Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 21-03-17, 01:35 #21
TR Burak TR Burak çevrimdışı
Varsayılan C: Çocuğun Cariye Annesinin SatılmasıAlıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen elska Mesajı Göster
İşte bu söylediğinizin en ufak bir güvencesi yok ne yazık ki. Kendi yazınızda cahiliye Arap toplumunda Cariyeliğin teşvik edildiğini ve bunun yanlış olduğunu söylemişsiniz.


Benim yanlış dediğim kavram, KÖLELİK idi. Köle başkadır, cariye başkadır.

Cahiliye toplumlarda köle, insandan dahi sayılmıyordu. Efendisinin, KENDİNCE ona eziyet etmesi, işkence vermesi normal idi.

Benim kast ettiğim ve yanlış dediğim budur.Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen elska Mesajı Göster
Bir hadisin sahih olması ve Kütüb-ü Sitte'de yer alması ya da müctehit olarak kabul edilen bir Sahabenin bir eylemi meşru görmesi, vicdanın bir kenara atılıp o eylemin kabul edilmesi gerektiği anlamına gelmez.


Ben, şu mantık dahilinde olayı değerlendiriyorum;

Nasıl ki cihad sırasında esir düşmüş olan bir kişiyi, cariye olarak almak mübah ise, cariye'nin aynı şekilde başka bir kişiye verilerek ona cariye olabilmesi de mübahtır. Bu verilişi kişi, ister hediye eder, isterse belli bir miktar para alır. Çünkü o cariyeyi evinde tutma hakkı, kendisinin idi. Adam aldığı parayı, kendi hakkını devretmek için alıyor. Cariye, iki durumda da cariye oluşu ve cariyeliğe dair olan haklarında bir değişiklik olmuyor, OLMAMALI.
__________________
 
Eski 21-03-17, 04:12 #22
elska elska çevrimdışı
Varsayılan C: Çocuğun Cariye Annesinin Satılması


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen burak00092 Mesajı Göster
Benim yanlış dediğim kavram, KÖLELİK idi. Köle başkadır, cariye başkadır.
Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen burak00092 Mesajı Göster
Öyle ki âdeta cariyelik teşvik edilen bir şey haline gelmişti. Sırf bunun için başka kavimlere baskınlar düzenliyorlar, erkekleri öldürerek kadınlarını esir alıyorlardı.
Yazınızda Cahiliye Araplarının Cariyeliği teşvik edilen bir şey haline getirdiğini söylüyorsunuz. Ben de diyorum ki bir şeyi para karşılığında satarsanız talep yaratırsınız ve teşvik etmiş olursunuz. Her ne sebeple olursa olsun bir insanın para karşılığında satılarak ticari bir mala dönüştürülmesi bir insanlık suçudur. Sömürgecilik akımı ortaya çıkmadan yüzlerce yıl önce 14.yy'da Sahra Altı Afrika bölgesinde seyahat eden İbn-i Battuta'nın meşhur seyahatnamesi, köle ticaretinin Müslüman toplumları nasıl yozlaştırdığını görmek için yeterlidir.

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen burak00092 Mesajı Göster
Cariye, iki durumda da cariye oluşu ve cariyeliğe dair olan haklarında bir değişiklik olmuyor, OLMAMALI.
Geleneksel Ehli Sünnet kaynaklarında cariyenin haklarına dair bir güvence yok, sorun da orada. Kaynaklara göre savaş sonucu çocuğu ile birlikte esir düşen bir kadının çocuğunun başka bir diyarda yaşayan farklı bir kişiye kendisinin de farklı bir kişiye satılmaması için hiçbir sebep yok. Bir Cariyeyi satın alan kişi 2-3 ay kullandıktan sonra tekrar başka birine satabilir. Cariyesine kötü muamele eden kişinin cezasının ne olacağı ile ilgili de net bir hüküm yok. Örneğin Muvatta'da bir cariyenin efendisi tarafından kızgın demirle dövüldüğü bir hadiseden bahsedilir, kötü muamale nedeniyle Cairenin serbest bırakıldığı yazar ama kızgın demirle cariyesini döven adamın cezasının ne olduğu yazmaz. Yani geleneksel kaynaklara bağlı kalındığı müddetçe hükümler neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor.
Kaynak: Muvatta 38/1472

Mesajı son düzenleyen elska ( 21-03-17 - 04:15 )
 
Eski 21-03-17, 08:23 #23
TR Burak TR Burak çevrimdışı
Varsayılan C: Çocuğun Cariye Annesinin Satılması


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen elska Mesajı Göster
Geleneksel Ehli Sünnet kaynaklarında cariyenin haklarına dair bir güvence yok, sorun da orada.Cariyelik kavramından söz edebilmek için, evvela ortada bir islam devleti olması lazım. Zaten islam devleti olmayan ülkelerde cariyelik denen bir kavram yoktur.

Cariye'nin hakları ise, bizzat İslam devletinin güvencesi altında olur, OLMALIDIR. Gerekli durumlarda ona hakkını, islam devletinin yönetimi te'sis edecek.

Onun dışında evvelden dediğim gibi; Cariye'nin başka bir kişi'ye verilmesi, onun hakkındaki bir durumu değiştirmez. Orada da aynı koşullara, cariye olarak hangi hakka sahipse ona sahip olur. Evin bir bireyi gibi muamele görür.

Yani iki durum arasında cariye için farkeden bir şey olmayacaktır.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
bin, bir, hadis, soru, Şöyle

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:11
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016