Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 15-04-09, 00:05 #1
jdejan jdejan çevrimdışı
Varsayılan Tohumlu Bitkilerde Üremearkadaşlar bu konu hakkında uzun bir bilgiye ihtiyacım var bulana +rep
__________________
 
Eski 11-02-10, 21:22 #2
commoder41 commoder41 çevrimdışı
Varsayılan C: Tohumlu Bitkilerde Üreme


Çiçekli bitkilerde üreme :
Çiçekli bitkilerde eşeyli üreme tohumlarla sağlanır. Tohum oluşturamayan bitkiler çiçekli bile olsalar eşeyli üreyemezler. Gerek açık tohumlu gerekse kapalı tohumlu bitkilerde mayozda meydana getirilen haploid hücreler gerçek gametler değildir. Bu hücreler döllenme yapmadan önce, endomitozla haploid bir gelişme dönemi geçirirler. Böylece döllenecek olan gerçek gametleri oluştururlar. Tohumlu bitkiler bu yönüyle hayvanlardan farklıdırlar. Üreme organları çiçek üzerinde bulunur. Açık tohumlularda erkek ve dişi çiçek aynı bitkinin değişik dallarında bulunur. Meyva, kozalaklardır. Tohumlu kozalakların içerisinde, ama açıkta bulunur. Kozalaklar kuruyunca tohumlar ayrılır. Kapalı tohumlu bitkilerde çiçekler daha çok gelişmiştir. Bu bitkilerin büyük çoğunluğunda aynı çiçek üzerinde hem erkek hem dişi organ beraber bulunur.
Böyle çiçeklere tam çiçek veya "erselik" denir. İncir, dut, kavak ve söğüt gibi bitkilerde ise erkek ve dişi çiçekler hem ayrı ayrıdır, hem de farklı bitkiler üzerinde gelişir. Fındık, ceviz, kabak, mısır, buğday gibi bitkilerde ise erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrıdır ama aynı bitki üzerinde bulunurlar. Erkek ve dişi organlar farklı çiçeklerde bulunuyorsa bunlara eksik çiçek denir. Kapalı tohumlu bitkilerde ovaryum genellikle meyveyi oluşturduğu için tohumlar meyveyle örtülmüştür.


ÇİÇEKLİ BİTKİLERDE ÇOĞALMA

Çiçekli bitkilerdeki eşeyli üreme çiçek ile gerçekleştirilir. Çiçek: Bitkide üreme organlarını bulunduran yapının adıdır.Çiçekli bitkilerde eşeyli üreme hayvanlardan farklı olarak 4 aşamada gerçekleşir.1. GAMETLERİN OLUŞUMU

Gametler mayoz bölünme ile çiçekteki üreme organlarında meydana gelir.


Erkek organ başçığında mayoz bölünme ile n kromozomlu çok sayıda erkek üreme hücresi (polen) oluşturulur.
Dişi organ yumurtalığında mayoz bölünme ile embriyo kesesi oluşturulur. Bu kese içerisinde 8 tane r kromozomlu hücre oluşur. Bunlardan en büyük olan dişi üreme hücresi yumurtadır.2. TOZLAŞMA
Erkek organ başçığındaki polenin çeşitli etkenlerle dişi organ tepeciğine taşınmasına tozlaşma denir.
Tozlaşmada etkili olan faktörler:
-Rüzgâr
-Su
- Canlılar (İnsan, böcek, kuş)

3. DÖLLENME
Polen içerisinde haploid (n) kromozomlu iki çekirdek bulunur. Bunlardan birisi dişi organ tepeciğinden yumurtalıktaki yumurtaya kadar tüp oluştururken diğer çekirdekte yumurtanın döllenmesini sağlar. Döllenme sonucunda canlıyı meydana getirecek olan zigot oluşur.
Yumurta + Sperm —9. Zigot mıtoz> Embriyo mltoz> Canlı
(n) (n) (2n)4. GELİŞME

Döllenme sonucu oluşan zigot mitoz bölünmeler sonunda embriyoyu oluşturur. Embriyo etrafındaki hücrelerde besin depo ederek çeneği oluşturur. Böylece tohum meydana gelir.
Bir tohumun yapısında dıştan içe doğru bulunanlar:


1. Kabuk
2. Besi doku(Cenek)
3. Embriyo
1. Kabuk: Embriyoyu dış etkilere karşı korur.
2. Çenek: Embriyonun beslenmesini sağlayan dokudur. Embriyo, yeşil yapraklan oluşup fotosentez yapıncaya kadar bu dokudan beslenmeye devam eder.
3. Embriyo: Zigotun mitoz bölünme geçirerek gelişmesiyle oluşur. Tohum çimlenirken embriyo mitoz bölünme geçirerek yeni bitkiyi oluşturur.
Tohumun cimlenebilmesi için , gerekli şartlar.
a) Su (nem)
b) Oksijen (hava)
c) Sıcaklık
d) Karanlık ortam
Bu şartlar bulunduğu takdirde tohum çimlenerek bitkiyi oluşturur.
 
Eski 11-02-10, 21:31 #3
NєrνєLєss NєrνєLєss çevrimdışı
Varsayılan C: Tohumlu Bitkilerde Üreme


Ödev ve bilgi istekleriniz için..
http://www.frmtr.com/lise-bilgi-istekleri/
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:32
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016