Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-10-08, 16:31 #1
izmirgirl_funda izmirgirl_funda çevrimdışı
Varsayılan (konak-izmir) MERSİNLİ ANADOLU TEKNİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİKonak Mersinli Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Tesviye Bölümü Özellikleri

Okulumuzun amacı öğrencileri, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere yetiştirmektir. Bu sebeple; öğrencilerin iş hayatı tecrübelerinin daha okulda iken oluşturulabilmesi için,çeşitli derslerle makina elemanları, mekanik, meslek resim meslek teknolojisi gibi çeşitli alanlarda temel bilgiler verilmektedir.

Bölümümüzde 4 ayrı kısım bulunmaktadır. Bunlar Freze atölyesi, torna atölyesi,vargel atölyesi, tesviyecilik ve taşlama kısımlarıdır.

Buna ek olarak 3308 sayılı yasa gereği 3. sınıf öğrencileri haftanın üç günü kendi bölümleri ile ilgili işyerlerinde mesleki eğitim uygulamasına devam etmektedir.

2005-2006 öğretim yılında Tesviye bölümünde 62�si 3. sınıf öğrencisi olmak üzere 178 öğrenci bulunmaktadır. Tesviye Bölümü 3. sınıf öğrencileri mesleki eğitim uygulamasına 30 firmada devam etmektedir.

Bunlar İmalata yönelik,makina yedek parçası üreten orta ve büyük ölçekli endüstri işletmelerinden oluşmaktadır. Yine mesleki eğitimin bir parçası olarak okulumuzdaki bölüm öğretmenleri koordinatör öğretmen olarak işletmelerde görevlendirilir. Koordinatör öğretmenler mesleki eğitim uygulamasının etkin ve amacına uygun tamamlanabilmesini sağlarlar.

Görülen Derslerin Özellikleri

Birinci sınıfta gösterilen dersler Atölye eğitimi, meslek teknolojisi, teknik resim, ölçme ve kontrol gibi temel bilgileri içerir. Bu dersler sayesinde ölçü aletlerini kullanabilme, çizim yapabilme, tesviyeciliğin temel işlevleriyle ilgili bilgi ve beceriler öğrencilere kazandırılır.

İkinci sınıfta Makina elemanları, malzeme bilgisi, meslek resim, meslek teknolojisi, bilgisayar gibi derslerle malzemeleri tanıyabilme, ayıt edebilme , makinaları oluşturan elemanları tanıma ve özelliklerini bilme, tornacılık ve frezecilikle ilgili temel bilgileri kavramaları sağlanmaktadır.

Üçüncü sınıfta mesleki eğitimle beraber verilen hidrolik pnömatik, CNC teknik, meslek resim, meslek teknolojisi, ders ve konularıyla mesleki gelişim tamamlanmakta; hem teorik hem de pratik bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.Böylece serbest piyasada ihtiyaç duyulan gerekli bilgi ve beceriye ,iş tecrübesi ve disiplininine sahip nitelikli elemanlar olarak yetiştirilmektedirler.

Mezunlar ve İş Olanakları

Mezunlarımız kendi tercihlerine ve başarılarına bağlı olarak; Meslekleriyle ilgili atölye ve fabrikalarda CNC operatörü olarak, torna ve freze operatörü olarak,taşlamacı olarak veya bakım onarım kısımlarında ara eleman olarak çalışabilirler.

İsteyen öğrenciler üniversiteler sınavsız olarak üniversitelerin makina bölümlerine devam edebilirler. Ya da 4 yıllık Tesviye teknik öğretmenliğine ek puan alarak sınavla girebilirler.


Konak Mersinli Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Kimya Bölümü Özellikleri


Okulumuzun amacı öğrencileri, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere yetiştirmektir. Bu sebeple; öğrencilerin iş hayatı tecrübelerinin daha okulda iken oluşturulabilmesi için,çeşitli derslerle bilgisayar enstrümantel analiz cihazlarıyla analiz yöntemleri gibi çeşitli alanlarda temel bilgiler verilmektedir.

Bölümümüzde temel kimya laboratuarı , analitik kimya laboratuarı, analitik ve sınai kimya laboratuarları ile bir adet bilgisayar laboratuarı mevcuttur.

Okulumuzda kimya teknik lisesi ile Anadolu teknik liseside bulunmaktadır.Teknik liseye 9.sınıfta Matematik , fizik, T.D. Edebiyatı ve biyoloji derlerinin ortalamalarıyla girilmektedir. Anadolu teknik lisemiz LGS sınavıyla öğrenci almaktadır.

Buna ek olarak 3308 sayılı yasa gereği 3. sınıf öğrencileri haftanın üç günü kendi bölümleri ile ilgili işyerlerinde mesleki eğitim uygulamasına devam etmektedir.

