Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-10-13, 16:40 #1
manyaksaad manyaksaad çevrimdışı
Alarm Minecraft Konusu Özel !!!!!!Minecraft
Minecraft Logosu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] Mojang Specifications [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] Markus Persson
Jens Bergensten [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] Java (Windows, Solaris, Linux, Mac OS), Android, Xbox 360 [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] Sandbox( [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]) [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] E+3 (Üç yaş üstü) Minecraft, desenli küplerle tasarım yapmanızı sağlayan basit [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] bir oyundur. Program Markus "Notch" Persson tarafından yazılmıştır ve geliştirilmektedir. Java programlama dilinde yazılmıştır. Oyun tarzı, Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Minecraft, 16 Mayıs 2009'da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmıştır ve bu halka açık sürüm TIGSource forumlarında yayınlanmıştır. Ve popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır. Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir.
Konu başlıklarıOyunun oynanışı

Minecraft'ın iki tane oyun biçimi vardır. Bunlardan biri 18.11.2011 tarihinde çıkan tam sürüm (Minecraft 1.0.0) ve internet üzerinden oynanabilen Classic mode'dur. Her ikisinin de tek ve çoklu oyunculu oynanma seçeneği vardır. Bütün oyun tipleri online oyunda kullanılabilir.
1. Classic, size oyunun sadece inşa için gerekli olan bloklarından sınırsız sayıda sunar. (güncellenmeyecek ve tarayıcı ortamında)
2. Tam Sürümde ise dört adet oyun tipi bulunur;
 • Hayatta Kalma (survival) modunda iken hayatta kalmak için yaratıklarla savaşabilir, birçok çeşit el yapımı eşya yapabilir, yaptığınız silahları veya aletleri büyüleyebilirsiniz. Tam Sürümde bloklar sınırlı sayılabilir, ancak dünya sonsuz olduğu için hiçbir blok sınırlı sayıda değildir.
 • Hardcore (zorlayıcı) modu ise normal survival kuralları geçerlidir fakat bu modda herhangi bir şekilde öldüğünüz takdirde dünyanız yok olur ve baştan başlarsınız.Ayrıca oyun zorluğunu değiştiremez hep zor modla eşdeğer olan zorlayıcı zorluk derecesinde oynarsınız.
 • Yaratıcı (creative) modu ise oyunda karşılaşabileceğiniz her tür malzemeyi kullanarak Classic gibi can veya açlık gibi sınırları ve tecrübe seviyesi olmadan kendi tasarımlarınızı oluşturabilmenizi sağlar. Creative modunda uçabilir ve her tür bloğu anında kırabilirsiniz (bedrock dahil).
 • Macera (Adventure) modunda bloklar yanlızca doğru aletlerle kazılabilir. Bunun sebebi Adventure Türkçe karşılığı olan macera olmasıdır yani bu modla macera yaşarsınız. İnternette bir sürü Adventure Map bulabilirsiniz. Adventure'da Survival da olduğu gibi can ve açlık barları vardır. Bir oyuna advanture modunda başlıyamazsınız./gamemode 2 veya /gamemode adventure komutları ile bu moda geçilir.
Minecraft oyunundaki yaratıklardan biri olan Enderman, oyunun Beta 1.8 PreRelase 1 adlı güncellemesinde gelmiştir. Endermanın gözlerine bakarsanız size saldırır. Eğer başınıza balkabağı geçirirseniz size saldırmaz. Işınlanabilme özelliği vardır ancak onunla savaşırken bacaklarına vurursanız ışınlanamaz.
Yaratıklar

