Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-03-07, 17:36 #6
catma22 catma22 çevrimdışı
Varsayılan C: 10 şairin hayatı bulanı repliycem


Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık 13 Nisan 1914'de,İstanbul?da doğdu.Galatasaray'da başladığı öğrenimini kısa bir süre sonra babasının atandığı Ankara'da sürdürdü.Lise sıralarında Oktay Rıfat ve Melih Cevdet'le tanışıp arkadaş oldu.Liseyi bitirince İstanbul?a gelerek Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne girdiyse de bir sure sonra öğrenimini yarim bıraktı.1936 'da Ankara'ya dondu ve askere gidene kadar PTT Genel Müdürlüğü?nde memurluk yapti.Yedek subayligini tamamlayinca,iki yıl kadar,gene Ankara'da,Milli Egitim Bakanligi Tercume Buro'sunda çalisti.1947'de,bu kurumda "antidemokratik bir hava"esmeye basladigini söyleyerek istifa etti.1 Ocak 1949'da yayimlamaya basladigi,on bes gunde bir cikan,iki sayfalik "Yaprak" dergisini 15 Haziran 1950'ye kadar yirmi sekiz sayi surdurdu.Dergiyi cikaramayacagini anlayinca Ankara'dan ayrilip Istanbul'a gitti.Gene o yil kasim ay'i icinde ,bir haftaligina geldigi Ankara'da bir gece,yolda,tamirat icin kazilmis bir cukura düserek yaralandi.Istanbul'a dondukten bir iki gün sonra bir arkadasinin evindeyken birdenbire fenalasarak kaldirildigi Cerrahpasa Hastanesi'nde,14 Kasım 1950'de,beyin kanamasindan oldu.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-07, 17:37 #7
catma22 catma22 çevrimdışı
Varsayılan C: 10 şairin hayatı bulanı repliycem


Yakup Kadri Karaosmanoğlu
20. yüzyıl romancılarımızdan. Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kahire'de doğdu. Ailesiyle birlikte Manisa'ya geldi. Manisa ve İzmir'de eğitimini tamamladı (1903).
Bu arada kitap okuma alışkanlığım edindi. Edebi-yat-ı Cedide akımına bağlı yazarları izledi. Ardından bu edebiyatçılarla tanışma fırsatı oldu.
Ömer Seyfettin, Baha Tevfik, şehabettin Süleyman gibi genç yazarlarla edebiyat tartışmalarında bulundu.
Yakup Kadri Karaosmanoğlu tekrar Mısır'a gitti. Orada Fransızca Öğrenimi gördü. Meşrutiyet'in ilanına yakın İstanbul'a dönerek Hukuk Fakültesi'ne başladı (1908).
Bu sırada Fecri Ati edebiyat topluluğuna katıldı.
Muhit, şiirce Tefekkür adlı dergilere yazdı. Servet-i Fünun, İkdam, Rübap gibi yayın organlarında şiir ve hikayelerin'! yayımladı. Türk Yurdu, Yeni Mecmua, ikdam, Dergah ve Akşam'da yayımlanan yazılarıyla ün kazandı.
Kurtuluş Savaşı başlarken Anadolu'ya geçti (1921).
Mardin ve Manisa'dan milletvekili seçildi. Bir süre Türkiye'yi dış ülkelerde elçilik düzeyinde temsil etti. Tiran, Prag, Lahey, Tahran, Bern'de bulundu. 27 Mayıs 1960'da Kurucu Meclis üyeliğine getirildi.
Cumhuriyet dönemindeki yazılarım Kadro, Varlık, Hayat ve Meydan dergilerinde; Cumhuriyet, Hakimi-yet-i Milliye, Ulus, Yeni İstanbul, Milliyet, Tercüman gazetelerinde sürdürdü.
Hikaye ve romanlarında özellikle Kurtuluş Savaşı'nın halkın üzerindeki etkilerini, yoksul köy yığınlarının çilesini yansıttı. Bütün yoksunluklara karşın, ulusun direnmede gösterdiği kararlılığı görmemizi sağladı.
Hatıralarım da kaleme alan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, özellikle Yaban adlı romanıyla 1942 CHP Armağanı'nı ikinci olarak kazanmıştır.
Bütün eserleri Atilla Özkırımlı tarafından basıma hazırlandı.

Eserleri:

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Haşim Monografi, Anamın Kitabı, Ankara, Atatürk, Bir Serencam, Bir Sürgün , Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Hep O Şarkı, Hikayeler, Hüküm Gecesi , Kiralık Konak, Millî Savaş Hikayeleri, Nur Baba, Panorama, Politikada 45 Yıl, Sodom ve Gomore , Tiyatro Eserleri, Vatan Yolunda , Yaban, Zoraki Diplomat
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-07, 17:38 #8
catma22 catma22 çevrimdışı
Varsayılan C: 10 şairin hayatı bulanı repliycem


