Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 25-11-06, 09:21 #1
ARKA-SOKAKLAR ARKA-SOKAKLAR çevrimdışı
Varsayılan izmir esnaf ve sanatkarlar odaları birliği Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Türkiye'nin ilk esnaf lisesi açılıyor
İZMİR (İHA) - Türkiye'de bir esnaf kurumunun adını taşıyan ilk ve tek lise olan İESOB Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 10 Kasım'da Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katılacağı törenle açılacak.

Açılış törene, Bakan Hüselin Çelik ve İzmir protokolünün yanı sıra İESOB bünyesinde faaliyet gösteren 131 meslek odasının başkan ve yöneticilerinin, Türkiye'nin diğer illerinden gelecek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri Başkanlarının ve vatandaşların katılması bekleniyor. Ayrıca örnek okulun açılışını İzmir'deki 20 endüstri meslek lisesinin öğretim kadrosu ve öğrencileri de izleyecek. Okulun faaliyete geçmesiyle geçici olarak Buca Endüstri Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 130 öğrenci, eğitimlerini artık kendi binalarında sürdürecekler.

İESOB Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin, Türkiye'de esnaf teşkilatlarının eğitime yaptığı en önemli yatırımların başında geldiğini kaydeden Birlik Başkanı Mehmet Ali Susam, 'Türkiye'nin en önemli sıkıntısı işsizlik. Ülkenin en büyük kabusu olan işsizliğin çözümü de küçük işletmeleri desteklemekte ve mesleki eğitimle bu desteklerin altyapısını oluşturmakta yatıyor. Mesleki eğitime önem verildiği takdirde gelişmişlik düzeyimiz yükselecek, kalkınmamız hızlanacaktır. AB ülkelerinin teknolojik güçlerinin ve sermaye yapılarının üstünlüğü ortada. Uluslararası rekabette en büyük kozumuz mesleki bilgilerimiz ve becerilerimiz olacak. O zaman üretilecek ekonomik politikalar da küçük işletmelere ve mesleki eğitime ağırlık verilerek hazırlanmalıdır."dedi.

Değişen dünya koşulları karşısında esnaf sanatkarların kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyleyen İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Bakanı Mehmet Ali Susam, 'Teşkilat yöneticilerimiz ve üyelerimiz yaşanılan çağın gereklerini iyi kavramalı. Çağımız bilgi ve iletişim çağı. Bilgi çağında teknolojiyi en iyi şekilde kullanan işletmeler ayakta kalacaktır. Esnaf sanatkarların temsilcisi olan meslek örgütleri bu gerçeği görmeli, değişim için hükümetlerden ve tüm ilgililerden destek isterken üzerlerine düşen görevleri de ihmal etmemelidir. Mesleki eğitimde mesafe almak teşkilat yöneticilerimizin öncelikli hedefi olmalıdır' dedi.

OKULDA NELER VAR

İESOB Okulu 2006-2007 öğrenim yılına yetiştirilmesi için 1.5 milyon YTL'lık yatırım yaptı. 10.600 metrekarelik eğitim alanına sahip olan okulda 11 laboratuar, 5 atelye, 17 dershane, 16 yönetici ve öğretim üyesi odası bulunuyor. Yatakhane bölümü bulanan okul, 144 yatak kapasitesine sahip. Okulda ayrıca 4000 metrekarelik yeşil alan mevcut. Lisede sanayi ve okul ilişkilerini koordine edecek Ar-Ge Birimi de yer alacak. Sanayideki eğitim ve eleman ihtiyacı belirlenerek, müfredata alınacak. Okul bünyesinde bir müze kurulması da planlanıyor. Müzede esnaf ve sanatkarların geçmiş dönemlerde kullandığı üretim araçları, kaybolmaya yüz tutan mesleklerle işkollarının gelişimini içeren fotoğraf arşivleri sergilenecek.İESOB Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından açılarak eğitimine başladı.. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yaptırılan ve ülke genelinde bir ilke imza atarak adını verdiği Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ve çok sayıda oda başkanı ve sivil toplum örgütü yöneticilerinin katıldığı bir törenle açıldı...

İESOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, mesleki eğitimi rekabet gücü alanlarında tek ortak faktör olarak işaret ederek, mesleki eğitimin geliştirilmesinin stratejik bir öneme sahip olduğu söyledi. Gelişen çağın şartları altında Türkiye'nin uluslar arası alanda mesleki eğitim almış kalifiye elemanları ve küçük işletmeleri ile söz sahibi olabileceğini belirten Başkan Mehmet Ali Susam, kalkınmanın ve ülke insanının yaşam standartlarının yükselmesinin yolunun eğitimden geçtiğini kaydetti.


Törene katılanlara seslenen ve İESOB Başkanı Susam'a eğitime katkısı nedeniyle bir plaket sunarak teşekkür eden Bakan Çelik ise; bürokratik bazı aksamalara karşın, İzmir Birliğinin bu girişimine başından bu yana sıcak baktıklarını ve bundan sonra da destek olacaklarını söyledi.


Çelik; okul alanını İESOB'un mesleki eğitim kampüsü haline dönüştürme hedefine de destek verecekleri sözünü vererek şöyle konuştu; " Devlet, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör, eğitime katkı sağlamalıdır. O zaman sosyal devlet vasfına sahip olursunuz. İESOB Başkanı Susam, bu anlamda çok güzel bir eser ortaya koymuştur. Bu okul bir son değildir. Büyük bir eğitim kampusunun ilk adımıdır"

Bakan Çelik ve Başkan Susam, daha sonra okulu ve sınıfları gezerek, öğrencilerle sohbet etti..

__________________
 
Eski 25-11-06, 10:59 #2
yatalya yatalya çevrimdışı
Varsayılan C: izmir esnaf ve sanatkarlar odaları birliği Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lise

nereeye açldı bu tam olarak_?
 
Eski 03-12-06, 11:32 #3
ARKA-SOKAKLAR ARKA-SOKAKLAR çevrimdışı
Varsayılan C: izmir esnaf ve sanatkarlar odaları birliği Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lise

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen yatalya Mesajı Göster
nereeye açldı bu tam olarak_?

EVKA 1 BUCA İTFAYİYE EĞİTİM MERKEZİ KARŞISI AFEET EVLERİNDE ÇINARTEPE OLARAKTA GEÇİYOR

 
Eski 17-12-06, 15:19 #4
tolga1212a tolga1212a çevrimdışı
Varsayılan C: izmir esnaf ve sanatkarlar odaları birliği Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lise

abi ben orda okuom şahsen cok güzel bir okul bekleris
 
Eski 17-12-06, 16:59 #5
cilicium cilicium çevrimdışı
Varsayılan C: izmir esnaf ve sanatkarlar odaları birliği Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lise

değerli kardesim burada liselerinizi kurallara uygun olarak tanıtınız...okulun acılma haberi yerine okulu tanıtan bilgiler ve de fotograflar olmasını beklerdik..konuyu kurallara uygun olmadıgı için kilitliyorum..lütfen bölüm kurallarını okuyunuz..kurallara uygun hale geldiğinde konu tekrardan yoruma acılacaktır..saygılar sunarım
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:12
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016