Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 09-11-19, 10:55 #1
RoyalCraw RoyalCraw çevrimdışı
Varsayılan League Of Legends Oyun Rehberi

League of Legends, Riot Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan video oyunu. 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Oyunun baş tasarımcısı, Defense of the Ancients (DotA) haritasını tasarlayan Steve Feak'dir.

Oynanış

League of Legends Defense of the Ancients örnek alınarak geliştirilmiştir. DotA modundan farklı olarak oyunda "Kabiliyetler" ve "Rünler" sistemi vardır. Oyunda yeteneklere getirilen bir değişiklik DotA'dan farklı olarak kullandığımız şampiyonların yeteneklerine üzerimize aldığımız eşyaların katkılarını ekliyor. Yani edindiğiniz her eşya, sahip olduğunuz yeteneklere artı bir güç olarak ekleniyor. Bazı yetenekler edindiğimiz eşyalardan %50-%60 olarak etkilenirken, bazı yetenekler ise eşyanın direkt olarak katkısını alabiliyor.

Genel bilgiler
MOBA türü bir oyundur. Strateji tarzıdır.Takım çalışmasına dayanan rakipleri istila/kuşatmaya yönelik bir oyundur.

Haritalar
Oyunda 3 farklı oyun tarzı sağlayan toplam 4 adet harita vardır. Oyun gelişmekte olduğu için bu sayı her an değişebilir.

Summoner's Rift (Sihirdar Vadisi)
Summoners Rift haritası, Warcraft III haritası olan Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır. Çok sayıda benzerlikler göstermektedir. Bu harita League of Legends oyununun en çok oynandığı ve turnuvaların yapıldığı ana haritadır. Ayrıca bu haritada yapay zeka şampiyonlarını takımlara ekleyebilir veya yapay zekaya karşı oynayabilirsiniz.

Haritada en fazla beşer kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncusu olan "mavi takım" ve "mor takım"ın savaştığı haritadır. Haritanın sol alt köşesinde mavi, sağ üst köşesin mor takım bulunmaktadır. İki takımın ana üslerini birbirine bağlayan toplam 3 adet yol bulunmaktadır. (Top lane - Üst koridor, Middle lane - Orta koridor, Bottom lane - Alt koridor) Her yol üzerinde iki takımında üçer adet kule ve önleyici (inhibitor) bulunmaktadır. Kuleler rakip takım oyuncularının kendilerini savunmaları için büyük avantaj sağlamaktadır. Önleyicilerin yıkılması ise karşı tarafın saldırı gücünü arttırmaktadır. Önleyici yıkıldığı zaman yıkan takımın yaratıklarına (minion) ek olarak her tur süper minyon (Super Minion) ilave olarak gelmektedir. Eğer her yoldaki önleyiciler yıkılırsa her yoldan ikişer adet süper minyon gelmeye başlar. Takımların ana üslerinin merkezinde Nexus binalası ve bu binayı koruyan 2 adet kule (Nexus Towers) bulunmaktadır. Karşı takımın Nexusu'nu yıkan takım oyunu kazanır.

Haritada bulunan 3 yol üzerinden de belli aralıklarla 6-7 (7. yaratık 3 seferde bir, cannon minion) yaratık (minion) gelmektedir, her takım 3 yol üzerinden gelen yaratıkları veya düşman şampiyonlarını öldürerek para ve tecrübe kazanırlar. Yol üzerindeki kendi kulelerini koruyup karşı tarafın kulesine olabildiğince zarar vermeye çalışırlar. Ayrıca para ve tecrübe kazanmak için üç yolun arasında bulunan ormanda (Jungle) tarafsız yaratıkları (Neutral Monsters) öldürebilirler. Bazı tarafsız yaratıklar para ve tecrübe yanında ekstra özellikler de vermektedir;

"Summoners Rift" Özel Tarafsız Yaratıkları ve EtkileriThe Twisted Treeline (Uğursuz Koruluk)

The Twisted Treeline haritası Summoners Rift haritasıyla benzer özellikler taşımaktadır, 3.sezonun başlamasıyla bilgisayara karşı oynanabilir.

Haritada en fazla üçer kişi olmak üzere eşit sayıda oyuncusu olan sol tarafta mavi takım ve sağ tarafta mor takımın savaştığı haritadır. Takımların ana üslerini birbirine bağlayan 2 adet yol bulunmaktadır. (Top lane - Üst yol, Bottom lane - Alt yol) Yolların her birinde ikişer adet kule (tower) ve önleyici (inhibitor) bulunmaktadır. İki yoldan da belli aralıklarla yaratıklar gelmektedir, karşı tarafın önleyicisi yıkılınca o yoldan süper minyon (Super Minion) ilave olarak gelmektedir. Her takımın ana üssünde Nexus binası ve bunu koruyan kule bulunmaktadır. Karşı tarafın Nexusu'nu yıkan takım oyunu kazanır.

