Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 01-09-12, 15:32 #1
enesyilmaz82 enesyilmaz82 çevrimdışı
Varsayılan Patrikler de idam edilir


Osmanlı Devleti’nin güçlü olduğu dönemlerde, Patrikhanenin hiçbir nüfuzu yoktu.
PATRİKANENİN YETKİLERİ VE İDAM EDİLEN PATRİKLER

Osmanlı Devleti’nin güçlü olduğu dönemlerde, Patrikhanenin hiçbir nüfuzu yoktu. Reâyâya tatbik olunan cezalar Patrikler hakkında da geçerli idi. Devlete karşı ihaneti sabit olan bir patriğin -ister Rum isterse Ermeni olsun- cezası idamdı. Osmanlı tarihinde, devlete karşı ihanetinden dolayı idam edilen patrikler vardır. Bunların ilki III. Patenios olup, 1657 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa (1656-1661) tarafından idam ettirilmiştir. Rum Patriğinin idamına sebep de Eflak Voyvodası Konstantin'e gönderdiği mektuptur. Patrik bu mektubunda, İslâm döneminin kapanıp, Hristiyanların âlemi tekrar tutacağını belirtmekte, Voyvodaya “ona göre tedarikte olasınız; pek yakında bütün vilâyetler İseviler (Hristiyanlar) eline girip haç ve çan'a (salip ve nâkusa) mensup olanlar, İslâm memleketlerine sahip olacaklardır” demektedir. Bu mektubu elde eden Köprülü, Rum Patriğini davet ederek, mektubu kendisine göstererek yazılmasının sebebini sormuştu. Patriğin de, her sene sadaka tahsili için böyle kâğıt gönderildiğini söylemesi üzerine Parmakkapı'da asılmıştır. O zamanlarda, yeniçeri kıyafetine giren bazı Rumlar, yağma ve talan yaparak Müslümanlara da zarar vermekte oldukları anlaşıldığından, Patrikhane basılmış 40-50 kat dolama, fes ve yeniçeri üsküfü ele geçirilmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, Fatih'in tayin ettiği Patrik Gennadios'dan itibaren idam edilen bu III. Patenios'a kadar bütün Rum Patrikleri, milleti tarafından seçildikten sonra bizzat padişahlar tarafından kabul olunurlarken, bu hadise üzerine, bu imtiyazlı muamele kaldırılarak yalnız veziriazamlar tarafından kabul edilmeleri kanun haline gelmiş ve bu uygulama Tanzimat’a kadar devam etmiştir.

İdam edilen ikinci Patrik ise, üç defa İstanbul Rum Patriği olan V. Gregorius'dur. Gregorius, 1821 Yunan İsyanı ile yakından ilgili görülmüştür. Soruşturması Sadrazam’ın huzurunda yapılarak suçu sabit olduğu anlaşıldığından, Recep ayının 19. pazar günü -ki Rumların Paskalyası idi- Patrikhanenin orta kapısında idam edilmiştir. Ardından, aynı olayla ilgisi nedeniyle Kayseri, Edremit ve Tarabya metropolitleri de idam cezasına çarptırılmışlardır. Tüccar ve Rum eşrafından, bu isyanla alakası olan beş kişi daha öldürülmüştür. Patriğin cesedi üç gün asılı durduktan sonra, denize atılması için Yahudilere emir verilmiştir. Bu olay Rumları oldukça etkilemiş, o günden itibaren Patrikhanenin orta kapısı kapalı tutulmuştur. 1821 Yunan isyanı, Osmanlı Devletinin Rum memurlara olan güvenini sarsmış, bu tarihten sonra Rumlar devlet yönetiminden uzaklaştırılmışlardır. Rumlardan boşalan devlet görevleri Ermeniler tarafından doldurulmaya başlanmıştır. Gayrimüslimler, XIX. yüzyıldan itibaren de Avrupa ile daha yakın ticari ilişkilere girerek zenginliklerini artırmayı başarmışlardır.

Sonuç olarak denilebilir ki, Müslüman tebaa, sosyal ve siyasi statü bakımından gayrimüslimlere göre hâkim bir millet niteliğinde olmalarına rağmen, iktisadi ve ticari faaliyetleri onlara bırakmakla, ekonomik güç yönünden, zamanla "mahkûm millet" durumuna düşmüştür.
U.Salih Özdemir


[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 07:19
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016