Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 24-05-06, 22:38 #1
bozgun bozgun çevrimdışı
Varsayılan Brezilya'yı tanıyalım mı?


BREZİLYA
Brezilya bayrağında sarı topraklarından bol miktarda çıkartılan altını, mavi denizi ve yeşil ormanları temsil eder.[/

1500 yılında Portekizli denizci Pedro Alvares Cabral tarafından keşfedilen Brezilya, önce bir Portekiz kolonisi iken 1822 yılında bağımsızlık ilanından sonra Brezilya İmparatorluğu ve 1889 yılında başkanlık sistemiyle yönetilen Brezilya Federe Cumhuriyeti şekline dönüştü.Resmi dili Portekizce olan Brezilya’da başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri dört senede bir yapılan seçimlerle belirlenir. 110 milyon seçmenin katıldığı 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıkları kullanılmıştır.

1 milyonun üzerinde nüfuslu on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo (10 milyon) ve Rio de Janeiro’dur (5,6 milyon).Kişi başına gelirin 3,060 dolar oldugu nüfusunun %81’i Katolik, %18’i Protestan, %1’i ise Müslüman ve Musevidir. Katoliklerden 20 milyon kadarı aynı zamanda Afrika kökenli dinlerin ayinlerine de gitmektedirler.

Brezilya’da 8 senelik zorunlu eğitim devlet okulları tarafından ve ücretsiz sağlanmaktadır. Buna rağmen ilk ve orta eğitim kadar yüksek eğitimde de devlet okullarının yanı sıra özel okullar da etkinlik göstermektedirler.

Beş kez dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya’nın dünya çapında başarılar elde ettiği spor dallarıdır.

Ülke verileri

Yüzölçümü: 8.514.876,599 km2
Nüfus: 172.600.000
Kişi başına milli gelir: 3.060 US$
Dış borç: 223,86 Milyar US$
İhracat: 70,8 Milyar US$
İthalat: 76,1 Milyar US$
Yaşam süresi: 66,6 (E) - 74,0 (K)
Kaynaklar: Brezilya İstatistik Enstitüsü ve Dünya Bankası - 2001 yılı verileri


Brezilya halkı

Brezilya halkı beşyüz yıllık geçmişinde tüm ırkların karışması nedeniyle dünyanın başka hiç bir ülkesinde rastlanmayan bir çeşitlilik ve renkliliğe sahiptir. Portekizli, Fransız ve Hollandalı kolonicilerin eşleriyle gelmemesi nedeniyle yerli halk ile karışmasıyla başlayan ırk ve kültür çeşitliliği, önce Afrika’dan getirilen köleler sonra 20nci yüzyılda gelen Alman, İtalyan, Polonyalı, Japon ve Arap göçmenlerin de bu karışıma yeni öğeler katmasıyla bu günkü haline gelmiştir. Bu ilginç karışım, kolonileştirilmiş diğer ülkelerde olduğunun tersine Avrupa kökenli olmayanlara karşı ırkçılığın çok daha az olması nedeniyle yalnız ten rengi düzeyinde kalmayıp günlük adetler, yemekler, müzik, danslar, el sanatları ve hatta çeşitli dinler gibi nice kültürel değerlerin hem korunmasını hem de biribirleriyle iç içe girmesini sağlamıştır. Günümüzde hafif çekik gözlü esmer bir kişinin kumsalda bira içip içli köfte yerken samba yapması olağan bir görüntüdür. Tabii böylesine hoşgörülü, rahat ve her türlü önyargıdan uzak bir halkın keyifli ve eğlenceyi sever olmaması mümkün değildir. Buna bir de tropik iklimin getirdiği rahatlık da katılınca Brezilya’yı ziyaret eden kişilerin niçin her zaman hoşnut kaldıkları anlaşılabilir.

