Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 06-12-11, 21:03 #1
SeL01905 SeL01905 çevrimdışı
Lightbulb Sergüzeşt Kitap ÖzetiSAMİPAŞAZADE SEZAİ – SERGÜZEŞT

ESERDE KİŞİLER:

DİLBER: Çocukluğundan beri kölelik yapan kız.

CELAL BEY: Dilber’e aşık evin oğlu.

CEVHER AĞA: Dilber’e yardımcı olmaya çalışan harem ağası.

ESERDE YER ve ZAMAN:

Roman, uzun bir zamana yayılmamış olup, ne zaman geçtiği de tam olarak belirlenemektedir. Mekân ise ilk önce İstanbul, olayların son bulduğu yer ise Mısır’dır…

ESERİN ÖZETİ:

Dilber, Kafkasya’dan kaçırılmış ve İstanbul’a getirilerek köle olarak satılmış küçük bir kızdır. Satıldığı evin sahibesi ve evdeki hizmetçi Dilber’e evde geçirdiği süre boyunca eziyet eder. Kız, kaçma girişiminde bulunsa da başarısız olur. Evin sahibinin tayininin çıkması üzerine Dilber tekrar esirciye satılır. Esircinin evinde Dilber, onun gibi pek çok kızla birlikte kalmaya başlar.

Bir zaman sonra, Asaf Paşa adında birinin konağına köle olarak satılır. Paşanın oğlu Celal Bey zamanla Dilber’i sever, Dilber de bu aşka karşılıksız değildir. Fakat oğlan ailesi bu aşka karşı çıkar ve kızı tekrar esirciye satar. Dilber bu sefer de Mısır’da bir beyin yanında köleliğe başlar, burada da türlü eziyetler görür… Bu arada Celal Bey, Dilber’in aşkından deliye dönmüştür.

Dilber ise işkencelerden kurtulmak için kendine aşık olan bir harem ağasıyla kaçar, harem ağasının öldürülmesinden sonra ise tekrar aynı eziyetleri yaşamak istemediği için kendini Nil nehrine atar…

ESERİN TÜRK EDEBİYATINDAKİ YERİ ve ÖNEMİ:

-Sergüzeşt, edebiyatımızda esaret ve beyaz insan ticareti üzerine yazılmış eserlerden en ünlüsüdür.

-Eserde işlenen ana tema kölelik ve esaret olmakla birlikte, o dönemin evlenme konusundaki gelenek, görenek ve bazı olumsuz yönlerini okuyucuya yansıtır.

-Türk romancılığı, Sergüzeşt ile birlikte ROMANTİZMden REALİZMe geçiş aşamasına gelir. Bir yandan Namık Kemal’in etkisini görürüz, bir diğer yanda ise yeni yeni yayılmakta olan REALİZMin izlerine rastlamaya başlarız.

-Günlük hayatta karşılaşılan olaylar sade bir dille anlatılır, gözlemlere yer verilir, tasvirler okuyucuya mekânı yansıtmak için “abartı yapılmadan” yapılmıştır. Bu yönleri “realizm”in izlerini taşır.

-Samipaşazade Sezai, bazı yerlerde kişiliğini ve duygularını gizlemez, konu dışına çıktığı zamanlar olur, doğa tasvirlerini de ağır bir dille yapar. Bu yönleriyle de “romantizm”in izlerini taşımaktadır.

ÖNEMLİ: SERGÜZEŞT, Samipaşazade Sezai’nin ilk ve tek romanıdır. KÜÇÜK ŞEYLER adlı eseri ise hikâyedir. Sanatçının en başarılı olduğu alan da hikâyedir…
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-11, 05:20 #2
ZooN ZooN çevrimdışı
Varsayılan C: Sergüzeşt Kitap Özeti


ellerine sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-12-12, 21:32 #3
xecelx96 xecelx96 çevrimdışı
Alarm C: Sergüzeşt Kitap Özeti


