Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 05-05-11, 14:55 #1
ademercan1907 ademercan1907 çevrimdışı
Alarm Lise 3 Seçmeli tarihTürklerde Hukuk
Türklerde Ekonomi
Türklerde Eğitim

ders notları acil
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-11, 14:58 #2
Ruon Ruon çevrimdışı
Varsayılan C: Lise 3 Seçmeli tarih


Lise Bilgi İstekleri bölümüne taşıdım.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-11, 15:00 #3
Ruon Ruon çevrimdışı
Varsayılan C: Lise 3 Seçmeli tarih


Türk Hukuk Tarihi - Hukuk Ders NotlarıTÜRK HUKUK TARİHİ
TAZİMATTAN SONRA TÜRK HUKUKUNDA GELİŞMELER
GİRİŞ
Osmanlı devletini çökmesine yol açan iç ve dış nedenler:
Devletin temeli olan toprak rejimini bozdu. Devletin tüm gelirlerine iltizam(mukataa) yönteminin uygulanması.hazinenin dış tehlikeler karşısında paraya sonsuz bir gereksinme duyması sonucu devletin en küçüğünden en büyüğüne değin bütün gelirleri peşin para ile mültezimlere satılmasıdır. Eğitim yetersizliği, devlette hukuk birliğinin olmaması, batı kapitalizminin geliştikçe Osmanlıyı Pazar olarak görmesi.
Avrupa hukukunun gelişmesi

Canlılık kazanan roma hukuku ulusal hukuklarla çarpışırken, düşünürlerin türlü kuramları da bu gelişmeyi etkilemiş, sonunda 18.yy. dan başlayarak bugünkü batı hukuku doğmuştur. Osmanlı da ise hukuk fıkıh’ın içinden ayrılıp bağımsız bir bilim konumuna gelmemiştir. Kamu hukuku ve özel hukuk ayrımını Tanzimat dönemine kadar bilememişlerdir.

Avrupa’da hukuk düşünüşü üzerinde çalışmalarda en belli başlı yeri almış ve bütün kuram ve okullardan daha uzun ömürlü olmuş olan okul doğal hukuk okuludur.
Doğal hukuk okulu

Doğal hukuk uygulanmakta olan pozitif hukukun üzerinde ve değişmez sayılmıştır. Doğal hukukun daha başlangıcında bir ikilik vardır. Bunlar mevcut hukuk ve buna üstün hukuktur. Doğal hukuka hep toplumun gelişmesine ayak uyduramadığı, gelişen hayat ve koşullara zamanında uyulmadığı yerlerde rastlanmaktadır.

En eski tarihi yunan da sofistlere dayanır.
Protogoras her şeyin ölçüsü insan.
Lükrefon insanlar doğada eşit olduklarından miras yoluyla intikal eden her türlü hakkın saygın olmadığını bildirdi.
Alkiadmas kölelik kurumunu aforoz etti.
Trasümahos hukukun kuvvetlerin bir aracı.
Kalikles hukukun zayıfların bir icadı olduğunu savundu.

Avrupa ortaçağına egemen olan dinin sonucunda bu çağda düşünürler doğal hukuk ile din yani Hıristiyanlık arasında bir ilişki kurdular.

Hugo grotius doğal hukuku laikleştirmek için ilk adımı attı. Aydınlanma döneminin başlıca temeli olan akıl, doğal hukuktaki yerini aldı ve bu evrede türlü yönlerden doğal hukuku savunanlar oldu.
18. yy.da doğal hukuk kuramlarına dayanılarak modern hukuk devletinin demokrasinin temelleri atıldı. Halbuki başlangıçta mutlakıyetçi olan doğal hukukçular bu dönemde burjuvazi sınıfının aristokrasinin ayrıcalıklarını ortadan kaldırmak, eşit haklar elde etmek için kralların gücüne muhtaç olması sebebiyle bir değişim göstermişlerdir.
Rousseau göre kuramsal olarak insanlar bir araya gelmiş ve bir sözleşme yaparak toplu halde yaşamanın çarelerini aramışlar ve bunun için hak ve özgürlüklerinin kimisinden vazgeçmişlerdir. Bundan ötürü kanunlar genel iradeye uygun oldukları oranda saygındır.burjuvazi bu hakları aldıktan sonra pozitif hukuka dayanmayı tercih etmiştir. baktabul
Tarihçi hukuk okulu

Romantizm denilen ve akıldan çok duyguya yer veren akımın etkisiyle Napolyon’un bütün avrupayı egemenliği altına alıp ulusçuluğun uyanmasına sebep olması gibi etkenlerle özellikle almanyada doğmuştur. Yasaların meydana gelişinde ikilimin, çevrenin ve sosyal etkenlerin rolünü gösteren gustav hugo, montesquieu gibi düşünürler temellerini atmıştır.

Ulusu bir arada tutan ve göbekten göbeğe sürüp giden bir ruh olduğunu kabul ediyor ve buna ulusal ruh adını veriyorlar. Ulusun içinde yaşayan ve gelişen örf ve adet hukuku asıl hukuktur. Hukuk ulusun içinde kendiliğinden oluştuğundan hukuk nasıl olmalıdır diye bir soru sormaya gerek yoktur. Hukuk bilgini de böyle ulusal ruhun etkisiyle gelişmekte olan hukuku değerlendirmelidir.
Pozitivist hukuk okulu

Hukuk da insan toplumlarının bir ürünü olduğuna göre, hukukun da araştırılıp saptanmasında akla değil deney ve gözlem yer verilmek gerek. Bu okul bireye yer vermemekle devleti yeniden putlaştırmış ve hukuku yalnız toplumsal güçlerin nüfuz bölgeleri arasında sınırları gösteren kanunların toplumu olarak kabul etmiştir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-11, 15:01 #4
Ruon Ruon çevrimdışı
Varsayılan C: Lise 3 Seçmeli tarih


Türklerde ekonomi

Ekonominin temeli hayvancılıktır. Bunun yanında ticaret de önemli bir geçim kaynağıdır. Ama tarımda gelişmemişlerdir. Çünkü göçebe bir yaşama sahiptirler. En önemli hayvanlar at ve koyundur. Bunların etinden ve sütünden yararlanılırdı. Ticaret ise genellikle hayvansal ürünlere dayalıdır. Canlı hayvan ve kürk satarlar bunun karşılığında Çin’den ipek, buğday alırlardı. İpek Yolu ve Kürk Yolu Türklerin elindeydi. İpek Yolu Çin’den başlar, Akdeniz’de sona erer ve sürekli Çin ile mücadele etmemize sebep olurdu. Kürk Yolu ise Bulgar ülkesinden Çin’e kadar uzanırdı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-05-11, 15:03 #5
Ruon Ruon çevrimdışı
Varsayılan C: Lise 3 Seçmeli tarih


Türkiye'de eğitim konusunu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] bulabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:24
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016