Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-01-07, 21:57 #1
metinyilmaz_07 metinyilmaz_07 çevrimdışı
Varsayılan ezilenlerdostoyesvki-ezilenler kitap özeti lazım iki gün içerisinde çok lazım verebilirsem +rep
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-05-07, 21:38 #2
THILL THILL çevrimdışı
Varsayılan C: ezilenlerya şimdi bana da lazım oldu yok mu kimsede su kitabın özeti. 170 kitap özeti içinde var ama link kırık.aynı link başka yerde de var ama onlar da kırık.neyse kimsde varya yardımcı olsun lütfen
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-07, 00:52 #3
ѕєαη ѕєαη çevrimdışı
Varsayılan C: ezilenlerşu an aranıyor......
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-07, 01:07 #4
Orcнυη Orcнυη çevrimdışı
Varsayılan C: ezilenlerSaatlerce aramamıza rağmen malesef kitabın özetini değilde kendisini bulduk..Eğer istersen verbilirim...


EZILENLER ÜZERINE

Dostoyevski'nin EZILENLER'i sonradan yazdigi nice ünlü romanlarinin ilk tohumlarini tasir. Buradaki kahramanlar onun dünyasini yansitan en gerçek kisilerdir. Bütün elestirmenlerin sözbirligiyle vardiklari yargi, yazarin en gerçekçi romaninin EZILENLER oldugudur.
Roman ilk defa 1861'de Dostoyevski'nin erkek kardesiyle birlikte yayinladiklari "Zaman" adli dergide tefrika edilmistir. Bu dergi Michael Dostoyevski'nin ölümü üzerine kapanmis, sonralari baska adla yeniden yayinlanmaya baslamistir.
Romandaki tiplerin en ilgi çekicisi, askini, mutlulugunu baskalari ugruna harcayan Natasa'dir. Natasa, ailesi, sevgilisi ve kendisi arasinda denge kurmaga çalisan ama bütün Dostoyevski kahramanlari gibi ruh buhranlari içinde eriyip giden bir kizdir. Romanin anlaticisi Ivan Petroviç'in (Vanya) karakterinde romancinin kendi hayatindan kesitler bulmak mümkündür. Gerçekten de kahramanin yazarlik serüveni ve elestirmenle olan iliskileri bize Dostoyevski'nin Bielinski'yle olan bagintilarini hatirlatmaktadir. Yukarida romanin yazarin en gerçekçi eseri oldugu yargisini verirken dayandigimiz bir tesbit de; ünlü Prensin, iki yüzlülüklerini, düzenbazliklarini, ahlaksizliklarini yansitmasidir. Devrim öncesi Rus toplumunun en tipik kisileridir bunlar. Para ve söhret için yapamayacaklari sey yoktur.Dostoyevski buna EZILENLER adını verirken romandaki kisilerin yalniz yoksulluklarini degil onlarin bu asagilanmadan ötürü duyduklari manevi bunalimi da vermistir. Zenginlikten sonra, rutubetli bir odada can verecek hale düsen Smith, bu odada eserini yaratmaya çalisan Petroviç bir toplumun düzensizliginin, aksakliginin asagi kattaki insanlar üzerinde yaptigi yikintilarin temsilcisidirler.
Kimi elestirmenlere göre bu roman, yazarin bati etkisinde kaldigini belirten eserleri arasinda sayilmalidir. Gerçekten de duygululuk yönünden bazi sayfalar Dickens'i andirir, daha ileri giderek söyliyelim, Prensin gayrimesru çocugu Nelly, uzaktan uzaga Oliver Twist'i hatirlatir.
Ayrica yazarin ünlü BUDALA'sinin kaynagim ve nasil olustugunu merak edenler mutlaka EZILENLER'i okumak zorundadirlar. €ünkü Prens Miskin'in, karakter çizgileri yavas yavas EZILENLER'de belirmege baslar.
EZILENLER'in bir özelligi de Dostoyevski'nin burada tabiat tasvirleri yapmasidir. Tasvirler daha ilk sayfada baslar. Yazarin diger romanlarinda yapilan bu tür tasvirler ancak bir "haleti ruhiye"yi vermek amaciyla yapilmistir. Halbuki burada dogrudan dogruya tabiat tasvir edilmistir.
EZILENLER'deki kisiler bir toplumun çürüyüsünün ilgi çekici destanidir. Yazar burada sonradan kendini adadigi gibi ruhi gerçeklere degil, somut gerçeklere egilmistir.
Natasa, Prens, Vanya ve hele hele hayatinin yönünü bir türlü bulamayan Alyosa çok sevimli, gerçek tiplerdir ama bunun yaninda da büyük trajedi kahramanlaridir.
EZILENLER, Dostoyevski'nin romanciligi ve onun roman kahramanlari hakkinda bildiklerinize yeni görüs açilari getirecek önemli bir romandir.

