Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-09-08, 00:26 #1
SєsSiz-єFєηdì SєsSiz-єFєηdì çevrimdışı
Varsayılan Fatih Selçuk Meslek Ve Anadolu Meslek LisesiOkulumuz 1879 yılında “Kız Sanayi Mektebi” adı altında Aksaray'da Sinekli Bakkal Sokağı'nda öğretime açılmıştır. Bir süre sonra Şehzadebaşı'ndaki Kırmızı Konak'a nakledilerek öğretime devam etmiştir 1913 yılında Saraçhanebaşı'ndaki Münir Paşa Konağı'na taşınmış ve İstanbul Kız Sanayi Mektebi adını almıştır. 5 yılı ilkokul, 4 yılı orta dereceli okul olmak üzere süresi 9 yıl olmuş, ayrıca Seyyar Sınıf Akşam Sanat Okulu niteliğinde öğretim yapmıştır. 1918 yılında tekrar açıldığı yıllarda, öğretim yaptığı Sinekli Bakkal Sokağında; Selçuk Hatun Sultanisi Binasına taşınmıştır.

Selçuk Hatun Osmanlı Padişahı II. Beyazid'ın Kızı ve Yavuz Sultan Selim'in kardeşidir. Selçuk Hatun Sultanisi binasında Faaliyet gösterdiği sürece, ilave bir sınıfta öğretmen de yetiştiren okulumuz 1919 yılında “Selçuk Hatun Kız Sanayi Mektebi” adını almıştır. 1922 yılında Çapa'daki yanan Derviş Paşa Konağı'nın yerine yapılan şimdiki binasına taşınmıştır. 1928'de Teknik Öğretim Müsteşarı olan Rüştü Uzel'in gayretleriyle Belçika'dan uzmanlar getirmiş ve okul ilkokula dayalı beş yıllık teorik ve sanat dersleri programlarıyla “Selçuk Kız Sanat Mektebi” adını almıştır.

Yurdumuza büyük yararlar sağlayacağı düşünce ve inancıyla yurt dışından getirilen uzmanların katkılarıyla büyük bir özenle yeniden biçimlendirilen okulumuz mezunlarından ileride uzman niteliğinde öğretmen yetiştirmek amacıyla aynı yıl yurt dışına öğrenci gönderilmeye başlanmıştır. Paris'te 4 yıl öğretim görenler öğretmen olarak atanmıştır. Yine aynı yıl okul öğretmenlerinden Adile Onar'ın yönetiminde biri “Selçuk Kız Sanat Okulu” diğeri “Sultanahmet Terzilik Okulu” olmak üzere iki Akşam Kız Sanat Okulu açılmıştır. 1931-1932 ders yılı başında okulun adı Selçuk Kız Sanat Enstitüsü olmuştur.

1934 yılında ortaokul mezunlarının girebileceği bir bölüm açılmış, enstitü mezunları Ankara Meslek Öğretmen Okuluna sınavla alınmaya başlamıştır.
1944 yılında okulda sipariş atölyesi açılmıştır. 1964-1965 yılında okulun, ilkokula dayalı beş yıllık bölümü kaldırılmıştır. Ortaokuldan sonra öğrenci alınarak, eğitimin üç yıl olması kabul edilmiştir. 1974-1975 öğretim yılında Kız Meslek Lisesi haline getirilmiş, adı Selçuk Kız Meslek Lisesi olmuştur. 1981-1982 öğretim yılı başından itibaren ülkemizde ilk kez “Besin Teknolojisi Bölümü” açılarak, okul sanayi işbirliği projesi uygulamaya konmuştur. 1986-1987 öğretim yılında itibaren 3308 sayılı yasa ile son sınıf öğrencileri işletmelerde beceri eğitimi yapmaya başlamıştır.

Artan öğrenci sayı ve kapasitesini karşılayabilmek amacıyla yapılan ek bina 1988-1989 öğretim yılında hizmete girmiştir. 1996-1997 öğretim yılından itibaren METGE (Mesleki Teknik Eğitimi Geliştirme Projesi) kapsamında eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1999-2000 öğretim yılında Anadolu Kız Meslek Lisesi, bünyesine ilave edilmiştir. 2000-2001 öğretim yılında Çerçeve Öğretim Programları uygulanmaya başlamıştır ve 17/4 bölge sorumlusu okul olarak belirlenmiştir.

2003-2004 Eğitim Öğretim Yılından itibaren okulumuz
karma eğitime geçmiş ve ismi SELÇUK ANADOLU MESLEK
ve MESLEK LİSESİ olarak değişmiştir.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-09-09, 18:38 #2
keremmakarac keremmakarac çevrimdışı
Varsayılan C: Fatih Selçuk Meslek Ve Anadolu Meslek Lisesi10. sınıfa geçtim bu okula geçiş yapmak istiyorum sizce nasıl biraz bilgi lütfen
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:23
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016