Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 05-07-18, 12:12 #21
Eru Iluvatar Eru Iluvatar çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚
Sayfa Sayısı: 240
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık
İlk Baskı Yılı : 2015

Harper Lee 'den 55 yıl sonra unutulmaz bir roman daha...

Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri olan, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek'in unutulmaz karakteri Jean-Louise "Scout" Finch, 20 yıl sonra New York'tan çocukluğunun geçtiği kasabaya, babası Atticus Finch'in yanına, eve dönüyor. Çocukluğunda eşitlik, doğruluk ve adalet kavramlarıyla kişiliğinin yapı taşlarını oluşturan babası Atticus'un hayal kırıklığı yaratan değişimi, artık 26 yaşında genç bir kadın olan Scout'u derinden etkiliyor.

Harper Lee'nin bilge kaleminden çıkan ve daha yayınlanmadan son yılların en büyük edebiyat olayı haline gelen Tespih Ağacının Gölgesinde, bir tarihsel dönemi güçlü ve gerçekçi çağrışımlarla aktarmakla birlikte, güncelliğiyle de bir eserin kendi devrini aşabileceğinin en nadide kanıtlarından biri...
(Tanıtım Bülteninden)

Beni Derinden Sarsan ve cümleleriyle düşündüren bir kitap herkese tavsiye ediyorum...

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-18, 00:19 #22
nicci34 nicci34 çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚


Olağanüstü Bir Gece / Stefan Zweig


TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece yeniden “hissetmeye” başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.Çevirmen: İlknur İgan Yayın Tarihi 2018-04-05 Orjinal Adı Phantastische Nacht ISBN 6053326090 Baskı Sayısı 13. Baskı Dil TÜRKÇE Sayfa Sayısı 80 Cilt Tipi Karton Kapak Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı Boyut 12.5 x 20.5 cm

İlgili Kategoriler:
Kitap » Edebiyat » Roman (çeviri)
Kitap » Orijinal Dil » Almanca  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-18, 08:31 #23
Asitane_ Asitane_ çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚Halkının içinden yükselmiş, ama halkın içinde kalmış bir şair; kendi milleti kadar, Doğu'yu ve Batı'yı dili, edebiyatı ve müziği ile bilen bir aydın; Veterinerlik Fakültesi'nin ilk öğrencisi ve birincisi; İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçen, at binen, gülle atan ve güreşen bir sporcu; şehirde kapanıp kalmamış, Anadolu köylerindeki ahırlarda hayvan tedavi etmiş, gerçekleri yaşamış ve neye mal olursa olsun hep gerçekleri söylemiş bir adam; milletiyle birlikte savaşı, acıyı, yenilgiyi ve zaferi gören gözleri, her daim yaşlı duygulu bir insan, bir şair...

Bu adam, "İstiklâl Marşı"mızın yazarı Mehmed Âkif Ersoy'dur.


O, bütün hayatı, ahlâkı, kişiliği, davranış ve düşünceleriyle birlikte, kendimiz ve çocuklarımız için, hiç çekinmeden, "İşte tam bir örnek!" diyebileceğimiz, bir millî kahramandır.
Onun eseri olan "Safahat", bu milletin çağdaş destanıdır. Milletimizin bin yılda kıvama ermiş olan ruh ve fikir olgunluğu, inanç ve ahlâk sağlamlığı, cesareti ve kahramanlığı - elbette kusurları ve tedavi çareleriyle birlikte bu destanda dile getirilmiştir.

Kendisi"ni ve milletini öğrenmek isteyen genç aydınlar, onu okuyacak ve anladıkları kadar bu "millet"ten olacaklardır. Mehmed Âkif gibi bir evlâda ve "Safahat" gibi bir esere sahip olmak, bir millet için, büyük bir şans ve büyük bir mutluluktur...