 • Enderman:Işınlanma özelliğine sahip bir yaratıktır. Eğer suya değerse canı azalır (hasar alır) ve ışınlanır. Öldürürseniz ender pearl düşürür. Ender Pearlın Türkçesi Ender İncisi idir. Ender pearlın özelliği ise fırlatılırsa düştüğü yere sizi ışınlamasıdır; fakat dikkat edin, 2,5 kalp hasar alırsınız.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] Eğer ender incisini ender eyes yaparsanız fırlatınca gittiği yeri takip edin bir portal bulacaksınız. bu portala ender gözlerini koyun. Portalın içine atlayınca sizi ende götürür.
 • Ender Ejderhası:Sadece End'de doğar, sadece bir tane vardır ve ölünce yeniden doğmaz. Oyunda yaratılan ilk patron yaratıktır ölünce içinden enderdragon yumurtası düşürür ve +100 level xp kazandırır ... Enderdragon yumurtası süs olarak kullanılmaktadır şuana kadar hiçbir özel kullanımı oyuna eklenmemiştir ...
 • Creeper:Genelde oyuncuların en gıcık olduğu yaratıktır. Sizi görürse yanınıza sinsice gelir ve patlar. Öldürürseniz barut düşürür. Eğer skeletonlar tarafından öldürülürse müzik cd si düşürürler. Ayrıca gün ışıgında yanmayarak size gündüz bile saldirabilirler . /gamerule mobGriefing false komutu girilirse bloklara zarar veremezler. Normal olarak zaten elmas,obsidyen,katman kayası,zümrüt gibi bloklara zarar veremezler. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 • Örümcek:Öldürürseniz ip ve örümcek gözü düşürür. Mağara örümcekleri ısırınca size zehir verir, bu zehir size 7-15 saniye zarar verir.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]Örümcekler ürkütücü bir şekilde saldırır. Ayrıca gün ışıgında hiçbir örümcek size saldırmaz ... Bu yüzden yarı saldırgan yarı pasif moblardır ...
 • İskelet:Size ok atar, bazıları örümceklere biner. Öldürünce kemik düşürürler, bu kemikten kemik tozu yapıp ürünleri çabuk alabilir yada kemikle kurtları evcilleştirebilirsiniz. Ayrıca bu yaratıklar ok düşürür, bu okları yay ile birlikte kullanabilirsiniz. Çok nadiren, iskeletler yay düşürür, ama bunlar hasarlı yaylardır. Ayrıca güneş ışığından etkilenirler, canları azalır. Ayrıca zırhla spawn olabilirler.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 • Demir Golem:Oyuncuların yaptığı bir yaratıktır. Demir bloğu ve balkabağından yapılır. Düşman yaratıklara saldırır ve çok güçlüdür. Ayrıca köylerde spawnlanabilirler.
 • Zombi: Öldürüseniz çürük et düşürür. Bazıları zırh takar ve ellerinde demir kılıç ve kürekle spawn olabilirler köylüleri öldürünce köylüler zombi olur. İskeletler gibi, onlar da güneş ışığından etkilenirler. Ölünce içlerinden çürük et ve çok az bir şans ile demir külçesi patates, havuç veya giydikleri zırhlar kılıçlar düşebilir .[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 • Snow Golem: 2 kar bloğu ve üstüne balkabağı koyunca oluşur. Yaratıklara kartopu atar ve üzerinden geçtiği yerleri karla kaplatır. 4 canı (2 kalp puanı) vardır ve yaratıklara zarar vermez; ender dragon ve blaze dışında.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 • Blaze:Netherde yaşar size alev atarak saldırır.Nether'in koruyucularıdır.Öldürünce içlerinden blaze çubugu düşürürler .
 • Zombi Domuzadam:Nether'de yaşar.Eğer ona saldırırsanız grup halinde size saldırmaya başlar.Öldürünce çürük et , Altın kılıç ve Altin parçasi düşürür. Ayrıca Domuza yıdırım düşerse domuz zombi domuzadama döüşür.
 • Örümcek Jokeyi:Örümceğe binmiş iskeletlerdir birisini öldürseniz diğeri ondan ayrılarak saldırmaya devam eder.Hardcore(zorlu) modda çıkma olasılığı daha yüksektir.
 • Wither Boss:Oyuna 1.4. sürümünde eklenen 2. Patron yaratıktır enderdragona nazaran kafataslarını fırlatır bir kafatası oyunculara 1-6 arası kalp götürmektedir (Zırh büyülerine göre değişebilir) . Oyuncular tarafından spawn edilir bir bölgesi yoktur Üç kuru kafa ve nether kumu ile üretilir ilk çıktıgında patlama yaparak uçmaya başlar ve kurukafa atar canı yarıya inerse yere iner ve oyunculara düz olarak saldırır fakat zırh efekti +5 eklenir ... Bu oranda enderdragondan çok daha güçlüdür ... Ölünce içinden Nether yıldızı düşürür .
 • Wither Skatelon:Oyuna Wither Boss ile birlikte 1.4. sürümünde eklenmiştir. Siyah iskelettir. Nether Fortsess'te spawnlanır ve taş kılıcı vardır. Ölünce kömür,kemik,kurukafa(seyrek) yada kılıcını(seyrek) düşürür.
 • Ghast:Hayelettir. Alev topu fırlatır ve hasara neden olur.Patlama bloklara zarar verebilir. Nether'da spawnlanır. Patronlardan sonra en büyük mobdur.
Bazı Modlar

