Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 20-07-12, 12:44 #1
TheGolden TheGolden çevrimdışı
Varsayılan mastürbasyon yapmak günahmıarkaadşlar cok cok merak ettiğim bi soru
__________________
 
Eski 20-07-12, 12:49 #2
Seydou Keita Seydou Keita çevrimdışı
Varsayılan C: mastürbasyon yapmak günahmıRamazanda bari yapmayın.
 
Eski 20-07-12, 12:53 #3
Hoppala Hoppala çevrimdışı
Varsayılan C: mastürbasyon yapmak günahmıAlıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen TheGolden Mesajı Göster
arkaadşlar cok cok merak ettiğim bi soru
Mastürbasyon harammidir, sebepleri ve zararlari


El ile bosalma aslinda bekarlik döneminde bile zarurî görülemeyecek bir islemdir. Çünkü Yüce ALLAH (c.c) , insanda atilmayan veya atilamayan fazla birikimleri giderecek bir düzen yaratmistir. Gerektiginde, bu düzen (rüyalanmak) devreye girmekte, insani rahatlatmakta ve zarar görmekten kurtarmaktadir. Diger mesru yol ise evliliktir.

Mastürbasyon Haram midir?

1- Kocasinin karisi eliyle veya kadinin kocasinin yardimiyla bosalmasi helaldir.(Ihya Terc. Ali Aslan, 3/420. Ibn-i Abidin, 4/27.)

2- Kadin veya erkek kisinin kendi eliyle bosalmasi ise müctehidlerimizin degerlendirmelerine göre söyle açiklanabilir.

a- Mutlak haramdir,

b- Mubahdir,

c- Vacibtir.

Mutlak Haramdir Diyenler: Safiî mezhebi müctehitleri mastürbasyonun mutlak haram oldugu görüsündedirler.

Mubahtir Diyenler; Kisinin esi yoksa, evlenmeye de maddî gücü müsaid degilse zinaya düsmemek veya vücudundaki -rüyalanma yoluyla da atilamayan- zararli birikimi gidermek için mastürbasyon yapmasi mubahtir.

Hanefî ve Hanbelî mezhebi müctehitleri bu görüstedir.

Vacibtir Diyenler: Eger mastürbasyon yapmaksizin zinadan korunulamayacagina kanaat hasil olursa, bu durumda yapilmasi vacib olur. Çünkü iki serden daha az zararli olanin tercihi Islamî bir kuraldir.

Bu durumda böyle yapan bir denklem kurmus sayilir; kendisine ne sevap, ne de günah vardir; ne mükafat görür, ne de azaba ugratilir.

Esasen mastürbasyon, büyük günahlardan sayilmaz. Bir mukayese yapacak olursak mesela; yabanci kadinlarin bakilmasi haram olan yerlerine bakmak mastürbasyondan daha günah, yabanci kadinla kucaklasip öpüsmek ona bakmaktan daha çok günah, zina etmek ise onlardan çok büyük günahtir... Su var ki, mastürbasyon küçük günahlardan sayilsa bile, özürsüz olarak sik sik tekrarlanip devam ettigi takdirde -zararlari büyüdügü gibi günahlari da büyüyerek gitgide büyük günahlara dahil olabilir. Zira küçük günahlar da israrla tekrarlanirsa, büyük günaha dönüsür. Yeri gelmisken, günde bes vakit namaz kilmanin, küçük günahlarin affina sebep oldugunu da hatirlatalim...

Oruçlu iken, oruçlu oldugunu bile bile mastürbasyon yapan kimse, inzal olup meni gelirse orucu bozulur; sadece gününe gün kazasi gerekir. Bu durumda kefaret gerekmeyecegi gibi, mastürbasyon halinde inzal vaki olmamis yani sehvetle meni akmamissa -"mezi"denilen ince sizinti gelse bile- bununla oruç bozulmaz, gusül de gerekmez. Bunu aliskanlik haline getirmemisse fetva böyle ise de takva açisindan bunlari yapmamak daha uygundur.

Kadinlarin masturbasyonunun hükmü erkeklerin masturbasyonunun hükmü gibidir.

Yapilan açiklamalardan anlasilacagi üzere mastürbasyon mutlak haram olarak görülemeyecegi gibi, sartsiz helal olarak da görülemez.

