Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-12-06, 23:54 #1
Silent Enigma Silent Enigma çevrimdışı
Varsayılan Edebiyat kitap incelemesi(beyaz gemi)arkadaşlar edebiyatı ii olan Cengiz Aytmatov-un Beyaz Gemi adlı kitabı hakkında az çok bilgisi olan arkadaşlar bana ulaşırlarsa çok sevinirim edebiatla başım belada
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-12-06, 17:01 #2
1ρєяѕє4ℓαηα7 1ρєяѕє4ℓαηα7 çevrimdışı
Varsayılan C: Edebiyat kitap incelemesi(beyaz gemi)


Beyaz Gemi, Aytmatov’un, edebiyat âleminde geniş akisler uyandıran, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerinden biridir. Romanın kahramanı yedi sekiz yaşlarında bir çocuktur. Çocuk, saflığın, bozulmamışlığın ve geleceğin sembolüdür. Aytmatov, çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusunu meydana çıkarmayı başarır. Ona göre; çocukluk, gelecekteki insan karakterinin tohumudur. Çocukluk gerçek ana dili öğrenmeye ve çevresindeki insanlarla, tabiatla ve özellikle kültürle bağlarını hissetmeye başladığı dönemdir. Aytmatov, Beyaz Gemi ile destan, efsane ve masal gibi çoğu şifahî edebiyat unsurlarını eserlerine sokmaya başlar. Geçmişi temsil eden dede ile geleceği temsil eden çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirir.

Bu kadar Çıktı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-12-06, 20:34 #3
Silent Enigma Silent Enigma çevrimdışı
Varsayılan C: Edebiyat kitap incelemesi(beyaz gemi)


hmm saolasn
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-12-06, 23:43 #4
Over_Everything Over_Everything çevrimdışı
Varsayılan C: Edebiyat kitap incelemesi(beyaz gemi)


Sanırım bu işine yararYAZARI: Cengiz Aytmatov
Ünlü Kırgız yazarı, çevirmen, gazeteci ve politikacı, 12 Aralık 1928'de Kırgızistan’ın Talas Eyaleti 'ne bağlı Şeker Köyü'nde doğdu. Bişkek'de Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Yazarlığa 1952' de başlayan Aytmatov, 1959'da Kırgız Pravdası gazetesinde muhabir oldu. Daha sonra Povesti Gori Stepey (Dağlar ve Steplerden Masallar) adlı öykü kitabıyla büyük ün kazandı. Bu eseri, 1963'te Lenin Ödülü'ne lâyık görüldü ve bu ödül onu aynı zamanda en genç Lenin Ödüllü yazar da yaptı. Eserlerini, Kırgızca ve Rusça olarak kaleme alan Aytmatov, eserlerinin çoğunda tema olarak aşk, dostluk, savaş döneminin acıları ve kahramanlıkları ile Kırgız gençliğinin gelenek ve göreneklerine bağlılığını seçti. Eserleri Türkçe'nin yanı sıra 150'den fazla dile tercüme edilerek milyonlarca baskıya ulaşan Aytmatov, 1958'de Kırgız Yazarlar Birliği Prezidyumu üyeliğine, 1962'de de Kırgız Sinematografi İşçileri Birliği birinci sekreterliğine getirildi.
Son yıllarda politikaya da atılan Aytmatov, Kırgızistan Meclisi'nde Talas Bölgesi Milletvekilliğinin yanı sıra Kırgızistan 'ın Benelux Devletleri büyükelçiliğini de yapmaktadır. Uluslararası Cengiz Aytmatov Vakfı Onur Başkanlığı’nın yanı sıra “Diyalog Avrasya” dergisinin yayın kurulu üyeliğini de yapan Aytmatov, uluslararası diyalog çalışmalarıyla da tanınmaktadır.