Mesajı son düzenleyen Orcнυη ( 29-05-07 - 01:11 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-05-07, 01:16 #5
ѕєαη ѕєαη çevrimdışı
Varsayılan C: ezilenler


Ne yaziki Orcнυη kardeşimizn dediği gibi.. kendisi var özeti yok. Yukarıdaki bilgilere ek olarakta bunları buldum umarım işine yarar..Ezilenler/Fyodor Dostoyevski...

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Fydor Dostoyevski Ezilenler'i sürgünden döndükten sonra St Petersburg'da yazmıştı. Romanın anlatıcısı gelecek vaat eden genç bir yazar olan İvan Petroviç'in edebi çıkışı, yazma yöntemleri ve toplumsal konumu Dostoyevski'nin kendi yaşamından alınmıştır. Kahraman, büyük bir ünden yoksulluğa düşer. Yazarın en güçlü eserlerinden sayılan Ezilenler, yoğun özyaşamöyküsel izler taşır.

Ezilenler: Naif iyimserliğe reddiye.

Gerçek sanat Dostoyevski'nin kırdığı küçük ikonları ayağa kaldırmaz, romanı toplumun ve duyguların dar çerçevesine kapatamaz, yazarın ışık tuttuğu ruhun geçici ve gizemli durumlarını karanlıkta bırakamaz."

-Stefan Zweig

On yıl süreyle Sibirya'da sürgünde kalan Dostoyevski'nin ilk büyük romanı Ezilenler, yazarın başkent Petersburg'a dönüşünden sonra kısa bir süre sonra, 1861 yılında yayımlandı. Ama eleştirmenlerde neredeyse hiç yankısı olmadı. Dostoyevski'nin dostları bile romanı beğenmediler. Yazar da elli kadar sayfasından kıvanç duyduğu bu romanı "yabanıl" bulurdu.

Bu kitapta Dostoyevski, insana ve onun doğal iyiliğine inancını belirtir; kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduunu vurgular. İncil'deki ilkelere uyulması ve herkesin benzerlerini kendini sevdiği kadar sevmesi yeterlidir. Psikolojik çözümlemelerdeki güçlülük, sara krizlerinin anlatılışındaki büyük ustalık bu kitapta ilk kez ortaya çıkmakta ve geleceğin dev yazarını haber vermektedir.

"Yanılgı sözkonusu değil, çağdaşlar içinde bir tek Shakespeare'in kıyaslanabileceği bir kral var karşımızda... Aiskhylos ve Shakespeare'den sonra, ruhların ve bedenlerin dipsiz derinliklerine inebilmiş tek insan odur belki de."

-Leon Daudet

Arka Kapak:

Dostoyevski, Ezilenler'de haksızlığın ve yoksulluğun dramını büyük kent fonu üzerine büyük bir ustalıkla çizer... İnsan ruhun özelliklerinee iner, bireysel iç çatışmasını kolaycaa yansıtır...Olağandışı zihinsel durumlarla ilgilenirkenn çağdaş ruhbiliminn bulgularınıı, varoluşçu düşünürlerinn görüşlerinii sankii o zamandann sezinlenmişş gibidir...Karamsar ve tutucu yönlerine karşın Dostoyevski, Ezilenlerde haktan çeşitli tiplerii, acı çekenlerii, suçlu insanları anlatmadaa eşsizz bir yetenek gösterirr....

Çev: Nesrin Altınova
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:46
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016