Mastürbasyon Sebepleri ve Zararlari:

Erkeklerin hemen hemen hepsine yakin bir kismi, kadinlarin da yarisi kadari gençlik devrelerinde az çok bu ise basvururlar. Bu da en çok 14-20 yaslari arasinda cereyan eder. Bir kismi sadece cinsi baskinin hafifletilmesi için arasira seyrek olarak yapar. Bazisi da bir zevk vasitasi yaparak aliskanlik halinde, her firsatta sik sik mastürbasyonu tekrarlar.

Mastürbasyon Sebeplerini Söyle Özetleyebiliriz:

1- Normal cinsi münasebetten uzak kalmak,

2- Mastürbasyonu alisilmis bir zevk vasitasi haline getirmek ,

3- Cinsi münasebetten çesitli sebeplerden dolayi nefret etmek,

4- Cinsi münasebetten yeteri kadar zevk alamamak, (evliler için),

5- Cinsi istegin fazla artmasi,

6- Mastürbasyonu tesvik eden, sahislarin tesirinde kalmak,

7- Açik-saçik manzaralar, sehveti tahrik edici söz ve yazilar,

8- Cinsel organlarinda temizlik noksanligiyla meydana gelen kasinmalar,

9- Cinsi arzularin çocuklarda erken uyanmasi,

10- Bazi çocuklarin küçük yasta merak ve görmesiyle cinsel organiyla oynamayi aliskanlik yapmalari... vs.

Zararli Yönüne Gelince:

aaaaolog ve hekimlerin bu konudaki görüsleri çesitlidir. Bu görüsleri üç maddede toplayabiliriz:

1- Mastürbasyonun zararsiz oldugunu savunanlar,

2- Zararli oldugunu söyleyenler,

3- Çok zararli oldugunu iddia edenler,

Bunlarin içinde, çogunlugun kabul ettigi ve hakikate en uygun olani ikinci görüstür. Süphesiz ki, fazla mastürbasyonun ruhi, bedeni, cinsi, manevi...birçok zararlari mevcuttur. Fakat, mastürbasyonun tamamen zararsiz oldugunu ileri sürmek gerçege pek uzak oldugu gibi, onu son derece tehlikeli göstererek, gençleri korku ve karamsarliga düsürmek de yersizdir. Mütehassislarin bazilari, bir-iki haftada bir yapilan mastürbasyonun vücuda pek zararli olmadigi görüsündedir. Su kadar ki, bu durumdaki mastürbasyonun da uzun zaman devam etmesinin, zararli olacagini bilmelidir. Hemen hemen bütün fikirler, asiri mastürbasyonun gençleri tahrip edici bir illet oldugu noktasinda toplanmaktadir.

Gerçekten gençlerin büyük derdi olan mastürbasyon, genis açidan ele alindigi zaman, bunun birçok yönleriyle zararli bir illet oldugu görülür.

Acaba Mastürbasyon Kaç Günde Bir Yapilirsa Zararlidir?

Buna verilecek cevap sudur: "...Bu, her insana göre degisir. Nasil ki normal cinsi münasebetlerin sayisi da her insan için degisiktir. Bir kaide tespit etmek lazim gelirse söyle söyleyebiliriz: Kendinizi çok bunalmis hissetmedikçe mastürbasyon yapmayiniz. Sirf mastürbasyonun zevkini tatmak için, kendi kendinizi suni olarak tahrik eder ve iradenizi tam bir gevseklige ugrattiktan sonra masturbasyon yapmaya kalkisirsaniz, iste o zaman ifrat yolunu tutmussunuz demektir"

Mastürbasyon ne kadar çok veya az yapilirsa, zarar nispeti de ona göre çok veya az olur. Yani "çogu çok zarar, azi az zarar" demek uygun olur.

Halbuki ihtilam (uyku ve rüyada meni bosanmasi), dolan kabin tasmasi gibi fazla olan meninin kendiliginden bosalmasidir. Cinsel temastan uzak olanlar için, bu bir ihtiyaçtir ve bir mahzuru da yoktur. Mastürbasyon ise, zoraki bir bosalma oldugundan, ihtilamdan çok farkli ve zararli bir özelligi vardir.

Ilk gençlik devrelerinde ara-sira yapilan mastürbasyonlar, psikolojik yönüyle normal sayilabilir. Fakat olgunluk çaginda, aliskanlik halinde sik sik buna basvurmak, bir nev'i cinsi sapiklik konusuna girer.