2005-2006 öğretim yılında Kimya bölümünde 70 i 3. sınıf öğrencisi olmak üzere 450 öğrenci bulunmaktadır. Kimya 3. sınıf öğrencileri mesleki eğitim uygulamasına 50 firmada devam etmektedir.

Bunlar ilimizin kimya alanında üretim yapan orta ve büyük ölçekli endüstri işletmelerinden oluşmaktadır. Yine mesleki eğitimin bir parçası olarak okulumuzdaki bölüm öğretmenleri koordinatör öğretmen olarak işletmelerde görevlendirilir. Koordinatör öğretmenler mesleki eğitim uygulamasının etkin ve amacına uygun tamamlanabilmesini sağlarlar.

Görülen Derslerin özellikleri


Birinci sınıfta gösterilen dersler temel kimya, meslek hesapları, sınai kimya, temel kimya laboratuarı temel bilgilerini içerir. Bu dersler sayesinde kimya ilgili bilgi ve beceriler öğrencilere kazandırılır.

İkinci sınıfta analitik kimya, organik kimya , analitik kimya laboratuarı dersleri ile de kimya bilgisi iyi bir seviyeye getirilmektedir.

Üçüncü sınıfta mesleki eğitimle beraber biyokimya ve uygulaması, analitik kimya ders ve konularıyla mesleki gelişim tamamlanmakta; hem teorik hem de pratik bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.Böylece serbest piyasada ihtiyaç duyulan gerekli bilgi ve beceriye ,iş tecrübesi ve disiplininine sahip nitelikli elemanlar olarak yetiştirilmektedirler.

Mezunlar ve İş Olanakları


Mezunlarımız kendi tercihlerine ve başarılarına bağlı olarak; İlimizin tüm sanayi kuruluşlarında kimya teknisyeni olarak çalışabilirler. İsteyen öğrenciler üniversiteler sınavsız olarak kimya ile ilgili meslek yüksek okullarına devam edebilirler. Ya da 4 yıllık Kimya teknik öğretmenliğine ek puan alarak sınavla girebilirler.
( ben burdayım )

Konak Mersinli Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümü Özellikleri


Okulumuzun amacı öğrencileri, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere yetiştirmektir. Bu sebeple; öğrencilerin iş hayatı tecrübelerinin daha okulda iken oluşturulabilmesi için,malzeme bilgisi malzeme işleme yöntem ve teknikleri derslerde uygulamalı olarak gösterilmekte temel bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

Bölümümüz 2500 metalrekare kapalı alan ,gazaltı kaynak laboratuarı veelektrostatik boya bölümünün yer aldığı, çok gelişmiş bir makina parkına sahip, döner sermaye çalışmalarıyla her işlem ve uygulamanın öğrencilere birebir öğretildiği 14 öğretmen ve 3 teknisyenin görev yaptığı bir bölümdür.

Buna ek olarak 3308 sayılı yasa gereği 3. sınıf öğrencileri haftanın üç günü kendi bölümleri ile ilgili işyerlerinde mesleki eğitim uygulamasına devam etmektedir.

2005-2006 öğretim yılında 32 si 3. sınıf öğrencisi olmak üzere 141 öğrenci bulunmaktadır. metalal işleri Bölümü 3. sınıf öğrencileri mesleki eğitim uygulamasına 25 firmada devam etmektedir

Bunlar metalal parça imalat, işleme firmaları ile orta ve büyük ölçekli endüstri işletmelerinden oluşmaktadır. Yine mesleki eğitimin bir parçası olarak okulumuzdaki bölüm öğretmenleri koordinatör öğretmen olarak işletmelerde görevlendirilir. Koordinatör öğretmenler mesleki eğitim uygulamasının etkin ve amacına uygun tamamlanabilmesini sağlarlar

Görülen Derslerin Özellikleri

Birinci sınıfta teknik resim, meslek teknolojisi,malzeme bilgisi ve atelye uygulamalarıyla 4 ana bölümde Elektrik ark, oksi-gaz , sıcak ve soğuk bölümler olarak temel bilgi ve beceriler öğrencilere kazandırılmaktadır.

İkinci sınıfta sanayinin ihtiyaç duyduğu gazaltı kaynakları,(TİG-WİG,MİG-MAG,PLASMA) laboratuar ortamında iş üzerinde uygulamalı olarak gösterilir. Birinci sınıfta kazanılan bilgi ve beceriler okulumuza sipariş verilen döner sermaye çalışmaları ile üretime dönük olarak geliştirilir.