Haritanın üst tarafında ve iki yolun arasında bulunan ormanda (Jungle) tarafsız yaratıklar (Neutral Monsters) bulunmaktadır. Bu yaratıklar öldürülünce para ve tecrübe vermektedir, bazıları ekstra özelliklerde vermektedir;

"The Twisted Treeline" Özel Tarafsız Yaratıkları ve EtkileriHakimiyet haritası
Hakimiyet haritası oyuncuların uğursuz koruluk adı verilen haritaya giriş yaptıklarında oyunun asıl amacı olan merkez binayı yok etmek yerine ilk 100 minyona ulaşan ya da ilk kuleyi deviren kişinin kazandığı şu an etkin olmayan haritalardan biridir.

Şampiyonlar

Oyunda 120' den fazla şampiyon bulunmaktadır ve belirli aralıklarla yeni şampiyonlar eklenmektedir. Her şampiyonun bir tanesi pasif olmak üzere oyun kendi özgü beşer adet yeteneği bulunmaktadır. Bu yetenekleri ve şampiyonların özellikleri doğrultusunda şampiyona eşya alınarak şampiyon yapılandırılır. şampiyonlar üç faklı şekilde yapılandırılırlar;

Saniye başına hasar
Saniye başına hasar (DPS - Damage Per Second) şampiyonlarının yapılandırılırken 5 özelliğin bazıları güçlendirilir. Bunlar fiziksel atak gücü (AD - Attack Damage) , kritik atak şansı (Critical Strike Chance), saldırı hızı (AS - Attack Speed), can çalma (Life Steal) ve rakibinin zırhını düşürme(Armor Penetration)dir. Neredeyse her DPS şampiyonda fiziksel atak gücü, saldırı hızı ve can çalma geliştirilir, diğer ikisi opsiyoneldir.

Saniye başına hasar şampiyonlarında amaç düşmana kısa sürede en fazla fiziksel hasarı vermektir. Bunun için karakterin fiziksel atak gücü arttırılır, ve saniyede daha fazla vuruş yapabilmesi içinde saldırı hızı arttırılır. DPS şampiyonlarının yapılandırılmalarında genellikle kritik hasarda kullanılır. Kritik hasar tek seferde rakibinize 2 katı güçte vuruş yapmanızı sağlar, rakibinize kritik vuruş yapabilmeniz için kritik atak şansınızı arttırmanız gerekmektedir. Rakibinize yaptığınız vuruşunuzun etkisi rakibinizin zırhına oranla azalır, bunun için rakibinin zırhını düşürme ile rakibin zırhı azaltılır. Yapılan bütün yapılandırma saldırı amaçlı olduğu için savaşlarda uzun süreli hayatta kalabilmesi için savaşlarda fazla hasar almayacağı yerlerde durur ve can çalma kullanarak azalan canını tekrar artırır. Can çalma yaptığınız vuruşun belli bir kısmının sizin can puanınıza eklenmesini sağlar.

Yetenek gücü
Yetenek gücü (AP - Ability power) yapılandırılmasında 5 özelliğin bazıları güçlendirilir. Bunlar yetenek gücü, büyü puanı (Mana), yetenek süresi azaltma(Cooldown Reduction), can çekme (Spell Vamp) ve rakibin büyüye dayanıklılığını düşürme (Magic Penetration). Her AP şampiyonda Yetenek gücü geliştirilir, diğerleri opsiyoneldir ancak çoğu zaman AP şampiyonlarının 4 özelliği de geliştirilir.

Yetenek gücü şampiyonlarında amaç şampiyonun yeteneklerinin vuruş gücünü maksimuma çıkartmaktır. Yeteneklerin hasarının artması için karakterin "yetenek gücü" arttırılır. Şampiyonlar (birkaçı hariç) yeteneklerini kullanmaları için "büyü puanı"na ihtiyaç duyarlar, hasarlarını yetenekleriyle verdikleri için diğer şampiyonlara oranla daha çok yetenek kullanırlar bunun için ekstradan "büyü puan"ına ihtiyaç duyarlar ayrıca azalan "büyü puan"larını arttırmak içinse "büyü puanı yenileme"lerini (Mana Regen) arttırabilirler. Her yetenek kullanıldıktan sonra tekrar kullanabilmek için belli bir süre beklemek zorundalar, bu bekleme süresini azaltmak içinse "yetenek süresini azaltma"ları gerekmektedir. AP şampiyonlarının verdikleri hasar rakibin "büyüye dayanıklılığına"(Magic Resist) oranla azalır, bunun içinde büyüye dayanıklılığını düşürme ile hasarlarını arttırabilirler. Genellikle AP şampiyonlarının canları az olmaktadır, DPS şampiyonları gibi canlarını arttırmak için can çekme (Spell Vamp) kullanırlar, bu sayede savaşlarda daha uzun süre ayakta kalabilirler.

Tank
Tank şampiyonlarının yetenekleri de karakter özellikleri de defansiftir ve yapılandırmalarında 5 temel özelliklerini güçlendirirler. Bunlar can (HP - Hit Point veya Health), zırh (Armor), "büyüye dayanıklılık" (Magic Resist), "can yenilme" (Health Regen) ve alan etkisi (Aura). Her tank şampiyon canını arttırır, karşı tarafın saldırı durumuna göre zırh ve büyüye dayanıklılıklarını arttırırlar, bazı tanklar opsiyonel olarak can yenilenmelerini ve alan etkilerini arttırırlar.