Mastürbasyondan korunma çareleri de vardir. Bundan korunmanin en iyi çaresi, sehvet hislerini kontrol altina almaktir. Bunun için de ilmi, ameli, ailevi, manevi.. cihetten çesitli önleme imkanlari bulunabilir. Bununla beraber bu aliskanligin tamamen, birden birakilmasi pek kolay degildir, lakin, yavas yavas vazgeçilmesi daha kolay ve mümkündür. Sunu da önemle belirtelim ki, mastürbasyon ne kadar çok yapilirsa, bu arzu inadina körüklenir. Mastürbasyonun çok kötü bir özelligi de budur.

Yaygin oldugu yerler ise: Yatili okullar, kislalar, hastaneler, hapishaneler, is kamplari, gemi tayfalarinda... bekar kalmis, bosanmis vb. kimseler arasindadir. Bu tatmin sekli, genellikle gençler arasinda yaygin olmakla beraber, gençlik çagini arkada birakmis birçok kimseler de bu illete bagimlidir. Bir de, gençlerden yalniz ve avare kimseler için, bu illet pusuda hazirdir! Kadin-erkek karisikliginin mevcut oldugu, çesitli genç kitleler arasinda ve daha ziyade sicak mevsimlerde mastürbasyon nisbeti daha çok yaygindir.

Bir hadiste: "Elini nikahlayan mel'undur" buyurulmustur. Saîd b. Cübeyr'in rivayet ettigi bir hadiste: "Zekerleriyle oynayan bir ümmete azab etmistir", Ata'nin bir rivayetinde: "Elleri hamile olarak hasredilecek bir kavim duydum" bunlarin elleriyle mastürbasyon yapanlar oldugunu saniyorum" demistir.

Ayrica ALLAH (c.c.), evlenme imkani bulamayanlarin, imkan buluncaya kadar iffetlerini korumalarini emretmis böyle bir yöntem uygulasinlar dememistir. Rasulüllah Ef'endimiz de: "Gençler! Imkan bulanlariniz evlensin, çünkü bu, gözü ve iffeti daha iyi korur. Bunu yapamayan oruç tutsun, çünkü orucun bunu saglayacak bir kamçisi vardir" buyurmus ve bekarlara çare olarak orucu göstermistir. Eger mastürbasyon mubah olsaydi, çare olarak o gösterilirdi. Çünkü o daha kolay bir yoldur, denmistir.

Ancak bu konudaki hadislerin bir kisminin zayif olusu sebebiyle, çogunlugun haram görmesine karsilik, mastürbasyonu mahzursuz gören alimler de vardir.

Mesela Ahmed b. Hanbel bunu, tipki kan aldirmaya benzetmis ve ihtiyaç duyuldugunda, vücuttaki fazlaliklari disari atmaktan ibaret oldugu için caiz oldugunu söylemistir.

Hanefîlerce genel olarak haram görülmüs, ancak; kisi bekarsa, ya da hanimdan uzakta ise ve de sehvet kafasini asiri mesgul ediyorsa, ya da zinaya düsme endisesi varsa ve bunu kendisini teskin için yaparsa bunda günah olmayacagi umulur. Ama zevlenmek ve sehvetlenmek için yaparsa günahkardir, denmistir.

Imam-i Safiî önceki görüsünde caiz oldugunu söylerken, sonraki görüsünde haram oldugu kanaatina varmistir.

Mesele Resulüllah'in amcaoglu Ibn Abbas'a soruldugunda:

Zina yapmaktansa bu iyidir" cevabini vermistir. Bütün bunlara göre; mastürbasyon genellikle hos görülmemis, fitrata (normal yaratilisin geregine) zit bir eylem kabul edilmis, cinsel sapma halini almasi, psikolojik hastalik olusturmasi gibi olumsuz yönleri hesaba katilarak, haram, ya da mekruhtur denmistir. Ancak daha büyük zaarlara düsme endisesi oldugu yerde; "iki zarardan baska alternatif yoksa, küçük olan zarar tercih edilir", "zaruretler haram seyleri mubah kilar" kurallarinca yapilmasi caiz görülmüs, hatta zina endisesi kesin ise, vacip bile olur denmistir. Aliskanlik olusturmasi ve zevk için yapilmasi ise ittifakla haramdir. Haniminin eli vs. azalari ile yapilmasi ise her halukarda caizdir, helaldir. (Dr. Faruk Beser: Hanimlara Özel Fetvalar, Cilt 1, Seha Nesriyat)
Umursama Dünya gelse üstüne içinde büyüyen bir ahin olsun elbet birgün devran döner tersine tahammül en büyük silahin olsun:
Bu kötü adet, daha çok ergenlik çagina yeni girenlerle gençler arasinda oldukça yaygindir. Bas sebebi ise, kadinlarin yari çiplak kiritarak, süs yerlerini teshir ederek, erkeklerin istihasini çekecek kiyafet ve davranislar göstererek sokaklarda dolasmalaridir.
Kadinlarin bu tahrik edici halleri hemen birçok eglence ve mesire yerlerinde göze çarpmaktadir. Ayni sekilde kadinlari tahrik eden unsurlar da toplumda çokça yaygindir.

Sözünü ettigimiz tahrik sebebi umumi yerlerde cereyan edenidir. Bir de temsillerde, filmlerde gösterilenler var ki, bunlar daha tehlikeli ve daha acidir.

Bir de gençlerin devamli okuduklari fotoromanlar, cinsel kissalar vardir ki, bunlar gençlerin nefsi ve akli, ayni zamanda ahlaki üzerinde, fiziksel ve ruhsal yapilarinda kötü te'sirler meydana getirmektedir.

Iste bu kabil seyler, kiz olsun, erkek olsun gençleri yavas yavas zinaya, hayasizliga, bozguna ve rezil bir hayata itmege yetiyor. Baska bir sey düsünmeye gerek birakmiyor.

Ergenlik çagindaki bir genç, kendisini kötü yollardan alikoyacak ilahi kontrol inanci tasimiyorsa, isledigi günahlarda 'tan korkmuyorsa, ileride bir hesap verecegini düsünmüyorsa, çok sürmez su iki durum arasinda kalir ki bunun bir üçüncüsü yoktur.

a)Ya cinsel duygu ve istegini haram yollardan karsilar bununla kendini tatmin etmeye çalisir.

b)Ya da sehvetinin hiddetini hafifletmek için mastürbasyon yapar.

Asiri mastürbasyonun temel sebebi, hormon bozuklugu da olabilir. Tedavi için ilgili hekime müracaat etmelidir.

ASIRI MASTÜRBASYONUN ZARARLARI

1) Psikolojik Yönden:

1- Asiri mastürbasyon düskünlerinde üzüntü, dalginlik ve asagilik duygusu meydana gelir. Her mastürbasyondan sonra umumiyetle bir pismanlik ve ruh sikintisi kendini gösterir. Yapilan bu isin de olgunluktan uzak bir durum arz ettigi hatira geldikçe bu isi yapanlar, bir asagilik ve suçluluk duygusuna kapilarak, moral kirikligina ugrarlar.

2- Mastürbasyon aliskanligi, bir kisim sinir bozukluklarina yol açar. Fazla sinirlenmeler, el ve kol titremesi, bas dönmesi, uykusuzluk, kalça ve bacaklarda dermansizlik, yorgunluk hasil olur.

3- Mastürbasyon aliskanligi, insani ask ve sevgiden mahrum eder. Sevgi, insan için bir ihtiyaç oldugu gibi, esler arasindaki cinsi münasebetlerin basarili ve neseli olmasi da, her ikisinde müsterek sevgi ve anlasmanin varligina baglidir. Evlilikteki saadet temelleri, sevgi baglari üzerinde kurulur. Evlenen çiftlerin, sadece bedenlerinin birlesmesi evlilik saadetini meydana getiremez; bedenle birlikte her iki ruhun ask ve sevgiyle birlesip kaynasmalari lazimdir. Masturbasyona çok düskün olanlar ise, ruhun derinliklerinden fiskiran bu sevgi pinarindan, gereken hisseyi alamazlar. Mastürbasyon, sevgi cevherini köreltmektedir.