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-18, 12:31 #24
Iknowyouwantme Iknowyouwantme çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚


Bir askeri öğrencinin en büyük hayali mezuniyet günü kepi havaya fırlatırken tribünde ailesini ağlatıp gururlandırmaktır. Askeri okulda ne kadar acı çekerse çeksin, ne zorluklara göğüs gererse gersin önemli değildir onlar için. Aileleri bilmez zaten onların çektiği zorlukları o okuldayken. Anlatmaz ki hiçbiri annesine babasına. Soğuk odada yatarsın, titreyerek uyanırsın. Annen “Oğlum sıcak mı odalarınız?” diye sorar, dersin ki “Herhalde anne. Bakıyorlar bize burada. Sıcacık hem de.” Anlatmaz ki hiçbiri askeri okulda geçen uykusuz, hasta geceleri. Üzemezsin çünkü aileni. Onların tek ağlamasını istediğin yer mezuniyet günü o tribün sandalyeleridir.
Maalesef hayalimiz olan o gün, hayalimiz olarak kalacaktı...

*2016'da yapılan hain darbe girişimi sonucunda yapılan khk sonucunda sorgusuz sualsiz araştırmasız herhangi bir işlem yapılmadan 20.000 küsür öğrencinin (deniz,hava,jandarma,kara,sağlık , bando vs. harp ve myo ve liselerin ) hakkı yenmiş ve mesleği elinden çalınmış mezun bir askeri öğrenci olarak FURKAN DEMİR kardeşimin biraz mizah katarak anlatmış olduğu bu güzel kitabı okumanızı tavsiye ederim. En azından bizleri bir nebze olsun anlarsınız.. #haketmedik
Saygılar...

Mesajı son düzenleyen Iknowyouwantme ( 06-07-18 - 12:34 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-18, 18:35 #25
Bögü Alp Bögü Alp çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚
"Ruh Adam", Türk edebiyatında pek alışılmamış çeşitte bir romandır. Müellifin tarihî romanlarını okumuş olanlar, tarihî bir roman gibi başlayan bu eserin öyle olmadığını görecek, sayfalar ilerledikçe kendilerini aşırı bir sembolizmin içinde bulacaklardır. Bir tarih çeşnisinin de yer aldığı roman, yaşamanın gayesini yalnızca askerlikte bulan bir subayın hayatıdır. Tabiatüstü olaylarla anlatılan bir hayat hikâyesinin, dikkatle bakıldığı zaman, gerçeklerin sembollerle çerçevelenmiş ifadesinden başka bir şey olmadığı görülecektir.

"Ruh Adam", kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. Edebî-ruhî tahlilini yapanlar, eserin hakikaten bir roman mı, yoksa yaşanmış bir hayat mı olduğunu kestirmekte hayli tereddüde düşeceklerdir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2015
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-18, 22:45 #26
Sergei Hitman Sergei Hitman çevrimiçi
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚 Bu Enkazı KaldırmakBu Enkazı Kaldırmak

Yazar: George Monbiot
Çevirmen: Cem Alpan
Yayınevi : Everest Yayınları
Kapak Tasarım: Emir Tali
Hamur Tipi : 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1. Basım
İlk Baskı Yılı : 2018
Sayfa Sayısı : 200
Ebat : 13,5 x 21,5

Bugün aşırı rekabet ve bireycilik üzerine kurulu bir ideolojinin hükmü altında yaşıyoruz. Ve bu ideoloji insan doğasının doğru bir temsilini sunmadığı gibi, toplumların harcı olan umudu ve ortak nedeni yok ediyor. Ancak onu yerinden etmek için insanları yeniden politik olmaya sevk edecek, kendileri ve birbirlerinin hayatlarına, çevrelerindeki yaşayan dünyaya sahip çıkmaya yöneltecek yeni bir tasavvur ortaya koymak gerekiyor.

Ekolojist ve düşünür george monbiot bu son derece önemli kitabında, bizi yeniden topluluklar oluşturmaya çağırıyor; yalnızlık salgını, yabancılaşma, tükenmişlik sendromu ve aşırı-tüketimcilik gibi çağın salgın hastalıklarına karşı, yeni bir katılımcı kültür anlayışı önerisiyle, nasıl aidiyetüzerine kurulu yapıcı bir siyaset yaratabileceğimizi –böylece adım adım dizginleri ele alabileceğimizi– anlatıyor.

- Bill Mckibben - “Monbiot, alametifarikası berraklığı ve açıklığıyla sahip olduğumuz ikilemleri ve potansiyelleri gözler önüne sermeyi başarmış. Bu kitapta ileri görüşlülük ile nesnellik arasında ustaca denge sağlanmış.”

