Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 17-05-09, 12:39 #1
ChastroyeS ChastroyeS çevrimdışı
Varsayılan polimerleşme ve hidroliz


Polimerleşme, polimerlerin oluşmasını sağlayan kimyasal tepkimeyi belirten terim. Çoğunlukla 1 ya da 2 bileşiğin 1 ya da l'den çok küçük molekülünden (monomer) oluşan polimerler, 2 temel polimerleşme tepkimesinin sonucudurlar. Çift (ya da üçlü) bağ içeren moleküller, aynı ya da başka bileşiğin molekülleriyle, polimerleşmenin yanı sıra, katılma tepkimesi de verirler. Bu moleküllerin biraraya gelerek oluşturdukları uzun zincirlerde (polimerler) çift bağların yerini tekli bağlar alır. Dolayısıyla poîimerler, yüzlerce karbon atomundan kurulu uzun bir karbon zinciri taşıyan alkanlar-dır. Buna etenin (CHCH) polİmerleşmesi örnek
gösterilebilir. Uygun koşullarda eten polimerleşerek polieten ya da politen verir. Bu uzun hidrokarbon zincirinde yapıyı kuran, yinelenen yalın birim —CH2— grubudur ve polimerin formülü (— CH.j— )n biçiminde yazılır; burada n biraraya gelen yalın grupların sayısını gösterir.
Polimeri eşmenin ikinci türü olan yoğunlaşma polimerleşmesinde, monomerler yoğunlaşma tepkimelerine katılırlar. Başka bir deyişle, moleküllerarası yeni bir bağın oluştuğu her an, aralarından yalın bir molekül, elenir. Monomer moleküllerinin aynı cinsten ya da farklı en az 2 işlevsel grubu bulunması gerekir. Böylece her monomer en az 2 farklı yerde yeni bir bağ oluşturabilir; dolayısıyla da uzun bir zincir kurabilir. Sözgelimi, bir kar***silik asitle bir alkol tepkidiklerinde, bir su molekülü eleyerek yoğunlaşıp ester oluştururlar; iki kar***sil grubu bulunan bir molekül, 2 hidroksil gruplu bir başka molekülle tepkidiğindeyse, yoğunlaşma polimerleşmesi sonucunda terilen gibi polyesterler oluşur.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-09, 12:40 #2
ChastroyeS ChastroyeS çevrimdışı
Varsayılan C: polimerleşme ve hidroliz

Hidroliz işlemi suyu oluşturan hidrojen ve oksijen elementlerinin birbirinden ayrılması ile sonuçlanan bir işlem. Bazı kaynaklarda hidroliz, moleküllerin su ilavesiyle daha fazla sayıda parçacık oluşturması olarak da geçer. Hidroliz, su ile bir kimyasal bağın parçalanmasıdır.


Genellikle organik kimyada farklı fonksiyonel gruplara dönüştürme işlemi için kullanılırken, biyokimyada pek çok biyolojik işleyişin bu reaksiyona dayanarak gerçekleştiği gözlenmektedir. Bu parçalanma sırasında parçalanan kısımlardan birine H+ atomu diğerine ise OH- grubu bağlanır.


Hidroliz işleminin gerçekleşmesi zorlu bi aşamadır. Hidroliz işleminin olabilmesi için su ile bir etkileşimde bulunan kimyasalın bir şekilde suyun içine geçmesi gerekir. Yoksa elektroliz işlemi gibi bir işlem olmayan hidrolizde, suyun parçalanması gibi bir durum mevcut olmayıp, daha çok sıvı fazda oluşan çoğu zaman da dinamik olan bir denge mevcuttur.


Bazı zamanlarda hidroliz işlemi suda çözünme ile tam olarak örtüşür.Bu işlem elektrik enerjisi ilede yapılabilir. Hidroliz işlemi bir asit icin uygulanıyorsa suda çözünen asitin iyonlaşma sabiti olan Ka ve suyun iyonlasma sabiti olan Ksu yardımıyla bir çözeltinin pH'ı hesaplanabilir.


pH=Ksu/Ka


Eger çözelti bir baz çözeltisi ise bu çözeltinin Kb iyonlaşma sabitinden yararlanarak pOHhesaplanabilir.


Biyolojide ; büyük moleküllerin su kullanılarak küçük moleküllere yani monomerlere ayrıldığı reaksiyonlara denir. Hidrolizde monomer sayısının 1 eksiği kadar su harcanır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-09, 12:51 #3
Mc_LeKeSs Mc_LeKeSs çevrimdışı
Varsayılan C: polimerleşme ve hidroliz

Tesekkürler bir kimyager olarak hidroliz konusunda bilgi topluyordum yardımcı oldun..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-05-09, 18:10 #4
ruzgaryeli20 ruzgaryeli20 çevrimdışı
Varsayılan C: polimerleşme ve hidroliz

paylaşım için teşekkürlerrrrrrr
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-06-09, 12:06 #5
HrPalyKe HrPalyKe çevrimdışı
Varsayılan C: polimerleşme ve hidroliz

çok sağolun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:13
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016