Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-03-09, 20:24 #1
byuser byuser çevrimdışı
Varsayılan Arkadaşlar Mülakat Örneği...


Arkadaşlar dil ve anlatım hocası ödev verdi herhangi bir konuda mülakat örneği lazım bulamadım lütfen yardım edin çok önemli..
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-04-09, 21:10 #2
qqq_qqq qqq_qqq çevrimdışı
Varsayılan C: Arkadaşlar Mülakat Örneği...


hmjhmhjhjmbnm bnm nhjmjmjmjmjmjmjmjmjmcghggggggggm
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-09, 16:07 #3
FCeren... FCeren... çevrimdışı
Varsayılan C: Arkadaşlar Mülakat Örneği...


Mülakat Örneği

Sinan KARADUMAN - Mesleği: Avukat – Yaş 35 – 8 yıldır çalışıyor. – Trabzonlu

1-Matematik öğrenmenin gerekliliğine inanıyor musunuz?
Evet; insan zekâsını geliştirme ve pratik hayatımızda çok kullandığımız için önemlidir. Bütün pozitif bilimlerin anası olduğu için kimyada, fizikte, biyolojide çok yönlü olarak kullanılmaktadır.
2-İşinizle matematiğin ilişkisi var mı?
Muhakeme yeterliliği için matematiğin ağırlığı gerekir. Çünkü hukuk alanında muhakeme matematikte ki problem çözücülüğü olduğu için büyük önem arz etmektedir. Bunun gibi icraların alacaklarında hesaplanmaktadır. Bizim avukatlık ücretimizin hesaplanmasında da yüzdelik dilimleri kullanırız.
3-Günlük yaşantınızda matematiği nasıl kullanıyorsunuz?
Bankaya yatırdığım paranın faiz getirisinde ay sonunu nasıl getireceğime, alış verişlerimde yani hayatımın devam ettirebilmek için gereklidir.
4-Toplumda Matematik neden ön planda tutuluyor?
Hayatın gereği ve ihtiyacı olduğu için ön plandadır. Sanayileşmemiş toplum olduğumuz için genelde pozitif bilimleri kullanıyoruz. Önceden avukatlığa sosyal bilimlerden öğrenci alınırken şuan da eşit ağırlık bölümünden öğrenci alınmaktadır çünkü bunun nedeni matematiğin hukuk alanında yani problem çözme aşaması yoğun olduğu içim matematik eğitimi almış sosyal insanları ön planda tutulmaya başlandı.

4.2. Mülakatların Analizi

Din kültürü öğretmeni: Matematiğe genel olarak felsefi açıdan bakıyor; ‘Olaylara ve sorunlara farklı bakmayı mantıklı düşünme alışkanlığı kazandırıyor.Vaatlerle dolu bir dünyada vaatlerin gerçekliğini sorgulayıcı bir zihin yapısına sahip kılıyor insanı.Sonuna kadar matematikçiyiz.’ Matematiğin her şekilde yaşanılan dünyanın her alanında en çokta insanlığın içinde gelişip insanı etkilediği görüşünde. Matematiğin sorgulayıcı yönüne dikkat çekerek, ön planda tutulmasının nedeni olarak hayatımızı yönlendiren sınavların etken olduğuna inanıyor.

