Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-04-07, 14:58 #1
Orcнυη Orcнυη çevrimdışı
Varsayılan Deli Dumrul Eser İncelemesiESER İNCELEME PLANI

Kitabın adı: Dede Korkut
Eserin adı: Duha Koca oğlu Deli Dumrul Destanı
Kitabın yazarı: Anonim
Kitabın yayınevi: Boğaziçi yayınları


1. Bakış Açısı/Anlatıcı:
 • Metinin bakıl açısı nedir? Anlatcı olaya Nereden bakıyor?
Hikaye olarak 3. kişi şeklinde anlatılıyor. Anlatıcı hikayeyi olduğu gibi anlatıyor, hiçbir duygu belirtilmiyor. Fakat hikaye içinde kahramaların söyledikleri 1. kişinin ağzından anlatılıyor.

2. Kurgu/Plan (Konu ve olayların gelişimi)
 • Eserin kurgusu nasıl?
Anlatılan hikayede serim bölümü bir olayla başlıyor. Bu olay da Deli Dumrul’un köprüsünün önünde bir yiğitin ölmesi nedeniyle Deli Dumrul’un Allah’a ve Azrail’e meydan okumasıdır. Serim bölümü içerisinde Azrail’in dünyaya gelip Deli Dumrul’la dövüşmesi de vardır. Bu olayla birlikte Deli dumrul yaptığı günahın farkına varır ve Azrail veya Allah’a karşı koyamayacağını anlar.
Düğüm bölümüne ise Deli Dumrul’un Azrail’den af dilemesiyle başlanıyor. Deli Dumrul’un kendi canına karşılık can alınması için annesi ve babasına yalvarışı şeklinde devam ediyor. Bu bölüm içerisinde Deli Dumrul olgunlaşır.
Çözüm bölümünde hikaye sonlanıyor. Bu bölüme Dumrul öleceğini kabullenmesinden başlanıyor. Hayata veda etmeden önce El Kızı’na (karısı) veda etmek için yanına gidiyor. Fakat El Kızı kendi canını vermek istiyor. Dumrul ise affedilmek için Allah’a yalvarıyor. Bu olaylar Allahın hoşuna gidiyor ve ikisini de bağışlıyor, onlata yüz kırk yıl ömür veriyor.

3. Konu-Olay-Tema
 • Metinin konusu nedir?
Metinin konusu Deli Dumrul’un Allah’a karşı öfekelenmesi sonucunda ölüm cezasına çarptırılması ve bundan kurtulmaya çalışmasıdır.
 • Metinde anlatılan olay neden böyle bir gelişim göstermiştir?
Metinde Deli Dumrul’un Allah’a karşı gelmesi Allah tarafından hoş görülmez ve Allah bunun cezası için Azrail’i Deli Dumrul’u öldürmeye gönderir. Bu olay Allah’ın Deli Dumrul’u affetmesi şeklinde sonuçlanır. Bu olay bu şekilde gelişir çünkü Deli Dumrul yaptığı hatanın farkına varır ve Allah’tan af diler.