ÖZET
Kitabın baş kahramanı, annesi ve babası tarafından terk edilen adsız bir çocuktur. Kırsal bir orman çiftliğinde büyük dedesi Mümin ile yaşayan çocuk dedesini çok sever. Ondan Kırgızlar’ın gelenek ve göreneklerini öğrenir. Dedesinden dinlediği efsane ve masallar ile kendine göre bir hayal dünyası yaratır. Bu efsaneler arasında özellikle geçmişte Kırgızlar’ın atalarının hayatını koruyan ve Kırgızları Işık Göl’e getirerek tarihte yer almalarını sağlayan Boynuzlu Maral Ana Efsanesi çocuğu çok etkiler. Çocuk bu efsaneye öyle inanmıştır ki, bir gün Boynuzlu maral ana ümidiyle yaşar.
Ayrıca çocuk dedesi dışındaki kişilerden gereken ilgi ve sevgiyi göremez. Ninesi (öz ninesi değil) onu bir yabancı olarak görür.
Orozkul hem çocuğa hem de dedesine çok kötü davranır. Özellikle dedesine karşı Orozkul’un yaptığı kötü davranışlar ve aşağılamalar çocuğu çok üzer. Orozkul’dan bu nedenle nefret eder.
Çocuk çevresindeki insanlardan bulamadığı sevgi ve şefkati kendi dünyasında arar. Tank, deve, kurt gibi isimler verdiği kayalarla konuşur, dertleşir.
Çocuk için önemli olan unsur ise Işık Göl’de arasıra bir beyaz gemidir. Bu geminin kaptanının babası olduğunu hayal eder.Gemi Işık Göl’den geçerken gemiyle konuşur. Bir gün gemiye gitmeyi ve dolaysıyla babasına kavuşmayı hayal eder.
Günlerden birinde çocuk dere kanarında oynarken bir geyik görür. Bu geyik “Boynuzlu Maral Ana”dır. Çocuk çok heyecanlanır ve sevinir. Çünkü Maral Ana geri dönmüştür. Bunu heyecanla dedesine anlatır.
Fakat daha sonra Orozkul’un zorlamasıyla dedesi Boynuzlu Maral Ana’yı vurur. Bunu dedesinin yaptığını anlayan çocuk çok üzülür. Dedesiyle konuşmaya çalışır, fakat başarılı olamaz. Çocuğun gözünde dedesi, inandıklarına ve söylediklerine ihanet etmiş bir kişidir artık.
Çocuk bütün olanlardan sonra beyaz gemiye ve babasına ulaşmak için hızla akan suya kendisini bırakır. Hayallerine ulaşmak için atladığı sudan ölüme doğru yüzer.
KONUSU: Masumiyeti ve suçsuzluğu temsil eden bir çocuğun (dolayısıyla dedesinin) devleti ve yönetici kesimi sembolize eden bir insan (Orozkul) tarafından zulme uğramasıdır.
ANA FİKRİ: Kitabın ana fikri “kötülüğe kötülükle değil, iyilikle karşılık vermeliyiz” düşüncesidir.
Mümin, Orozkul’un her türlü kötülüğüne karşı iyi davranmaya devam ediyor. Aslında bu, bizim manevi değerlerimizle de uyuşmaktadır.
KİTABIN KAHRAMANLARI
Çocuk: İyiliği ve saflığı temsil eder. Romanın baş kahramanıdır. Kötülüğe (Orozkul) karşı sadece dayanmakla yetinebilmiştir. Çünkü o bir çocuktur. Sonuçta ölüme doğru yol almıştır. Bu kötülüğe yenildiği anlamına gelmez. Yazar bu konuda “kötülüğün iyiliği yenmesi burada bile göstermeliktir. Evet çocuk ötüyor, ama ahlak üstünlüğü yine onda kalıyor” der.
Mümin (Çocuğun Dedesi): Güçsüz ve zayıf bir kişiliğe sahiptir. Çocuk dedesini çok sever. Ona sevgiyle yaklaşan tek kişi dedesidir. Orozkul’un bütün zorbalıklarına ve aşağılamalarına boyun eğer. Fakat romanın sonunda Mümin’in pasif iyiliği iflas eder.