Göçmenler

Brezilya’ya göç edenlerin sayısı her zaman Brezilya’dan göç edenlerin sayısından fazla olmuştur. 1808 yılında imparator 6ncı Dom João tarafından güney bölgelerindeki beyaz nüfusun artması amacıyla verilen izinle başlayan göçler sonucunda Avrupa’nın çeşitli yörelerinden gelen göçmenler beraberlerinde çeşitli teknolojiler de getirmişlerdir. Üzüm, elma gibi yeni ürünlerin yanı sıra modern tarım teknikleri, tekstil, deri ve seramik endüstrileri, bira ve şarap gibi yeni içkiler Brezilya’da yaşamın değişmesine neden olmuştur.


Brezilya’ya en çok göç eden halklar Portekizlilerden sonra Almanlar, Avusturyalılar, Macarlar, Slavlar, İspanyollar, İtalyanlar, Japonlar, Suriyeliler, Lübnanlılar ve İsviçreliler, Hollandalılar ve Finandiyalılardır.
Brezilya mutfağı


Brezilyanın yemek kültürü her bölgenin yapısına, bölgeye yerleşen Avrupalıların kökenlerine göre farklılık gösterir. Genel olarak ülke mutfağının kökeni Afrikalı kölelerin efendilerinin sofralarından kalanlarla karınlarını doyurmak zorunda oldukları günlere gider. Bu dönemde kölelerin ekserisi efendilerinin artan yemeklerini yemekte idi. Fakat bazılarına balık , karides ve istiridye gibi deniz ürünlerini yakalamalarına izin verilmekteydi. Yemekler genellikle Afrika usulüne uygun, mevcut malzemelerin karıştırılması ve karışıma hindistan cevizi yağı veya dende palmiyesinden elde edilen yağın eklenmesi ile hazırlanıyordu.Brezilya mutfağında yaygın bir diğer ürün ise manyok unudur. Güney Amerika yerlilerinin binyıllardır tarımını yaptığı bu kök bölgenin en önemli karbonhidrat kaynağıdır. Deniz mahsullerinin yanı sıra tavuk ve sığır eti yaygın şekilde yenir. Domuz eti yağlı olması nedeniyle birkaç tipik yemek dışında fazla kullanılmasa da sucuk ve salamlarda her zaman bulunur. Lokantalarda hiç bir yemeğin hazırlanmasında domuz yağı kullanılmaz. Güneyde, ozellikle Arjantin sınırına yakın olan Rio Grande do Sul eyaletinde koyun eti de bulunabilir.Alkollü içkiler: Ülkenin yerel içkisi, şekerkamışından çıkartılan alkolun damıtılmasıyla yapılan Cachaça (Kaşasa)’dır. Bu içki saf olarak içilmesinin yanı sıra ananas, hindistan cevizi, maracujá gibi çeşitli meyvelerin sularıyla ve buz ile karıştırılarak Batida (Baçida) denen çok lezzetli, ancak lezzetli olduğu kadar da sert içkiler şeklinde de içilir. Batida’ların en tanınmışı ve Brezilya’yı ziyaret edenlerin en sevdiği içki cachaça ve limon ile yapılan Caipirinha’dır (Kaypirinya). Brezilya’nın her yerinde çok soğuk bira yıl boyunca yaygın şekilde tüketilir. Meyve suları: Hindistan cevizi suyunun yanı sıra envai çeşit tropik meyvelerin suları hem çok lezzetli hem de yagındır.Bir sonraki sayfada tropik meyveler hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.


Brezilya mutfağına birkaç örnek vermek gerekirse:

Rio de Janeiro: Feijoada – Siyah kuru fasulye, çeşitli tuzlanmış dana ve domuz etleri ile birlikte pişirilir. Beyaz pilav ve kavrulmuş manyok unu ile birlikte yenir.

Fortaleza: Casquinha de Siri – Büyükçe bir istiridye kabuğunun içerisine balık, yengeç, ıstakoz, karides etleri ile patates püresi karıştırılarak konur ve üzerine serpilen peynir ile fırında pişirilir. Genelde kumsal kenarlarında soğuk bira ile birlikte tüketilir.

