Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 01-08-06, 21:25 #1
bilgadem bilgadem çevrimdışı
Varsayılan Hazreti İsa ve Hazreti Mehdi ne zaman gelecekİmam Rabbani hazretleri, 209. mektubunda, Hazreti Mehdi’nin ve Hazreti İsa’nın bin yıl sonra geleceğini bildiriyor. Yani kendisinden bin yıl sonra geleceğini bildiriyor. 1624 yılında vefat ettiğine göre, Hz. Mehdi ile Hz. İsa’nın gelmesi 2624 yılları civarında olacaktır. Daha önce veya daha sonra da olabilir. Bin yıl ifadesi yuvarlak bir ifadedir. Demek daha bu zatların gelmesine 600 yıl vardır. Kıyamet de, onlar geldikten sonra kopacağına göre, yarın veya birkaç sene sonra kıyametin kopacağını söyleyenlerin yanlış hesap içinde oldukları meydandadır. İmamı Rabbani hazretleri, 209. mektupta buyuruyor ki:

(İsa aleyhisselam gökten inerek, ahir zaman Peygamberinin dinine uyunca, Onun hakikati, kendi makamından yükselerek, Ona uyduğu için, hakikat-i Muhammedinin makamına gelir. Onun dinini kuvvetlendirir. Bunun içindir ki, eski dinlerde, ülülazm Peygamberin vefatından sonra bin sene içinde, yeni bir Peygamber gönderilirdi. Bunlarla, o Peygamberin dini kuvvetlendirilirdi. Onun dininin zamanı bitince, başka bir ülülazm Peygamber ile yeni bir din gönderildi. Muhammed aleyhisselam, Peygamberlerin sonuncusu olduğu için ve Onun dini hiç değiştirilemeyeceği için, Onun ümmetinin âlimleri, Peygamberler gibi oldu. İslamiyet'i kuvvetlendirmek işi bunlara yaptırıldı. Bunlardan başka, ülülazm bir Peygamber de, Onun dinine sokuldu. Onun dinini kuvvetlendirmek işi buna da verildi.

Resulullahın vefatından bin sene geçtikten sonra, ümmetinden gönderilen âlimlerin sayısı az ise de, bu İslamiyet'i tam kuvvetlendirmeleri için, çok yüksek olacaklardır. Resulullah aleyhissalatü vesselam, Hz. Mehdinin teşrif edeceğini haber vermiştir. Bin sene sonra gelecektir. İsa aleyhisselamda, bin sene sonra, gökten inecektir. Bin sene sonra gelen Evliyanın yükseklikleri, Eshabı kiramın yüksekliklerine benzemektedir. Her ne kadar, Peygamberlerden sonra, en üstün Eshabı kiram ise de, sonra gelenler, bunlara çok benzedikleri için, hangilerinin daha üstün oldukları anlaşılamaz gibi olmuştur. Belki de bunun içindir ki, Resulullah, (Öncekiler mi daha üstündür, yoksa sonrakiler mi? Bilinemez) buyurdu. Yoksa (Öncekiler mi daha üstündür, yoksa sonrakiler mi? Bilmem) buyurmadı. Çünkü, hangilerinin daha üstün olduğunu biliyordu. Bunun için, (En üstün olanlar, benim zamanımda bulunan Müslümanlardır) buyurmuştu. Fakat, çok benzedikleri için, şüphe hasıl olduğundan (Bilinemez) buyurdu. (Müjdeci Mektuplar m. 209)
__________________
 
Eski 01-08-06, 21:35 #2
S e L v K a N S e L v K a N çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hazreti İsa ve Hazreti Mehdi ne zaman geleceko zaman biz ahir zamanda yaşamıyoruz.
Allah (c.c.) razı olsun kardeşim.
 