Diğerleri: Çocuk ve Mümin dışında kalan diğer kahramanlar bu ikisine göre biraz daha arka plandadır. Bekey Hala Orozkul’dan sürekli dayak yemektedir. Fakat hiç isyan etmez. Nine her türlü kötülüğüne rağmen Orozkul’a muhtaç olduğunu hissettirir. Diğerleri de bu anlayışla hareket ederler. Çıkarcılık ve menfaat elde etme amacını güderler.
Kitap Hakkında..
Kitap hakkında yapılan eleştiriler yazar tarafından “Beyaz Gemi Üzerine Gerekli açıklamalar” adıyla yayınlanan bir yazıyla cevaplandırılmıştır. Özellikle Geyik Ana efsanesinin gereksiz bir umutsuzluğa büründüğü konusunda eleştiriler yapılmıştır.
Her şeyden önce bu efsane romana fantastik bir özellik katmıştır. Yazar bu konuda şunları söyler:
“Geyik Ana var olmanın anasıdır.. bu efsane daha da çözümlenecek olursa insanın zorbalık ve zulme karşı “korunma içgüdüsü” anlamı çıkarılabilir. Eleştirmenler efsanenin ana fikrini sezememişlerdir. Efsaneye göre bizler zulümden nefret etmeye çağrılıyoruz. İyiliğe kötülükle değil, iyilikle karşılık vermemiz isteniyor”
Yazarın yukarıda belirttiği efsanenin ana fikri bir yönüyle romanın da ana fikridir. Böylece bizim, bizi çevreleyen dünyaya ve kendi vicdanımıza karşı sorumlu olduğumuz hatırlatılıyor. Efsaneler, masallar halka ahlak eğitimi verebilir. Bu olumlu bir tavırla olacağı gibi, olumsuzluklardan yola çıkılarak da yapılabilir.
Kitapta, çocuğun ölmesi aslında onu ölümsüzleştirir. Aslında kitap için yapılan eleştirilerden birisi de bu konudadır. “Çocuk ölmeseydi, mutlu bir sona kavuşsaydı” fikri öne sürülür.
Cengiz Aytmatov bu eleştiriyi de şöyle cevaplar: “Çocuğu mutlu bir sona kavuşturmak elbette güzel olurdu fakat bu kötülüğün genel affa uğratılması anlamına gelirdi. Çocuğun kişiliğindeki iyilik, Orozkul’un temsil ettiği kötülükle bağdaşmazdı. Çocuksa çocuktu ve Orozkul’un kaba gücüne ancak dayanmakla karşılık verebilirdi.”
İDEOLOJİK AÇIDAN
Aytmatov’un Beyaz Gemi’yi yayımladığı dönemlerde, Stalin’in baskısından kurtulan bir çok yazar ve sanatçı Sovyet toplumcu gerçekçiliğinin katı sınırlarını zorlamaya başladılar. Bu arada Stalinist toplumcu gerçekçiliğin ilkelerini savunanlar ile bu ilkelerde bazı değişikliklerin yapılmasını isteyenler arasında bazı tartışmalar da oluyordu. Örneğin bazı eleştirmenler Sovyet edebiyatında “olumlu kahraman” kavramının değiştirilmesini savunurken, çoğunluk geleneksel Stalinist kahramanların yaratılmasında ısrarlıydılar.
Klasik idealist sosyalist kahramanlar yaratarak edebiyat hayatına başlayan Aytmatov da, bu ikilemli ve karışık ortamda değişimden yana tavır koymuştur. Özellikle Beyaz Gemi’de ise Sovyet edebiyatının bu yeni “olumlu kahraman” anlayışının etkisiyle karakterler yaratmaya çalışmıştır. Bu ve buna yapıtta yönetici sınıfı temsil eden karakterler genellikle görevlerini suistimal eden ve başkalarını aşağılayan negatif kişiler olarak tanımlanmaktadır.
