Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-05-05, 18:39 #6
Timsah_ Timsah_ çevrimdışı
Exclamation Cvp: Eşi ölmüş bir kadın SSK lı bir işte çalışırsa maaşı kesilirmi?


Ölüm Aylığı Hangi Hallerde Kesilir Ve Yeniden Bağlanır?
Eş: Evlendiğinde ölüm aylığı kesilir. Aylığın kesilmesine neden olan evlenmenin, ölüm veya boşanma nedeniyle son bulması halinde kesilmiş bulunan aylık yeniden bağlanır.

Sonradan evlendiği eşinin ölümü nedeniyle, ikinci eşinden de ölüm aylığına hak kazanan dul eşe, bu aylıklardan yüksek olanı ödenir.

Erkek Çocuk: 18 yaşını , orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurduğu, bu yaşları doldurmadan önce öğrencilik niteliğinin kaybedildiği tarihi takip eden dönem başında aylığı kesilir. Aylığı bu yaşları doldurmadan önce kesilen erkek çocukların yeniden öğrenime başlamaları halinde, öğrencilik belgesi ile birlikte yazılı başvuruları gerekir..

Kız Çocuk: Yurtiçi veya yurtdışında sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmaya ve buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları ya da evlendikleri takdirde aylıkları kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan nedenin ortadan kalkması halinde yeniden aylık bağlanır.

Evliliğin son bulması ile kocasından da aylık bağlanmasına hak kazanan kız çocuğa bu aylıklardan yüksek olanı ödenir.

Kız çocukların 18 yaşını doldurmaları nedeniyle durdurulan aylıklarının yeniden ödenmeye başlanabilmesi için, Tahsis Talep ve Beyan ve Taahhüt Belgesi doldurularak ikişer adet fotoğrafla birlikte bir dilekçe ekinde Tahsisler Daire Başkanlığına gönderilmelidir.

Aylık alma koşullarını yitiren hak sahiplerin, durumu derhal Kuruma bildirmeleri halinde, varsa diğer hak sahiplerin aylıklarında gerekli yükseltmeler yapılır.

Malül Çocuk: Sigortalının ölümü tarihinde çalışamayacak durumda malül bulunan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocukların aylıkları yukarıda belirtilen yaşlara geldikten sonra da kesilmez.

Ölüm aylığı bağlanmış bulunan çalışamayacak durumdaki malül çocuklar, Kurumca kontrol muayenesine tabi tutulabilir. Kontrol muayenesi sonucunda malüllük durumuna göre işlem yapılır.

Ana-Baba: Ana ve babaya bağlanan gelir ve aylıklar, bunların sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmaya başlamaları ya da bu kuruluşlardan gelir veya aylık almaya başlamaları halinde kesilir. Bunun için de yeni durumlarına ait belgelerin bir dilekçe ile birlikte Tahsisler Daire Başkanlığına gönderilmesi gerekir.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

PS:Arkadaşlar yapacağımız yönlendirmelere dikkat etmek lazım.
Kesin biliyorsak yada benimbildiğim kadarıyla diyerek açıklama yapmakta her zaman fayda vardır...

__________________

Mesajı son düzenleyen Timsah_ ( 07-05-05 - 18:42 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-05, 08:24 #7
dimen dimen çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Eşi ölmüş bir kadın SSK lı bir işte çalışırsa maaşı kesilirmi?


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Timsah_
PS:Arkadaşlar yapacağımız yönlendirmelere dikkat etmek lazım.
Kesin biliyorsak yada benimbildiğim kadarıyla diyerek açıklama yapmakta her zaman fayda vardır...
Bu düşünceye katılmamak mümkün değil. Ancak bu uyarıyı kendiniz için yapmış iseniz, buna gerek yoktu. Çünkü, ilk görüşünüzü açıklarken, "bildiklerim itibariyle" diye başlamışsınız.

Mesajı son düzenleyen dimen ( 08-05-05 - 08:36 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-03-07, 19:22 #8
selvibirinci selvibirinci çevrimdışı
Varsayılan C: Eşi ölmüş bir kadın SSK lı bir işte çalışırsa maaşı kesilirmi?


eşim vefaat etti yeni yasaya göre emeklilige hak kazandı 900 iş günün den çocuklarıma ve bana maaşbaglanıcak 9. 2. 2007 tarihinde müracat ettim bekliyorumkendim ssklı çalışmak tayım ssklı çalışmam bumaaşı almama engelmi?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:41
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016