Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 21-03-07, 15:26 #1
garip13 garip13 çevrimdışı
66 SÜnnetullah Nedİr.


Allah'ın koyduğu yasalar(Sunnetullah) ki: (Deprem, tsunami, mevsimlerin oluşumu, çalışanın kazanması, ilim tahsil edenin etmeyene üstün oluşu, aklı ön planda tutanın üzerine güzellikler-dürtülerini ön planda tutanın veya aklını başkalarına ipotek bırakanların ya da atalarının izinden gidenlerin üzerine PİSLİĞİN yağması, yer çekimi, azalan verim kanunu, suyun kaldırma kuvveti ve sıfer dercede donması ve de hacminin genleşmesi....vs) Allah'ın SUNNETINE karşı davranışlarda bulananı bu yasalar inanan-inanmayan ayrımı yapmaksızın AYNI tepkiyi verir. İşte bu kısım BİZ islam ferdi olanların en anlayamadığı veya anlamak istemediği kısımdır.

Misal: Deprem kuşağında olan bir şehirde, ateist olan bir insan evini deprem şartlarına uygun, demirini, çimentosunu, uygun teknik ölçüsünce kullanıp yapsa....

Diğer yandan Allah'a iman etmiş, namazından, zekatından, orucundan....vs ödün vermeden günlük yaşamını sürdüren bir müslim....Ancak deprem kuşağında bulunduğuna aldırmaksızın; yapmış olduğu evinde, plandan/mühendislikten uzak, demir çimento oranına yapım tekniğine aldırış etmeden evini inşaa etmiş olsun.

8.0 aletsel büyüklükte bir deprem (Allah yasası/Sunnetullah) olsa, sonuç ne olur? Kimin evi başına yıkılır? Ne kadar iyi ve dürüst Müslim olur ise olsun.....Allah kimsenin hatırı için SUNNETİNDEN vazgeçmez ve YASASINDA değişiklik YAPMAZ!!! Diğer bir deyimle SUNNETULLAH'ı kendimize uydurmak yerine BİZler Sunnetullah'a uygun davranışlar içinde olmalıyız. Zaten aklı ön planda tutan Kur'an ehlline de yaraşan budur. Zaten açık seçik görmüyor muyuz gündelik yaşantımızda SUNNETULLAH'a uygun hareket eden MILLET ile uymayan MILLET arasındaki koca FARKI!!!

Atomu ilk parçalayan Allah Korkusu Taşıyan Aydın bir Müslim olsaydı........ Dünya çok daha güzel olmaz mıydı? Bir nesil öncesinde adamlar laboratuvarlarda bilimsel deneyler yaparken bizimkiler sadece tesbih çekti-salavat getirdi.......Oysa Allah'ı ZIKRetmeye Çalışmak ilim yapmaya engel miydi?

24/37 (Öyle) Adamlar ki; ne ticaret, ne de alış-veriş onları Allah'ı zikretmekten, namaz kılmaktan ve zekât vermekten alıkoymaz; onlar kalplerin ve gözlerin allak bullak olacağı günden korkarlar.

Ortadoğuda müslümanların üzerine Teknoloji ürünü füzeler yağdı/yağıyor....Gözyaşı, açlık, sefalet, kan ve ölüm var......NEDEN? Görünen müsebbip USA/ISRAİL (Allah Kahretsin onları) Allah'a topluca dualar ediliyor......Kahrolası USA'nın zulmü bitsin diye........NEDEN bitmiyor? Bunları Müslüman toplumu olarak iyice idrak etmek lazım.

“İSLÂM”, şu veya bu topluluğun, veyahut da müslüman denen toplumların dininin adı değil, ALLAH'ımızın 16/123 nolu ayette Efendimiz Hz. Muhammed (SvS)'e emrettiği HANIF ce iman etmenin adıdır.

16/123- Sonra sana: Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne tâbi ol ! o, hiç bir zaman müşriklerden olmadı, diye vahyettik.

