Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 30-10-11, 23:07 #1
DUALROM DUALROM çevrimdışı
Arrow Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri..Terör örgütü pkk nın elebaşlarından şemdin sakık’ın Kuzey Irak’ ta özel bir operasyonla yakalanıp Türkiye’ ye getirilmesiyle Türk kamuoyu Bordo Bereliler’ i biraz daha yakından tanıdı. Bu operasyona kadar belkide birçok kişinin, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ nın varlığından bile haberi yoktu. Oysa bu seçkin birlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin bünyesinde 27 Eylül 1952 tarihinde kurulmuştu.

Bu birliğin amacı ve görevleri, Bordo Berelileri böylesine özel yapan özellikleri nelerdi? Nasıl olurda koskoca bir ordunun yapamadıklarını, bir avuç Bordo Bereli kahraman yapabiliyordu? Herkes özel kuvvetlerde görev yapabilirmiydi? Onların komando eğitimi almış askerlerden ne farkları vardı? İşte bu soruların cevaplarını yazının geri kalanında bulacaksınız.

Bordo Berelilerin Görevleri : Düşman hatlarının arkasına sızmak, istihbarat toplamak, uçak ve topçu için hedef tarif etmek, taktik ve akın pusular uygulamak, düşmanın stretejik hedeflerini imha etmek, düşman işgalinde kalmış bölgelerde direniş harekatını başlatmak ve sürdürülmesini sağlamak.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kimler Bordo Bereli Olabilir?

Öncelikle özel kuvvetler mensuplarının, Subay-Astsubay lar arasından seçildiklerini hatırlatalım (fakat yakın zamanda Uz.çvş’ larında özel kuvvetlere alınacağıda gündemdeydi).

Özel Kuvvetlerde görev yapabilmenin ilk koşulu gönüllü olmaktır. Gönüllü personelde temiz bir geçmiş, çalışkanlık, istek, güç koşullarda görev yapabilme yeteneği ve fiziki yeterlilik gibi özellikler aranır.

Tam teşekküllü bir hastaneden : Komando olabilir, paraşütle atlayabilir, kurbağa adam olabilir raporunu getiren gönüllü, mülakat ve birtakım testlere tabi olur. Gerekli şartlara uygun personel, yaklaşık 1,5 yıllık temel eğitim alır.

Bordo Berelilerde Temel Eğitim : Komando özel harekatı, paraşüt, kurba adam, güç koşullarda hayatı idame kurslarından oluşur. Bu kursların hepsinde atış ve fizik yetenek esas alınır.

Eğitim sırasında personelin, fiziki ve p***olojik dayanma gücü zorlanır, personel özel kuvvetrlerden atılmak istenir ve değim yerindeyse kapıdan atılan personel bacadan girmeye çalışır. Bu eğitimlerin ardından, yaklaşık bir yıl sürecek ihtisas, bir yıllıkta yabancı dil kursu verilir. Personel bütün bu eğitimlerde başarılı olabilirse, Özel Kuvvetler bünyesine kabul edilir ve Bordo Bere takma onurunu elde eder.

Özel Kuvvet Birlikleri, aldıkları özel eğitim sayesinde uçağın, tankın ve topun yetersiz kaldığı dağlık arazi koşullarında düşmanla, kedinin fareyle oynadığı gibi oynayabilir onlara büyük zahiyatlar verdirebilirler. Bu son derece seçkin, son derece özel askerlerin her biri isimsiz birer kahramanlardır. Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı, alanında Dünyanın en seçkin birliklerinden biri, tartışmasız en tecrübeli olanıdır.

Dünya Barışı’ nın sağlanmasında ve daha iyi ve daha adil bir dünya düzeni için onlara daha çok iş düşecektir.ÖZELLİKLERİ
1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlarr.
4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI
-Muharebe temel eğitimi
-Göğüs göğüse muharebe
-Uzak mesafeli keşif devriye
-Sızma
-teşhis ve tanıma
-Hayatı idame
-kaçma kurtulma
-Hedef atrifi,Ateş tanzimi
-Psikolojik Harekat
-Tahrip
-Paraşüt
-Kurbağa adam
-Gayri nizami savaş
-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI
-yer ekip komutanlığı
-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
-İlk yardım
-Cerrahi müdahale teknikleri
-Mühimmat imha
-Hafif ve ağır silah uzmanlığı
-İstihbarat uzmanlığı
-Muhabere kursları
-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI
-Ranger
-Hava İndirme
-Sivil İşler
-Halkla İlişkiler
-Hayatı İdame
-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür.Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

"ONLAR İSİMSİZ KAHRAMANDIRLAR"

Seçkin askerler
Birliklerinde üstün bir performans, başarı gösteren subay ve astsubaylarla uzman erbaş ve erlerden seçilen Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri "Bordo bereliler", çok özel bir eğitimden geçiriliyor. Her türlü koşula karşı eğitilen timler, A ve B timleri olarak iki birimde örgütleniyor. A timleri sadece subaylardan, B timleri ise bir subay komutasında astsubaylardan oluşuyor.
Özel Kuvvetler, TSK'nın seçkin askerlerinin toplandığı bir bölüm olarak en kritik görevlerde harekete geçiyor.
TSK'nın yeniden yapılanmasıyla, 1992'de teşkilatlandırılan Özel Kuvvetler Komutanlığı, dünyadaki bütün demokratik ülkelerin benzer kuruluşları gibi görev yapıyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli, Sualtı Taarruz (SAT), Sualtı Savunma (SAS), Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi, 1. Komando Tugayı, 2. Komando Tugayı, Bolu Dağ ve Komando Tugayı, Midyat 3. Komando Tugayı, Foça Amfibi Deniz Piyade Tugayı, Foça Jandarma Komando Okulu'nda üstün başarı gösterenler arasından titizlikle seçiliyor.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

__________________
 
Eski 30-10-11, 23:09 #2
Im_The_Fatamorgana Im_The_Fatamorgana çevrimdışı
Varsayılan C: Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri..güzel bi copy-paste yapmışsın ama burası yeri mi??
 
Eski 30-10-11, 23:15 #3
n0th1nq n0th1nq çevrimdışı
Varsayılan C: Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri..Her yiğidin harcı değil.
 
Eski 30-10-11, 23:17 #4
Adenozin Adenozin çevrimdışı
Varsayılan C: Bordo Bereliler Kimlerdir? Amacı,Görevleri..Daha uygun bölümler var.
Genel
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:12
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016