Tankların esas amacı rakip takımın saldırılarını üzerine çekerek takım arkadaşlarının hasar görmelerini engeller. Tankların savaşta uzun süre ayakta kalabilmeleri için canlarını kesinlikle arttırırlar, daha sonra karşı tarafın durumuna göre defanslarını geliştirirler. Rakibin DPSlerine göre zırh, APlerine göre büyüye dayanıklılığı arttırılır. Daha sonra isteğe bağlı olarak can yenileme alırlar. Tanklar yapılandırmaları sırasında alan etkilerini de kullanırlar. Savaşın tam ortasında yer alacakları için aldıkları alan etkileri defansif veya ofansif olabilir.Defansif alan etkileriyle kendi takımının saldırı hızı, hareket hızı veya zırhı gibi çeşitli özelliklerini arttırabilir, ofansif alan etkileriyle karşı takıma alan hasarı verebilir veya saldırı hızı, büyüye dayanıklılığı gibi özelliklerini azaltabilir.

Destekleyici
Destekleyici (Support) şampiyonlarının özelliği takımındaki arkadaşlarını desteklemektir. Destek şampiyonları bir çeşit AP şampiyonlarıdır. Ancak yetenekleri saldırı amaçlı değildir. AP şampiyonları gibi yapılandırmaları 3 temel özelliğe dayanır; yetenek gücü (AP - Ability power), büyü puanı (Mana) ve yetenek süresi azaltma(Cooldown Reduction).

Destek şampiyonlarının özellikleri AP şampiyonları gibi yetenekleridir. Yeteneklerin gücünü arttırmak için yetenek gücünü arttırırlar. Daha sık ve devamlı yetenek kullanmak için büyü puanını arttırıp ve yetenek süresini azaltırlar. Yetenekleri takım arkadaşının canını veya hareket hızını arttırmak, diriltmek veya rakibi yavaşlatıp, büyü yapmasını engellemek gibi çeşitli şekillerdedir.Sonuç olarak,takım arkadaşının para kazanmasını ve güçlü olarak düşmanlarını öldürmesini sağlar.

Hibrid
Hibrid (Hybrid) şampiyonları yukarıdaki 3 çeşit şampiyonun (DPS, AP, Tank) 2 çeşidinin aynı anda geliştirilmesiyle oluşurlar. Ortak özellikleri pek yoktur, gelişimleri şampiyona göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak Jax hibrid bir şampiyondur, DPS veya AP özellikleri geliştirilir. Ancak Guinsoo's Rageblade, Hextech Gunblade ve Trinity Force gibi hibrid eşyalarla iki özelliği aynı anda geliştirilirse Jax oyunda çok daha etkili olur.Oyun ****sı
Oyunda oyuncuların tecrübelerine ve haritanın özelliklerine bağlı olarak kalıplaşmış sistemler uygulanmaktadır. Bunlar genelde büyük turnuvalarda ve yeni patchlerden sonra değişir, insanlar tarafından benimsenir ve uygulanır. Oyunda 5 çeşit rol vardır. Her role uygun şampiyonlar vardır. Bunlar genel olarak bilinir ve bunların dışına pek çıkılmaz. Çıkıldığında ise genelde başarısız olunur.

1-Yetenek Gücü Taşıyıcı/Orta Koridor(AP Carry/Mid Lane) Bu koridorda genelde yetenekleri yetenek gücünden güç alan şampiyonlar kullanılır. Bunun sebebi takım savaşlarında bu şampiyonlara ihtiyaç duyulmasıdır. Bu şampiyonların can ve savunma değerleri genelde düşüktür. Daha çok alan bazlı hasar vermekle yükümlülerdir. Ve bu şampionların çok gelişmiş kaçış yetenekleri yoktur.Bu Yetenek Gücü Taşıyıcılarına karşı bazen Saldırı Gücü Bazlı Şampiyonlar kullanılır(Örneğin:Talon). Kaçış yetenekleri yüksek bazı Yetenek Gücü Taşıyıcıları ise Solo Top(Üst Koridor) rolünde de tercih edilirler(ÖrneğinKennen, Vladimir vs).)

2-Saldırı Gücü Taşıyıcısı/Alt Koridor (Ad Carry/Bot Lane) Ad Carry'ler yani Saldırı Gücü Taşıyıcıları oyun sonunda, takım savaşlarında, hiç aksatmadan ve sürekli Düz Saldırı ile(Yetenek Kullanmadan) hasar verebildikleri için önemlilerdir. Oyun sonunda Yetenek Gücü Taşıyıcı'ların vuruşları tanklanabilir ama Ad carry'lerin vuruşları çok kolay tanklanamaz. Bu sebepten takım savaşlarında ilk öldürülmesi gereken kişi Ad carry'lerdir. Ad Carry'lerin korunması için Support(Destek) karakterleri görevlendirilir. Kesmekte olduğu minyonlarına(Farmlarına) bu support karakterler karışmaz. Bu iki karakter Alt koridor karakterleridir. Tabi her zaman alt koridora gitmezler, bazen Üst Koridor ile, bazen Orta Koridor ile bile yer değiştirirler. Genelde Alt Koridorda iki kişinin bulunmasının sebebi erken oyunda ejderha için çıkabilecek bir savaşta 4 kişi olabilmektir. Yine de taktiksel olarak, Koridor Değiştirme(Lane Swap) adı verilen alt koridor(bot lane) ile üst koridor(top lane)'un yer değiştirme olayı turnuvalarda çoğunlukla görülür.