 • Olay kimi, ne ölçüde, değiştirmiştir?
Olay Deli Dumrul’u değiştirmiştir. Onun daha sakin ve olgun bir kişiliğe sahip olmasını sağlamıştır. Çünkü hikayede Dumrul ölümden dönmüştür ve kendisinin sandığı kadar güçlü olmadığını, bazı şeyleri değiştiremeyceğini anlar.
 • Metindeki yan olaylar nelerdir?
Metinde bir tane yan olay vardır o da yiğit’in Deli Dumrul’un köprüsün önünde ölmesidir. Bu olay ana olay’ın oluşmasına zemin hazırlamıştır.
 • Metinde hangi sorulara değinilmiştir?(Toplumsal, bireysel)
Bu metinde insanların ölüm korkusu nedeniyle neler yapabileceklerine değinilmiştir. Bu da bireysel bir sorundur. İnsanların hayatın bir parçası olna ölümü kabullenememelerine değinilmiştir.
 • Metindeki çatışmalar nelerdir?
Metinde çok fazla çatışma yoktur. Fakat çatışmalardan biri Deli Dumrul’un annesi ve babasının Deli Dumrul’a canlarını vermemesidir. Hikayede annesi ve babsı Dumrul için bütün hayatlarını feda ettiklerini söyler, ama onun kurtulması için hayatlarını vermezler. Burda hayatlerını vermek ve ölümlerini vermenin iki farklı şey olduğu anlatılmaya çatlışılmıştır. Bir başka çatışma ise Deli Dumrul’un deli olmasına karşın hikayenin sonlarına doğru oldukça olgun tavırlar sergilemesidir.
 • Anadüşünce ve yan düşünceler nelerdir?
Bu hikayedeki ana düşünce insanları sevgilerinin, aşık çok yüce olduğudur. Bir insanın aşkı için hayatını feda edebileceğidir. Yan düşünce ise insanların ölüme karşı daha anlayışlı olması gerektiğdir.

4. Zaman
 • Metinde anlatılan olayın zamanı nedir?
Olay bir gün sürüyor. Olayın geçtiği zaman belirtilmemiş fakat islamiyet sonrası türk döneminde geçtiği anlaşılıyor. Karakterler bu zamana göre hayatlarını yaşıyor. Bütün olaylar sırayla geçiyor. Hiç bir teknik kullanılmamış. Sade bir biçimde ne oluduğu anlatılıyor.

5. Uzam (mekan)
Eserde uzam üzerinde durulmamıştır. Mekanın hiçbir önemi yoktur.

6. Kişiler/ Kahramanlar
 • Eserdeki kişilerin özellikleri nelerdir?
Eserde Dumrul fiziksel özellikleri bakımından mükemmeldir. Klasik türk erkeğinin fiziksel özellikleri vardır. Güçlüdür, uzun boyludur, yakışıklıdır... Fakat delidir, yaşamı boyunca aklına eseni yapmıştır, istediğini almıştır. Yanlız ölümle tanışınca olgunlaşmaya başlamıştır.
Deli Dumrul’un anası, yaşlıdır ve ölümü beklemektedir. Dumrul’u çok sever, fakat bütün hayatını onun için harcadığını düşünerek Dumrul için hayatını vermez..
Deli Dumrul’un babası da , yaşlıdır. O da Dumrul’u çok sever, ama o da kabul hayatını Dumrul için vermez..
El kızı (Dumrul’un karısı) güzel ve genç bir kadındır. Deli Dumrul’la büyük bir aşk yaşamatadırlar. Olgun ve sevdiği kişi için herşeyi yaapbilecek bir kişiliğe sahiptir.

7. Dil ve anlatım
 • Çatışmalar
Dil ve anlatım bakımından hikayede çatışma yoktur.
 • Eserde cümle kuruluşları nasıl?
Eserde cümleler oldukça yalındır. Anlatılmak istenen basit ve kısa cümleler içinde yazıya dökülmüştür.
 • Eserde nasıl bir anlatım biçimi kullanılmış?
Anlatım biçimi sade ve açıktır. Anlamlar cümlelerin içinde gizli değildir.
 • Yazarındili kullanışı nasıl?
Yazar esede yalın bir dil kullanmıştır. Yabancı kelimeler bulunmamaktadır. Günlük kelmiler kullanılmıştır.


8. Tez
 • Eserde savunulan bir tez var mı? Bu tez nedir? (Birden fazla olabilir)
Eser de sauvunlan tez aşkın gücünün üstesinden gelebilecek hiçbirşey olmadığıdır.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-08, 22:47 #2
llbrgz_rapper llbrgz_rapper çevrimdışı
Varsayılan C: Deli Dumrul Eser İncelemesiTeşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:26
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016