Üretilen işler elektrostatik boya fırınında boyananarak öğrencilere boyama becerisi kazandırılmaktadır.Böylece öğrencilerin hammaddeden hazır üretilmiş mamule kadar her aşamada çalışması, işlemleri görmesi sağlanarak; Bilgi ve becerisini arttırması ;küçükte olsa bir kazanç sağlayarak iyi bir teknik elman olarak yetişmesi amaçlanmaktadır.

Üçüncü sınıfta öğrencilerimiz mesleki eğitimle beraber okulda verilen meslek resim meslek teknolojisi, hidrolik-pnömatik, elektrik bilgisi dersleriyle sanayide ihtiyaç duyulan gerekli bilgi ve beceriye ,iş tecrübesi ve disiplininine sahip nitelikli elemanlar olarak yetiştirilmektedir.

Mezunlar ve İş Olanakları

Mezunlarımız kendi tercihlerine ve başarılarına bağlı olarak; kendi iş yerlerini(Demir doğrama aliminyum doğrama,plastik doğrama,makine imalat vb) kurabilirler;gazaltı kaynakçısı, elktrostatik boya elemanı gibi işlerde sanayide ara eleman olarak çalışabilirler.

İsteyen öğrenciler üniversiteler sınavsız olarak makina bölümü,boya ve kaporta bölümü gibi meslek yüksek okullarına devam edebilirler. Ya da 4 yıllık metalal işleri teknik öğretmenliğine ek puan alarak sınavla girebilirlerKonak Mersinli Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü Özellikleri


Okulumuzun amacı öğrencileri, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere yetiştirmektir. Bu sebeple; öğrencilerin iş hayatı tecrübelerinin daha okulda iken oluşturulabilmesi için,çeşitli derslerle elektrik, elektronik, bilgisayar donanımı ,işletim sistemleri ,kurulum bakım, paketprogram kullanımı, internet kullanımı gibi çeşitli alanlarda temel bilgiler verilmektedir.

Bölümümüzde toplam 45 bilgisayarın bulunduğu Bilgisayar laboratuarı ve Mikroişlemci laboratuarı bulunmaktadır. Ayrıca atölye ve laboratuar derslerinin görüldüğü elektronik laboratuarı mevcuttur.

Buna ek olarak 3308 sayılı yasa gereği 3. sınıf öğrencileri haftanın üç günü kendi bölümleri ile ilgili işyerlerinde mesleki eğitim uygulamasına devam etmektedir.

2005-2006 öğretim yılında Bilgisayar Donanım bölümünde 48 i 3. sınıf öğrencisi olmak üzere 196 öğrenci bulunmaktadır. Bilgisayar Donanım Bölümü 3. sınıf öğrencileri mesleki eğitim uygulamasına 41 firmada devam etmektedir.

Bunlar bilgisayar satış ve teknik destek sağlayan bilgisayar firmaları ile orta ve büyük ölçekli endüstri işletmelerinden oluşmaktadır. Yine mesleki eğitimin bir parçası olarak okulumuzdaki bölüm öğretmenleri koordinatör öğretmen olarak işletmelerde görevlendirilir. Koordinatör öğretmenler mesleki eğitim uygulamasının etkin ve amacına uygun tamamlanabilmesini sağlarlar.


Bilgisayar Bölümü Görülen Derslerin Özellikleri


Birinci sınıfta gösterilen dersler elektrik ,elektronik ve bilgisayar kullanımı temel bilgilerini içerir. Bu dersler sayesinde çalıştığımız ortam ve cihazların yapıları çalışmaları varsa yapılabilecek onarımlarla ilgili bilgi ve beceriler öğrencilere kazandırılır.

İkinci sınıfta bilgisayar ve elektronik ağırlıklı dersler ile bilgisayarda yapılabilecek çalışmalar konusunda detaylı işlemler ve temrinler yapılmaktadır. Paket program kullanımları ve programlama dersleri ile de bilgisayar kullanımı iyi bir seviyeye getirilmektedir.

Üçüncü sınıfta mesleki eğitimle beraber tamamen bilgisayarı iç yapısı ve parçalarına yönelik ders ve konularla mesleki gelişim tamamlanmakta; hem teorik hem de pratik bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.Böylece serbest piyasada ihtiyaç duyulan gerekli bilgi ve beceriye ,iş tecrübesi ve disiplininine sahip nitelikli elemanlar olarak yetiştirilmektedirler.


Bilgisayar Bölümü Mezunlarımız ve İş Olanakları


Mezunlarımız kendi tercihlerine ve başarılarına bağlı olarak; kendi iş yerlerini(Bilgisayar satış teknik servis) kurabilirler;veya bu alanlarda ara eleman olarak çalışabilirler. İsteyen öğrenciler üniversiteler sınavsız olarak elektrik, elektronik,bilgisayar programcılığı gibi meslek yüksek okullarına devam edebilirler. Ya da 4 yıllık Bilgisayar teknik öğretmenliğine ek puan alarak sınavla girebilirler.