3-Destekçi/Alt Koridor (Support/Bot Lane) Support karakterlerin başlıca görevi Ad carry'yi korumak, lane de rakip ad carry'yi etkisiz hale getirmek ve haritayı wardlamaktır. Support karakterlerde yüksek disable skilleri bulunmalıdır. Buff, debuff, heal, mana, slow, stun, snare, knock up, pull özellikleri supportlarda bulunur. Hepsinin bir supportta bulunması gerekmez. Temel olarak eşyalara fazla bağlı olmadan oyunda işini yapabilen şampiyonlar supportluk yapabilir. Sadece support oynayan karakterler olduğu gibi, cc'leri yüksek olduğu için support olarak kullanılan karakterler de bulunmaktadır.

4-Yalnız-Tek Başına /Üst Koridor(Solo Top/Top Lane) Bu lanede support ihtiyacı olmadan Jungler(Ormancı)'ın yapacağı ganglerden kurtulabilecek kadar Tanky(Dayanıklı) ya da kaçış Skill(Yetenek)lerine sahip olan şampiyonlar tercih edilir. Bu sebepten dolayı turnuvalarda bu lane'in counterlanması çok önemlidir. Bu lane'deki champion bazen ad carry de olabilir, ap carry de. Ama offtank olması daha tercih edilen bir durumdur.

5-Ormancı/Orman(Jungler/Jungle) Beslenme(Farm)'sini ormanda yapan, geride olan koridorlara yardım eden(gank) ve genelde dayanıklı (tank) olan şampiyonların tercih edildiği bir roldür. Oyun Sonu'nda güçlü, çok beslenmese de iş yapabilecek şampiyonlar burada tercih edilir. Bu şampiyonların da destekçiler gibi disable özellikleri önemlidir. Çünkü lane gank atmaya çalıştığında rakip champion kaçmadan onu öldürmesi gerekir. Gap closer ve movement speed de junglerlar için önemlidir. Tanky junglerlar turet arkasından, tureti tanklayarak gank atabilirler. Oyun içi dragon ve baron kontrolünden junglerlar ve supportlar sorumludur. Counter jungle yaparak rakip junglerla sürekli kapışma içersinde olabilirler. Bazen bu lane kapışmasına benzeyebilir. Smite spell'i junglerlar için vazgeçilmezdir. Bu spell sayesinde dragon ve baronları rakip keserken çalabilir, rakibin bufflarını olabildiğince bir şekilde alabilirler. Smitesız jungle yapabilecek şampiyonlar vardır ama yine de smite almak gereklidir.

Kullanıcı hesapları ve özellikleri

Sihirdar (Summoner)
Oyuncuların hesaplarına verilen addır. Oyunun girişindeki ad ile başka sihirdarlar tarafından görülen ad farklıdır.

Kabiliyet
Kabiliyetler oyunda karakterin seviyesine göre (maksimum :30 seviye) 1'den 30'a kadar açılabilen oyun başında oyuncuya verilen özelliklerdir. Bu özellikleri kullanarak oyun içerisindeki görevinize (Ormancı-Saldırı Gücü Taşıyıcı-Yetenek Gücü Taşıyıcı-Destekçi-Solo Üst Koridor) daha kolay uyum sağlamanız ve oyun başında ki gücünüzün artmasına yardım eder.

Üç ayrı kabiliyet grubu vardır bunlar;

1)Saldırı : Bu Kabiliyet grubunda genellikle saldırgan özellikler bulunur ve oyun boyunca hasar vermek isteyen oyuncular bu grubu doldurulmalıdır. Bu grupta hem büyücü karakterler hem de saldırı gücü karakterler için özellikler vardır. Örneğin : Saldırı hızı, yetenek gücü, saldırı hasarı gibi.

2)Savunma : Bu kabiliyet grubunda oyunun başlarında daha tank olmak isteyen karakterler için doldurulması önerilir. Bu kabiliyet grubunda zırh, büyü direnci, can yenilemesi gibi özellikler bulunur.

3)İşlevsel : Bu kabiliyet grubunda daha çok pasif olarak işimize yarayacak özellikler bulunur. Genellikle Destekçiler bu tabloyu tercih eder. Çünkü bu gruptaki mana yenilemesini almak isterler, oyunun başlarında bu mana yenilemesi rakibine karşı üstünlük kurmasına yardım eder. Bu gruptaki özellikleri çoğunlukla destek oyuncular tercih eder, oyun içinde minyon kesmemesi ve skor almaması gerektiği için burada bulunan saniye başına altın kazanımına ihtiyaç duyarlar. Bu grupta mana yenilemesi, oyun başında verilen totem ve 75 altın daha fazla altın ve sürekli altın artışı gibi özellikler bulunur.