[B]
Salvador: Vatapa - Karides ve balık parçalarının palmiye yağı ve ekmekle karıştırılması ile hazırlanır. Pirinç ile birlikte servisi yapılır. Caruru - Kızartılmış karides. Kırmızı biber sosuyla birlikte servis yapılır.[/
B]
Tacaca - Kurutulmuş karides, semizotu ve sarmısakla hazırlanan sarı renkli ve kıvamlı bir çorbadır.

Rio Grande do Sul: Churrascaria (Şuhaşkariya) - Et seviyorsanız Brezilya usulü kebapçılar olan ve tüm ülkede bulunabilen bu lokantalarda çok mutlu olacaksınız. Brezilya gezinizde mutlaka rehberinizden sizi bir churrascaria’ya götürmesini isteyiniz. Sürprizi bozmamak amacıyla bu konuda fazla ayrıntı vermeyeceğiz.


MeyvelerBrezilya’nın her yerinde çok lezzetli envai çeşit meyvelerden yapılan meyve suları seyahatinizden alacağınız görsel haza ek olarak damak zevkinize de hitap edecektir. Bu lezzetli ve rengarenk doğa harikalarından bazılarını tanımanız için aşağıda size sunuyoruz.


Goiaba
Zengin bir C vitamini kaynağı olan bu meyve aynı zamanda bol miktarda potasyum ve demir de içerir. Yüksek oranda kolajen içermesi nedeniyle tenin güzelleşmesi amacıyla da tüketilen goiaba taze olarak yendiği gibi meyve suyu şeklinde de tüketilir.


AnanasÜlkemizde de tanınan bu meyve Brezilya’da hem meyve suyu olarak hem de çeşitli et yemekleri ile pişirilerek tüketilir. Bodur ve dikenli bir bitkinin meyvesi olan ananasın değerli bir vitamin kaynağı olmasının yanı sıra idrar söktürücü özelliği de vardır. Diğer tropik meyveler gibi C vitaminince zengin olan ananas, B6 vitamini, folat, tiamin, demir ve magnezyum da içerir. Yemeklerden sonra yemek üzere çok uygun bir seçenek olmasının yanı sıra meyve salatalarına karıştırılabilir veya tavuk, deniz ürünleri ve her tür et ile birlikte pişirilebilir.


PapayaMuhteşem bir A ve C vitaminleri ile potasyum kaynağı olan papayanın bağırsak gevşetici özelliği de vardır. Sabah kahvaltılarının değişmez meyvesi olan papaya, mikserde süt ile karıştırılarak da içilebilir. Ete sürülerek etin yumuşatılması için de kullanılır.


AcerolaAcerola, yüksek miktarda A, B1 ve B2 vitaminlerini içermesinin yanı sıra çok zengin bir C vitamini kaynağıdır. 100 gram meyvede bulunan C vitamini miktarı, aynı miktardaki limon veya portakalın 80 katıdır. Yüksek miktarda kalsiyum, fosfor ve demiri de bünyesinde bulunduran bu meyve ciğ olduğu kadar meyve suyu, dondurma, reçel ve komposto şeklinde de tüketilir. Grip, soğuk algınlıkları, verem, şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, dizanteriler ve kapanmayan yaraların iyileşmesi için tüketilmesi tavsiye edilir.


CajúMeyve suyu, dondurma ve tatlılarda kullanılan bu meyvenin idrar söktürücü özelliği olan bu meyveyi bazı doğal tedavi doktorları egzema ve romatizmaya karşı da tavsiye ederler. Meyvenin uç kısmında bulunan caju fıstığı da proteinler ve temel aminoasitler açısından zengin olup kuruyemiş olarak yenir.

