Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 15-11-12, 10:35 #1
Mekkavi Mekkavi çevrimdışı
Varsayılan Camide Cemaatle Namaz Kılmak..B i s m i l l â h i r r a h m a n i r r a h i m

Esselâmu aleykum..

Konu : Camide Cemaatle Namaz Kılmak..

Namazlarını isteyen evinde tek başına veya aile fertleri ile beraber cemaatle de kılabilir. Ancak camide cemaat ile kılınmasının çok faziletli olduğunu ve derecesinin daha yüksek olduğunu belirten bir çok âyeti kerime ve hadisi şerif vardır.

Normal yaşantımızda camilerde cemaatle namaz kılmak çok kolaydır. Fakat Harpte düşman ile savaşırken dahi cemaatle namazın nasıl kılınacağını cenabı Allah bizlere Kuran’ı kerimdeki ayeti karime de Şöyle buyurmaktadır:

“Sen onların aralarında bulunup da onlara namaz kıldırdığında içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. Silahlarını da yanlarına alsınlar. Bunlar secdeye vardıklarında diğer bir kısmı arkanızda beklesin. Sonra o namaz kılmamış olan diğer kısım gelsin seninle beraber kılsınlar ve ihtiyatlı bulunsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler arzu ederler ki, silahlarınızdan ve eşyanızdan bir gafil olsanız da size ani bir baskın yapsalar. Eğer size yağmur gibi bir eziyet erişir veya hasta olursanız silahlarınızı bırakmanızda bir vebal yoktur. Bununla beraber ihtiyatı elden bırakmayın. Kuşkusuz Allah kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamıştır.”
(Nisa sûresi 102.âyet)

Normal yaşantımızda camide cemaatle namaz kılmak ile ilgili âyeti kerimeler şöyledir :

“Namaza çağırdığınız zaman (ezan okunduğunda) onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu davranış, onların düşünemeyen bir toplum olmalarındandır.”(Maide sûresi 58. âyet)

“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma sûresi 9. âyet)

“Muhammed Allah'ın elçisidir. Beraberinde bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir.
(Fetih sûresi 29. âyet)

“Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (Araf süresi 31. âyet)

“Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.” (Bakara sûresi 43. âyet)

Cemaatle namaz kılma konusunda Peygamber Efendimiz s.a.v.’in sahih hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır ;

“ Erkek kişinin namazı, evinde bir namaz. Cemaatle kabile içindeki namazı(kendi aralarında aile cemaati)yirmi beş namaz. Camideki namazı beş yüz namaz. Mescidi Aksada’ki namazı beş bin namaz, benim şu mescidimdeki namazı (Medine de mescidi nebevi de) Elli bin namaz, Mescidül haramdaki (Mekke de Kâbe’de)namaza ise yüz bin namaz sevabı vardır.” (Faydul kadir hadis no 5079 )

“ Cemaat ile namazda; namazı kolaylaştırın arkanızda (Cemaatin içinde) yaşlı, zayıf, ihtiyaç sahibi olabilir.” ( Faydul kadir hadis no 3244)

Yukarıdaki 3244 nolu hadisi şerifte cami hocalarımıza atıf vardır, buradan anlaşılıyor ki hocalarımız namazı gereğinden fazla uzatmamaları önerilmektedir.

(Camide ve cenaze namazında)En hayırlı saflar erkekler için ön saflardır, çok sevap kazandırır. Arka saflar az sevap kazandırır. Kadınlar için arka saflar daha hayırlıdır, çok sevap kazandırır. Ön saflar az sevap kazandırır.” ( Faydul kadir hadis no 4072)


“ Cemaatle kılınan namazın sevabı tek kılınandan yirmi yedi derece daha fazladır.”
( Faydul kadir hadis no 5074 )

“ Kadının namazı evinde, cemaat namazından yirmi beş derece daha üstündür.”
( Faydul kadir hadis no 5092 )

Cami (mescid) yaptırmanın fazileti ile ilgili âteti kerime ve hadisi ferif ise şöyledir :
“Allah'ın mescitlerini (camilerini) sadece, Allah'a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekat veren ve ancak Allah'tan korkan kimseler imar eder. İşte onlar doğru yolda bulunanlardan olabilirler.” (Tevbe sûresi 18. âyet)

“ Kim yalnız Allah rızası için bir Mescid bina ederse Allah onun için Cennette bir köşk bina eder.” ( Faydul kadir hadis no 8566 )

İşte bu mübarek mabetleri hiçbir çıkar beklemeden yalnız Allah’u tealâ’nın rızasını almak içi yaptıran müminler, amellerinin karşılığını mutlaka ahirette alacaklar ve felâha ereceklerdir. Çünkü baştaki âyeti kerimede bu mescitleri yaptıranlar sadece Allah’ın emirlerini yerine getirenlerdir buyurmaktadır.

Mallarını gösteriş ve riya amaçlı hayır adı altında sarf edenler ile ilgili Kuranı kerimdeki Ayeti kerime şöyle buyuruyor :

“Mallarını insanlara gösteriş için sarf edip, Allah'a ve ahiret gününe inanmayanları da Allah sevmez. Şeytanın arkadaş olduğu kimsenin ne fena arkadaşı vardır.” (Nisâ sûresi 38. âyet)

Cenâbı Allah’ın ve Peygamberimiz s.a.v.’in yap yapma buyruklarına uyan müminler şüphesiz ahirette kazançlı çıkacaklar ve en güzel makamlara sahip olacaklardır.

Cenabı Allah müminleri Kuran’ı Kerimden ve peygamberimiz s.a.v.’in yolundan ayırmasın. Hepimize Dünyanın ve ahiretin güzelliklerini nasip etsin. Hepimizi Peygamberimiz s.a.v.’e Cennette komşu eylesin.

Sevgiler ve saygılar… Hoşçakalın… Mekkavi.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 03:27
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016