Rün
Sihirdarlar oyunu oynadıkça deneyim puanı kazanır ve seviye (Level) atlar. Seviye atladıkça sihirdarların rün sayfalarına rün ekleyip oyunun başında standart özelliklerini arttırabilirler. Sihirdarların dokuz mühür, dokuz nişan, dokuz damga ve üç cevher olmak üzere toplam 30 tane rün dizme hakkı vardır. Damga atak öncelikli, mühür büyü önceliki, nişan savunma önceliklidir; cevher ise hepsinde etkilidir

Mağaza
Mağaza oyun içindeki alışveriş yeridir. Mağazadan yeni şampiyonlar, rünler, totem görünüşleri, şampiyon kıyafetleri ve birkaç kullanıcı eşyası alabilirler (örneğin; sunucu değiştirme bileti veya kullanıcı ismi değiştirme bileti).

Tribunal
Oyun içinde küfür veya diğer sebeplerden dolayı rapor edilen oyuncuların tribunal diye adlandırılan bir sistemde başka oyuncular tarafından cezasının kesilmesidir.

Sunucular

Riot Games Inc şirketi tarafından yayınlanan League of Legends'ın 8 adet resmi sunucusu vardır;

League of Legends Kuzey Amerika
League of Legends Batı Avrupa
League of Legends İskandinavya, Doğu Avrupa
League of Legends Brezilya
League of Legends Türkiye
League of Legends Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu
League of Legends Latin Amerika Kuzey
League of Legends Latin Amerika Güney
League of Legends Okyanusya
League of Legends Güney Kore (Bu sunucu ayrı arayüz üzerinden çalışır.)

Ayrıca farklı şirketler tarafından yayınlanan 2 farklı sunucu daha vardır. Bunlar;

League of Legends Çin
League of Legends Singapur & Malezya

Türkiye sunucusu
League of Legends Türkiye sunucusu ilk defa 27 Temmuz 2012 tarihinde LoL resmi facebook sayfasında duyuruldu. Daha sonra 29 Ağustos 2012 tarihinde kapalı beta yayınlandı. Tamamen Türkçeleştirmek için 56 farklı seslendirme sanatçısı ile seslendirme ekibi kuruldu.Sohbet Komutları

League of Legends'da başarının sırrı, takım çalışmasıdır. Sihirdar arkadaşlarınla iletişim kurmak için bu sohbet komutlarını kullan.

Oyuncu Etkileşimi

Sohbet Açılıyor

Enter tuşuna basmak, sohbet penceresini açar. Bu pencereye yazdığın mesajlar, oyundaki diğer sihirdarlara gider. Takıma Gönder'e tıklarsan, yazdıklarını sadece takım arkadaşların görür, rakipler görmez. Herkese Gönder'e tıklarsan, Seçeneklerden Herkese Açık sohbeti seçmiş olan herkes mesajını görür. Oyun, Enter'a yine bastığında mesajını sadece takımının göreceği şekilde ayarlanmıştır. Sohbet penceresi boşsa, Enter'a basarak kapatabilirsin.

Özel mesajlar
Özel mesaj ya da fısıltı, tek bir sihirdarın göreceği bir mesajdır. Önce /whisper ya da /w, ardından gideceği sihirdarın adını, son olarak da yollamak istediğin mesajı yazıp gönder.

/whisper SteveMcQueen dokuz kuyruklu tilki, tembel yordle'ın üzerinden atladı.
Sohbet konsoluna /reply veya /r yazmak, sana son fısıldayan son sihirdara otomatik olarak ileti yollamanı sağlar. Bir sihirdarın senden özel iletiler alması için arkadaş listende bulunması gerekir.

Oyuncuları susturmak veya yok saymak
Bazen, bir sihirdarın gönderdiği mesajları görmek istemeyebilirsin. Onu susturmak için Tab tuşuna basarak skor tablosunu aç ve sihirdarın adının yanındaki susturma düğmesine bas.
Veya, /mute yazdıktan sonra uygunsuz davranan oyuncunun sihirdar adını gir. Bu işlemi tekrarlamak, oyuncunun mesajlarının tekrar görünür olmasını sağlar.

İfadeler

Kelimelerin yetmediği anlarda, şampiyonun hareketleri ve replikleriyle sana yardım edebilir. Oyun içi sohbet penceresine /joke yazdığında espri yapar, /dance yazdığında dans eder, /taunt yazdığında rakiple dalga geçer ve, /laugh yazdığında kahkahalarla güler. Oyun sırasında taşı gediğine oturtmakta kolaylık olsun diye, Seçenekler menüsünden bu eylemleri tuşlara atayabilirsin.

Şampiyon Seçimi

Şampiyon seçiminde atak gücü(AD) ve yetenek gücü(AP) karışık seçmek çok önemlidir. Çünkü eğer tek bir tanesine yoğunlaşırsak, karşı takım sadece onun için savunma yapabilir ve durum onların lehine gelişebilir.

2-1-2 formatı genellikle esastır. 2 kişi yukarı(top), 1 kişi ortaya(mid) 2 kişi aşağıya(bot) gider.
Eğer ki ormancınız varsa, yukarıda sadece tek kişi kalır. Ormancı almanızı tavsiye ederim, size çok büyük yarar sağlayabilir. Bu durumda 1-1-2 +1 ormancı konumu gerçekleşir.