4- Fazla mastürbasyon, hafiza zayifligi, dikkatsizlik ve unutkanlik yapar. Buna düskün kimselerin, bir seyi ezberlemeleri güçlesir. Ezberlediklerim de çabuk unuturlar. Bir konuyu okurken, bütün dikkatlerini toplayamazlar. Dikkat daginikligi meydana gelir. Okuduklarini da kolay anlayamazlar. Bunun için, fazla masturbasyona düskün olan talebeler derslerinde zorluk çekerler. Henüz buluga ermemis çocuklarda, mastürbasyon ile meni gelmediginden, diger zararlara pek hedef olmazlarsa da, asiri mastürbasyon bu çocuklarda, beyin ve sinir sarsintisi yapar, zihni gelismeye mani olur.

5- Mastürbasyonla mesgul olanlarin, sehvet hayalleri ve sehevi düsünceleri artar. Masturbasyoncu genç, gece yatagina girdigi zaman, körü körüne bir sürü sehvet hayalleriyle zihnini mesgul eder. Akli fikri bu duygularla mesguldür. Bu suretle hem masturbasyona daha fazla müptela olur, hem de iyi seyler düsünmeye firsat bulamaz.
Umursama Dünya gelse üstüne içinde büyüyen bir ahin olsun elbet birgün devran döner tersine tahammül en büyük silahin olsun:
Bir diger zarari da, çiftlerin birbirinden nefret etmesi, cinsel duygu duymamasidir. Çünkü masturbasyoncu kisi, baska bir yoldan sehvetini tatmin ederek doygun kalmaktadir. Bunun manasi, eslerin birbirinden bekledigini bulamamasi ve ümitlerinin kirilmasidir. Sonunda esler birbirinden uzaklasir ve baska tatmin yollari ararlar. Gayri mesru yollara giderler.

Uzman ilim adamlarinin mastürbasyon konusunda arastirma neticesi ortaya koyduklari gerçek sudur: Asiri masturbasyona devam edenler, çok tehlikeli akla yönelik hastaliklara maruz kalir. Bunlari söyle siraliyabiliriz:

Zühul ve nisyan (unutma, geçistirme), irade zayifligi, hafizada gerileme, yalnizliga heves, çabuk unutma, korku ve gevseme, üzüntü ve sikinti, birtakim suçlari islemeyi tasarlama, intihar.

Buna benzer birtakim düsünceyi alt-üst eden, iradeyi iyice zayiflatip saskinlastiran, kisiligin zedelenmesi gibi arazlar, illetler.

Islam hukukunun asiri mastürbasyonun doguracagi kötülükleri nazara alarak koydugu hükümlere gelince, asagidaki deliller bunu yansitmaktadir:

ALLAH (c.c.) buyuruyor:

"Onlar ki namus ve iffetlerini (haramdan ve süpheden) korurlar. Ancak eslerine ve sahip olduklari cariyelerine karsi (cinsel arzu duyarlar da) bu yüzden kinanmazlar. Artik kimler bu mesru siniri geçerse, iste onlar haddi asanlardir." (Kur'an-i Kerim, Mü'minun: 6-7)

Bu ayetin genel mana ve hükmüne giren sudur: "Artik kim bu mesru siniri asar veya geçerse, iste onlar haddi asanlardir."

O halde evlilik yolundan baska bir yolda sehveti bosaltmak, zina, livata, el ile mastürbasyon gibi, ölçüsüzlük ve asirilik haddi asmak demektir.
Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Seydou Keita Mesajı Göster
Ramazanda bari yapmayın.
Ramazanla ne alakası var ?
 
Eski 20-07-12, 12:54 #4
Seydou Keita Seydou Keita çevrimdışı
Varsayılan C: mastürbasyon yapmak günahmıArkadaşım ramazan ayında oruç tutulur allah yolunda ilerlersin her dakkada aklında masturbasyon olurmu
 
Eski 20-07-12, 13:00 #5
Hoppala Hoppala çevrimdışı
Varsayılan C: mastürbasyon yapmak günahmı


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Seydou Keita Mesajı Göster
Arkadaşım ramazan ayında oruç tutulur allah yolunda ilerlersin her dakkada aklında masturbasyon olurmu
Her dakika olursa orucun bir anlamı olmaz fakat iftardan sonra olabilir, yoksa bir ay nasıl dayanırsın merak ediyorum, El yardımı ile olmazsa zaten mutlaka rüyalanma yoluyla olur. Kısacası bir şekilde olur (:
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:07
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016