Yahya Kemal Beyatlı

Cumhuriyet dönemi şairlerinden Yahya Kemal Beyatlı Üsküp'te doğdu. Öğrenimini Üsküp, Selanik ve İstanbul’da tamamladı. Ardından Paris'e gitti. Burada Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne yazıldı. Bir süre sonra İstanbul'a döndü ve Türk Ocağı çevresindeki aydınların arasına girdi. Burada oldukça ilgi toplayan makaleleriyle. şiirleriyle Millî Edebiyat akımının oluşmasına katkıda bulundu.
1923 yılında Ankara'ya geçerek Kurtuluş Savaşı kadrosuna katıldı. Hakimiyet-i Milliye gazetesinin başyazarı oldu. Ardından milletvekili seçildi. Türkiye'yi birçok ülkede elçi olarak temsil etti. Yahya Kemal, şiirlerinde geleneksel değerlerimizi de özümseyerek, teknik olarak yerli olanaklarla Batı ölçülerindeki olanakları birleştirdi,
şiirsel beğenişim Muallim Naci ve Tevfik Fikret çizgisinden esinlenerek geliştiren Yahya Kemalin rubai tarzında şiirleri de bulunmaktadır.
Türk edebiyatına ölümsüz şiirler kazandıran Yahya Kemal Beyatlı'nın son dönem ürünleri Akşam, Cumhuriyetle Hürriyet gazetelerinde yayımlandı.
Sağlığında şiirlerim kitaplaştırmadı. En beğenilen bazı şiirleri şöyle sıralanabilir: Sessiz Gemi, Rindlerin Ölümü, Vuslat, Erenköyü'nde Bahar, Ok, Mehlika Sultan vb.

Eserleri:

Kendi Gökkubbemiz , Eski Şiirin Rüzgarıyla, Rübailer, Aziz İstanbul, Eğil Dağlar, Edebiyata Dair , Mektuplar Makaleler ,
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-07, 17:38 #9
catma22 catma22 çevrimdışı
Varsayılan C: 10 şairin hayatı bulanı repliycem


Sait Faik Abasıyanık

Adapazarı'nda doğan hikayeci Sait Faik, ilk ve orta öğrenimim Adapazarı, İstanbul ve Bursa'da tamamladı. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra Fransa seyahatine çıktı, Dönüşünde bir süre ticaretle uğraştı. Ardından öğretmenlik ve gazete muhabirliğim denedi ve daha sonra yazı hayatına geçti. İlk hikayesi 1935 yılında yayımlandı.
Yenilikçi Türk hikayeciliğimizin öncüsü sayılan Sait Faik, büyük şehirlerde çeşitli sorunlar içinde yaşam mücadelesi veren kesimlerin sorunlarım, onların iç dünyalarım yansıtmakta başarı gösterdi. Özellikle kent çevresinde öbeklenen işsizler, çıraklar, doğayla başbaşa kalmış yalnızlar ve çocuklar Sait Faik'in hikayelerinde birer kahramana dönüşürler.
Sait Faik, 1953 yılında Amerika'daki Mark Twain Derneği'ne üye seçildi.
1954 yılında yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak en verimli çağında hayata veda etti. Burgazada'daki yaşadığı ev müzeye dönüştürüldü.
Her yıl ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs'ta Burgazada'da anılmaktadır.

Eserleri:

Son Kuşlar, Alemdağ’da Var Bir Yılan, Az Şekerli, Havuz Başı, Kayıp Aranıyor, Kumpanya, Lüzumsuz Adam, Medar-ı Maişet Motoru, Sarnıç, Semaver, Sevgiliye Mektup, Şahmerdan, Şimdi Sevişme Vakti, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Balıkçının Ölümü, Tüneldeki Çocuk, Mahkeme Kapısı, Açık Hava Oteli
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-07, 17:39 #10
catma22 catma22 çevrimdışı
Varsayılan C: 10 şairin hayatı bulanı repliycem


Halide Edip Adıvar

İstanbul'da doğan Halide Edip Adıvar, Üsküdar Amerikan Kız Koleji'ni bitirdi.
1901 yılında matematikçi Salih Zeki Bey'le evlendi. Bir süre sonra eşinden ayrılıp öğretmenlik yaptı.
Türk Ocağı'nda görev aldı. Ziya Gökalp, Fuat Köprülü, Hamdullah Suphi Tanrıöver ve Mehmet Emin Yurdakul ile birlikte çalıştı.
Lübnan ve şam'da Kız Okulları Genel Müdürlüğü’nü sürdürürken Doktor Adnan Bey ile evlendi.
Yunanlıların İzmir'i işgal etmeleri üzerine Sultanahmet Mitingi'nde ünlü konuşmasını yaptı. Ardından eşiyle birlikte Ankara'ya geçerek Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ne katıldı.
Terakkiperver Fırkası’nın kapatılmasının ardından eşiyle birlikte yurtdışına çıktı. Çeşitli Avrupa üniversitelerinde dersler verdi.
Yurda dönüşünde İ.Ü. Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev aldı (1940).
Eserlerinde, Kurtuluş Savaşı'nın zorlu yılları ve 20. yüzyılın başlarında kadın-erkek-aile sorunları psikolojik tahlillerle konu edilmiştir. Bütün eserleri Özgür Yayınevi tarafından basılmaktadır.

Eserleri:

Harap Mabetler , Dağa Çıkan Kurt, Seviye Talip , Raik'in Annesi , Handan, Yeni Turan , Son Eseri , Mev’ut Hüküm , Ateşten Gömlek, Kalp Ağrısı, Vurun *****ye , Zeyno'nun Oğlu, Sinekli Bakkal , Yolpalas Cinayeti , Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akile Hanım Sokağı, Türkün Ateşle İmtihanı, Mor Salkımlı Ev
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 00:11
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016