Mango
Muhteşem kokusu ve tadı nedeniyle tropik meyvelerin kraliçesi olarak da tanınan mango içerdiği B, C ve E vitaminleri, beta karoten, E vitamini, niasin, demir, potasyum, kalsiyum ve fosforun yanı sıra yüksek bitkisel lif oranı sayesinde sağlık için birebirdir. Çiğ olarak yendiği gibi gerek meyve salatası gerekse yeşil salatalara karıştırılabilir. Manga suyu da Brezilyalıların vaz geçemediği bir içecektir.


Açaí
Kuzey Brezilya’nın tipik bir meyvesi olan açaí yüksek oranda A vitamininin yanı sıra kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineraller de içerir. Meyve suyu şeklinde veya tatlı ve dondurmalarda tüketilir. Enerji verici özelliği olduğundan Brezilyalılar kendilerini yorgun hissettikleri günlerde bir büfeye uğrayıp açaí suyu içerler.

Carambola
Carambola güzel, ilginç ve farklı görünüşlü bir meyvedir. Merkezden dışarıya doğru boylamasına beş dilimi olan carambola enlemesine kesildiğinde kusursuz bir yıldız görünümündedir. Bu meyve güzel olduğu kadar içerdiği A, C ve B vitaminleriyle sağlık için de yararlıdır. Doğal bir oksalik asit kaynağı da olan carambolanın suyu yüksek ateşin düşürülmesi için de kullanılır. Meyvenin ezilmiş yaprakları ise dıştan uygulandığında böcek sokmalarına karşı birebirdir.


Avokado
Zengin bir folat, A vitamini ve potasyum kaynağı olan avokado meyveler arasında 110 gramlık porsiyonda 2 gram protein ile en çok protein içerendir. Bol miktarda demir, magnezyum, C, E ve B6 vitamini de içerir. Çiğ olarak biraz şeker karıştırılarak yendiği gibi pişmiş yemeklere ve yeşil salatalarada eklenebilir. En yaygın tüketim yöntemi süt ve bal ile mikserde karıştırılarak yapılan içecektir.

Maracujá
B vitaminleri kompleksi, C vitamini ve minerallerce zengin olan maracujá içerdiği passiflorin adlı madde nedeniyle sakinleştirici etkiye de sahiptir. Sinirli kişiler veya sakinleşmek bilmeyen bebeklere maracujá suyu verilmesi sık görülen bir uygulamadır. Mutluluk vermesi nedeniyle romantik duyguları öne çıkartır bu yüzden Amerikalılar bu meyveye “Passion Fruit - Aşk Meyvesi” adını verirler.


İklimBrezilya çeşitli iklim kuşaklarına ayrılmıştır. Ülkenin %92si Ekvator çizgisi ile Oğlak Dönencesi arasındadır. Bu nedenle Brezilya ikliminin çoğunlukla tropik olmasına rağmen %8 oranında ekvatoryel ve subtropikal kuşakta olduğunu söyleyebiliriz. Ülke topraklarının çoğunun deniz seviyesine yakın olması da ortalama sıcaklığın 20ºC’den yüksek olmasına neden olmaktadır.


Brezilya, topraklarında yağmur ormanları bulunan iki ülkeden biridir (diğeri Afrika’da Kongo). Bunu sağlayan ekvatoryel iklim Amazon bölgesinde olup ortalama hava sıcaklığı yıl boyunca 24 °C ile 26 °C arasında oynar.


Brezilya'da iklim bölgenin yüksekliğine ve enlemine göre değişmektedir. Mevsimler Türkiye’dekinin tam tersidir. Yani Türkiye’de yaz iken Brezilya’da kış, Türkiye’de ilkbahar iken Brezilya’da sonbahardır.


Yıllık ortalama hava sıcaklığı kuzey bölgesinde 28ºC, güneyde ise 20ºC civarındadır. Ülkenin güneyinde sıfırın altına düşebilen hava sıcaklığı nedeniyle don olayları ve hatta kar yağışı görülebilir. Rio de Janeiro’da yaz aylarında hava sıcaklığının 40ºC’ye kadar ulaştığı sıkça görülmektedir.


