Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-12-05, 01:22 #11
ahmedemirci ahmedemirci çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Divan Edebiyatı tarihindeki "tek" "hece ölçüsü" ile yazılmış şiir "OK"Araştırdım.... Divan Edebiyatında hece ölçüsüyle yazılan Nedim'in TÜRKÜ'sü var.Türkü Halk Edebiyatı ürünü ve hece ölçüsüyle yazılır. 4 dörtlükten oluşmuştur.Hecenin 6+5 durak 11'li kalıbıyla yazılmış.İlk dörtlüğü şöyle:
TÜRKÜ
Sevdiğim cemalin çünki göremem
Çıkmasun hayalin dil-i şeydadan
Hak-i paye çünki yüzler süremem
Alayım peyamın bad-ı sabadan
****
inceltme işaretlerini koymadım.Şiirin tamamına Divan Edebiyatı Antolojilerine bakınız.
Ahmet DEMİRCİ
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-12-05, 13:22 #12
m_co m_co çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Divan Edebiyatı tarihindeki "tek" "hece ölçüsü" ile yazılmış şiir "OK"


arkadaslar ilkin Okun Y. Kemal'e ait olduğu ve hece ile yazıldığı doğrudur. aslında Y. Kemal genellikle aruzla siir yazmıstır. ama Arapça ve Farsça kelimelere pek yer vermediği ve Turkçenin de aruza pek uygun bir dil olmadığı için olcu tekniği biraz zayıftır. ancak anlatımı cok etkileyicidir. ornek: sessiz gemi

ayrıca divan edebiyatının butun sekil ve turlerinin tamamının aruzla yazıldığını soylemek biraz sacma olur. halk edebiyatında bile bazı nazım biçimlerinde hece dısında aruzun kullanıldığı gorulur. yani divanda heceyle yazılmıs tek bir siir yoktur. baska ornekler de mutlaka vardır. zaten ok siiri ne olcu ne tur ne de sekil bakımında divan siirine benzer.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-12-05, 13:56 #13
MeDiD MeDiD çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Divan Edebiyatı tarihindeki "tek" "hece ölçüsü" ile yazılmış şiir "OK"


verebileceğiniz başka divan edebiyatında hece ölçüsüyle yazılmış şiir örnekleri varsa faydalanmak isteriz, biz bunu bulabildik .

ayrıca divan edebiyatı genel anlamda , kültür bölümümüzün sabit başlığında paylaşıma açıktır.

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-05, 15:13 #14
mantar82 mantar82 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Divan Edebiyatı tarihindeki "tek" "hece ölçüsü" ile yazılmış şiir "OK"


Halk ve divan edebiyatları, kendilerine özgü özellikleri olan iki ayrı edebiyat geleneğimizdir. Bununla birlikte, zaman içinde karşılıklı etkileşme sonucunda bazı ortak özellikleri de ortaya çıkmıştır.

Bu ortak özelliklerden birisi, divan şairlerinin hece vezniyle şiir yazma eğilimidir. XVI. yy.dan başlayarak birçok divan şairinin hece vezniyle şiir yazdığını biliyoruz. Meâlî (ö.1511), Usûlî (ö. 1538), Zaifî (ö. 1555), Âşık Çelebi (1519-1571), Fevrî (ö. 1571), III. Murad (ö. 1595), Himmet (ö. 1684), Feyzî, IV. Murad, Afife Sultan, Mahtumî, Nahifî, Nedim (ö. 1730), III. Ahmed, Şeyh Galip (1757-1799), Vahid Mahtûmî (ö. 1732), İzzet Molla (1785-1829), Hızırağazâde Said (ö. 1837), Âkif Paşa (1787-1845), Edhem Pertev Paşa (1824-1872), Âdile Sultan (1825-1898), Münif Paşa (1828-1910) hece vezniyle şiir yazan şairlerdendir.

Bu şiirler genellikle koşma nazım şekliyle yazılmıştır. Bunlardan başka XVI. yy. şairlerinden Hıtâbî'nin hece vezniyle bir murabba'ı vardır. XVII. yy.da Feyzî Çelebi de hece vezniyle bir Şem' ü Pervâne mesnevisi yazmıştır.

Aruz ve hece vezni, dörtlük ve beyit şeklinin yan yana görüldüğü ilk islâmî eserlerden itibaren günümüze kadar birlikte kullanıla gelmiştir. Halil oğlu Ali'nin 1233'de hece vezniyle ve dörtlüklerle yazdığı Yusuf u Zeliha'sı, ismi bilinmeyen bir şairin yine hece vezniyle ve dörtlüklerle Arapçadan tercüme ettiği Bedvü'l-Amâlî'si ilgi çekici örneklerdir. Yunus Emre'den başlayarak tekke şiiri ve XVII.yy.dan itibaren saz şiiri, bu beyit-dörtlük ve aruz-hece birlikteliğinin örnekleriyle doludur.

Sosyal bilimlerde herhangi bir konuda bir örnekle karşılaşmışsak, bunun "bir"den fazla olma ihtimali her zaman vardır. Bu düşünceden hareketle, hece vezniyle şiir yazan divan şairlerinin bu saydıklarımızdan ibaret olmadığını söyleyebiliriz.

Prof. Dr. Cemal KURNAZ

Not : Divan Edebiyatı tarihinde hece vezniyle yazılan şiirler genellikle 6+5 hece ölçüsüyle yani "tek hece ölçüsü" ile yazılırdı. Bu ölçü divana en uygun hece ölçüsü diye de bilmekteyim. Bilmem yanılıyor muyum?

Mesajı son düzenleyen mantar82 ( 24-12-05 - 15:17 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-12-05, 15:38 #15
MeDiD MeDiD çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Divan Edebiyatı tarihindeki "tek" "hece ölçüsü" ile yazılmış şiir "OK"


Alıntı:
Not : Divan Edebiyatı tarihinde hece vezniyle yazılan şiirler genellikle 6+5 hece ölçüsüyle yani "tek hece ölçüsü" ile yazılırdı. Bu ölçü divana en uygun hece ölçüsü diye de bilmekteyim.

doğrudur
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:51
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016