Forum TR

Forum TR (https://www.frmtr.com/)
-   İslami Sorular ve Cevaplar (https://www.frmtr.com/islami-sorular-ve-cevaplar/)
-   -   Namaz hakkında sorular ? (https://www.frmtr.com/islami-sorular-ve-cevaplar/4519503-namaz-hakkinda-sorular.html)

ByPostallı 03-04-12 17:31

Namaz hakkında sorular ?
 
Selamu aleyküm öncelikle

Hak yolu dinimiz İslam Elhamdülillah Müslümanız
ama Allah'ın emirlerini yerine getiremiyorum :/ Buda benim hayatımı çok etkiliyor örneğim kendimi çok değersiz işe yaramaz neden doğmuşum gibi soruları çok düşünüyorum .
Öncelikle Allah'ın kesin emirlerinden biri olan Namaza bir türlü başlayamadım :/

Öncelikle soru/sorun larım şunlar ;
1- Sabah Namazı malum 06:30 , 06:40 civarı okunuyor (İstanbul'a göre) Ben ise bu saatte okul yolunda oluyorum :/ NE yapmalıyım ?
2- Okul günlerimin Bazıları Sabahtan - Akşama yani tam gün okuldayım(Öğle , ikindi Bazende Akşam Ezanı okunabiliyor ) Ben bu vakitlerin kazasını nasıl vereceğim ?
3- Şu var ki nefsime hakim olamıyorum :/ ( Harama bakmak VB. ) Malesef çok kötü bir durum ve arkadaş ortamım da Cumaya bile giden nadir kişiler var :/

Allah Rızası için yardım edin ki kurtulayım bu gafletten :(
(Özellikle Nefsime hakim olmam için )

Selametle....

eslemteslim 03-04-12 18:39

C: Namaz hakkında sorular ?
 
Soru
Otobüsle seyahat ederken namaz için mola verilmezse, namazımızı ima ile mi kılmalıyız yoksa oturarak mı kılmalıyız?
Cevap
Bismillahirrahmanirrahim

Bu konu fıkıh kitaplarımızda binek hayvan üzerinde namaz kılınması başlığıyla geçmektedir. Bugün için araba, uçak, tren vb. hareketli vasıtalar binek hayvan hükmündedir.
Durup dururken böyle hareket halindeki vasıtalarda namaz kılınmaz. Ancak herhangi bir şekilde mesela arabayı durdurup yerde namaz kılma imkânı yok ve vakit çıkacak ise arabada ima ile namaz kılınabilir. Secde için rükûdan fazla eğilinir. Kıbleye dönme şart değildir. Güç ve imkan ne yöne yetiyorsa, o tarafa yönelerek namaz kılınır.
Elbette yolculuk planını imkânı varken namaz vakitlerine göre ayarlamayan bir Müslüman, bu sorumsuzluluğundan sorumlu olacaktır.

Selam Ve Dua ile
dinimeseleler sitesinden alıntıdır.

okulda olmanız,namazınızı eda etmemeniz için bir bahane değildir.namazınızı okulda kılarsınız.
fakat bundan evvel kazaya kalanları nasıl kaza edeceğini soruyorsanız;kaza namazında tayin şarttır.yani ya üzerime kaza kalan son .. namazının veya üzerime ilk kaza kalan .. namazını şeklinde niyet etmeniz gerekir.

arkadaş ortamını seçmek sizin elinizde olan bir durum,çevrenizdekileri olmak istediğiniz şekilde seçin.ehlisünnet hocaların sohbetlerini dinleyin.

darmies 05-04-12 22:37

C: Namaz hakkında sorular ?
 
saat 6.30 da okunmaması lazım ezanın çok geç değil mi? neyse. sabah namazı imsak vakti girdiğinde kılınır. ezanı beklemek şart değildir.
2. ve 3. sorunun cevabını eslemteslim kardeşim vermiş. arkadaş ortamıyla nefsine hakim olacak kadar ilişkin olsun o zaman. Allah yardımcın olsun.

a1emci 08-04-12 12:28

C: Namaz hakkında sorular ?
 
"Eğer siz günah işlemez olsaydınız Allah başka insanlar yaratır, onlar günah işlerler, kendisi de onları bağışlardı." (Müslim,tevbe,9)

Evet Müslümanların çogunun takıldıgı nokta burası. "Müslümanım fakat hala günah işliyorum" ÖNemli olan günahtan pişman olup kalben tevbe etmek.

"Tevbe eden Allah’ın habibidir" (İ.Ebiddünya) [Habib, sevgili demektir.]
"Allah, tevbe edenleri sever" (Bekara 222)


Tüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:23
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)