Brezilya çok büyük bir ülke olduğundan çeşitli iklim tiplerine sahiptir. Avrupa kıtasından büyük olan bu ülkede iklimi etkileyen etmenler arasında okyanusa yakınlık ve deniz seviyesinden yükseklik sayılabilir. İklimdeki değişiklikler doğal olarak bitki örtüsünü de etkilemekte ve Brezilya’nın dünyanın en çok bitki türünü barındıran ülkesi olmasını sağlamaktadır.


Tropikal iklim, başkent Brasilia’nın da bulunduğu Orta Plato bölgesinin yanı sıra kuzeydoğu ve güneydoğu bölgelerinde de etkili olmaktadır. Bu iklimin özellikleri yılda ortalama sıcaklıkların 20 °C üzerine çıktığı iki ayrı sıcak mevsimin bulumasıdır. Güneydoğu bölgesi, Mato Grosso do Sul eyaletinin güneyi ve Paraná eyaletinin kuzeyindeki dağlık bölgelerde ise rakımın yüksek olması nedeniyle tropikal dağ iklimi hüküm sürer. Bu iklimin özelliği ise ıllık ortalama hava sıcaklıklarının 18 ila 22°C arasında oynamasıdır.Tropikal atlantik iklim ise tüm Brezilya sahilini kapsar. Bu iklimde yıllık ortalama hava sıcaklıkları 18-26°C arasında değişir.


São Franscisco nehri vadisinden Minas Gerais eyaletinin kuzeyine kadar uzanan İç Kuzeydoğu bölgesi 27’lik yıllık ortalama hava sıcaklığı ile Brezilya’nın en sıcak bölgesidir. Buradaki iklim yarı kuraktır ve bu nedenle bitki örtüsü de oldukça seyrek ve maki türü bodur bitkilerden oluşmuştur.


Brezilya'nın en soğuk bölgesi ise Oğlak Dönencesi'nin güneyinde kalan topraklardır. Bu bölgelerdeki subtropikal iklim ortalama hava sıcaklıklarının 20°C’nin altında kalmasına neden olur. Aynı nedenden dolayı en sert kışlar da bu bölgede gerçekleşir, öyle ki, yüksek bölgelerde kar yağışı bile gözlemlenebilir.

Yağmurlar

Brezilya’nın yıllık 2000 milimetreden fazla miktarda en yoğun yağış alan bölgeleri Amazon nehrinin denize döküldüğü ve Belém şehrinin yakınlarındaki bölge ile yukarı Amazon bölgeleridir. Yüksek yağış alan bir diğer bölge ise São Paulo eyaletindeki sıradağların etekleridir. Ancak Brezilya’nın büyük bölümü yılda 1000 ile 1500 milimetre arasında yağış alır ve bu yağışların çoğu yaz aylarında, Aralık ile Nisan ayları arasında gerçekleşir. Kışlar normalde kurak geçer.
Ülkenin en kurak bölgesi ise ülkenin yüzde onunu kaplayan kuzeydoğu bölgesidir. Bu bölgenin dört-beş sene boyunca yağış almaması sıkça görülen bir durumdur bu nedenle tarıma elverişli değildir. Recife şehrinin güneyindeki dağlar yağışları tetikleyici görev görürler. Salvadorun güneyindeki platolar ise kuraktır çünkü dağlara düşen yağışlar nedeniyle dağların arkasına yağacak yağmur kalmaz.


Bölgeler
Brezilya Kuzey, Kuzeydoğu, Güneydoğu, Ortabatı ve Güney bölgeleri olmak üzere beş ana bölgeye ayrılmıştır. Her bölge diğerinden gerek iklim gerekse kültürel açıdan çok farklı özelliklere sahiptir.


