Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-04-07, 16:40 #1
JoRDaN_DoGaNCaN JoRDaN_DoGaNCaN çevrimdışı
Alarm Ülkemizde Toprak Erozyonunun nedenleri sonucları? acil bu hafta verilcek ödev.arkadaşlar Cografyadan ülkemizde toprak erozyonunn nedenleri sonuçları buluncak. Lütfen bulun ne isterseniz yaparım çok lazım lütfen
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-07, 21:02 #2
HSA.FB.SK HSA.FB.SK çevrimdışı
Varsayılan C: Ülkemizde Toprak Erozyonunun nedenleri sonucları? acil bu hafta verilcek ödev.Toprak Erezyonu

TOPRAK EROZYONU
Bugün insanlığın geleceğini tehdit eden, doğal ve beşerî faktörlerin etkisiyle oluşan erozyon, katı yeryüzünün dış kuvvetlerle (su, rüzgar v.b.) ve insanların çeşitli etkinlikleri sonucu aşınması ve bu aşınım malzemelerinin başka yerlere taşınması olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak erozyon doğal erozyon ve hızlandırılmış erozyon olarak iki grup altında incelenmektedir. Bunlardan doğal erozyorı (normal erozyon, jeolojik erozyon) yararlı bir olaydır. Bu olayla top-
rağın verimsizleşen üst kısmı taşınırken, dipteki ana kayadan daha genç toprağın oluşmasına imkân hazırlanmaktadır. Bunun için normal erozyon zararlı ve afete dönüşebilecek bir olay olarak görülmemektedir.
Zararlı olan ve afet boyutuna ulaşan erozyon, doğal bitki örtüsünün tahrip edilmesi, yamacın doğal profilinin bozulması ve arazinin yanlış kullanımı gibi insanın çeşitli etkinliklerine bağlı olarak oluşan hızlandırılmış erozyon veya toprak erozyonudur.
Toprak, yeryüzünü kaplayan, kayaların ve organik maddelerin aşınma ve aynşma ürünlerinin karışımından oluşan, üzerinde ve içinde çok sayıda canlıyı barındıran ve onlara besin sağlayan bir ortamdır. Ancak normal kalınlıkta bir toprağın oluşabilmesi için binlerce yılın geçmesi gerekir. Bunun için mevcut topraklar, korunması gereken çok önemli bir doğal kaynaktır. Toprağın, insanların çeşitli faaliyetlerine bağlı olarak bir yerde kullanılmayacak kadar azalması veya tamamen yok olması, orada yaşayanlar için bir afet başlangıcıdır. Bir yerde erozyonun başlamasıyla birlikte; ekolojik denge bozulur, üretim düşer, zamanla kıtlık ve açlık başlar, diğer doğal afetler hızlanır ve orada yaşam imkansızlaşır başka yerlere göç başlar.
Bugün dünyanın birçok yerinde özellikle de kurak ve yankurak bölgelerde yer alan gelişmekte olan ülkelerde, insanların çeşitli etkinlikleri nedeniyle yaşanan erozyon sonucunda kıtlık ve açlık yaşanmakta, gıdasızlıktan hastalıklar artmakta toplu insan ve hayvan ölümleri olmaktadır (Şekil 125).
Türkiye erozyona karşı hassas bir bölgede yer almaktadır. Bu nedenle topraklarının %66'sı erozyon tehdidi altındadır ve buralarda çeşitli derecelerden erozyon görülmektedir. Bunun için ülkemizde yaşanan ve gelecekte yaşanması muhtemel olan doğal ve beşerî etkenlere bağlı olarak oluşan afetlerin en önemlilerinden birisi de toprak erozyonudur denilebilir (Tablo 33). NASA'nın yaptığı bir araştırma bu durumu açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Buna göre gerekli önlemler alınmadığı ve erozyon bu hızla devam ettiği takdirde Türkiye'nin büyük bir bölümü 55 yıl sonra çöl olacaktır.


