Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 30-09-09, 11:16 #21
ankh_ ankh_ çevrimdışı
Varsayılan C: Ataist Birini Nasıl Allah'ın Varlığına İnandırabiliriz !!!


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen suheda- Mesajı Göster
Neden kanıt bulunamasın . ALLAH zaten kendi bildiriyor kainatın yaratıcısı olduğunu tek oldğunu . yaratıcının yaratıcısı olsa haşa sonu gelmez zaten mantıksız bir soru. kainatı muazzam yaratan yaratıcı etrafa o kadar delil koymuş.

Öncelike sözüm konuyu açan arkadaşa ataist değil ateist sonradan nalam karmaşasına mahal vermeyin.

Gelelim alıntının mantıksızlığına. Ne diyor konuyu açan arkadaş ateist birini nasıl inandırabilirim. Siz ise allahın varolduğunu bizzat kendisinin söylediğini söylüyorsunuz ve buda birisini ikna etmek için hiçte geçerli bir argüman değil. Sizin dediğiniz şuna çıkıyor. " Var olduğuna inanımayan bir yaratıcının varlığını gene aynı varlığına inanılmıyan yaratıcı haber veriyor."

Yada bir başka arkadaş diyorki allah kendi varlığını kuran ve peygamber aracılığıyla bildiriyor. Peki bu cümle neye çıkıyor. Tabi önce şunu belirleyelim kuran: yaratıcının sözü, peygamber: yaratıcının verdiği görevle onun sözlerini tebliğ eden kişi. Şimdi bunlar ışığında bu cümlenin aslında inanamayan için ne anlama geldiğine bakalım. " Varolduğuna inanılmayan yaratıcının varlığı gene bu varlığına inanılmayan yaratıcının söylediği düşünülen aslında sahte sözler ve gene bu varolmayan yaratıcının verdiği görevle bu varolmayan yaratıcının sahte sözlerini tebliğ eden sahte bir kişinin tebliğleri ile kanıtlanmaya çalışılıyor."

Hal böyle oluncada bu çabaların hiçbir sonucu ve manası olmuyor. Varlığına inanılmayan bir yaratıcının varlığını gene olnun söylediğine inanılmayan sözler ve atadığına inanılmayan bir peygamberin örnek göstererek kanıtlamaya çalışmak boşa harcanan zamandan başka birşey değildir.
__________________
 
Eski 30-09-09, 19:36 #22
suheda- suheda- çevrimdışı
Varsayılan


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen ankh_ Mesajı Göster
Öncelike sözüm konuyu açan arkadaşa ataist değil ateist sonradan nalam karmaşasına mahal vermeyin.

Gelelim alıntının mantıksızlığına. Ne diyor konuyu açan arkadaş ateist birini nasıl inandırabilirim. Siz ise allahın varolduğunu bizzat kendisinin söylediğini söylüyorsunuz ve buda birisini ikna etmek için hiçte geçerli bir argüman değil. Sizin dediğiniz şuna çıkıyor. " Var olduğuna inanımayan bir yaratıcının varlığını gene aynı varlığına inanılmıyan yaratıcı haber veriyor."

.


Olaya farklı yönden bakılınca bu düşünce çıkar evet ama şu yönden bakılması lazım ;
Bir ateistin sorması gerekn ilk olarak, 'Allah varmı neden gözükmüyor' sorusudur ilk önce bunun cevabını alması lazımdır. direek o zaman Allahı yaratan kimdir sorusu zaten inanmadığı için saçma bir soru. ilk önce Allahın varlığına işaret bişeyleri anlaması lazım ki bu soruyu sorsun. o zaman bizim sonumuz nereye gidio bu kainatın başlangıcı nereden gelio herşey tesadüften mi ibaret bir yaratıcı olması gerekio öyle değilmi bunu biliyoruz tesadüfe inanmak saçmalık.ilk önce inanmayan bir insana bunu kabullendirmek gerekir .. sonra o sorusuna gelirsin sen 'Allahı kim yarattı' die sordun. o ezeli ve ebedidir başlangıcı ve sonu yoktur bu ilim de biz insanlara verilmemiştir verilseydi herşey ortada olsaydı imtihanın anlamı kalmazdı. ve bunları tüm kainatı yaratan Allah bildiriyor kendinden haber veriyor Kuran-ı kerim i indirdi. asırlar öncesi indirilen kitapda günümüzdeki olayları haber verdi. bu bir peygambern haşa uydurmasımı o neren bilicekti o kadar bilgiyi.. bilim adamlarının çoğu iman etti neden! kendilerinin yeni buldukları keşfi asırlar önce zaten kuran bildirmişti.. o zaman bilim adamı mı vardı yok! Yani demek istediğim Kuranı inkar eden içindeki bilgileride inkar eder ama bir düşünüp baksaki anlatılanlar doğru o zaman ayetlerde geçen 'O Allah Birdir Eşi Benzeri Yoktur' ayetini de anlayabilir.. İşte biraz bu yönden düşünmek lazım olaya kardeşim.. herkesin düşüncesi kendince doğrudur önemli olan bu düşünceleri düzeltebilmek..o ateist olan kişi de Zaten inanacağı varsa doğru yolu bulucaktır..