Kuzey


Acre, Amapá, Amazonas, Pará, Rondônia, Roraima ve Tocantins eyaletlerinden oluşan Kuzey Brezilya Bölgesi Brezilya’nın yüzölçümü açısından %39,07’sini kaplar ve toplam nüfusun %6’sını barındırır. Bu bölgenin büyük bölümü ormanlarla kaplıdır. Bölgedeki şehirler genellikle altın madenlerinin yakınlarında kurulmuşlar, madenler tükenince ormancılık ve tarım gibi geçim kaynaklarına yönelmişlerdir.Amazon Nehri havzası dünyanın denizlerden sonra gelen en büyük oksijen kaynağı olan bir doğa harikası olup nehir Atlantik Okyanusuna her gün 10 milyon nüfuslu bir şehrin dokuz yıllık su ihtiyacını karşılayacak kadar su akıtır. 6.700 km uzunluğundaki bu nehir 1.500 ayrı tür balığı barındırır, nehrin semalarında 1.800 ayrı tür kuş uçar, 250 tür memeli hayvan nehrin kıyılarında yaşar ve onbinlerce tür böcek ve bitkiler bu bölgede bulunur.Bölgenin en önemli şehirleri Manaus ve Belém’dir. Manaus, Amazonlar nedeniyle bir turizm beldesi olmanın yanı sıra Brezilya’nın en büyük serbest ticaret bölgesidir ve bir çok elektronik eşya fabrikası ile sanayileşmiş ve gelişmiştir. Amazon Ormanının ana giriş kapısı olan Manaus’a her gün uçuşlar bulunmakta ise de bu şehre ulaşmak için daha acelesiz ve zevkli bir yöntem Amazon Nehrinin Atlantik Okyanusuna döküldüğü deltanın ağzında konuşlanmış Belém kentine uçup oradan gemi ile ormanların içinden geçerek gitmektir. Son derecede lüks ve büyük transatlantikler de Belém-Manaus hattını gerçekleştirmektedirler.Ormanda konaklamak isteyen ziyaretçiler Manaus’tan yola çıkarak sunacağımız çeşitli rahat konaklama tesislerinden birini seçerek yaşamları boyunca unutamayacakları değişik, ilginç ve zevkli bir deneyim yaşayacaklardır. Turlar bölümünde bu konuda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.


Kuzey Doğu


Brezilya’nın kuzeydoğu bölgesi yüzölçümü açısından ülkenin %18’ini kaplar ve Alagoas, Bahia, Ceará, Maranhão, Paraíba, Pernambuco, Piauí, Rio Grande de Norte ve Sergipe eyaletlerinde ülke nüfusunun %29’u yaşar.Brezilya’nın kuzeydoğu eyaletleri yöresel müzik, yemek, el sanatları ve dansların en çeşitli olduğu bölgelerdir. Bu bölgenin, özellikle kusursuz hava koşulları ve muhteşem kumsallar arayan turistler için dünyanın en çok aranan tatil belgelerinden biri olabilmesi için hiç bir eksiği yoktur. Rio de Janeiro ve São Paulo gibi şehirlerde yaşayan Brezilyalıların bile tatillerde bu bölgeye akın etmesi boşuna değildir. Özellikle Recife, Natal ve Salvador’un Avrupa kıtasına yakınlıkları nedeniyle kısa bir süre sonra bugünkünden de uğrak bir turizm beldesi olmaları beklenmektedir.Kuzeydoğu Bölgesi, Kuzeyde São Luís’den güneyde Bahia havzasına kadar 3,200 kilometrelik sahil boyunca birbiri ardına gelen, aralıksız ve bembeyaz yumuşak kumlu kumsallara sahiptir. Tarih ile ilgilenenler için ise Brezilya’nın eski başkenti Bahia’da eşsiz mimari başyapıtlar olan çeşitli tarihi binalar ve mahalleleri gezebilirler.Sahil boyunca sıralanan São Luís, Fortaleza, Natal, João Pessoa, Recife, Maceió, Salvador, ve Porto Seguro şehirlerinin de her biri de kendine özgü güzellikleri ve kum tepelerinde deve ile geziden modern su parklarına kadar faklı program seçenekleriyle yaşam boyu unutulmayacak bir tatil olanağı sağlar.Kuzeydoğu bölgesinin bir başka harikası da Rio Grande do Norte Eyaletinin başkenti Natal’dan 360 kilometre uzaklıktaki Fernando de Noronha takımadalarıdır. Bir milli park olarak koruma altında olan bu adalarda doğanın zarar görmemesi için en fazla 420 şanslı ziyaretçiye giriş izni verilmektedir. Tekne gezileri, yürüyüşler, bir akvaryum kadar berrak ve çok balıklı okyanusta tüple veya tüpsüz dalma, mevsimine göre yunuslarla birlikte yüzme gibi çeşitli değişik ve egzotik program olanakları sunan Fernando de Noronha hakkında daha ayrıntılı bilgi ve fotoğraflara şehirler bölümünden ulaşabilirsiniz.
Orta Batı