Avukat: Muhakeme gücünü geliştirmek için hukuk alanında genelde matematik problemleri çözüldüğüne dikkat çekiyor. ‘Hukuk alanında muhakeme matematikte ki problem çözücülüğü olduğu için büyük önem arz etmektedir.’ . genel olarak ünlük hayatta banka ve alış veriş konusunda kullanıldığını belirtip matematiğin ön planda tutulmasının en önemli sebeplerinden biri olarak sınav sisteminin neden olduğunu savunuyor.
Türkçe Öğretmeni: Hayatta en gerçek yol göstericinin bilim olduğunu, matematiğin de bir bilim olduğundan gerekliliğini ortaya koyuyor. Matematiğin düşünmeyi, olaylar arasında ilişki kurmayı geliştirmesi yönünden kendi mesleği ile ilişkili olduğunu söylüyor. Paragraf çalışmalarında, tıpkı matematik problemlerindeki gibi bilinenlerden yararlanılarak bilinmeyenlere ulaşıldığını ortaya koyuyor. Matematik; düşünmeyi, olaylar arasında ilişki kurmayı gerektirdiğinden, günlük hayatta matematiği sorunlarını çözmek için kullandığını belirtiyor. Toplumun her kesiminde matematiğin kullanıldığını ortaya koyuyor. Örneğin; alış-veriş yaparken kullanıldığından toplumun matematiği kullandığı, ön planda tuttuğunu söylüyor.
Sınıf Öğretmeni: İşinde, ders öğretimi haricinde ölçme ve değerlendirme yaparken kullandığını söylüyor. Günlük yaşantısında ise normal hayatını devam ettirmek için kullanıyor. Toplumda matematiğin ön planda tutulmadığını belirtiyor. Çünkü; insanların daha çok hazırcı olduklarını ve tüketime yönelik yaşadıklarını belirtiyor. Bilim alanında geride kalmamızın nedenini buna bağlıyor. İnsanların farkında olmadan matematiği kullandığını söylüyor.
Polis: Günlük yaşantısında matematiği kullandığını söylüyor. İnsanların zekasını geliştirdiği için ve pratikleştirdiği için matematik öğrenmenin gerekliliğine inanıyor. Ama temel olarak iyi bir eğitim almadığını belirtip işinde matematiği bir takım hesaplamalarda kullandığını söylüyor. Maddi sıkıntılardan dolayı matematiğe gereken önemin verilmediğini, devlet tarafından eğitime gereken desteğin verilmediğini ifade ediyor.
Ev Hanımı: Ev işlerinden daha çok para hesaplarında kullanıyor. Matematik eğitiminin gerekliliğine inanıyor. Kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirmesini sağladığını ifade ediyor. Yapılan her işte bir matematik yanının olduğunu ve ailesinin eğitimine önem vermediğini söylüyor.
Laborant: Gelişen teknoloji ile beraber matematiği kendi işinde direkt olarak kullanmadığını ama bu işleri bilgisayarın yaptığını söylüyor. Günlük işlerinde matematiği kullanıyor, gündelik işleri haricinde matematiği aktif bir şekilde kullanmadığını ifade ediyor. İyi bir matematik eğitimi almış olsaydı, kariyerinin daha iyi olacağını belirtiyor. Matematiğin hayata yön veren bir pencere olduğunu ve bunun içinde matematiğin önemli olduğunu söylüyor.
Eczacı: Matematiği işinde aktif bir şekilde kullanıyor. İlaçların girdi ve çıktılarının düzenlenmesinde ayrıca günlük hayatın bir çok alanında matematiği kullandığını söylüyor.En basitinden öğün sayısı hesabında bile. Matematik ile uğraşmanın insanı pratikleştirdiğini düşünüyor. Toplumun matematiği aktif bir şekilde kullandığını ama farkında olmadığını söylüyor. Teknolojinin temelinin matematiğe dayandığı için matematiğin önemli olduğunu vurguluyor. Örnek : Bilgisayar sistemi.
