Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 29-04-19, 10:50 #1
Börü Börü çevrimdışı
Arrow İslam’ı hayatımın güzelleşmesi için kullanıyormuş gibi hissediyorum, nasıl ...


İslam’ı hayatımın güzelleşmesi için kullanıyormuş gibi hissediyorum, nasıl kurtulabilirim?

Değerli kardeşimiz,

Her namazda son oturuşta ettiğimiz, “Rabbenâ âtin⅔ diye bildiğimiz dua aslında bir ayet olup meali şöyledir;

Alıntı:
“...Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından muhafaza eyle!” (Bakara 2/201)
Yani bizim hem dünyada, hem de ebedi hayatımız ahirette iyiliklere ihtiyacımız var. Ancak ebedi yurdumuz olan ahirette huzur bulabilmenin yolu da içinde bulunduğumuz dünya hayatındaki imtihanı geçmemize bağlıdır, özet olarak iyi olmamıza, iyilik yapmamıza bağlıdır.

Peki iyilik nedir?

Dünyadaki neredeyse 8 milyar insana ayrı ayrı sorabilsek, kimisi benzer, kimisi farklı ama hiç biri bir diğerine eşit olmayan iyilik kavramları çıkacaktır ortaya.

Ne firavunlar, ne nemrutlar, ne hitlerler, ne stalinler ne de günümüz zalimlerinin hiçbirisi “yaşasın kötülük” veya “yaşasın zalimlik” diye yapmıyorlar yaptıklarını. Üstelik de kendilerini gayet haklı görmektedirler.

Oysa iyilik izafi bir kavram olamaz. Peki ne olduğuna kim karar verecek? Elbette ki bu düzeni var eden kim ise O karar verecek; Onun dediği iyilik ve hak olacak, Onun dediği dışındakiler zulüm olacak.

Peki ne buyuruyor Cenab-ı Hak?

Kuran’da baştan sona hulasaten diyor ki:

“Bana kul olun! İbadetlerinizi, kulluk vazifelerinizi eksiksiz yapın! Emirlerime uyun ve nehiylerimden kaçının! Bazı söylediklerimin hikmetine ulaşamasanız da, unutmayın ki emri Ben veriyorum! Ben de sizin iyiliğinizi istediğim için böyle diyorum! Sorgu sualsiz de sizden itaat bekliyorum.

İtaat ederseniz, göreceksiniz ki hem kısacık ve geçici dünya hayatınızda huzur bulacaksınız. Ama bunun yanı sıra ebedi hayatınızda da cennetlerimde ebedi huzur bulacaksınız.

Dolayısıyla dünyada helal dairede, kulluk vazifelerinizi yerine getirerek çalışınız, çalışınız ki karşılığında ahiretinizi kurtarınız!”

Sualde “Haram olan şeyler sağlığıma zararlı olmasaydı, İslam’ın haram kıldığı şeyleri dikkate almazdım!” tarzı ifadeniz, bizi yaratan ve bizi bizden daha iyi tanıyan Rabbimizin ne kadar merhametli olduğunun aleni bir delilidir.

Yani Allah’ın bir şeyi haram kılmasının sebebi muhakkak o şeyin -bazen hikmetini tam kavrayamasak da- bize bu dünyada da zarar vereceğindendir.

Örnek mi istersiniz; “Faiz, zina, içki, uyuşturucu, cimrilik, müsriflik, yalancılık, riyakarlık, ana-babaya saygısızlık, dedikoduculuk, nifak, fitne…”

Bunların hepsinin zararını bu dünyada gördüğümüz gün gibi aşikar. O zaman ahirette de göreceksiniz buyuruyor Mevlamız.

Bu ve benzerlerinden kaçınır, başta namaz olarak bütün emirlerini yerine getirirsek de gene ahirette üstelik bu sefer mükafatını kat be kat fazlasıyla bulacağımızı vaad ediyor Mevlamız.

Olaya böyle bakarsak, samimiyetsiz ve menfaatçi olduğumuz vesvesesinden kurtulur, yaptığımız her işte Allah’ın rızasını arar, ve O razı ise geri kalan her şey teferruat der geçer ve huzuru buluruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

https://sorularlaislamiyet.com/islam...kurtulabilirim

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-19, 21:38 #2
marifetyolcusu marifetyolcusu çevrimdışı
Varsayılan C: İslam’ı hayatımın güzelleşmesi için kullanıyormuş gibi hissediyorum, nasıl ...


Alim , Habir Allah bizi bizden iyi bilendir şüphesiz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
ahirette, bir, dünyada, ebedi, iyilik

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:02
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018