İyi bir takım büyücü(mage), taşıyıcı(carry), takviye(support), ormancı(jungle) ve tek başına yukarıda 1-2 kişiyi idare edebilecek bir karakter(solo top). Bu takım stratejisine göre büyücü ortadan gitmeli, taşıyıcı ve takviye alttan gitmeli, tek başına yukarıyı idare edebilecek kişi ise yukarı gitmeli.

Sihirdar büyüleri için en yaygın olanları Sıçra(flash)-Tutuştur(ignite), eğer ki Sıçra(flash) yoksa Hayalet(ghost), ve duruma göre Bitkinlik(Exhaust) veya Şifa(Heal)dır. Işınlan(teleport) tek başına yukarıyı idare edenler için duruma göre lazım olabilir. Arındır(Cleanse) eğer ki karşı takımda çok fazla sizi yavaşlatacak, donduracak insan varsa alınabilir. Durugörü(Clairvoyance) takviye için önemlidir, eğer ki karşı takımın ormancısı sizin çalılarda bekliyorsa, onu görebilmenizi sağlar. Berrak Zihin(Clarity) çabuk manası biten şampiyonlar için önemlidir. Öteki kalanlar çok favori olarak kullanılmaz, ama elbette işgörürler. Önemli olan sizin nasıl oynadığınızdır.

Şampiyonlarımızı ve büyülerimizi seçtiğimize göre artık oyunu başlatabiliriz. Ama bundan önce;

Roller

- Büyücü: Ortadan gider, oyun başı ormancıyı korumakla görevlidir. Önemli olan olabildiğince çok minyon skoru yapmak ve bu arada karşı tarafı dürtmektir(arada bir vurmak yani)
- Taşıyıcı: Tek odaklanması gereken minyon skorudur. Olabildiğince çok minyon skoru yapmalıdır. Çok iyi taşıyıcılar, bir tane bile minyon kaçırmamaya uğraşmalıdır. Olabildiğince karşı takımı dürtmeye gerek olmasa da arada yapılabilir.
- Takviye: Taşıyıcıyla birlikte gider. Hiçbir şekilde, taşıyıcısı orda iken minyon kesmemelidir. Bu yüzden genellikle gps(gold per second)(saniyede gold) veren eşyalarla başlarlar. Taşıyıcısını karşı tarafa karşı korumalı ve gerektiğinde ise karşı takımı dürtmelidir. Aynı zamanda çalıları totemlemelidir, bu sayede kimse sizi pusuya düşüremez.
- Ormancı: Manası olup olmamasına göre kırmızı(red buff) veya mavi(blue buff)den başlayabilir. Önemli olan olabildiğince hızlı bir şekilde ormanı bitirip hemen alt, orta ya da yukarıyı avlamaktır. İyi avlar yapmak da çok önemlidir. Genellikle en çok suçlanan rol olur.
- Tek başına yukarısı: Olabildiğince itmemelidir, özellikle de 2 kişiye karşıysa. Kule altında olabildiğince çok minyon kesmelidir. Eğer ki karşı tarafa karşı aşırı belirgin bir üstünlük varsa itilebilir. Karşı tarafı dürtmek için uğraşmaya gerek yoktur, ama arada sırada yapmanın zararı gelmez. Genellikle ormancıyı bekleyip adamları öyle kesmek gerekir. Tankımsı bir karakter olması önerilir, çünkü ormancınızdan önce sizin girmeniz gerekir.

Başlangıc eşyaları

Doran serisi oldukça ünlüdür(doranın kılıcı, doranın yüzüğü vb.). Fakat bunları genelde yüksek skor(elo)lu oyuncular tercih etmez. Onlar 1 tane bot, 3 tane sağlık iksiri almayı tercih ederler. Bu sayede rakiplerinden daha hızlı koşarlar, ve canları azalırsa onu doldurabilirler. Karşı tarafı yakalayıp ilk kanı almakta önemli bir taktiktir. Takviyeler için ise durum ayrıdır. Onlar peri tılsımı ve 3 tane totemle(ward) başlarlar. Geri kalanı için de sağlık iksiri alabilir. Bunun nedeni oyun başında ortalığı totemlemesi ve bu sayede ava düşmemeleridir.

Yapacağınız eşyalar için oyun içi önerilen eşyaları yapabilirsiniz, ama onlar her zaman favori seçimler değildir. Bu eşyaları internetten araştırabilirsiniz. Örneğin, Sivir rehberi, veya Sivir guide olarak araştırabilirsiniz. İngilizce bilmeniz önemli değil, çünkü zaten eşyaların resimleri aynı olacaktır.Şampiyonunu Kontrol Etmek

Şampiyonları yönetmek için, gerçek zamanlı strateji oyunlarındakilere benzeyen bir kontrol şeması kullanılır.
Şampiyonunu yürütmek için, gitmesini istediğin yere sağ tıkla
Bir rakibe saldırmak için, rakibine sağ tıkla
Büyü yapmak için büyünün simgesine sol tıkladıktan ya da klavyedeki tuşuna (Q, W, E ya da R) bastıktan sonra hedefine sol tıklaKoridorlar

Üssünü rakibinkine bağlayan üç tane yol vardır. Bunlara koridor denir. Karşı takımla bu yollarda karşılaşırsın. Oyunu kazanmak için, oynadığın koridorda ilerleyip karşı takımı geriletek rakip üssüne girmeli ve merkezini yok etmelisin.Minyonlar