- Danny Dorling -“George monbiot’nunyaratıcı ve esin vericieylem çağrısı deneyim sahibi oldukça öğrenen bir harekete yeni bir tutarlılık getiriyor.”


  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-07-18, 08:40 #27
Asitane_ Asitane_ çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚
İnsan ırkı için yeni bir önderlik şart!

Batı insanının insanlığın önündeki liderlik konumu zayıflıyor, ve bunun nedeni Batı kültürünün maddi açıdan fakirleşmesi ya da ekonomik ve askeri gücünün zayıflaması değil. Batı sistemi kendi dönemin sonuna geldi çünkü insan ırkının lideri olmasını sağlayan hayati değerleri kaybetti.

Batının yaratıcı dehasının ürünlerini muhafaza edecek ve geliştirecek, ve aynı zamanda insan ırkına şimdiye kadar keşfedilemeyen, insan doğasıyla uyumlu, olumlu ve yapıcı ve uygulanabilir bir yaşam tarzı getirecek yüksek ideal ve değerleri sağlayacak yeni bir yönetim gereklidir.

İslam, bu değerlere ve yaşam tarzına sahip olan tek sistemdir.
(Tanıtım Bülteninden)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-07-18, 16:18 #28
Franken Berries Franken Berries çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚


Adı: Fareler ve İnsanlar
Yazar: John Steinbeck
Baskı tarihi: Eylül 2012
Sayfa sayısı: 128
Kitabın türü: Dünya Klasikleri, Edebiyat, Roman
Orijinal adı: Of Mice And Men
Çeviri: Ayşe Ece
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…"


  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-18, 10:33 #29
Sergio Alvarez Sergio Alvarez çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚Kitabın Künyesi

Adı: O
Yazar: Stephen King
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 1064

Konusu:Küçük bir Amerikan kasabası olan Derry'yi diğer kasabalardan farklı kılan şey, kanalizasyon mazgallarının altındaki dehlizlerde yaşayan, kendini kimi zaman kâbuslarda, kimi zaman da gerçek hayatta gösteren bir yaratığın, insanları kendi karanlık dünyasına çeken esrarengiz bir gücün varlığıdır. Bu korkunç yaratıkla uzun yıllar önce savaşıp ardından kasabayı terk eden ve kendilerine yeni bir hayat kurmuş olan yedi çocuk, artık birer yetişkin olmuş ve yaşadıkları dehşet dolu günleri unutmuşlardır. Ancak, anılarının derinliklerine gömülen yaratık yıllar sonra yeniden harekete geçince, onunla bir kez daha hesaplaşmak zorunda kalırlar. Geçmişte kalan kâbuslar, şimdiki zamanda korkunç bir gerçeğe dönüşmüştür artık. Stephen King'in yazımını dört yılda tamamladığı ölümsüz başyapıtının sansürsüz ve eksiksiz metnini okurken tam da Daily Express'in tarif ettiği gibi, kendinizi O'nun karanlık dünyasında hissedeceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)

Dizi Uyarlaması: It (1990)
Film Uyarlaması: It (2017) [Devam filmi 2019'da]

Şahsi Yorumum: Kitabı ilk gördüğünüzde gözünüzün korkması normal. 1000 sayfanın üstünde nihayetinde. Ama daha ilk sayfadan itibaren King'in büyüleyici dünyasına adım atıp çıkmak istemiyorsunuz. Korku iliklerinize kadar işliyor. Sanki kalın bir kitap okuyor gibi değil de uzun soluklu bir dizi izliyor gibisiniz. Çağımızın en büyük korku destanıdır bu kitap.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-18, 14:20 #30
haciveli048 haciveli048 çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚

Adı: İnsan Neyle Yaşar

Yazar: Lev N. Tolstoy

Yayın Evi:TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Sayfa Sayısı: 112


İnsan ne ile yaşar ana fikri : yaşamın anlamı, yaşama amacımız vs insanlığın neden yaratıldığı ile alakalı bütün neden ve sonuçları, insanlara nelerin yetmediği ve doyumsuz olduğu, durumu birileri soruyor, durumu birileri anlatıyor. sözcüklere ile anlatamadığımız hislerimizi kaleme alıyor.

