya frezya ve alıç taç yapraklarıyla mor şakayık menekşe güneş çiçeği ve süsen kokularını içeriyor. Marilyn Monroe'nun tercihi Chanel No: 5'te parfümün zaman ötesi olduğunun kanıtı.. Yaseminsüsen portakal çiçeği esansı sandal ağacı vetiver meşe yosunu ve misk ile hemen ayırt ediliyor.


Sansür tanrıçaları
Baharatlar yasak meyveler miskler ve sanslar baştan çıkartıyor. Agent Provocateur'ün parfümü say fas safran yağı rus kişnisi mısır yaseminimanolya kakanga vetiver sedir ağacı balzamikli amber ve hafif miskin karışımından oluşuyor. Koç boğa akrep balık oğlak başak burçlarına öneriliyor. Clinique Aromatics Elixir gül esansı topraksı vetiver ve papatya yasemin kakanga vadi nilüferi amber sandal ağacı misk paçuli ve meşe yosunu içeriyor.

Hınzır kızlar
Bobbi Brown sadece makyaj ürünleriyle değil Beach parfümüyle dikkat çekiyor. Okyanus köpüğü ile tuz Başak ve akrep dışında tüm burçlara öneriliyor. Chanel Chance egzotik yasemin pembe sümbül beyaz misk şık süsenvetiver paçuli amberi pembe biber turunçgil sizi baştan çıkarıcı bir kadına döünüştürüyor. Gucchi Envy Meyasemin şakayık pembe misk beyaz çay pembe biber ananas ve nardan oluşan şaşırtıcı bir koku.. Clinique Happykoç ikizler terazi burçlarına önerilen Lancome Riracle So Magic de tavsiye edilen diğer kokular..

Doğanın kızları
Doğaya düşkünseniz size özel olanı arzuluyorsunuz demektir. Jo Malone Colognes serisinin iki veya üç parfümünü birleştirebilirsiniz. Estee Lauder Pure White Linen de doğanın kızlarına özel bir parfüm.


Ünlüler ve parfümleri

Greta Garbo: Rochas'ın Femme
Liz Taylor: Patou'nun Joy
Brigitte Bardot: Balmain'den Vent Vert
Jeanne Moreau: Diorama No.5
Ava Gardner: Chanel No.5
Marlene Dietrich: L'heure bleue
Mae West: Petou'nun Joy'u
Cameron Diaz: Guerlamain'in Samsara'sı
Katherine Witt: Gucci'nin Envy
Sezen Aksu: Dolce Gabbana
Nükhet Duru: Eccoda ve Gucci Rush
Ajda Pekkan: Nova İsedas
Sibel Can: Armoni

Shiseido
Vocalise; Beyaz orkide siyah frenk üzümü kırmızı gül taze vanilya yuzu karabiber müge şeftali kokularını birarada sunan Vocalise oldukça mistik bir parfüm.

Energizing Fragrance; İlk kez bir parfümde kullanılan yıldız anason elementinin yanı sıra sag çiçekbuketi yeşil taç yaprağı karanfil karabiberkarışımlarından oluşan doğal bir koku.

Zen; Ruhsal Ağaçsı çiçek kokusu kantaron sümbül bergamot sarı şebboy menekşe iris leylak yasemin uzay gülü kyara ağacı armut ağacıamber kokularını birarada sunar.

Relaxing Fragrance; Saf çiçeksi yeşil koku.. artemizya genç bambu salatalık çay gülü şakayık gardenya kokularının birleşimiyle oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Aimez - Moi
Sev beni anlamına gelen parfüm bergamut anason frenk kimyonu kakule menekşe yaprağını üzerinizde hissetmenizi sağlıyor. İnsana cesaret veriyor.

Versace's Essence
Exciting Dominik; greyfurtu yeşil yapraklar şeftali vadi zambağı frezya yasemin musk ve sedirağacı kokularının birleşimi olan bir parfüm.

Etheral mor salkım yasemin şeftali çiçeği menekşe vadi zambağı iris egzotik ağaçlar ve misk kokularını içeriyor.

Emotional bergamut; vadi zamabağı mango karpuz gültaç yaprakları ylang ylang sedir ağacı vanilya ve miskkokularından oluşuyor.

Givenchy Organza
Bitki özü hanımeli gardenya sümbülteber macenutbeg kehribar sedir guaiacum ve sandal ağacı birleşiminden oluşan Organza doğal bir kokuyu içeriyor.

Yves Saint Laurent
Opium; Vanilya amber siyam aselbenti reçine tefarikotu mandalina bergamot gül ve yasemin kokularından oluşuyor.

Baby Doll; Greyfurt frenk üzümü yaban gülü zencefil kakule tarçın nar sedir ağacı şeftali kokularını içeriyor.