Kitabın Adı: Sergüzeşt
Yazarı: Sami Paşazade Sezai
Kitap Özeti:
Kafkasya’nın bir köyünde Dilber adında küçük bir kız esircilerin eline düşer. İstanbul’a getirilir. Dokuz yaşındaki güzel kız, Mustafa Efendi adında bir memura satılır. Evin hanımı serttir, kötü huyludur. Dilber’e çok cefa eder. Kızcağız bütün ağır işleri yüklenir, gücünün üstünde çalışır, öyleyken sık sık dövülmekten, aşağılanmaktan kurtulamaz.
Mustafa Efendi Erzurum’a bağlı bir ilçeye atanır. Dilber’i götürmek istemediğinden bir esirciye satar. Dilber sıkıntılı yıllar geçirir. Ona müzik, okuma, ev işleri öğretilir. Ardından, satılır. Bir paşa konağına düşer.
Asaf Paşa’nın ailesi görgülü ve bilgilidir. Evde dengeli bir hava vardır. Dilber burasını çok sever, ilk kez rahat eder. Ailenin oğlu Celal Avrupa’da okumuş, resim çalışmış, kültürlü ve yakışıklı bir gençtir. Dilber’i model olarak kullanır, iki genç zamanla birbirlerine yakınlık duyarlar. Sevişirler. Anne baba durumu sezince telaşa kapılırlar. Oğullarının haberi olmadan kızı bir esirciye satarak konaktan uzaklaştırırlar. Celal olup bitenleri öğrenince üzüntüden yatağa düşer.
Dilber’in yeni sahibi Mısırlı bir zengindir. Kızı haremine kapamak amacındadır. Bunun için onu Mısır’a götürür.
Genç kız hareme girmek istemediğinden üst katta karanlık bir odaya kapatılır. Harem ağası Cevher kıza acır, onu kurtarıp İstanbul’a kaçırmak ister. Geceyarısı odaya ip atarak yukarı tırmanır, önce Dilber’i aşağı indirir. Arkadan kendisi de inerken dengesini kaybeder, düşerek ölür. Dilber yalnız ve çaresiz kalır. Tek başına İstanbul’a gidemeyeceğini anlar. Kendini Nil ırmağma atarak intihar eder.
Kitap Hakkında Yorumlar ve Yargı
«Sezai Bey ilk defa Sergüzeşt ile bize gerçek hayatımızın bir cephesini göstermeye çalışmış ve bazı yerlerinde müşahede ve tetkike dayanan tasvirler yapmaya özenmiştir. Eski devirdeki esir ve cariye hayatının acıklı safhalarını gösteren bu eserde, tipler canlıdır. Tabi kusurlar yok değildir. Böyle olmakla beraber teknik itibariyle o zaman için başarılı bir eser sayılabilir.» (Agah Sırrı)
«Sergüzeşt’te, Türk romancılığının romantizm’den realizm’e geçişi açıkça görülmektedir. Fakat eserde henüz her iki okulun özellikleri de vardır. Sezai, bir yandan Batı edebiyatında tanıdığı Realistlerin yöntemini benimsemiş, bir yandan da Namık Kemal’in üslubunun etkisinden daha kurtulamamıştır. Olaylar bir gözlem ürünüdür. Sami Paşazade, kendi babasının konağında gördüğü birçok esir kadınları yalandan tanımış, kitabını ondan sonra yazmıştır. İnsanların davranışları ve duyguları abartı ile anlatmamıştır. Özellikle ruh çözümlemeleri çok doğaldır. Tasvirler, çok defa, bir süs olsun diye değil, vakanın geçtiği çevreyi tanıtmak ve o çevre içinde yetişen ruh hallerini daha canlı anlatabilmek amacıyla yapılmıştır. Günlük hayatla ilgili olayların hikayesinde ve konuşmalarda üslup ve dil çok sade ve doğaldır.» (Cevdet Kudret).
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-12-12, 00:18 #4
bilgetto bilgetto çevrimdışı
Varsayılan C: Sergüzeşt Kitap Özeti


teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-12-17, 15:06 #5
MusTi MusTi çevrimdışı
Varsayılan C: Sergüzeşt Kitap Özeti


Guzel Bir Kitap Sagol ozet icin
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:24
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016