Kutsal” kabul ettiğin tüm inançlarını; atalarından, hocalardan, imam ve hacılardan "İslam" diye öğrendiklerini ve özgür bilincini prangalara vuran şartlanmalarını bir kenara bırak. Hür bir bilinç ve mahşeri bir vicdanla, aklını bloke edecek TÜM şartlanmalarına EUZU... diyerek, Rabb'inin Kelâmı Kur'an-ı Hakim'e bak. Göreceksin ki "İslam" diye sana yutturulan, cahiliye Arap örfleri ve israiliyat yalanlarından arabesk/ucubik bir "din"....... Ve şahit olacaksın ki; Sana anlatılan Resul başka, Kur'anın anlattığı Resul başka, sana anlatılan namaz başka, Rabb'imizin anlattığı namaz başka, sana anlatılan cennet-cehennem başka, Kur'anın tasviri başka............ Ve HATTA sana anlatılan ilah başka, Kur'anın anlattığı ALLAH (C:C) ise, BAMBAŞKA !

Size Din'den bir şeyler anlatanlara söyleyeceğiniz ilk cümle "Deliliniz Nedir? " sorusu olmalıdır.

28/75- Bütün ümmetlerden bir şahit çıkarır, "Haydin, kesin delilinizi getirin!" deriz. O zaman anlarlar ki, hakikat Allah'a aittir ve uydura geldikleri şeyler de kendilerinden ayrılıp kaybolmuşlardır.

......Ve ille de SORGULAMA, SORGULAMA VE SORGULAMA !!! Araba, ev, televizyon, cep telefonu, bilgisayar...vs alırken dahi belki elli kez sorguluyoruz. "garanti BELGEsi var mı?....tapusu var mı?....vs. diye. Peki ölüm ötesi sonsuz yaşamımızı etkileyecek İMAN olgusunu da, bunlar kadar sorguladık mı? Bize din anlatanlar (anne, baba, dede, nine, imam, hoca, evvelkiler, atalar) peki bunlar bizlere ya yanlış anlatmışlarsa....?

2/170- Onlara; "Allah'ın indirdiklerine tabi olun" dendiğinde; "Hayır, biz atalarımızı üzerinde gördüğümüz yola tabi oluruz" derler. Ya ataları hiçbir şeyi düşünemeyen, doğru yolu bulamamış kimseler idiyse yine mi öyle yapacaklar?


31/21- Onlara, "Allah'ın indirdiğine uyun" dendiğinde; "Babalarımızı üzerinde bulduğumuz yola uyarız" derler. Ya şeytan, babalarını ALEV AZABIna çağırmışsa?

Evrenin her zerresi Semi ve Besar olan Allah'tan gizli değildir. O halde deve kuşu olmayı bırakıp, "Ahseni Takvim" üzere yaratılmış olmanın hakkını vermeye çalış. “ALLAH indindeki Din’in” hükümleri, farkında olunmasa da işler durumda ve kesintisiz yürümekte… Ve O, her LAHZA yeni bir yaratmadadır. Subhan olan Allah'ın şanı ne Yücedir. HAMD ancak Alemlerin Rabb'i olan Allah'a dır.


ALINTIDIR.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-07, 12:04 #2
Ehli_Kubur Ehli_Kubur çevrimdışı
Varsayılan C: SÜnnetullah Nedİr.


Tam rep'lik yazıydı ama daha önceden rep lemişim. Allah (cc) râzı olsun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-03-07, 09:34 #3
garip13 garip13 çevrimdışı
Varsayılan C: SÜnnetullah Nedİr.


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Ehli_Kubur Mesajı Göster
Tam rep'lik yazıydı ama daha önceden rep lemişim. Allah (cc) râzı olsun


teşekkürler.

sende biliyorsun en büyük sorunumuz cehalet.

İNŞALLAH çok okunur.

ve birilerine faydamız olur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-03-07, 02:10 #4
fasulye fenerli fasulye fenerli çevrimdışı
Varsayılan C: SÜnnetullah Nedİr.


çok güzel açıklamışsın umarım girip okuyan, okuyupta anlayan çok olur paylaşım için saol
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-08, 13:53 #5
Derin Sızı Derin Sızı çevrimdışı
Varsayılan C: SÜnnetullah Nedİr.

Allah razı olsun kardeşim..güzel paylaşımın için teşekkürler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 06:30
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016