İnsan ne ile yaşar konusu : Kitabın bir bölümünde bu bölüm kitaba da ismini verir insan ne ile yaşar kısımı bir meleğin Allah tarafından verilen emri yerine getirmemesi üzerine dünyaya indirilerek üç soruya cevap vermesi istenir melek bu üç soruyu yaşayarak öğrenir.
Herkesini gerçekten okuması gerekene bu kitap hikayelerden oluşmaktadır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-18, 13:18 #31
Derin Sızı Derin Sızı çevrimiçi
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚


Günün Kitabı 11/07/2018Adı : Uçurtma Avcısı
Yazarı : Khaled Hosseini
Yayinevi : Everest Yayınları
Sayfa Sayısı :375

Konusu:
Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-18, 13:31 #32
Franken Berries Franken Berries çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚Yayınevi: Altın Kitaplar
İlk Baskı Yılı : 2003
Sayfa Sayısı : 495
Dil : Türkçe

Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. New York Times'ın 'en çok satanlar' listesine "1 Numara"dan girdi. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle'ın 'en çok satanlar' listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı.

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.


Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği'nin bir üyesidir.

Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-07-18, 01:55 #33
mum mum çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚


Günün Kitabı 12/07/2018Adı: Leyla İle Mecnun
Yazarı: Burak Aksak
Yayın Evi: Küsurat Yayınları
İlk Yayınlanma Tarihi:: Nisan 2018
Sayfa Sayısı: 272

Konusu:
“Bir yanımız çöl bir yanımız deniz…”
“Zaman döngüseldir ve farklı seçimler yapsan da aynı hayatı yaşarsın. Sana verilmiş bir ömür vardır. Bu dünyadaki zamanın bellidir. Ve her şey bir denge içindedir. Biz... Daha doğrusu ben, o dengeyi bozdum…”

Aynı gün aynı hastanede doğmalarıyla başladı her şey. Bir hayatın birden fazla kez yaşanabileceğinin ve yarım kalmış her hikâyenin tamamlanmaya muhtaç olduğunun bir kanıtıydı onlar. Peki Mecnun bu sefer Leylasına kavuşabilecek mi? Yoksa yine çölde mi açacak gözlerini? Çünkü o çöl çaresiz âşıkların son durağıdır. Kavuşamayan âşıklar o çölde aralar sevdiğini, kavuşanlarsa emlakçı emlakçı dolanır dururlar, 2+1 kombili.
Yayınlandığı dönemde izleyicisini ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez bambaşka bir hikâye ile sevenleriyle yeniden buluşuyor. Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender, Yavuz Hırsız, Yedek Kamil, Gözlüklü Çocuk Kaan ve Aksakallı Dede bu kez bambaşka bir maceranın peşine düşüyor. O geminin geleceğine ilk günkü gibi inananların, sevdiği kızın gözlerinin içine bakarak ‘seni seviyorum’ diyemeyenlerin, kendi çölünde kaybolanların hikâyesi Leyla ile Mecnun Burak Aksak’ın kalemiyle yeni başlangıçlar için geri dönüyor.

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-07-18, 02:24 #34
Neuveoria Neuveoria çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚


Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu. -Margaret Atwood

Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır. -Neil Gaiman

Hugo En İyi Roman Ödülü
Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun iyi edebiyat da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.

Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag'ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.

Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred'la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse'le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.

İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?

Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.

Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.

Düzeltmen :Alican Saygı Ortanca
Hazırlayan :Yankı Enki
Grafiker :Matt Owen
Hamur Tipi : 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1. Basım
İlk Baskı Yılı : 2018
Sayfa Sayısı : 208
Ebat : 13,5 x 21
ISBN: 9786053757818


  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-18, 08:07 #35
Asitane_ Asitane_ çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚

'Fakat en önemlisi, Müslümanın kendi iç oluşumunu gerçekleştirmeye çalışmasıdır. Müslümanlar sürçtükleri, tökezledikleri yerde, bunun başlıca sebebinin kendi iç oluşumlarını tamamlamakta gösterdikleri ihmalden kaynaklandığını görmezden gelmemelidir. Kendi doğrularının gerektirdiği hayat tarzını, ilkin kendi nefislerinde yaşamaya başladıkları an, İslam'ın hayata geçirilmesinde en doğru yöntem kendiliğinden bulunmuş olacaktır. Müslümanın elinde bulundurduğunu söylediğimiz fırsat işte bu oluşumu gerçekleştirmek için verilmiştir kendisine.'
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-18, 17:42 #36
Franken Berries Franken Berries çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚Sayfa Sayısı: 304
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2004
Sayfa Sayısı : 304
Dil : Türkçe

Tarih, 23 Mayıs 2007… Yer, Kerkük'ün kuzeydoğusu…
Kuzey Irak'taki kargaşa devam ederken, bölgede bulunan Türk birlikleri ani bir Amerikan saldırısına uğrar. Türk birlikleri "müttefik"lerinden hiç de beklemedikleri bir darbe almıştır.

CNN International hemen haber geçmeye başlar: "Kuzey Irak'ta çatışma… 13 ABD askeri öldü, 30 yaralı var. Ordu yetkilileri, Amerikan güçlerine saldıran 35 Türk askerinin öldürüldüğünü açıkladı."

Amerikalıların niyeti Türkiye'deki zengin bor minerallerini ele geçirmektir. Bunun için her şeyi göze almışlardır. İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere tüm Türkiye'yi savaş alanına çevirmeyi bile…. Ve Metal Fırtına Operasyonu başlar…

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-18, 21:08 #37
Sergei Hitman Sergei Hitman çevrimiçi
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚
Yazar : Hector Garcia , Francesc Miralles
Yayınevi : İndigo Kitap
Hamur Tipi : 2. Hamur
İlk Baskı Yılı : 2017
Baskı Sayısı : 1. Basım
Sayfa Sayısı : 176
Ebat : 13,5 x 19,5

Uluslararası çoksatan bir rehber olan Ikigai’yle her gününüz bir anlam kazansın. Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır. İlham verici ve rahatlatıcı bu kitap sizlere kendi ikigainizi keşfetmeniz için gerekli tüm bilgileri veriyor. Aceleci davranmamanızı, hayat gayenizi keşfetmenizi, ilişkilerinizi canlandırmanızı ve kendinizi tutkularınıza adamanızı sağlıyor.


Öyle ya, kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-18, 21:28 #38
Sergio Alvarez Sergio Alvarez çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚Kitabın Künyesi

Adı: Sil Baştan
Yazar: Ken Grimwood
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 370

Konusu: Ken Grimwood'un sıradışı eseri Sil Baştan, zihninize şu soruyu kazıyor: Geçmişte yapmış olduğunuz hataları bilerek hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?
43 yaşındaki Jeff Winston bu şansı birkaç kez elde eder. Heyecanını yitirdiği evliliği ile geleceği olmayan işi arasında sıkışıp kalmıştır ve hiç beklenmedik bir anda ölüverir. Tekrar hayata gözlerini açtığında ise takvimler 1963 yılını göstermektedir. O sabah 18 yaşında, üniversite yatakhanesinin duvarlarına bakarak uyanır. Her şey eskisi gibidir... tek bir fark dışında: Jeff geleceği avcunun içi gibi bilmektedir. Futbol ligi final maçlarından at yarışlarına kadar kimin kazanacağını, Wall Street'te köşeyi dönmek için hangi şirketlere yatırım yapmak gerektiğini... Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir?
Birçok dile çevrilen ve listeleri alt üst eden Sil Baştan hayatın karmaşık döngüsünü sorgularken hayal gücünüzü de sonuna kadar zorluyor.

