Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-05-05, 00:56 #1
blueyes blueyes çevrimdışı
Lightbulb ..:: Gerdek Gecesİ ::..


Evlenmiş karı ve kocanın ilk defa bir araya geldikleri gece. Bu buluşmanın özelliği, kadın ve erkek için daha önce bilinmesi mümkün olmayan maddi ve manevi mahremiyetin ortadan kalkmasıdır. Çünkü o geceden önce, ayrı dünyalarda yaşayan iki insan, birbirlerine yaklaşarak, aynı hayatı paylaşma durumuna gelmişlerdir. Bunun da ötesinde, aile olarak belirli hak ve görevleri "fiilen yaşama" olayını başlatmışlardır.

Gerdek gecesini, sadece cinsi yönden iki farklı cinsin birbirlerini tanıması olarak görmemesi gerekir. bu beraberlik aynı zamanda, manevi ve hissi bir bütünleşmeninde başlangıcı olmaktadır. Olgunluk seviyesine gelen iki gencin, ondan sonraki hayatları belirli bir ölçü ve plan dahilinde sürecektir. Bu bakımdan gerdek gecesi; son derece ciddi ve ağır sorumluluklarla dolu bir hayatın başlangıç anıdır. Tek kelime ile bir planlama kararının verileceği zamandır. İki çift paylaşacakları hayatta birbirleri için düşündüklerini açıkça anlatacak ve karşılıklı olarak yekdiğerinden beklediği tavır ve davranıştan konuşacaklardır.

Gerdek, İslami bir olaydır. Çünkü gerdek olayında gözümüze çarpan olağanüstü durum, kadın ve erkeğin meşru ölçüler içersinde bir araya gelmesi ve evlilik gibi büyük bir hadisenin düşünülüp, tartışılarak gerçekleştirilmesidir.

Gerdek olayında, birbirlerini uzaktan tanıyan iki çiftin yakın bir temas ile ve ciddi bir ortamda karşısındakini ölçülü bir şekilde değerlendirmesi sözkonusudur. Çünkü evlilik ile yeni bir hayata başlangıçta, karşıdaki insan bütün özellikleri ile tanınmak durumundadır. İslami mahremiyetin olmadığı durumlarda ve günümüz gibi kadın-erkeğin birbiriyle ölçüsüz ve ve gayri ciddi bir araya gelmesi hali, gerdek olayına gerek duyurmamaktadır. Çünkü olayda ne bir mahremiyet, ne de geleceğe dönük ciddi bir hesap bulunmaktadır. Taraflar; ya kendilerini bekleyecek akibetlerden habersizdirler veya biraraya gelişlerinde sadece "cinsel tatmin" ağır basmaktadır.

Dolayısıyle bazan bu tür gayri meşru ilişkilerde "evlilik" gibi bir müesseseye bile ihtiyaç duymayan insanlar görülmektedir. Tabi ki bu tür ilişkilerin sonu, büyük acılar ve felaketlerle bitmektedir.

İslam'daki evlilik, cinsi duyguların dini bir program çerçevesinde ve beşeri aşkın en temiz özellikleri ile biçim kazanmasıdır. Elbette ki bu temiz ve saf beraberlik, gerdek gecesi gibi başkalarının malumu olmayan ruhi ve bedeni birlikteliğe ihtiyaç duyacaktır.


Prof.Dr. Sami Şener
İ.T.Ü. İşletme Sosyolojisi

Kaynak: Şamil İslam Ansiklopedisi, Gerdek Gecesi, 3.cilt

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-05, 01:07 #2
mustafabursal mustafabursal çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ..:: Gerdek Gecesİ ::..


üniversite öğrencileri için gerekli bilgi. saol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-05, 05:18 #3
impossible_ impossible_ çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ..:: Gerdek Gecesİ ::..


Kardeş saol ya bu konuya hep aklım takılır zten. Dinimize göre mesela ben bi kızla ewlenecem onla ewlenmeden önce ilişkiye girmem günah mı acaba? Yani sadece nikah neyi değiştirir ki. ama bilen warsa nolur cewaplasın..

Mesajı son düzenleyen Suqunet ( 22-11-05 - 04:10 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-05, 05:29 #4
marun marun çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ..:: Gerdek Gecesİ ::..


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen impossible_
Kardeş saol ya bu konuya hep aklım takılır zten. Dinimize göre mesela ben bi kızla ewlenecem onla ewlenmeden önce ilişkiye girmem günah mı acaba? Yani sadece nikah neyi değiştirir ki. Bence günah değil ama bilen warsa nolur cewaplasın..
arkadasım nıkah neyımı degıstırır.sen bırseyı alırken imza atmıyormusun veya bırseyı karsılıksız alabılıyormusun hayır nıkahta onun dıyetı , nıkah olmadan olmaz gunah, zınaya gırer ;ama bu konuya hakım bırısı cevap verecektır .
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-05, 05:41 #5
leventserdar leventserdar çevrimdışı
Varsayılan Cvp: ..:: Gerdek Gecesİ ::..

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen impossible_
Kardeş saol ya bu konuya hep aklım takılır zten. Dinimize göre mesela ben bi kızla ewlenecem onla ewlenmeden önce ilişkiye girmem günah mı acaba? Yani sadece nikah neyi değiştirir ki. Bence günah değil ama bilen warsa nolur cewaplasın..
Caiz değildir.
Fetva verir gibi oldu. Bu konu gayet açık olduğundan böyle bir cevap verdim, yanlış anlaşılmasın.
İlk önce, din dediğimiz şey değiştirilemez, yoruma açık olmayan kurallardan oluşur. Yani, "bence, bizce" gibi yorumlar yapamıyoruz.
İslam'da eylemlerin motivasyonu Allah rızasıdır, yani yaptığımız herşeyi O'nun rızasını kazanmak adına yaparız. Bu çerçevede yapılanlar aynı zamanda ibadet sınıfına girer ve belirlenmiş ritüelleri, usülleri vardır. Faniler olarak bunlara uyarız.
Bahsettiğiniz mesele zinadır, dolayısıyla haramdır. Dini nikahla ilgili bir başlık daha var, orada nikah kavramıyla ilgili de açıklamalar var, belki faydalı olur. Nikah, tabii ki, çok şeyi değiştirir. Nikah sayesinde sizin ve diğer kişinin maddi manevi birlikteliği, Allah rızası doğrultusunda gerçekleşmiş olur.
Sadece dini çerçevede değil, genel olarak hayatta zaten "nasılsa şöyle olacak, böyle yapacağız" gibi şeyler söylememiz yanlış olur. Neyin ne olacağı belli olmaz. Eğer dini açıdan meseleyi önemsiyorsanız, bence bekleyin, sabredin, herşeyi zamanı geldiğinde yaparsınız, vicdanınız da rahat olur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:42
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016