Brezilya’nın Goiás, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul eyaletleri ve başkent Brasília’nın bulunduğu Federal Vilayet’ten oluşan Ortabatı Bölgesi, ülke yüzölçümünün % 24,93’ünü kaplar ve nüfusun %7’sini barındırır. Bu bölgede başkent Brasília’nın bir bilim kurgu filmini andıran modern mimari yapıları ile el değmemiş ve henüz keşfedilmemiş Mato Grosso bozkırlarında bulunan Pantanal çarpıcı bir tezat oluşturur.Brezilya’nın “rüya şehri” Brasília, ülkenin başkenti olmak ve dokunulmamış iç bölgesini yerleşime açmak üzere 20nci yüzyılın ikinci yarısında tasarlanmış ve kurulmuş 43 yaşında çok genç bir şehirdir.Öte yandan bir zamanlar büyük bir iç deniz olan Pantanal insanlar tarafından yeni yeni keşfedilmeye başlayan bir bölge olması nedeniyle günümüzde bilinen en büyük ve zengin vahşi yaşam alanlarından biridir.Aynı bölgede bulunan Araguaia Nehri dünyanın en zengin balık kaynaklarına sahip olduğu gibi Bananal Adası da dünyanın bir nehirde bulunan en büyük adasıdır.Vahşi yaşam izlemeyi sevenlerden amatör balıkçılara kadar bir çok kişi sene boyunca bu güzel bölgeye akın eder. Bölgede yaygın efsaneye göre siyah bir puma geceleri çok güzel bir kadın, nehirde yaşayan pembe bir yunus da çok yakışıklı bir erkek şekline girip uyumakta olan kişilerin yatağına girer ve onları mutlu eder.Bölgenin büyüleyici güzelliğini görünce bu tür efsanelerin nasıl çıktığını anlayacak ve belki de bir gün siz de yaşayıp efsanelere efsane katacaksınız. Kim bilir?


