Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 21-04-08, 16:01 #1
Shinta Shinta çevrimdışı
Varsayılan Mor salkımlı ev kitap özeti...Arkadaşlar benim dönem ödevim bu ben manisa ticaret ve anadolu ticaret meslek lisesinde okuyorum 1. sınıfım...
dönem ödevi unu aldım almaz olaydım....ebd den ilk defa dönem ödevi almıyorum ama ilk defa bu kadar iğrenci ile karşılaşıyorum...
kimse yanlış anlamasın ben sözel derslerden nefret ederim bu benim hayat görüşüm bu bneim felsefem bu benim yaşam tarzım sözel = fener = iğrençlik gibi =)
neyse arkadaşlar hoca biraz tişkillendi internetten bulacağım için...
benim sizden ricam şu bana öğle bi özet olsun ki bunu gören hoca internetten olmadığını anlasın....
yani alışıla gelmiş mor salkımlı ev kitap özeti kalıbından farklı olsun ve dosya kapağı için yardımız lazım neler yazmalıyım...
ve edb tek zayıf dersim....
ve yardımınıza çok muhtacım lütfen geri çevirmeyin....
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-09, 11:30 #2
aky1990 aky1990 çevrimdışı
Varsayılan C: Mor salkımlı ev kitap özeti...yakında buraya yükleyeceğim arkadasım..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-09, 12:10 #3
εяεη εяεη çevrimdışı
Varsayılan C: Mor salkımlı ev kitap özeti...KİTAP ÖZELLİKLERİ

YAZARI: HALİDE EDİP ADIVAR

BASIM: EYLÜL 2003
(İLK BASIM KASIM 1996)
(İKİNCİ BASIM MAYIS 1998)
(ÜÇÜNCÜ BASIM TEMMUZ 2000)

SAYFA SAYISI: 296

TÜRÜ: ANI

YAYINEVİ: ÖZGÜR YAYINLARI

İÇERİĞİ: -BİRİNCİ BÖLÜM
• Bu, bir küçük kızın hikâyesidir
• Hikâye artık benim oluyor
• Üsküdar’da oturduğumuz eve dair
• Yine Mor Salkımlı Ev
• İkinci defa kolej hayatı
• Evlilik hayatı
• Meşrutiyet ilanı
• Memleket haricine ilk gidiş
• 1909 ile 1912 yılları arasında geçen hadiseler
• Balkan harbine doğru
• 1913–1914 yılları arası
• 1914–1916 yılları arası

-İKİNCİ BÖLÜM
• Suriye ve Arap Diyarı

Kitap ilk olarak 1955 yılında Yeni İstanbul Gazetesi’nde hatırat olarak yayımlandı. Daha sonra 1963 yılında kitap olarak yayımlandı. Bu günümüz baskısı 1963 baskısı, gazete hatıratı ve yazarın kendisinin yazmış olduğu İngilizcesinden de yararlanılarak basılmıştır.
Halide Edip’in İngilizce hatıratında bulunan fakat Mor Salkımlı Ev baskılarında yer almayan epilog bölümü de tercüme olarak eserin sonuna ilave edilmiştir.


MOR SALKIMLI EV ( ROMAN ÖZETİ)