Türkiye'de Erozyon

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de toprak kaybı sürecinin en önemli etkeni erozyondur. Arazi eğimi, iklim, bitki örtüsü ve toprak özelliklerinin etkileşimi sonucu oluşan doğal erozyonun yanısıra, insanın doğaya müdahalesi temeline dayanan bir dizi yapay etgen, erozyonu bir afet niteliğine dönüştürmektedir.
Türkiye kara yüzeyinin %90'ında çeşitli şiddetlerde erozyon cereyan etmektedir. Arazinin %63'ü çok şiddetli ve şiddetli, %20'si ise orta şiddetli, % 7'si ise hafif şiddetli erzyonla karşı karşıyadır. Ülke genelinde yaklaşık 67 milyon hektarlık bir arazide toprak giderek yok olmaktadır. Erozyon büyük ölçüde tarım alanlarında yaşanmaktadır.
İşlenen tarım alanların %75'inde (yaklaşık 20 milyon Ha) yoğun erozyon görülmektedir. Diğer bir anlatımla Türkiye tarım alanlarının ancak 5.0 milyon hektarlık bölümünde erozyon yoktur. Su ve rüzgar erozyonu tüm ülke topraklarının %86.5'inde cereyan etmekte, rüzgar erozyonu 506 bin hektarlık bir yayılımla daha çok kural iklime sahip olan Konya ve dolaylarında görülmektedir.
Türkiye'de akarsularla birlikte alandan taşınan toprak, ABD'nin 7, Avrupa'nın 17 ve Afrika'nın 22 katı daha fazla düzeydedir. Fırat Nehri, yılda 108 milyon ton, Yeşilırmak 55 milyon ton toprak taşımaktadır. Her yıl Keban barajı'na 32 milyon, Karakaya Barajı'na 31 milyon ton toprak birikmektedir. Erozyonla yılda 90 milyon ton bitki besin maddesi toprak birlikte yitirilmektedir. Her yıl tarım alanlarından 500 milyon ton, tüm ülke yüzeyinden 1,4 milyar ton verimli üst toprak, erozyonla kaybedilmektedir. Kaybedilen bu topraklar, 25 cm kalınlığında, yaklaşık 400 bin hektar genişliğinde bir araziye eşdeğerdir.
Amaç dışı arazi kullanımı, hatalı tarım teknikleri, kent, sanayi, ulaşım ve benzeri yatırımların yanlış konumlanması süreci ise erozyonun hızını arttırdı. Afet nitelikli erozyon yetmezmiş gibi, tarım arazileri, özellikle de verimli tarım arazileri, tarım dışı kullanımlarla açık bir saldırı ve talanla karşı karşıya. 1978-1996 yıllarında amaç dışı tarım toprağı %33 artmış ve betonlaşarak elden çıkan verimli tarım toprağı 600 bin hektara, yani verimli alanların yaklaşık onda birine yaklaşmıştır.


bu arada rep artı tag yazısı isterem

tagda psikopat FeNeRlİ yazsın

Mesajı son düzenleyen HSA.FB.SK ( 25-04-07 - 21:04 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-04-07, 23:38 #3
JoRDaN_DoGaNCaN JoRDaN_DoGaNCaN çevrimdışı
Varsayılan C: Ülkemizde Toprak Erozyonunun nedenleri sonucları? acil bu hafta verilcek ödev.arkadaşım en az 6 sayfa olcak sen bana yarım sayfa vermişssin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-04-07, 11:29 #4
Orcнυη Orcнυη çevrimdışı
Varsayılan C: Ülkemizde Toprak Erozyonunun nedenleri sonucları? acil bu hafta verilcek ödev.Al bakalım sana 10 sayfa

Toprak Erozyonu
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-07, 13:40 #5
JoRDaN_DoGaNCaN JoRDaN_DoGaNCaN çevrimdışı
Varsayılan C: Ülkemizde Toprak Erozyonunun nedenleri sonucları? acil bu hafta verilcek ödev.


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen **ORCHUN** Mesajı Göster
Al bakalım sana 10 sayfa

Toprak Erozyonu
hocam gercekten büyüksün teşekkür ettim saol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:41
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016