Escada Collection 2000
Klasik oryantal koku ailesinden olan Sicilyalı; mandalina yumru çiçeği erik yasemin sandal ağacı ambroxantonka baklası misk ve vanilya kokuları içeriyor.

Hugo Boss
Mango; mandalina prezya orris beyaz sedir ve sandal ağacı kokularından oluşuyor.

Dolce & Gabbana
Mandalina su nilüferi beyaz siklamen yeşil armut mimoza nilüfer misk vanilya tohumu sandal ağacı ve kaşmir ağacı kokularından oluşan güzel bir parfüm..

Bluemarine II
Bluemarine sarmaşık yaprakları nilüfer çiçeği gül ağacı ylang ylang orkide çiçeği kokularını içeriyor.

Donna Nautilus
Bergamut mandalina erik şeftali meyvaları yasemin gül menekşe vadi zambağı ylang ylang çiçekleriyle taze ve ferahlatıcı. Hint orkidesi sedir ağacı güneş çiçeği amber ve miskin kokuları da bulunuyor.

Amarige
Portakal çiçeği gül ağacı menekşe yaprağı gardenya mimoza ylang ylang dağ selvisi musk ak amber vanilya kokularını içeriyor.


Christian Lacroix'in yeni kokusu "Bazar" hemkadın hem de erkekler için ayrı ayrı tasarlanmış. Bazar'ınkadın parfümü kayısı özleriyle birleşmiş bir çiçekbuketi. Erkek parfümü ise greyfurt ve lavantanın verdiğitazelik ve ferahlığın kalıcı ağaçsı özlerle birleşmesiyledaha da çarpıcı hale getirilmiş.

Van Cleef & Arpels 'in kokusu "Tsareau du Tsar" mandalina ve greyfurtun turunçgil katkısındabulunduğu tatlı kavun ve ananastan oluşan meyvalı bir koku.Üst notalarda kekik lavanta ve hemameninin aromalı tonları vesandal ağacı hissediliyor.

Ulric de Varens'in yeni kokusu Mystery Secretportakal ve ananas çiçeklerinin tazeliğinin yasemin zambak gülve sandal ağacının etkileyici kokusuyla harmanla*****;vanilya çikolata bal ve karamelin çekici kokularınıbirarada sunuyor.

Bvlgari "Absolute Bvl" sadece kışsezonu için tasarlanmış özel konsantre bir koku. Bu parfümzencefil mor salkım ve misk sandal ağacı vanilya ve akasyanınsıcak harmonisine sahip.

Ralph Lauren'in parfümü "Glamourous" dünyanınen özel çiçeklerinin karakterini taşıyor. Parfümde Şebnemçiçeği Kona Plumeria Casablanca Lilyumu Egzotik sandal ağacıkaşmir ve Misk çiçeği içeriyor.

Christian Dior "Addict" çiçeksioryantal şaşırtıcı ve zevk veren bir parfüm. Gece KraliçesiÇiçeği ve vanilyanın ağırlıklı olduğu parfüm; mandalinaağacı mimoza çiçeği gül yasemin sandal ağacı veburbon vanilyasının muhteşem karışımıyla size uzun sürekalıcılık sunuyor.

Oscar de la Renta çiçek ve hafif baharat karışımlıparfümü "Intrusion" ile dişilik sıcaklık veışıltıyı ön plana çıkarıyor. Parfümün üst notasındaSicilya Bergamutu'nun hakimiyeti var. Orta notalar ise yasemingardenya ve zambak içeriyor.

Moschino "L'eau Cheap and Chic" meyve veçiçek kokularının ağırlıkta olduğu bir parfüm. Misk özüyaban üzümü şeytan tohumu ve portakal parfüme karakteristiközelliğini veriyor.

Carolina Herrera'nın yeni parfümü "Chic"inüst notalarında Bulgar gülü kırmızı fresya orta notalarındaise tazelik veren mandalina çiçeği portakal çiçeği ve kırmızıbiber bulunuyor.
......Doğru parfümü bulmak doğru erkeği bulup aşık olmak gibi bir şeydir. Parfümü ilk koklayışta etkilenir ikincisinde heyecanlanır üçüncüsünde de ona teslim olursunuz
!
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-12, 15:43 #2
Bia Bia çevrimdışı
Varsayılan C: Parfümün baş döndürücü etkisi ...Güzel paylaşım olmuş ..=)
Bilmediğim bir çok şeyi öğrendim konudan
Teşekkürler =)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-12, 01:29 #3
~Mavera~ ~Mavera~ çevrimdışı
Varsayılan C: Parfümün baş döndürücü etkisi ...Teşekkürler .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:49
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016