Güney Doğu


Yüzölçümü açısından Brezilya’nın %11’ini kaplayan Güneydoğu bölgesi, özellikle São Paulo, Rio de Janeiro ve Belo Horizonte kentlerinde Brezilya’nın tüm nüfusunun hemen hemen yarısını barındırır.São Paulo, ülkenin en gelişmiş ve zengin eyaleti olduğundan Brezilya ekonomisinin lokomotifidir. Latin Amerika’nın en büyük sanayi ve iş merkezi olup Paris’in üç katından büyük bir alana yayılmış, ucuz olmasına rağmen çok kaliteli gece hayatı ve lokantaları ile New York ve Paris’i aratmaz.17 milyonluk nüfusuyla Brezilya’nın en büyük kenti olan São Paulo herhangi bir ziyaretçinin beklentilerini karşılayacak tüm altyapıya fazlasıyla sahiptir. Kusursuz lokantaları, sofistike gece kulüpleri, şirin barları, müzik gösterileri, tiyatrolar, sinemalar, müzeler, sanat galerileri, modayı yakından takip eden butikleri ve alışveriş merkezleri ile São Paulo her zevke hitap eden bir şehirdir.São Paulo, ülkenin en gelişmiş ve zengin eyaleti olduğundan Brezilya ekonomisinin lokomotifidir. Latin Amerika’nın en büyük sanayi ve iş merkezi olup Paris’in üç katından büyük bir alana yayılmış, ucuz olmasına rağmen çok kaliteli gece hayatı ve lokantaları ile New York ve Paris’i aratmaz.
Tropik bir eğlence merkezi olan Rio de Janeiro, yıl boyunca süren kusursuz yaz havası, uçsuz bucaksız kumsalları, her zevk ve bütçeye hitap eden otelleri, folklorü, tipik yemekleri ve müziği, dünyanın hiç bir büyük şehrinde görülemeyecek kadar olağanüstü manzaraların tadına varılacağı şehir turları ve ziyaretçilerin gerçekten de çok özel ve farklı bir yere geldiklerini tam anlamıyla hissedecekleri muhteşem bir şehirdir.Güneydoğu bölgesinin yüzölçümü açısından en büyük eyaleti ve sayısız tarihi eserlere sahip olan Minas Gerais’ın başkenti Belo Horizonte, her biri canlı birer tarihi eser olan Ouro Preto, Tiradentes, Congonhas, Mariana ve São João del Rey şehirlerinin giriş kapısıdır.


Güney


Brezilya’nın %7’sini kaplayan Güney Bölgesi, Paraná, Santa Catarina ve Rio Grande de Sul eyaletlerinde ülke nüfusunun %15’ini barındırmaktadır.Brezilya’nın hikayesi, atalarının yaşam tarzını ve törelerini koruyan sayısız Avrupalı göçmenin yerleştiği Güney bölgesinde son buluyor. Almanlar, İtalyanlar, İsviçreliler, Polonyalılar ve Ukraynalıların her biri ülkenin en iyi şaraplarının ve “Gaúcho” şeklinde tanımlanan Brezilyalı sığır çobanlarının yetiştirdiği büyükbaş hayvanlardan gelen olağanüstü lezzetli etin üretildiği Güney Brezilya’da kendilerine özgü adetleri devam ettirmektedirler.
Güneyin en cazip ve ilginç bölgesi, Brezilya, Arjantin ve Paraguayın sınırlarının birleştiği Foz do Iguaçu adlı yerdir. Kuzey Amerika’daki ünlü kardeşi Niagara Şelalelerinden 5 kat daha geniş bir alana yayılmış Foz Şelalerinde ziyaretçiler 100 metreden daha yüksek 275 adet çağlayanın muhteşem gösterisini izleyebilirler. İnsanoğlunun doğaya karşı nasıl meydan okuduğunu görmek isteyenler de şelalenin yakınındaki Itaipu Barajını ziyaret ederek dünyanın en büyük hidroelektrik santralını gezebilirler.


şimdilik bu kadar benim gibi brezilya hayranları warsa tek tek dünya incisi şehirlerinide tanıtabilirim umarım beyenirsiniz

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-06, 01:06 #2
вαчвαгs ♪ мєгcuгч вαчвαгs ♪ мєгcuгч çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Brezilya'yı tanıyalım mı?

teşekkurler bozgun9..

emeğin için +650
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-06, 01:18 #3
cuteach cuteach çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Brezilya'yı tanıyalım mı?

teşekkürler emeğin ve paylaşımın için...
önceden replisin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-06, 09:26 #4
neon20m neon20m çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Brezilya'yı tanıyalım mı?

Sağol dostum güzel bir paylaşım +rep....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-05-06, 10:18 #5
axi_ben axi_ben çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Brezilya'yı tanıyalım mı?

imkanım olsada bir gidip görebilsem özelliklede rio karnavalını oy oy oy.....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:24
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016