Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 13-03-07, 22:28 #1
MeTaL_TR MeTaL_TR çevrimdışı
Varsayılan Mümin Kadınlar İçin Tesettürün ÖnemiMümin Kadınlar İçin Tesettürün ÖnemiMüslüman bir kadın Allah (cc)'a samimi bir kalple iman etmiş ve derin bir Allah (cc) korkusuyla boyun eğmiştir. Allah (cc)'tan başka bir İlah olmadığını, O'nun tüm varlıkların tek hakimi ve herşeyin üstünde, sonsuz güç sahibi olduğunu kavramıştır. Bu nedenle yalnızca Allah (cc)'tan korkar ve yalnızca O'nun rızasını hedefler. Yalnızca Allah (cc)'a ibadet eder, O'nu dost edinir ve sadece O'ndan yardım ister. Kendisine isabet edecek bir güzellik varsa bunu ona ancak Allah (cc)'ın verebileceğini ve aynı şekilde kendisine ulaşacak bir kötülük varsa bunu da Allah (cc)'ın engelleyebileceğini, kendisini ancak Allah (cc)'ın koruyabileceğini bilerek yaşar.

Allah (cc)'ın Kuran-ı Kerim'de bildirdiği, Peygamber Efendimiz (sav)'in hükmettiği sınırları titizlikle korur, bu konuda sabırlı ve itidalli davranır. Allah (cc)'ın sınırlarını korumak konusunda hiçbir şey onu gevşekliğe düşüremez. Karşılaştığı zorlukların ya da sıkıntılı durumların Rabbimiz'in bir denemesi olduğunu bilir. Bu denemede, Allah (cc)'ın kendisinden razı olacağı şekilde davranmak için titizlik gösterir. Kuran ahlakına uygun olmayan kararlar vermekten, davranışlarda bulunmaktan şiddetle sakınır.

Mümin bir kadın için, Kuran'da bildirilen ibadet ve hükümlerden biri de başörtüsüdür. Kuran'a göre Müslüman kadın, başörtüsü takmak ve Kuran ayetlerinde bildirilen şekilde tesettürüne dikkat etmekle yükümlüdür. Mümin kadınların bu yükümlülüğü ayetlerde şu şekilde haber verilmiştir:

"Mümin kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar..." (Nur Suresi, 31)

"Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir. " (Ahzab Suresi, 59)

Mümin kadınların tesettürlerinin nasıl olması gerektiği mübarek Peygamberimiz (sav)'in hadisleri ve büyük İslam alimlerinin açıklama ve yorumlarıyla da detaylı olarak açıklanmıştır. Diğer bir deyişle, başörtüsünün "farz-ı ayn" olduğu, hadislerle ve icmayla (İslam alimlerinin ortak kanaatleriyle) sabittir. Bu konuda yersiz tartışmalara girmek, Kuran'da ve sünnette belirtilenden farklı ölçüler koymaya çalışmak samimi müminlerin sakınması gereken bir durumdur.

Başörtüleri nedeniyle çeşitli zorluklarla karşılaşan öğrencilere ve çalışanlara yapılan uygulamalar ise son derece yanlıştır. Terbiyeli, temiz ahlaklı, dürüst genç kızlarımızın karşı karşıya oldukları bu sorunun bir an önce son bulması toplumun tüm kesimlerinin talebidir. Vatanlarını seven, milletlerine faydalı olmak isteyen bu genç insanlardan hiçkimseye herhangi bir zarar gelmeyeceği açıktır.

Tesettürlerini korumak isteyen ancak pek çok sıkıntıya maruz kalan Müslüman kadınların ise, bu durum karşısında Kuran ahlakına göre davranmaları ve üstün bir ahlak sergilemeleri gerekir.

Mümin kadın, bir zorlukla karşılaştığında, Allah (cc)'ın Kuran'da her zorlukla beraber bir kolaylık kılacağını bildirdiğini, önemli olanın ise bu zorluk anında kişinin Allah (cc)'a olan sevgisinde, teslimiyetinde ve güveninde kararlılık göstermesi olduğunu bilir. Allah (cc)'ın adaletinden, her olayı hayır ve hikmetle yarattığından emindir ve Allah (cc)'ın vaadinden asla dönmeyen olduğunu bilir. Karşılaştığı zorluklar uzun süre devam etse bile, hiçbir zaman için ümitsizliğe kapılmaz, Allah (cc)'ın yardımından asla şüpheye düşmez. Güzel bir sabır ve teslimiyetle, Allah (cc)'ın kendisine verdiğiyle yetinir ve bunda kendisi için bir hayır olduğunu kesin olarak bilir. Allah (cc)'ın bu konuda Kuran'da bildirdiği örnekleri hatırından çıkarmaz; zorluklarla karşılaştıkları zaman ümitsizliğe kapılanların teslimiyetsizliğini bilir. Kendisine, her ne zorlukla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar "... Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir" (Şuara Suresi, 62) diyerek Allah (cc)'a tevekkül eden peygamberlerin üstün ahlakını örnek alır. Hayatı boyunca karşısına çıkan her olayda Allah (cc)'ın rahmetini, yakınlığını, sevgisini, yardımını ve dostluğunu görebilen bir iman derinliği içerisinde olur. Rabbimiz'in Yusuf Suresi'nin 57. ayetinde buyurduğu gibi, "ahiretin karşılığı ise, iman edenler ve takvada bulunanlar için daha hayırlıdır". Mümin kadınlar da dünyada sabır gösterdikleri her anın, itidalli tutumlarının, zorluklar karşısında şevklerini ve azimlerini yitirmemenin, Allah (cc)'ın istediği ahlaktan taviz vermemenin, her koşul altında güzel sözlü, güzel davranışlı ve ahlaklı olmanın karşılığını, Allah (cc)'ın izniyle, ahirette en hayırlısıyla alacaklardır.

Başörtüsü konusunda üzerinde durulması gereken önemli bir nokta ise, bu konunun bir üstünlük ölçüsü olarak ele alınmasının getireceği sakıncalardır. Zira üstünlük Allah Katında'dır ve kimin kimden üstün olduğu ancak ahirette anlaşılacaktır. Bu vatan toprağında yaşayan bütün kadınlar -başörtülü olsun ya da olmasın- Müslüman Türk evlatlarıdır ve bizim kardeşlerimizdir.

Bu makale, Milli Gazete gazetesinde 05 Ocak 2007 tarihinde yayınlanmıştır.

Harun Yahya

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-07, 14:52 #2
Keşkül Keşkül çevrimdışı
Lightbulb C: Mümin Kadınlar İçin Tesettürün Önemi


"Kadın Beş Vakit Namazını Kılar
Yılda Bir Ay Orucunu Tutar
Irzını Muhafaza Eder ve
Kocasına İtaat Ederse
Cennet Kapılarından Dilediğinden Girsin."
(Mişkatü'l Masabih)

Paylaşım İçin Teşekkürler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-07, 13:29 #3
reslfy reslfy çevrimdışı
Varsayılan C: Mümin Kadınlar İçin Tesettürün Önemi


böyle böyle çok konu açılıyor aslında bir tane sabitlesek çok iyi olacak.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-03-07, 16:29 #4
Muhammed Kürşat Muhammed Kürşat çevrimdışı
Varsayılan C: Mümin Kadınlar İçin Tesettürün Önemi


paylaşım için Cena_ı Hak Senden Razı Olsun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:43
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016