Minyonlar yapay zeka tarafından yönetilen, merkezde oluşup her koridordan rakibin üssüne doğru yola çıkan, bu sırada rastladıkları rakiplere saldıran askerlerdir. Bir minyonu öldüren vuruşu yaparsan, altın kazanırsın. Minyonlar birbirleriyle savaşmayı yeğler, ama şampiyonun koridorda tek başınaysa ona saldırırlar. Ayrıca yakınlarındayken onların takımından bir şampiyona saldırırsan, hedef değiştirip sana dönerler. Özellikle oyunun başlarında, kalabalık bir minyon dalgasının gücünü küçümseme.Kuleler

Kuleler her koridorda bulunan, eşit aralıklarla ateş eden ve kendilerine yaklaşan rakipleri ölümcül enerji toplarıyla vurarak cezalandıran savunma yapılarıdır. Minyonlar gibi onlar da sana değil diğer hedeflere saldırmayı tercih eder, ancak menzili içinde onun takımından bir şampiyona saldırırsan veya menzilindeki son hedef sen isen, sana saldırır. Kule altında şampiyonlara saldırmaktan sakın.İnhibitörler

Haritanın iki tarafında da, her koridorun üsle birleştiği noktada inhibitör adlı bir yapı bulunur. İnhibitörü yok etmek, senin üssünden her yeni minyon dalgasıyla beraber güçlü bir süper minyon çıkmasını sağlar. Süper minyonlar çok dayanıklıdır ve rakibin merkezine yaptığın saldırının ön saflarında durmak için çok faydalıdırlar. İnhibitörler yıkıldıktan sonra beş dakika içinde yeniden devreye girer. Bu süreyi yararına kullanarak oyunu ilerletmeye bak.
Rakibin üç inhibitörünü de yok edersen, tüm koridorlarda her yeni minyon dalgasına iki yeni süper minyon eklenir.Eşyalar

League of Legends'da şampiyonun rakibin birimlerini öldürüp yapılarını yıktıkça altın kazanır. Bir minyonu öldüren vuruşu yapmak, bir şampiyonun katledilmesine yardımcı almak ve bazı rünlerle eşyaları kullanmak gibi ek gelir elde etme yolları vardır. Kazandığın altınla, başlangıç platformunun yanındaki dükkandan eşyalar alabilirsin. Dükkanın kendisine ya da ekranda toplam altın sayının yanındaki düğmeye tıklaman yeterli..
Eşyalar satın alınır alınmaz bonus vermeye başlar, takmaya gerek yoktur.
Farklı şampiyonlara ve farklı oynanış tarzlarına farklı eşyalar gerekir. Alacaklarını, stratejin belirleyecektir.
En güçlü eşyalar daha ufak eşyaların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu ufak eşyaları almaktan çekinme.
İksirleri, totemleri ve etkinleştirilebilir gücü olan eşyaların bu güçlerini kullanabilmek için üstlerine tıklayabilir ya da klavyende 1-6 arası tuşlara basabilirsin.Orman

Koridorların arasında, tarafsız canavarlarla dolu bir alan olan orman bulunur. Bu canavarlar rakibin üssüne saldırmaz, ancak onları yenerek ek altın ve özel geçici güçlendirmeler elde edebilirsin. Oyunculardan biri "ormancı" rolünü üstlenerek, bu canavarları başlıca gelir kaynağı haline getirebilir. Ormancılar genellikle koridorlar arasında gezinerek, ihtiyacı olan koridora yardıma gider.

