Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 05-05-12, 14:30 #1
eslemteslim eslemteslim çevrimdışı
Varsayılan Sakal Kesmek Haram mıdır?Sakal kesmek haram mıdır?Fatih Kalender Hocaefendi

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-12, 17:36 #2
Yusuf Semmak Yusuf Semmak çevrimdışı
Varsayılan C: Sakalı Kazıtmak Haram mıdır?Yukarıdaki videoda, sakal konusunda anlatılanlar, genelde doğrudur...
Sakalı kazıtmak istisnaî fetvalar hariç, ulemanın iittifakıyla haramdır. Mezhebler bir konuda fikir birliğine vardığı zaman, bazı alimlerin o ittifak'a muhalif fetvaları şâzz kalır ve bir kaç farklı görüşteki alimin fetvası, ulemanın ittifakına zarar vermez. Şafiî dışındaki tüm mezhebler, sakalın kazıtılmasının haram olduğunu belirtmişlerdir. Şafiî mezhebinin, genelde, bu konuya daha esnek yaklaştığı sanılsa da, İmam Şafîî'den bu konuda 2 rivayet gelmiştir. Muhakkik alimlerin tahkikiyle, İmam Şafiî'nin "sakalı kazıtmak haramdır" dediği fetvası daha sahih ve sabittir. Her ne kadar bazı Şafiî fakihleri mezheblerinde, sakalı kazıtmanın mekruh olduğu görüşünün, mezheblerinin görüşü olduğunu ifade etseler de; mezhebin kurucusunun sabit olan görüşünün, haram olduğu isitikamettedir. Bu konuda İmam Şafiî'ye, dolayısıyla da cumhur-u ulema'ya istinad etmek daha doğrudur.

Sakal konusunda gevşek davranıp, Müslümanları da gevşekliğe itenler de, kendilerince, "sakalı bıraktıktan sonra kazıtmak haramdır" şeklinde bir şey uydurmuşlardır. Bunu dayandırdıkları hiçbir delil yoktur. Peygamberimizin ve Ashabının Sünneti, sakalı bıraktıkları ve bırakılmasını da emrettikleri istikamettedir. Ulema da -şâzz yaklaşımlar hariç- sakal bırakmanın vacib olduğu, kazıtmanın da haram olduğu hususunda görüş birliğindedirler. Dolayısıyla sakalı kazıtmak günahtır; bırakmak da ibadettir. Peygamberimizin çok sayıda Hadislerine ve pratik uygulamasına, alimlerin de fetvalarına rağmen bazı kimselerin sakalı bırakmanın "âdet" olduğunu söylemesinin hiçbir ilmi temeli bulunmamaktadır. Sakal bırakmak istemeyenler, geçmişte yada halihazırda sakalsız bazı üstadlarını örnek göstererek, "eğer sakal bırakmak bu kadar önemli bir vazife olsaydı; bu şahsiyetler sakal bırakırlardı" diyerek, sakal bırakmamış kimselere uymaktadırlar ve kendilerine uyanları da etkilemektedirler. Oysa bizim örneğimiz, şeyhler, üstadlar, büyük(!) adamlar değil; Allah'ın Rasûlüdür.

Sakal bırakmak istemeyen bırakmasın ama, "sakal ibadet değil, fıtrattan gelen âdettir yada Nebevî (Peygambere ait) âdetlerdendir; dolayısıyla bu konuda, esnek olmak lazımdır" dememelidir! Müslümanın sakal bırakması vacibtir. Kazıtması haramdır. Ama ictihâdî haramlar, Allah'ın haram kıldıkları gibi değildir; inkârı küfür olmaz. Bu noktada hassas ve müsamahalı davranılması gerektiğini de hatırlatalım. Aşağıda vereceğimiz linkteki sakal konusundaki yaklaşım, yanlıştır ve ilmi bir temeli mevcut değildir. (İsimlere takılı kalmadan, hakkı öğrenelim ve yaşayalım, inşâallah)

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

Mesajı son düzenleyen Yusuf Semmak ( 26-05-12 - 17:48 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-05-12, 17:42 #3
megalanya megalanya çevrimdışı
Varsayılan C: Sakal Kesmek Haram mıdır?biri sakal traşı olmuşsa ve nasıl oldu diye sorarsa, karşısındaki güzel olmuş, beğendim veya iyike yaptırmışsın derse kafir olur. traş olurken besmele çekende kafir olur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:27
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016