Benim görüşlerim bunlardır senin görüşünede saygım var Umarım anlatabilmişimdir düşüncelerimi.. uzun meseleler bunlar ne kdar yazsakta birebir konuşmak gibi olamıyor..

bu arada birşey daha eklemek istiyorum.. konuyu açan arkadaş için Bir kitap var çok beğendiğğim çoğunuz bilir okumadıysan tavsiye ederim. 'Kendini Arayan Adam' Halit Ertuğrul'un eseri . Bir kominist liderinin senelerdir bildiği doğrunun nasıl alt üst olup imana gelişini anlatıyor Gerçekten çok güzel.. risale-i nur kitabından alınan muhteşem deliller açıklamalar var..

Mesajı son düzenleyen FatihTürker ( 30-09-09 - 20:33 )
 
Eski 30-09-09, 22:19 #23
KuBaDaBaD KuBaDaBaD çevrimdışı
Varsayılan C: Ataist Birini Nasıl Allah'ın Varlığına İnandırabiliriz !!!


yine forumda okuduğum bilgisayar ve imam diye hikaye vardı. çok hoş.
Allah'ın varlığını nasıl biliyorsun, sorusuna bilgisayardan diyor. çok güzel bir örnek gerçekten.
bende biraz geliştireyim dedim.

bir chip düşünün. uzaydan dünyaya düşmüş. suda çalışmaya gelişmeye başlamış. daha sonra çoğalmış chipler. düzenekler oluşturmuşlar. şekil almışlar. kimi suda gelişmeye devam ederken kimi karaya çıkmış. oradan da havaya. chipler düzeneklere, elektronik parçalara, makinalara dönüşmüş milyonlarca yılda. kimi buzdolabı olmuş, kimi televizyon, kimi radyo. en gelişmişi ise bilgisayar olmuş. kendi kendine...

ne saçmalıyorum ben ya olur mu böyle şey? olmaz tabiki. ama birileri iddaa ediyor illa böyle oldu diyor. bilgisayar fabrikada üretilmedi, küçük bir çipin gelişmesiyle oluştu diyor. elektrik kendiliğinden varoldu diyor. o kadar kör ki...
...
 
Eski 01-10-09, 13:09 #24
mahirtek mahirtek çevrimdışı
Varsayılan C: Ataist Birini Nasıl Allah'ın Varlığına İnandırabiliriz !!!

Ateislerin çoğu, mantıken aslında yaratıcı diye tabiatı görürler. Bu noktadan başlanabilir. temelinde diyalektik materyalizm yatan akımlar incelendiğinde, aslında bir yaratıcıyı inkar etmedikleri, edemedikleri görülür. (çoğu kişinin zannettiğinin aksine, komünizm, dine karşı değildir, komünizm, hristiyanlıktaki ruhban sınıfına karşıdır, pek çok önde gelen komünist de oldukça dindar kimselerdir, Karl Marx, ne yahudidir, ne de ateist, her pazar kiliseye gitmiş dindar bir hristiyandır, bizde, kendilerine komunist diyen kişiler, sadece ateistliklerine kılıf için komünizmi kullanıyorlar, komünizmle uzak yakın ilgileri yoktur)

Belli bir felsefi bilgi düzeyine sahip ateistlere, kendilerinin tabiat dediği şeyin bizzat yaratıcı güç olduğu pekala anlatılabilir. diğer türlü ateistlere ise inandırmak mümkün değildir çünkü onlar akıl yoluyla değil, kalp yoluyla inkarı seçmişlerdir, onlar için sadece dua edebiliriz.

ancak bizim esas hedefimiz, bir tanrıya inandırmak değil, Allah'a ve Allah'ın sözlerine inandırmak olmalıdır. unutulmamalıdır ki müşrikler de Allah'a inanıyorlardı fakat peygamberlerine inanmadılar.
Bunun içinse elimizde sağlam bir ispat var; Kuran. Mesela Kuran'daki sure numaralarını, Fatiha Suresini X ekseni üzerinde -1 noktasına koyarak, surelerin ayet sayılarını ise Y ekseni üzerinde pozitif sayılara koyarak ortaya çıkan kesişme noktalarını birleştirdiğimizde, Arap alfabesindeki yazılışıyla Allah yazısı ortaya çıkar. Bir anlam ve imla bütünlüğüne sahip bir kitabı, hangi varlık böyle imzasını koyarak yazabilir diye sorabiliriz. Tebliğ görevimiz için, bunun gibi yüzlerce argüman var elimizde.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:01
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018