Yazar kitaba küçükken yaşadığı olayları an an hatırladığını anlatarak başlıyor. İlk önceleri anılarında Mor Salkımlı Ev ve annesi vardır. Annesi ile ilgili anıları çok sürmüyor çünkü yazar küçük yaşta annesini kaybediyor. Annesinin ölümüyle ilgili hatırladığı belki de en önemli anı, annesinin cenazesinde gördüğü safran rengi örtüdür. Bundan dolayı yazarın korkularında ve nefretlerinde hep safran rengi vardır. Babası sarayda görevli Edip Bey’dir. Evlerinde ilk önceleri görevli olarak Rasim Dadı ve Ali lala vardır. Yazar Rasim dadıyı sevmez. Rasim dadı ise Ali lalayı sevmektedir. Yazar Rasim’i sevmediğinden dolayı kızın, durumu aileye bildirmesinden korkarlar. Bir gün bundan dolayı yazarı döverken anneannesi bunları görür ve görevlilerin ikisini de evden attırır. Yazarın, annesinin ölümünden sonra en sevdiği iş, babasının atıyla saraya gidişini izlemektir. Bir gün aniden, nöbete kalan babasını görmek ister. Ağlar, sızlar ve sonunda seyis ile saraya gönderilir. Durumu zar zor nöbetçilere anlatan seyis sonunda kızı babasına ulaştırır.
Daha sonra başka bir evde ailesinden tanımadığı fertlerle tanışır. Bunlardan en çok dayısının oğlu Refat ve on yaşındaki ablası Mahmure’yi hatırlar ve bazı anılarını anlatır.
Babası başka kadınla evlenince başka bir eve taşınırlar. Yazar yine Mor Salkımlı Evi arar. Yeni annesiyle çabuk anlaşır. Daha sonra hastalanması üzerine doktorların tavsiyesiyle Mor Salkımlı Eve döner.
Yazar çocukluktan yavaş yavaş çıkmaya ve büyümeye başlamıştır. Artık hatıralarını bir film gibi hatırlamaktadır. Yazar bir keresinde hasta olur. Bundan dolayı anneannesi yazarı bir hocaya gösterir ve babası da eve doktor getirtir.
Ayrıca yazar mektebe ilk gidişini ve babasından işittiği ilk azarı da bu kısım da anlatmaktadır. En iyi arkadaşı Şayeste adında bir kızdır. Onunla birlikte geçirdiği Ramazan ve Kurban bayramlarını unutamaz. Yazar kurbanlara acımaktadır. Bunun dini vazife olduğunu bilmesine rağmen, okuduğu “Serencam” adlı kitabın etkisiyle kendini teselli eder. Dayısının ölümüyle sarsılan yazar, ardından bu olaya dayanamayarak ölen dedesine çok üzülür. Artık Mor Salkımlı Ev’den taşınma vaktidir. Bu evde hatırladığı son şey ise anneannesine Mahmure’nin etkisiyle yalan söylemesidir.
Artık yazar Üsküdar’da oturmaktadır. Burada Eğinli Ahmet ile tanışır. Kendisi okumuş, güngörmüş, kurnaz ve çok zekidir. Türk Halk Edebiyatı’nı çok sever ve yazara sürekli parçalar okur. Yazar zaten o kadar çok yabancı dil özentisi olunan bir dönem de herhangi birinden daha fazla Türk Edebiyatı’nın ruhunu kavrayabilmişse bunu Eğinli Ahmet’ e borçludur. Bu arada ikinci kardeşi dünyaya gelmiştir. Babası daha sonra abla ve teyze dediği iki kişiyle daha evlenir. Bu iki gelin anlaşamazlar. Daha sonra babası ablayı çocuklarıyla birlikte Mor Salkımlı Ev’e gönderir. Ayrıca burada Eğinli Ahmet’le gittikleri tiyatroları, Mahmure’ye gelen ilk görücüleri ve en sevdiği kahraman Hz. Ali ‘den bahsetmektedir. Yaşının küçük olmasına rağmen koleje gönderilir. Fakat öğretmenlerinin tavsiyesiyle okuldan alınır.
Yazar tekrar Mor Salkımlı Ev’e ailecek taşınmıştır. Babasının evi dekore ederek kendisiyle ilgilendiğini hisset

Örnek kapak sana;

[IMG]http://img391.**************/img391/4567/kapak4qx9.jpg[/IMG]
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-09, 21:19 #4
xxkralcarsi0 xxkralcarsi0 çevrimdışı
Varsayılan C: Mor salkımlı ev kitap özeti...aga ellerine saLık benm dönem ödevi dyL ama yarn ebdyt snvanda çkck ellerine saLık allah razı oLsn !!!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-10, 01:13 #5
m-u-s-a m-u-s-a çevrimdışı
Smile C: Mor salkımlı ev kitap özeti...


cok teşekkürler çok işime yaradı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
dönem ödevi, halide edip adı var, kitap özeti, mor salkımlı ev

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:05
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016