Eski 01-08-06, 22:11 #3
rethro rethro çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hazreti İsa ve Hazreti Mehdi ne zaman gelecekwalla kusura bakma ama ben o kadar gec gelecegini sanmiyorum.. gordugun gibi 1900'lu yillarda cok buyuk kiyamet alametleri gerceklesti.. ki 600 yil sonrasini dusunemiyorum.. yani muslumanlara uygulanan bu zulum 600 yil daha devam edemez! beduizaman'in arastirmalarina gore hicri 1406 yilinda Mehdi dogdu.. yani 1986 civari.. suan hayatta ve kendisi 30-40 yasina gelince Hz. Isa dunya'ya inecek ve onunla birlikte Islam'i zirverye cikaracak.. Mehdi'nin miladi 2011 yilinda ortaya cikmasi bekleniyor.. cunku Hz. Muhammad'in benim ummetimin omru 1500 yildir diye bir hadisi varmis.. suan 1427 yilindayiz.. bir de Hz. Isa ile Mehdi Islami zirveye cikardiktan sonra 40 yil dunya'da cennet gibi yasanacak.. ve ondan sonra asil kiyamet baslayacak.. boyle hadisler var direk yani..

ayrintilari okumak icin asagidaki linklere bakabilirsiniz..

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

Mesajı son düzenleyen rethro ( 01-08-06 - 22:13 )
 
Eski 02-08-06, 02:21 #4
bilgadem bilgadem çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hazreti İsa ve Hazreti Mehdi ne zaman gelecekAlıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen rethro Mesajı Göster
walla kusura bakma ama ben o kadar gec gelecegini sanmiyorum.. gordugun gibi 1900'lu yillarda cok buyuk kiyamet alametleri gerceklesti.. ki 600 yil sonrasini dusunemiyorum.. yani muslumanlara uygulanan bu zulum 600 yil daha devam edemez! beduizaman'in arastirmalarina gore hicri 1406 yilinda Mehdi dogdu.. yani 1986 civari.. suan hayatta ve kendisi 30-40 yasina gelince Hz. Isa dunya'ya inecek ve onunla birlikte Islam'i zirverye cikaracak.. Mehdi'nin miladi 2011 yilinda ortaya cikmasi bekleniyor.. cunku Hz. Muhammad'in benim ummetimin omru 1500 yildir diye bir hadisi varmis.. suan 1427 yilindayiz.. bir de Hz. Isa ile Mehdi Islami zirveye cikardiktan sonra 40 yil dunya'da cennet gibi yasanacak.. ve ondan sonra asil kiyamet baslayacak.. boyle hadisler var direk yani..

ayrintilari okumak icin asagidaki linklere bakabilirsiniz..