Şahsi Yorumum:Bu tarz kitaplar yazmak zordur. Çünkü pek çok mantık hatasına gebedir. Ancak bu kitap türünün en iyisi. İnsanı sıra dışı bir maceranın içine çektiği gibi kolay kolay da bırakmıyor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-07-18, 22:38 #39
Sergei Hitman Sergei Hitman çevrimiçi
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚15 Temmuz: Geçmiş - Gelecek

Yazar: Kolektif
Yayınevi : Pınar Yayıncılık
Editör: Abdurrahman Babacan
Hamur Tipi: 2. Hamur
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 413
Ebat: 15 x 23
İlk Baskı Yılı: 2018

“Yedi asır önce
Derin bir vadiden
Yedi beyaz güvercin havalanır
Ve karlarla kaplı
Yüce bir dağın doruğuna doğru kanat çırparlar.
Kuşları temaşa eden yedi adamdan biri
‘Ben yedinci güvercinin kanadında
Siyah bir nokta görüyorum.’
Der.
Bugün
O vadide yaşayan insanlar
Evvel zaman içinde
Karlarla kaplı
Bir dağın doruğuna doğru havalanan
Yedi siyah güvercini
Anlatıp dururlar.”

- Halil Cibran -

Tarih, üzerinde yükselen anlatıların kaynağının nüfuz ve iktidar alanına göre yazılır, öyle kodlanır, öyle anlatılır. Bu aynı zamanda bir egemenlik normu üreten en büyük ‘meşrulaştırıcı’ güçtür. Egemenlerin yazdığı tarihte 15 Temmuz bir siyah güvercin hikâyesine de bu yüzden pekâlâ dönüşebilir. Emperyalizmin, sömürgeciliğin, şiddetin ve yozlaşmanın tarihi bir beyaz güvercin hikâyesine nasıl dönüşebiliyorsa, nasıl dönüştürülebiliyorsa…

15 Temmuz, Türkiye’nin uzun zamandır içerisinden geçtiği ve geçmeyi sürdüreceği bir akışın neresine, hangi anlamıyla oturuyor? 15 Temmuz Geçmiş Gelecek kitabındaki makalelerle, farklı konu ve boyutlarıyla cevabı aranan temel soru bu… Hepsi birbirinden değerli metinlerdeki çeşitlilik ve derinlik birbirini tamamlayıp bütünlüyor. Psikoloji… Psikososyoloji… Kült örgütlenme yapısı… Örgüt aklı inşası… Teoloji-politik zemin… Ekonomi-politik çerçeve… Küresel siyaset… Din-siyaset ilişkisi… Demokratikleşme… Darbe ve siyasal sosyoloji… Ordu-siyaset ilişkisi… TSK’nın yapısal dönüşümü…

Abdurrahman Babacan’ın hazırladığı kitaba Atilla Yayla, Bekir Berat Özipek, Berdal Aral, Hilmi Demir, Mustafa Öztürk, Nurullah Gür, Mevlüt Tatlıyer, Rifat Serav İlhan, Şener Aktürk, Vahap Coşkun, Yusuf Alabarda yazılarıyla katkıda bulundu.  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-07-18, 08:43 #40
Asitane_ Asitane_ çevrimdışı
Varsayılan C: Günün Kitapları 📚


İdeolojiler müşterek bir aldanış olmaksızın ayakta duramazlar, düşünce ise müşterek bir aydınlanmayı gözetir. Faydasız Yazılar adını verdiğim bu yazılar kümesini kendi aydınlanması peşinde giden bir adamın tasalarını paylaşıma açması diye kabul edin.
"Şiir alanındaki çalışmalarımın verdiği sonuçlardan öğrendim ki gerçekliği bulunmayan hiçbir işaret insanlarda karşılığını bulmuyor." diyen İsmet Özel, düşüncelerin sağlamasını yapabilmenin de benzer bir tarafı olduğunu söylüyor. "Faydasız Yazılar" ise dumura uğramış kalplere karşı faydasızdır. Toplumdaki pek çok mesele, halledilemeden kanıksanır ki bu bir toplum için olabileceklerin en kötüsüdür. Düşünen ve aydınlık peşinde koşan insanın yalnızlığı da bundan sonra başlamaktadır zaten...
"Faydasız Yazılar"ın bizde karşılık bulması, hem ortaya konan düşüncelerin gerçekliğini hem de meselelerden ne kadar uzağa düştüğümüzü gösteriyor. İsmet Özel'in "Faydasız Yazılar adını verdiğim bu yazılar kümesini kendi aydınlanması peşinde giden bir adamın tasalarını paylaşıma açması diye kabul edin." sözünü bir davet kabul etmenizi dileyerek sizi kitapla başbaşa bırakıyoruz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
ama, avrupa, bir, satranç, stefan

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:10
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018