Mod minecraft'a yeni özellikler ekleyen arşiv dosyalarıdır.
 • Timber Bu mod sayesinde bir ağacı en altından balta ile keserseniz tüm odunlar gelecektir.
 • Tree Captor Timber'a benzer fakat sadece ağaçlarda çalışır ve yaprakları da alır.Ayrıca balta kesilen odun ve yaprak sayısı kadar hasar alır.
 • Rotten Flesh to Leather Adından da anlaşılabileceği gibi çürük et'i pişirerek deri yapılmasını sağlar.
 • Industrial Craft Oyunun büyük modlarından biridir. Değişik makinalar ekler. Ayrıca uranyum bakır ve kalay ekler, bunlarla alet yapılmaz, değişik kullanımları vardır. 3 Bakır tozu (Mecrator ile elde edilir.) ile 1 Kalay tozu birleştirilerek, 4 Bronz tozu elde edilir. Bunlar pişirilip bronz yapılır. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ile alet ve zırh yapılabilir ve bunlar elmas kadar güçlüdür.
Diğer Canlılar

 • İnek : Herhangi bir kılıçla yada elinizle öldürdügünüzde size pişmemiş inek eti ve deri parçası verir . Boş kova ile gelip üzerine tıkladıgınızda süt verir ... Ateşde öldüklerinde hazır olarak pişmiş inek eti verir ...
 • Tavuk : Tavuk her 5 dakika ile 7 dakika aralıklarda nadiren yumurtlarlar yumurtalardan 8/1 Şans ile yavru tavuk çıkar . Öldürülünce çig tavuk eti düşürür ve bunu yerseniz %85 oran ile zehirlenirsiniz . Ayrıca içinden tüyde düşürür ve bu tüyler ile ok yapabilirsiniz ...
 • Mööntar: Kırmızı renkte üzerinde mantar olan evrim geçirmiş inekdir ... Mantar biomunda bulunur inek ile aynı düşürme olaylarına sahiptir fakat elinize kase alıp tıklarsanız mantar çorbası elde edersiniz makas ile tıklarsanız mantar kova ile tıklarsanız süt elde edersiniz ...
 • Ocelot : Yağmur ormanlarında yaşayan benekli kedidir . Evcilleştirilmesi biraz zordur balıgı elinize alıp hiç kıpırdamadan kedinin size yaklaşmasını balıgı aldıktan sonra sizi sevmesini sağlamalısınız . Kediler evcil haldeyken 3 değişik tipe bürünebilirler ... Evcil olmadıkları zaman sizden kaçarlar ...
 • Domuz : Genelde belirli alanlarda topluca yaşarlar . Domuzları keserseniz 3 ile 1 arasında çiğ domuz eti elde ederseniz . Ateşde yanan domuzdan pişmiş domuz eti (Pirzola) düşer . Üzerine binebilirsiniz . Binebilmek için eğere sahip olmalısınız eğerler gizli madenlerdeki spawnerlardaki sandıklarda nadiren çıkabilir . Bir domuza bindikden sonra havuçlu olta yapıp havucu tuttugunuz yöne domuzun gitmesini sağlayabilirsiniz .
 • Koyun : Öldürüldügü zaman 1 adet yün verir fakat makas ile kırparsanız 3 adet yün elde edersiniz . Renkli yün elde edebilmek için renklere sahip olmalısınız egerki renge sahipseniz koyunun üzerine o renk ile tıklamanız yeterli olacaktır .
 • Ahtapot : Göllerde okyanuslarda hatta çok küçük ihtimaller ile küçük su birikintilerinde yaşarlar . Hiçbir zararı yararı yoktur sadece içlerinden mürekkep adı verilen madde elde edilir .