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
İmam-ı Rabbani hazretleri, Müceddid-i elf-i sanidir. Yani hicri ikinci binin müceddididir. Eski ümmetler zamanında, her bin senede yeni din getiren bir resul gönderilirdi, yeni din öncekini değiştirip, bazı hükümleri kaldırırdı. Her yüz senede de bir Nebi gelir, din sahibi peygamberin dinini değiştirmez, kuvvetlendirirdi. Hadis-i şerifte, bu ümmete ise, her yüz yıl başında İslam dinini kuvvetlendiren bir âlim geleceği haber verilmektedir. Peygamber efendimizden sonra peygamber gelmeyeceğine göre, kendisinden bin sene sonra, İslam dinini her bakımdan ihya edecek, dine sokulan bid’atleri temizleyip, asr-ı seadetteki temiz haline getirecek, zahiri ve batıni ilimlerde tam vâris, âlim ve arif bir zatın olması lazımdı. Hadis-i şerifler bunu bildirmektedir. Bu mühim hizmeti imam-ı Rabbani hazretleri yapmıştır.
İmam-ı Rabbani silsile-i aliyyenin yirmi üçüncüsüdür. Hicri ikinci bin yılının müceddidi (yenileyicisi) olmasından dolayı Müceddid-i elf-i sani, ahkam-ı İslamiye ile tasavvufu birleştirmesi sebebiyle, Sıla ismi verilmiştir. Hz. Ömer'in soyundan olduğu için, Faruki nesebiyle anılmış, Serhend şehrinden olduğu için de oraya nisbetle, Serhendi denilmiştir.
Zamanının âlimleri, imam-ı Rabbani hazretlerine Sıla ismi ile hitap ettiler. Sıla, birleştirici demektir. Çünkü, o, tasavvufun İslamiyet’ten ayrı bir şey olmadığını İslamiyet’e uygun bir şey olduğunu ispat ederek, ahkam-ı İslamiye ile tasavvufu vasl etmiş, birleştirmiştir. Bir hadis-i şerifte; "Ümmetimden Sıla isminde biri gelir. Onun şefaati ile çok kimseler Cennete girer" buyurularak onun geleceği haber verilmiştir. Bu hadis-i şerif, imam-ı Süyuti'nin Cem'ül-Cevami kitabında vardır. İmam-ı Rabbani hazretleri bir mektubunda; "Beni iki derya arasında "Sıla" yapan Allahü teâlâya hamd olsun" diye dua etmiştir. Eshabı, talebeleri ve sevenleri arasında "Sıla" ismiyle meşhur olmuştur. Hadis-i şerifte müjdelenen "Sıla" ismini ondan evvel hiç kimse almamıştır. Bütün İslam âlimleri, bu zatın imam-ı Rabbani hazretleri olduğunda ittifak etmişlerdir. Yani bunda icma vardır.Peygamberimizden tam bin sene sonra ilim ve irşad kürsüsüne mutlak olarak oturup, cihanı Resulullahın nurları ile aydınlattı. Bid’atleri temizleyip İslam dinini ihya etti. Genç-ihtiyar herkes ve birçok âlim onun etrafında toplandı. Kendisine ilk defa (Müceddid-i elf-i sani) ismini veren, zamanının en büyük âlimlerinden Abdülhakim-i Siyalkuti'dir. O zamanın diğer büyük âlimleri de onu methedip övmüşlerdir.
Hace Muhammed Bakibillahın talebesinin en büyüklerinden ve en yüksek âlimlerden olan Seyyid Mir Muhammed Numan diyor ki: "İmam-ı Rabbani'ye tâbi olmayı hocam bana söyleyince, buna lüzum olmadığını anlatmak için; "Kalbimin aynası ancak sizin parlak kalbinizin nuruna karşı duruyor" dedim. Hocam sert bir sesle; "Sen, Ahmedi ne sanıyorsun? Onun, güneş olan nuru, bizler gibi binlerce yıldızı örtmektedir" buyurdu.
İmam-ı Rabbani kelam ilminde mücthiddir. Ve O mektubatında söylediğimiz şekilde yazmıştır. 209. mektuba bakarsanız "İsa aleyhisselamda, bin sene sonra, gökten inecektir" yazar.
 
Eski 02-08-06, 02:26 #5
mavi_- mavi_- çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hazreti İsa ve Hazreti Mehdi ne zaman gelecek


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen rethro Mesajı Göster
walla kusura bakma ama ben o kadar gec gelecegini sanmiyorum.. gordugun gibi 1900'lu yillarda cok buyuk kiyamet alametleri gerceklesti.. ki 600 yil sonrasini dusunemiyorum.. [/url]
İmam Rabbani, Mehdi'nin Peygamberimiz (sav)'in vefatından 1000 (bin) sene geçtikten sonra ikinci binin içinde geleceğini bildirmektedir:

"Ancak beklenen odur ki; aradan bin sene geçtikten sonra bu saklı devlet tecid edile (yenilene). Ona bir üstünlük verilip suyu bulması, arttırıla... Böylece kemalatin (faziletin, iyiliğin) aslı zuhur edip onun zilletini örte... Ve nisbet-i aliyyenin mürevvici Mehdi gelsin. Allah ondan razı olsun." (Mektubat-ı Rabbani, 1/569)


Sözü edilen 1000 sene İmam Rabbaninin yaşadığı zamana göre değil peygamberimizin vefat tarihine göre söylenmiş kardeş..
Ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:16
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016