Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-01-07, 00:51 #1
ibobibo ibobibo çevrimdışı
Varsayılan Küresel ısınmaların canlı organizmalar üzerindeki etkisi..Pls yardım??


Arkadaşlar bulana +rep
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-01-07, 01:03 #2
gddgfdfgdfgd gddgfdfgdfgd çevrimdışı
Varsayılan C: Küresel ısınmaların canlı organizmalar üzerindeki etkisi..Pls yardım??


KÜRESEL ISINMA
Dünya iklim sistemi çok karmaşık bir bulmaca gibidir. Atmosfer, okyanuslar, okyanus akıntı sistemleri, kutup bölgeleri, ormanlar, çöller, buzullar, yanardağlar, insan etkileri dünya iklim sistemini etkilemektedir. Dünya'da karbondioksit oranında bir artışın meydana gelmesi dünyanın yavaş yavaş ısısının artmasına neden olacaktır. Böylece küresel ısınma dediğimiz kavram ortaya çıkacaktır. Küresel ısınmanın temel nedeni, sera gazlarının artışıdır. Bunların başında su buharı gelmektedir. Ancak insanların su çevrimine karşı yapabilecekleri birşey yoktur. Bunun yanında atmosferdeki öteki sera gazlarını insan etkileri arttırmaktır. Bu etkilerin başında da fosil yakıtlarının kullanılması gerekmektedir. Küresel ısınma bundan yüzelli yıl önce başlamış, bugün itibarıyla hızı artmıştır. Küresel ısınma, dünya yüzeyinde her bölgede aynı ölçüde olmayacaktır. Sıcaklık artışı kutup bölgelerinde daha fazla olacaktır. Neticede dağınık alanlardaki ve kutup bölgelerindeki buzullar eriyecektir. Neticede deniz seviyelerinde yükselmeler olacaktır. Deniz düzeyinin yükselmesi, kıyılarda toprak kaybına sebep olacak, aynı zamanda kıyılara yakın temiz su kaynakları denizle bütünleşecektir. Yazla kış, geceyle gündüz arasındaki sıcaklık farkının azalması gündeme gelebilecek, neticede bütün dünyadaki rüzgar desenleri etkilenecek, fırtınaların sıklığı, şiddeti ve yönleri değişebilecektir. Küresel ısınma neticesinde sıcaklıkların artmasıyla, aşırı sıcaktan insan ölüm oranlarında artışlar meydana gelecektir. Küresel ısınmayla böceklerin yaşam süreleri yaşam süreleri uzayabilecek bu da insanlar için büyük bir tehlike olabilecektir. Örneğin sivrisineğin yaşam süresinin uzaması halinde sıtma hastalığından insan ölümlerinde artış olacaktır. Küresel ısınma deniz sularının da ısınmasına yol açacak ve su içindeki ekosistemde büyük tahribatlar meydana gelebilecektir. Tarım ürünlerinin yetişme alanları ve yetişme koşullarında değişiklikler olacak, iklim kuşaklarında kaymalar olabilecektir. Küresel ısınma yalnızca sıcaklık artışına yol açmayacak yağış düzenleri de değişecektir. Kimi bölgeler aşırı miktarda yağış alırken, kimi bölgelerde aşırı kuraklık meydana gelecektir.
Bugün itibarıyla sera gazlarının üretimi dursa bile, atmosferdekiler sayesinde sıcaklık artışının 20-30 yıl sürmesi beklenmektedir. Başta Çin olmak üzere gelişmiş ülkelerin atmosfere saldıkları sera gazı miktarı her geçen gün artmaktadır. Sera ülkelerin atmosfere saldıkları sera gazı miktarları her geçen gün artmaktadır. sera gazı miktarını azaltmak için, kullanılan fosil yakıtların azaltılması gerekmektedir.
Sonuç olarak; atmosferimizdeki ısı tutan gazların her geçen gün miktarı artmaktadır. Bu da soğuması beklene dünyamızın ısınmasına yol açmaktadır. Şu an itibarıyla küresel ısınmanın ciddi sonuçları kendini göstermemiştir. Önümüzdeki yıllarda çevre koşulları dünya çapında yıkımlara yol açacaktır. Askeri değil ancak ekolojik güvenlik tüm ulusların en çok önem verdiği konu olacaktır. Sizce küresel ısınma ciddi bir problem mi?
Encacımız(sonumuz) hayrola...


SAYGILAR...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-07, 01:31 #3
A.C.N A.C.N çevrimdışı
Varsayılan C: Küresel ısınmaların canlı organizmalar üzerindeki etkisi..Pls yardım??


http://www.frmtr.com/lise-odevleri/7...el-isinma.html

yardımcı olabildiysem +rep lütfen
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-02-08, 08:33 #4
xim xim çevrimdışı
Varsayılan C: Küresel ısınmaların canlı organizmalar üzerindeki etkisi..Pls yardım??

nerbat olmuş malla
r
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:31
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018