 • Köylü : Köylüler köylerde yaşarlar . Köylere göre değişen (Büyücü , Kasap , Kitapçı , Çiftçi , Demirci) köylüler bulabilirsiniz . Bu köylüler ile zümrüt karşılıgı eşya yada eşya karşılıgında zümrüt elde edebilirsiniz . Büyücü köylüler genellikte en işe yarar eşyalar Kasaplar deri zırh, eyer, yada et, Demirciler demir veya elmas eşya yada zırhlar verir. Çiftçiler de güzel olmamak kaydı ile karışık eşyalar verebilirler . Köylüler zombilere karşı koyamazlar ve Zombi köylü adı verilen yaratıga dönüşürler .
 • Gümüşbalığı: Genelde oyundaki en sinir bozucu yaratık türüdür . Genelde diger taşlara göre daha zor ve geç kazılması o taşın içinde silverfish olması anlamına gelmektedir . Silverfish blogunun içinden çıkan bu yaratıklar etrafında silverfish olmasa bile bir block karşılıgı bir silverfish üreterek yüzlerce kez çogalabilirler . Pek can götürmeseler bile çok küçük olmaları ölmelerini genelde engeller . Ve kötü bir sesi vardır.
Yemekler

 • Pasta:Pasta blok olarak konduktan sonra sağ tıklanarak yenir.Tek yenilebilir bloktur.6 dilimden oluşur her sağ tıkladığınızda bir dilim yersiniz bir dilim açlık barına 2puan (1but ekler)
 • Kurabiye:Kurabiye 2 buğday ortasına 1 kakao koyarak elde edilir.1 açlık barını doldurur.
 • Çürük et:Zombilerden düşer.Çok aç karnınızla yerseniz mideniz bulanır ve açlık barınız daha hızlı boşalmaya başlar.
 • Elma:Meşe ağacı (!) yapraklarından düşer.2 açlık barını doldurur.
 • Çiğ inek eti:İnekleri öldürdüğümüzde düşer.Genelde 1,5 açlık barını doldurur.Pişirdiğimizde biftek olur.
 • Çiğ domuz etiomuzları öldürdüğümüzde genelde 2 tane düşer.Pişirdiğimizde Pişmiş Domuz Eti olur.1,5 açlık barı doldurur.
 • Çiğ balık:Çiğ balığın tek farkı denizden elde etmemizdir.Herhangi bir mobu öldürdüğümüzde düşmez.Oltayı denize attığımızda bir süre bekledikten sonra olta sallanır ve çektiğimizde çiğ balık gelir.1 açlık barı doldurur.
 • Çiğ tavuk:Tavukları öldürdüğümüzde çiğ tavuk eti düşer.Pişirdiğimiz takdirde Pişmiş Tavuk Eti olur.
 • Karpuz:Karpuzu tarım yaparak elde edebiliriz.1 karpuzdan 3-7 karpuz dilimi düşer.
 • Altın elma:Altın elma genelde savaş sırasında bize çok yardımcı olur. Rejenerasyon ve fazladan 2 kalp verir.Eğer bunun büyülüsünü yersek alev direnci ve direnç gibi farklı özelliklerde gelir.
 • Ekmek : Oyunda üç tane buğday yan yana koyularak ekmek elde edilir bir ekmek 2,5 açlık puanı ekler .
 • Havuç : Npc Köylerinde Ekili Halde Yada Zombilerden Düşer Tek Yemek 2 Açlık Barı Doldurur .
 • Patates : Köylerde bulunur veya Zombilerden düşer. 1 açlık barı (Yarım but) doldurur.
 • Pişmiş Tavuk : Çiğ Tavugun Pişirilmiş Halidir 3 Açlık Barı Doldurur
 • Pirzola : Çiğ domuz etinin pişmiş halidir 4 açlık barı doldurur .
 • Örümcek Gözü : Örümceklerden düşer yedikden sonra zehirlenirsiniz artı olarak 1 açlık barı doldurur
 • Balkabagı Turtası : Balkabaklarından yapılır 4 açlık barı doldurur .
 • Balkabağı:Balkabağı çimlikte mantarlarla birlikte bulunur. Tarım yaparak çoğaltılabilir. Bir bloktan 4 balkabağı tohumu çıkar.
 • Kirpi Balığı:Henüz oyuna girmedi,girmesi planlanıyor.Balıkçılıkla yakalanır.Yemek için değil(yerseniz sadece zehir,açlık ve bulantı verir,yararsız)iksir için kullanılır.Suda nefes alma iksirinde kullanılır.
İklimler(Biomeler)