Ev Sahibi: Matematik eğitiminin önemli olduğunu söylüyor. Herkesin her alanda işinin gereği olarak kullandığını ifade ediyor. Bir balıkçının, manavın, bakkalın vb. Eşinin dahi yediklerini hesapladığını belirtiyor. Çocuklarının ticarette başarısız olmalarını ise hesaplamaları iyi yapamamalarından kaynaklandığını belirtiyor. Başarılı olmanın yolunun matematikten geçtiğini belirtiyor. İleri derecede bir matematik bilgisinin insanları önemli konumlara getireceğini söylüyor.
İnşaat Mühendisi: İnsanların hayatlarını sürdürebilmesi, kendilerini daha iyi ifade edebilmesi için matematiği öğrenmek zorunda olduklarını söylüyor. İnşaat mühendisliğinin temelinin matematik üzerine kurulduğunu belirtiyor. Örneğin; şantiyede viyadüklerin kolonlarına kullanılacak olan beton miktarlarını belirlemek için silindirin hacminden yaralandıklarını, yolun eğiminden kaynaklanan duvar yüksekliklerinin değişimini hesaplamak için yamuğun alanından yararlandıklarını belirtiyor. Günlük yaşantıda, yaşadığımız olayların nedenlerinden sonuçlarına gitmede, hayatı kolaylaştırma ve düzene sokmada matematikten yaralanıldığını söylüyor. Sınavlarda matematik dersinin öneme sahip olduğunu, matematiğin; en önemli bilim olduğunu, bu yüzden toplumda ön planda tutulduğunu söylüyor.
Bankacı: Doğru düşünmek, doğru yorum yapmak ve doğru karar vermek için matematiğin gerekliliğine inandığını söylüyor.Bankada para sayarken, para üstü verirken, kasa hesabı yaparken matematiksel işlemlerden yararlandığını söylüyor. Günlük hayatta matematiğin her an karşımıza çıktığını; genelde matematiği, gişe işlemlerinde alacak verecek hesabında kullandığını belirtiyor. Toplumda küçük-büyük, genç-yaşlı, bilgili-cahil ayrımı yapmadan herkesin matematiği kullandığını söylüyor.
Doktor: Matematik öğrenmenin gerekliliğine inanıyor ve bugünkü konumunu matematik sayesinde elde ettiğini söylüyor. ‘Matematik hayatımızın altın anahtarlarından biridir.’ diyerek insanlar için olan önemine değinmekte. Ayrıca matematiğin öneminin ileride daha da artacağına inanmaktadır. Belki de en çok sağlık alanı ile matematiğin ilişkili olduğunu ifade etmekte ve insan vücudunun matematik dengeler üzerine inşa edildiğini söylemektedir.Günlük yaşamında alışverişte, bütçe ayarlamasında ve yaş hesabı gibi işlemlerde de matematikten yararlanmakta olduğunu söylüyor.
Öğrenci: Matematik eğitimin gerekliliğine inanmayıp alanlara göre ağırlık verilmesi gerektiğini belirtiyor. Günlük hayat için ‘Günlük yaşamda para sayarken falan kullanıyoruz zaten onu da yapmak için üniversite mezunu olmak gerekmiyor bildiğim yetiyor bana.diyerek dersleri dışında çok bir matematik eğitimin gerekmediğini düşünmekte.
Defterdarlıkta Muhasebe yardımcısı:Gelecek için matematiğin öneminden bahsediyor, ‘Hayatımızdaki sorunların matematik problemleriyle bir farkı yok ki.’ Matematiğin tüm varlığıyla hayata yerleştiğinin mesleğinin verdiği tecrübeyle farkında olup işiyle ilgili kurumlar arası ödemelerde matematiği bol miktarda kullandığını belirtiyor. Matematiğin günlük hayatta kullanımının okullarda öğretilenden farklı olduğunu vurgulayıp ‘Normal hayatımızda sadece dört işlem bilmek değil matematik profesörü olmak gerekir.’ görüşünü savunarak matematikten hiçbir zaman vazgeçilemeyeceğini çünkü hayatın gerekli ve zorunlu bir parçası olduğunu düşünmektedir.


Buyrun. Alıntıdır...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-04-09, 17:00 #4
мMΣєЯRƬт мMΣєЯRƬт çevrimdışı
Varsayılan C: Arkadaşlar Mülakat Örneği...


Umarınm İşine Yarar
Teşekkürler Fceren
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:25
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016