Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 04-07-07, 19:55 #1
Gökhan Gökhan çevrimdışı
Varsayılan Polimer Kimya - Polimer Nedir?Polimerler; çoksayıda molekülün kimyasal bağlarla düzenli bir sekilde bağlanarak oluşturdukları yüksek molekül ağırlıklı bileşiklerdir. �Poli� Latince bir sözcük olup çok sayıda anlamına gelir. Polimerler �monomer� denilen birimlerin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Buna basit bir örnek olarak �Polistren� verilebilir. Polistren birçok stren monomerinin monomerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

Yukarıda görüldüğü gibi stren monomerinin polimerizasyonu ile bu monomeri çok sayıda içeren polistren elde edilmektedir.

Organik kimyacılar ondokuzuncu yüzyılın ortalarında bazı denemelerinde rastlantısal olarak yüksek molekül ağırlıklı maddeler sentezlediler. Bu yüzyılın ikinci yarısından itibaren polimer konusundaki araştırmalar gelişmiş ve yeni polimer türleri geliştirilmiştir. Bu alanın öncüsü Alman kimyager Herman Stauding. Herman Stauding ilk defa polimerizasyon koşullarının polimer oluşumu üzerine etkisini tanımlamıştır. Stauding kimyanın bu alanında yaptığı çalışmalarla 1953 yılında Nobel ödülünü almıştır. Bu alanda ilk kez çalışan araştırmacılar doğal polimerleri taklit ederek işe başlamışlar ve 1930 yılında Wallace Carothers Nylonu sentezlemeyi başarmıştır. İkinci dünya savasından bu yana birçok polimer laboratuarlar da üretilmiş ve ayrıca birçok polimer endüstriyel ölçekte üretilmeye başlamıştır. Endüstriyel organik kimyacılar ise daha çok polimer kimyası alanına kayarak çalışmalarını bu yönde sürdürmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak günümüzde sayısız polimer türü geniş bir uygulama alanın da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Aşağıda yaygın olarak kullanılan bazı polimerlerin formülleri ve sentezlendikleri monomerler gösterilmiştir.


Polimerler yapılarına göre sınıflandırılabilirler. Bir polimer tekbir monomer biriminin tekrarlanmasından oluşuyorsa buna �homopolimer� denir. Örnek olarak, etilenden elde edilen polietilen ve strenden elde edilen polistren verilebilir.

Eğer polimer molekülü iki farlı monomerin birleşmesinden oluşuyorsa buna �kopolimer� denir. Kopolimerlerin çeşitlerini üçe ayırabiliriz.1. Ardaşık kopolimer2.Blok kopolimer


3. Düzensiz kopolimerPolimer zincirler ister homopolimer ister kopolimer olsun, üç farklı formda buluna bilirler.

1. Doğrusal2. Dallanmış


3. Çapraz Bağlı


__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-07, 18:20 #2
freestyle freestyle çevrimdışı
Varsayılan C: Polimer Kimya - Polimer Nedir?teşekkürler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-07, 03:23 #3
TaHReS TaHReS çevrimdışı
Varsayılan C: Polimer Kimya - Polimer Nedir?Paylaşımların Sürüyor.Teşekkürler Gökhan
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-07, 08:27 #4
RaHaT-oL RaHaT-oL çevrimdışı
Varsayılan C: Polimer Kimya - Polimer Nedir?Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-07, 19:15 #5
Discritic Discritic çevrimdışı
Varsayılan C: Polimer Kimya - Polimer Nedir?


Bilgiler İçin Teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:05
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016