Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 16-09-18, 08:43 #1
By_Diegones By_Diegones çevrimdışı
Arrow Öğrencilerin Can Simidi Burslar


Okul kaydı ve masrafları düşünüldüğünde eylül ayı pek çok üniversite öğrencisi için zorlayıcı olabilir. Endişelenmeyin, eylül aynı zamanda burs başvurularının da yapıldığı ay.Türkiye'de üniversite eğitimi alırken başvurabileceğiniz üç tür burs var. Birincisi devlet bursları, ikincisi çeşitli STK'ların (Sivil Toplum Kuruluşları) verdiği burslar, üçüncüsü ise üniversitelerin verdiği burslar. Bunların her birinin başvuru biçimi, süreci farklı.

Türkiye'de en bilinen devlet bursu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bursu. Burslar, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız veriliyor. KYK aynı zamanda öğrencilere kredi desteği de veriyor. Krediler, mezun olduktan sonra geri ödeme şartı ile verildiğinden burs alamayan öğrenciler krediyi de tercih edebiliyor.

Kimler burs alabilir, nasıl başvurulur?


KYK bursundan önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri yararlanabiliyor. Lisansüstü bölümlerin bilimsel hazırlık sınıflarındaki öğrencilere burs verilmediğini ayrıca belirtelim. Ayrıca, ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler ve Kurum Kuruluş Kanunu gereği, yönetim kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre amatör millî sporcu olan öğrenciler bu burstan yararlanabiliyor. Peki kimler bu burstan yararlanamıyor? Daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olanlar, kayıt tarihi itibarıyla bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, açık ve uzaktan eğitim alan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi ve askerî okul öğrencileri ve gerçeğe uygun olmayan beyanda bulunan öğrenciler bu burstan faydalanamıyor. Burs başvuruları eylül-ekim aylarında başlıyor ve ilan KYK'nın web sitesinde yayınlanıyor. Bu yüzden yurtkur.gsb.gov.tr sitesini takip etmenizde fayda var.

Başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor. Bunun için bir e-devlet şifrenizin olması gerekli. Eğer yok ise bir PTT şubesinden kolaylıkla edinebilirsiniz. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep ediliyor ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit ediliyor. Bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs veriliyor. Durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi veriliyor. Burs alma ihtimali sınırlı ancak kredi şansı çok yüksek. Her ikisine de aynı anda başvuru yapabilirsiniz. Ancak bir öğrencinin aynı anda hem burs hem de kredi alamadığını belirtelim. Bu yılki burs miktarları henüz KYK tarafından açıklanmadı. Ancak fikir vermesi açısından geçtiğimiz yıl lisans öğrencileri için 500 TL, yüksek lisans öğrencileri için 1000 TL, doktora öğrencileri için 1500 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Belediye bursları

Bir başka burs imkânı da belediyeler tarafından verilenler. Pek çok belediye, kendileri veya aileleri il veya ilçe sınırları içinde ikamet eden üniversite öğrencilerine burs vermekte. Belediyenizin web sitesini kontrol edin. Her belediyenin başvuru süreci ve istediği belgeler farklı, ancak belediyeler de tıpkı KYK gibi, öğrencinin başarısını ve ailesinin maddi imkân ve ihtiyaç durumunu göz önüne alarak burs vermekte. Bu sebeple üniversite başarı durumunuzu ve ailenin maddi durumunu gösteren, maaş bordrosu gibi belgeler talep edilmekte. Belediyelerin verdiği burs miktarları genelde 250-400 TL civarında değişiyor.

STK bursları

Türkiye'de eğitime destek veren pek çok Sivil Toplum Kuruluşu (STK) mevcut. STK'lar her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkânı sağlıyor. STK'lar burs başvurularını genel olarak Eylül ayı içinde alıyor. Bunun için bu ay STK burslarını da web siteleri üzerinden takip etmenizi öneririz. Başvurularda istenen kriterler pek çok STK için benzer: T.C. vatandaşı olmak, gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olmak, kazanç getiren bir işte çalışmamak, başka bir kamu kurumundan veya özel kurumdan burs almamak, devlet üniversitesi öğrencisi olmak vb. Bazı STK'lar burslar için yaş sınırı da getirebiliyor. Ayrıca yalnızca lisansüstü öğrencilerine tez çalışma alanı ile ilgili burs veren STK'lar da var. Çalışma alanınız desteklenen alanlardan biri ise burs bulma şansınız yüksek.
Başvurular web sitesi üzerinden online olarak alınıyor ve değerlendirme sonucunda ilk aşamayı geçen öğrencilerden gelir ve öğrencilik durumlarını gösteren ek belgeler isteniyor. Bu sebepten online formları doldururken sizden belge istenmiyor bile olsa, bilgileri dikkatlice ve hatasız doldurmanızı öneririz. Çünkü online form ve belgeler arasındaki bilgilerde farklılık olduğunda burstan yararlanma hakkınız olmayabilir.
Burs miktarları kurumdan kuruma değişiklik gösteriyor, ancak genel olarak miktarın aylık 220-1000 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.


Üniversitelerin burs olanakları

Burs imkânlarını araştırırken kendi üniversitenize bakmayı unutmayın. Özellikle özel üniversiteler kendilerini tercih eden başarılı öğrencilere, sporcu ve müzisyenlere çok çeşitli burslar sunuyor. Bu burslar bazen maddi destek şeklinde, bazen de aylık harçlık; bilgisayar, yemek, yurt imkânı, araştırma imkânı, yurt dışında yüksek lisans gibi olanaklar biçiminde sunuluyor.

Hatırlatmakta yarar var; her üniversitede Burs Koordinatörlüğü/Birimi var. Bu birim, üniversitenin kendi bütçesi ile oluşturulan ya da üniversiteye çeşitli kişi ve kurumlarca aktarılan bursları öğrencilere dağıtmakla görevli. Bu koordinatörlüğü/birimi bulup bilgi alın. Üniversitenizin size sunduğu yol, yemek, yurt bursu gibi olanakları olabilir, yararlanın.

Kaynak

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
bir, burs, burslar, için, öğrenciler

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:40
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018