 • Düzlükler (Plains): Düz ve ağaçsız arazilerdir. Kabak,göl,çimen ve çiçek bulunur. Ayrıca Ağaç bulunmadığı için köy bulunması ihtimali yüksektir.
 • Çöl (Desert): Kum ve kumtaşından oluşur. Kaktüs,ölü bitki,göl bulunur. Köyleri kumtaşından yapılmadır. Ayrıca piramit (desert temple) bulunur ve burada gizli ve tuzaklı 4 sandık bulunur.
 • Orman(Forest): Meşe ve huş ağaçları vardır. Kabak,çimen ve çiçekler bulunur.
 • Yağmur Ormanları (Jungle): Meşe ve orman ağacı içerir. Orman ağaçlarında kakao bulunabilir. Ayrıca sarmaşık ve eğrelti otu içerir.Buradada Jungle Temple'lar bulunur. Burada 2 Sandık vardır. 2 tane de içinde ok olan fırlatıcılar vardır.
Oyundaki Genel Eşyalar

 • Kömür : Yüzeyde veya dağlarda bulabileceğiniz gibi çoğunlukla mağaralarda bulabilirsiniz. Çıkarabilmek için elinizde en azından tahta kazma olması gereklidir. Çubuk ile birleştirerek (Çalışma masasınsa çubuk alta kömür üste gelecek şekilde) meşale elde edebilirsiniz. Aynı zamanda yemek pişirmek ve madenleri eritmek içinde kullanılır. Deniz seviyesinin üstünde (en alt kareyi 0 , en üst kareyi 128 alırsanız 63. kare deniz seviyesidir) bulunabilen tek madendir. Çoğu zaman 5 - 10 arası blok kümeleri halinde bulunsa da derinlere inildikçe 30’un üstünde kömür bloğu bir arada bulunabilir. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %1.25’i kömürdür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 29. karedir.
 • Demir : Ne çok nadir nede çok fazla bulunan bir madendir. Haritanın sadece alt yarısında (0 - 64) görülebilir. Kırmak için en azından taş kazma gerektirir. Kırdığınız takdirde Demir Cevheri düşer. Demir Cevheri'nin direk bir kullanımı yoktur. Kullanabilmek için Demir Cevheri'ni fırında eriterek Demir Külçesi elde etmeniz gerekir. Pek çok minecraft oyuncusu el aleti olarak demir aletleri kullanmayı tercih eder. Sebebi ise diğer madenlerle kıyaslandığında bulunabilirliğinin daha rahat olması , dayanıklı olması ve neredeyse her madeni kırabiliyor olmasıdır. Bir minecraft haritasında toplam taş miktarının %0.72’si demirdir. Demir eşya ve araç gereç yapımında en çok kullanılan madenlerden biridir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 35. karedir.
 • Lapis Lazuli : Çok işlevi olmayan bir madendir. Sadece 0 - 32. blok yükseklikleri arasında bulunur. Kırmak için en azından taş kazma gereklidir.Kırıldığı takdirde 4- 8 arası Lapis Lazuli düşer. Fırında eritilmesine gerek kalmadan direk kullanılabilir. Lapis Lazuli 30. bloğun altında bulunup taş kazma ile çıkartılabilen tek madendir. Tek kullanım alanı renkli yün üretimidir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 14. karedir.
 • Altın : Haritalarda 0 -32 kare arasında , özellikle de en alttan 2-9 blok yükseklikte görülürler. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Cevher olarak kullanımı yoktur. Kullanabilmek için fırında eritip Gold Ingot’a dönüştürmek gereklidir. (Aynı zamanda Zombie Pigmen’lerden düşen gold nugget’lardan 9 tanesi birleştirilerek Gold ingot elde edebilmekte mümkündür. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir
 • Elmas : Genel olarak oyundaki en değerli blok olduğu söylenebilir. Sadece en alttan 16 kare içerisinde bulunur ama genellikle 0 - 10. bloklar arasında rastlanır. 0 - 16 arasında bir elmas bulma ihtimali %0.1276’dır. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Elmas avına giderken özellikle yanınıza “servet” özelliği olan bir kazma ile (kendisi kırdığınız bloktan 1den fazla eşya alabilmenizi sağlar. Örneğin Servet III özelliği olan bir kazma bir elmas cevheri kırdığında 4 diamon düşme ihtimali olabilir.) gitmeniz önerilir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 10. karedir.
 • Redstone : En alttan 0 - 16 kare arasında rastlanabilen bu maden pek çok işlev için kullanılabilir. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Bir redstone ore’dan 4-5 arası redstone dust düşer. Ore olarak kullanım alanı yoktur ama redstone dust olarak çok çeşitli eşyalar yapabilir ve elektrik ileten devreler kurabilirsiniz. Ayrıca redstone iksir yapımında da kullanılabilir. 0 - 14 kare arasında redstone bulunma ihtimali %1.025‘tir. Aynı zamanda redstone ore üzerine sağ yada sol mouse tuşu ile tıklar yada üzerinde zıplarsanız 30 sn boyunca ışık verir. İstatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 8. karedir.
 • Emerald : Oyunun en nadir bulunan elementlerinden biridir. Kırmak için en azından Iron Pickaxe (Demir kazma) gereklidir. Köylüler ile ticaret yapmak amacıyla kullanılabilir. Şimdilik bunun dışında bir amacı bulunmamakta. Son snapshotlara göre genellikle yükseklik olarak 29. karenin altında bulunabilir ve istatistiksel olarak en yoğun bulunduğu yükseklik 20. karedir.
Oyunun gelişimi

Minecraft'ın geliştiricisi, Markus Persson, programlamaya yedi yaşında başlamış. Babası Markus'a Commodore 128 ev bilgisayarı almış ve Markus, "type-in" programlarına odaklanmış bir bilgisayar dergisine abone olmuştur. Yaptığı deneyler sonucu sekiz yaşında ilk programını yazmıştır. Profesyonel olarak da, Wurm Online gibi oyunlarda ve King.com'da oyun programcısı olarak çalışmıştır.
Minecraft 10 Mayıs 2009 tarihinde geliştirilmeye başlanmıştır. Markus Persson, King.com'daki işinden çıktıktan sonra bağımsız(bir yerde çalışma zorunluluğu olmadan) program yazma ve geliştirmeye odaklanmıştır. Markus Persson, Minecraft'ı yazmak için Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon ve Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham almıştır. Oyunun temellerinin ne olması gerektiğini düşünen Markus, Infiniminer adlı bir oyunu keşfetmiştir ve TIGSource.com forumlarındaki kullanıcılarla oynamıştır. O zamanda Markus, izometrik 3-boyutlu inşa oyun fikirlerini kafasında canlandırırken, bu düşüncelerini test etmek için prototipler yazmıştır. Infiniminer adlı oyun, Minecraft'ın oynayış biçimini ağır şekilde etkilemiştir, 1. tekil kişi gözüyle oynanan bakış açısı ve blok şekilli görselleri dahil.
Platformlar