Beyaz Gemi Aytmatov’un yazarlığında olgunluk döneminin ilk ürünleridir. Bu dönemde yazarın kurmacalarında sanatsal kaygı ve kalite sanatın toplumsal ve ideolojik işlevinden daha ön plana çıkmıştır. Aytmatov eserlerinde siyah-beyaz tipler yerine, daha karışık ve kompleks karakterler yaratmaya başladı.
Beyaz Gemi’de kötülüğü temsil eden Orozkul’un karşısına hem Parti üyesi olan hem de Kırgız kültürüne bağlı çift değerli Kulubek’i çıkarır.
Roman, Sovyet toplumunun geleceğini ve ümidini bu genç idealist, adaletli ve hem Sovyet hem de Kırgız değerlerine sahip komüniste bağlanmasını imler.
Eleştiriler karşısında romanının sonunu değiştirerek bazı eklemeler yapmak zorunda kalan Aytmatov, romanın yeni versiyonunu “umutlu” ve “mutlu” bir sonla bitirerek okuyucusuna ulaşır. Romanın sonunda kendisini nehrin sularına atarak intihar eden çocuğa seslenen yazar-anlatıcı, Kulubek’i beklemediği için ona serzenişlerde bulunur.
TEMEL DEĞERLER VE KABULLER
1 Çocuklar kendileriyle ilgilenecek birilerini bulamazlarsa çok farklı nesnelerden yardım beklerler.
Çocuk çevredekilerin ilgisizliğinden dolayı taşlara tank, deve kurt gibi isimler veriri be onlarla konuşur, dertleşir.
2 İnsanlar Allah’ın kendileri ile ilgili takdirine razı olmalıdır.
Orozkul çocukları olmadığı için Bekey Hala’yı sürekli döver. bu çok yanlış bir davranıştır. Böyle bir durumda eşler birbirlerine olan sevgi ve saygıyı yitirmemelidirler.
3 Çocuklar kendi hayal dünyalarını istedikleri gibi çizerler.
Çocuk balık olmak ve beyaz gemiye ulaşmak istiyor. Boynuzlu Maral Ana’yı ve Kulubeg adındaki kahramanı seviyor ve onları bekliyor.
4 Çocuklar olayları kendilerine göre bir sebep bağlarlar ve yorumlarlar.
Beyaz Gemi’de babasının olduğuna inanması, Boynuzlu Maral Ana’nın kendisini ziyarete gelmesi gibi…
5 Kötülüğe kötülükle değil iyilikle karşılık vermeliyiz.
Özellikle Mümin bu fikri vermek amacıyla kullanılmıştır. O kendisini aşağılayan Orozkul’a karşı bile çok saygılı davranıyor. Başkalarının kendisi ile dalga geçmelerine rağmen o hep sevecen davranıyor.
6 Eğer söylediğimiz şeylerle yaptıklarımız arasında çelişki varsa inandırıcılığımız yok olur.
Mümin maral Ana Efsanesi’ni çocuğa anlatıyor ve onu inandırıyor. Fakat en sonundan kendi inandığı şeye ihanet ediyor. Böylece çocuğun gözünde farklı bir kişiliğe bürünüyor.
7 Mutlu olmak için bazen para, varlık yetmeyebilir.
Orozkul diğerlerine göre daha varlıklıdır. Fakat mutlu değildir. Çünkü Allah ona bir çocuk bile vermemiştir.
8 İnsanlar konumunun verdiği gücü suistimal etmemelidir.
Orozkul rüşvet alır. Ziyafetlere gider ve ağaçları keserek satar. Bu yanlış bir davranış olarak verilmiştir. Mümin, çocuk Bekey Hala ve diğerlerinde çok kötü davranır fakat kimse ona karşı gelemez.
9 İnsanlarla doğa arasında bir düzen vardır. bu düzeni bozmamalıyız.