League Of Legends Kısaltmaları / Terimleri ve Anlamları

Ace - Bir takımdaki tüm şampiyonların o anda ölü olması durumu
AD - Saldırı gücü
AoE - Efekt Alanı, Alan Skill'leri için kullanılan bir kısaltma diyebiliriz. Zyra ve Nunu' nun ultisi vb.
AP - Yetenek Gücü
ArP - Zırh delme
Arpen - Zırh delme
AS - Saldırı hızı
ASPD - Saldırı hızı
Aura - Genelde etrafındaki karakterleri etkileyen pasif özellik. Zekenin Sancağı gibi itemler.
Bait - Rakip şampiyonları tuzağa çekmek. Örnek: Teemo' nun rakip şampiyonu mantar dolu alana çekmesi.
Baron - Baron Nashor.
BC - Kara Balta (Item)
BD - Backdoor dikkati başka tarafa çekerek bir oyuncunun kule alması veya oyunu bitirmesi.
BF - AMK Kılıcı (Item)
BG - Bad Game, Kötü oyun.
Blink - Işınlanma özelliği diyebiliriz. Flash skill'inden başka benzeri yeteneğe sahip olan şamiyonlar veya sihirdar skilleri ( Shen )
Blue - Antik Golem (NC)
Bot - bottom, bottom/lower lane. Alt koridor
BP - Blue pill, Recall, Base gitmek.
Brb - Be right back. Hemen dönücem
Brush - Şampiyonların içinde görünmez olduğu çalılar
BT - Kandöken (Item)
Buff -Şampiyona uygulanan olumlu efekt.
BV - Banshee'nin Duvağı (Item)
Care - Dikkatli ol, Sana geliyolar anlamı taşır genelde
CC - Alan kontrolü rakibin savaşmasını engelleyecek veya zorluk çıkaracak skiller.
Champion - Kullanılan karakterler
CD - Skill' in yeniden kullanılması için geçen süre.
CDR - Item ve rün kullanarak bekleme sürelerini azaltma diyebiliriz.
Creeps - Minimap'de bulunan çeşitli yaratıklar
CS - Son vuruş yapılarak öldürülen minyon sayısı.
D - Savunmak ( D-Top: üst koridoru savunmak gibi. )
DC -Rabadon'un Şapkası
Debuff -Kullanılan rakip üzerinde olumsuz etkiye sahip yetenek. Yavaşlatma vb.
DD - Çift damage
Disable - Şampiyonların yeteneklerini kullanmasını engelleyen olumsuz buff. Cho' nun yeteneklerinden biri vb.
Dive - Kule altına hızlıca girip çıkmak.
DPS - Saniyede verilen hasar
Executed - Kaçamayacağınız bir noktada iseniz rakibe kill vermemek için kuleye veya minyonlara ölmek.
Face Check - Adamların nerde olduğunu yürüyerek kontrol etmek. ( Tavsiye etmem ward daha faydalı olucaktır bu konuda )
Farm - Minyonlara last hit atıp EXP ve gold kazanmak
FB - First blood, İlk Kan; Oyunda ilk öldürülen şampiyon için kullanılan ifade
Fear - Hedef şampiyonda hareket yeteneğini kısıtlayan ve yetenek kullanımını engelleyen yetenek. Örnek: Shaconun kutuları
Feed - Tekrar tekrar ölüp, para ve exp hediye etmek
FM - Donmuş Balyoz
Focus - Belirli bir şampiyonu hedef almak.
FoN - Doğal Afet
Global/ GS - Harita genelini kapsayan yetenek. Örnek: Ezreal' in ultisi
GG - Good game, iyi oyun. Güzel oyun.
GL - Bol şans
Harass - Rakip şampiyona koridorda baskı kurmak hasar vermek vb.
HF - Have fun, eğlenin, keyfine bak.
HP - Can, sağlık
iAS -Buff ile artırılmış atak hızı. Nunu'nun W skili vb.
Juke - Takip eden adamları kekleyip farklı yöne gitceğinizi düşünmelerini sağlamak.
Jungle - Orman
Jungler - Ormanda oynayan oyuncu
Jungling - Jungle'da kasma eylemi
Kite - Sürekli kaçarak adama vurmak, damage almadan adamı dürtmek
Lane - Minionların izlediği patikalar
Laning - Minionların patikalarında takılıp exp, gold kasmak.
Last Hit - Creep minion ya da champion'a son vuruşu yapmak
LoL - League of Legends
lol - Sesli gülmek
Lom - Mananın azalması
LW - Son Fısıltı
Mia - Missing in Action, o an koridorda olmayan şampiyonu belirtmek için kullanılan kısaltma. SS ile aynı anlama gelir.
Mid - Orta koridor
MPen - Büyü savunması delme.
MR - Büyü savunması
MS - Hareket hızı
Poke - uzak mesafeden az damage atarak rakip adamı zayıflatmak
Push - Koridoru ileriye ittirmek
Ragequit - Üzülüp oyundan çıkma eylemi
Razors - Madred's Bloodrazor
Re -.Koridorumuzda ki şampiyonun tekrar görülmesi.
RoA - Asırlık Sopa
Rofl - Rolling on the floor laughing, gülmekten yere serilmek diyebiliriz
Snowball - Rakibi öldürdükçe yada asist aldıkça güçlenen eşyalar.
Taunt - Hedef alınan şampiyounun yeteneği kullanana saldırmasını sağlayan yetenek. Örnek: Rammus' un E yeteneği
Top - Üst koridor
WP - Well played, iyi oynadın(ız)
Zoning - Rakip şampiyonun alanını kontrol etme eylemi / alanımıza girmeye korkmasını sağlamakKayıt Ol: https://signup.leagueoflegends.com/tr/signup

İndir: https://signup.leagueoflegends.com/tr/signup/redownload


Yayımcı(lar) Riot Games PRC Tencent Holdings Ltd.
Yapımcı(lar) Riot Games
Tasarımcı(lar) Steve "Guinsoo" Feak Colt 'Ezreal' Hallam
Platform(lar) Microsoft Windows Mac OS X
Çıkış tarih(ler)i 27 Ekim 2009
Tür(ler)i Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası

Sistem gereksinimleri
Minimum Sistem Gereksinimleri
2 GHz İşlemci
Win XP için 1 GB RAM
Win 7/Vista için 2 GB RAM
2 GB Sabit disk alanı
Shader 2.0 destekli ve DirectX 9.0c destekli ekran kartı
Windows XP, Win 7 veya Vista

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri
3 GHz İşlemci
Win XP için 2 GB RAM
Win 7/Vista için 4 GB RAM
6 GB Sabit disk alanı
GeForce 8800 veya eşdeğeri GPU
DirectX 9.0c destekli 512+MB ekran kartı
Windows XP, Win 7 veya Vista

Alıntıdır.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:39
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2019