Konak Mersinli Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü Özellikleri


Okulumuzun amacı öğrencileri, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere yetiştirmektir. Bu sebeple; öğrencilerin iş hayatı tecrübelerinin daha okulda iken oluşturulabilmesi için günümüz teknolojisine uygun, elektriğin tüm alanlarını kapsayan , elektronik ve bilgisayarla bütünleşen ders ve uygulamalarla öğrencilere temel bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

Bölümümüz bobinaj,tesisat,elektronik ve güç elektroniği atölyeleri olmak üzere 4 atölyeden,bilgisayar, elektrik makinaları,kumanda,elektronik laboratuarları olmak üzere 4 laboratuardan ve teknoloji sınıfından oluşmaktadır. 14 öğretmenin görev yaptığı bir bölümdür.

Buna ek olarak 3308 sayılı yasa gereği 3. sınıf öğrencileri haftanın üç günü kendi bölümleri ile ilgili işyerlerinde mesleki eğitim uygulamasına devam etmektedir.

2005-2006 öğretim yılında 87 si 3. sınıf öğrencisi olmak üzere 190 öğrenci bulunmaktadır. Elektrik Bölümü 3. sınıf öğrencileri mesleki eğitim uygulamasına 54 firmada devam etmektedir

Bunlar Fabrika üretim onarım ve bakım atölyeleri ile orta ve büyük ölçekli endüstri işletmelerinden oluşmaktadır. Yine mesleki eğitimin bir parçası olarak okulumuzdaki bölüm öğretmenleri koordinatör öğretmen olarak işletmelerde görevlendirilir. Koordinatör öğretmenler mesleki eğitim uygulamasının etkin ve amacına uygun tamamlanabilmesini sağlarlar

Görülen Derslerin Özellikleri

Birinci sınıfta temel elektrik , elektronik ve bilgisayar bilgisi, tesisat atölye uygulamaları, elektrik elektronik devre elemanları deneyleri ile temel bilgiler verilir.

İkinci sınıfta endüstriyel elktronik,elektroteknik bigisayarla devre çizimi gibi temel bilgiler kazandırılır. Atölye ve laboratuar eğitimiyle bobinaj,kumanda, endüstriyel elktronikle ilgili temel beceriler kazandırılır. Laboratuar çalışmalarında çeşitli elektrik makinalarının ve endüstriyel elektrik devre elemanlarının çalışması ve özellikleri incelenir.

Üçüncü sınıfta öğrencilerimiz mesleki eğitimle beraber okulda verilen meslek resim, ileri kumanda teknikleri, endüstriyel elektrik ve elektrik makinaları dersleriyle sanayide ihtiyaç duyulan gerekli bilgi ve beceriye ,iş tecrübesi ve disiplininine sahip nitelikli elemanlar olarak yetiştirilmektedir.

Mezunlar ve İş Olanakları

Bölümümüz gelişen teknolojinin ve sanayinin ihtiyaç duyduğu birçok alanda eğitim ve beceri kazandırmaktadır. Bu alanlardan herhangi birisinde kendisini yetiştiren öğrencilerimiz kendi işyerlerini(tesisat, bobinaj atölyesi vb,) kurabilecekleri gibi çeşitli işletmelerde çalışabilirler.

İsteyen öğrenciler üniversitelere sınavsız olarak elektrik,elektronikle ilgili tüm meslek yüksek okullarına devam edebilirler. Ya da 4 yıllık Elekterik,elektronik ve bilgisayar teknik öğretmenliğine ek puan alarak sınavla girebilirler.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-06-09, 13:14 #2
TheEr4n TheEr4n çevrimdışı
Varsayılan C: (konak-izmir) MERSİNLİ ANADOLU TEKNİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ


ok .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-12-09, 09:39 #3
furkan_90 furkan_90 çevrimdışı
Varsayılan C: (konak-izmir) MERSİNLİ ANADOLU TEKNİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ


Aman allah korusun o okuldan beni !!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-02-10, 22:51 #4
ReaLD4m4G3 ReaLD4m4G3 çevrimdışı
Varsayılan C: (konak-izmir) MERSİNLİ ANADOLU TEKNİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ


OKKKKKkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-02-10, 11:46 #5
DeathDance4eveR DeathDance4eveR çevrimdışı
Varsayılan C: (konak-izmir) MERSİNLİ ANADOLU TEKNİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ


Ty payLasım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:50
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016