Maralların öldürülmesi ve ağaçların kesilmesi …. vb. gibi örnekler bizi yukarıdaki sonuca götürür. Maral Ana Efsanesi bizi adaletli olma, zulmetten nefret etmeye çağırıyor. Marallar ölmemeliydi..!
10 Kötülerle mücadele etmeliyiz. Onlara yenilsek bile ahlaki üstünlük bizde olmalıdır.
Çocuk romanın sonunda ölüyor. Fakat Orozkul’a yenilmiyor. Fakat Mümin Orozkul’a yeniliyor. İyilik, kötülüğe karşı hep bir mücadele içinde olmalıdır.
Dil ve Üslup
Beyaz Gemi üçüncü kişi tarafından anlatılmıştır. Romanın sonunda anlatıcı ortaya çıkmıştır. İlk bölümlerde pek araya girmez. Çocuğun suya kendini bırakması karşısından ona seslenir. Son derece duygusal bir tablo çizilmiştir.
“Ama sen yüzüp gittin. Hiçbir zaman balık olamayacağını biliyor muydun? Işık Göl’ kadar yüzemeyeceğini, beyaz gemini göremeyeceğini ve ona “Selam Beyaz Gemi, ben geldim ben!” diyemeyeceğini biliyor muydun?
Çay boyunca yüzüp gittin çocuğum”
Yazar olayları sıralarken hiçbir kopukluğa meydan vermemiştir. Yani olaylar arasında iyi bir ilişki oluşturulmuştur. Okuyucunun “şimdi ne oldu?, burasını anlayamadım” gibi soru ve çelişkilere düşmesi söz konusu değildir.
Beyaz gemi dil ve üslup açısından tam bir eserdir. Yazar bu konuda oldukça başarılıdır. Zaten diğer eserlerinden de aynı sonuç çıkarılmaktadır.
Yazarın Diğer Kitapları
Romanları
1. Dişi Kurdun Rüyaları
2. Cemile-Sultanmurat
3. Gün Olur Asra Bedel
4. Cengiz Han’a Küsen Bulut
5. Elveda Gülsarı
Hikayeleri
1. Yıldırım Kıyısında Koşan Ala Köpek
2. Kızıl Elma
3. Oğulla Buluşma
4. Beyaz Yağmur
5. Asker Çocuğu
6. Deve Gözü
KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ DÜŞÜNCELERİM
Beyaz Gemi benim zevkle ve heyecanla okuduğum bir kitaptır. İçinde çocuksuluğa ait unsurlar bolca bulunmaktadır. Bu ve özellikle de Maral ana Efsanesi romana fantastik bir boyut kazandırmıştır. Bu tür masalımsı unsurlar çocukların ilgisini çekebilir. Onlara eğitin adına verilecek davranışlar-tavırlar bu yolla verilebilir.
Beyaz Gemi aslında bir çocuk kitabı değildir. Fakat içindeki olayların içeriği de dikkate alındığında çocukların da okuyabileceği bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.
Kitabı okuduğumda ilk aklıma gelen “Maral Ana ve çocuk ölmeseydi?” sorusu oldu. Maral Ana’nın vurulması bir yana, çocuk niçin ölüyor? Ölmeseydi, okuyanları karamsarlığa sürüklemeseydi daha iyi olmaz mıydı?
Bütün bu soruların cevabını yazarın bu konu ile ilgili yazdığı yazılarda buldum tatmin olduğumu söyleyebilirim.
Sonuç olarak Beyaz Gemi çocuklarımıza (özellikle 12-17 yaş arasında olanlar) önerebileceğimiz bir kitaptır. Sıkılmadan, heyecanla, sürükleyici bir şekilde okuyacakları bir kitap Beyaz Gemi.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-12-06, 21:18 #5
Silent Enigma Silent Enigma çevrimdışı
Varsayılan C: Edebiyat kitap incelemesi(beyaz gemi)


saolasın işime yaradı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:09
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016