PC versiyonları
Minecraft Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde oynanabilir. Ana versiyonu dışında Minecraft Classic ve Minecraft 4k gibi PC için farklı versiyonları da vardır.
Minecraft Classic, Minecraft'in daha eski versiyonudur. Diğer Minecraft versiyonlarının aksine bedavadır ancak artık güncellenmemektedir. Bu versiyonda oyuncular ister multiplayer bir serverda isterse de kendi başlarına oyunda istedikleri gibi blokları yok edebilir ve yerleştirebilirler. Bu versiyonda oyuncu dışında hiçbir canlı yoktur ve lav gibi tehlikeler oyunculara zarar veremez.
Minecraft 4k ise Minecraft Classic'i andıran bir versiyondur. Harita 64x64x64 bloklar ile sınırlı olup her seferinde aynı harita oluşturulacaktır. Oyuncular çim, toprak, taş, odun, yaprak ve tuğla blokları ile sınırlıdır.
Minecraft – Pocket Edition
8 Ekim, 2011'de uyumlu tüm cihazlar Android Market'te çıkmıştır. iOS versiyonu ise 17 Kasım 2011'de çıkmıştır. Bu versiyon oyunun yaratıcı bir şekilde blokları kırıp-inşa etmesine ve hayatta kalma özellikleri üzerine yoğunlaşmıştır ve PC versiyonunda özelliklerin tümünü içermemektedir. Bu versiyon ayrıca kablosuz ağ üzerinden multiplayer oynama imkanı sağlar. Periyodik olarak çıkarılan güncellemeler ise bu versiyon ile PC versiyonu arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır.
Pocket Edition`un crafting mantığı biraz değişikir. Liste halinde eşyalar vardır ve tıklayarak üretilir. Ayrıca taştan crafting table gibi birşey vardır.
Minecraft: Xbox 360 Edition
Oyunun Xbox 360 versiyonu 9 Mayıs, 2012'de çıkmıştır. Oyunun bu versiyonunda ise başka versiyonlarda olmayan bazı özellikler mevcuttur. Mesela, kontrol menüler ya da Xbox Live üzerinden multiplayer gibi. Bu versiyonda haritalar 'sınırsız' değildir. Bu versiyon aslında eski PC versiyonlarına benzerdir ancak güncellemeler vasıtası ile güncel PC versiyonu ile arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır.
Oyuna karşı tepkiler

Minecraft önemli oyun eleştirmenleri ve sitelerinden olumlu cevaplar almıştır ve yüksek oranda satış gerçekleştirmiştir. Minecraft, Ekim 2010 itibariyle 9,300,000 kullanıcıyı geçmiş ve 2,500,000 üstünde satış gerçekleştirmiştir. Eylül 2010'da Minecraft, "bedavaya oyna" hafta sonu etkinliğini bitirdikten sonra 24 saat içinde 25,000 satış yapmıştır.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
Oyuna 20 Şubat 2012 tarihi itibariyle, 32,278,000'den fazla kişi kaydolmuş, 6,307,000'den fazla kullanıcı da oyunu satın almıştır.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
Korsan oynama

Oyun üye olmadan da oynanabilmektedir. Ancak bu yasalara (en azından Notch'un izni var) tam olarak aykırı değil. Şöyle ki; Notch'a tweetlenen bir mesaj da "Oyunu alacak param yok, korsan oynayabilir miyim?" yazıyordu. Notch ta şu cevabı verdi: "Evet ama oyunu beğenirsen daha sonra satın al ve üzülmeyi de unutma." [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
Kaynakça

 1. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 2. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 3. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 4. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 5. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 6. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 7. ^ [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 8. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 9. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

Dış bağlantılar


__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:19
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016