Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 18-07-06, 16:08 #1
bilgadem bilgadem çevrimdışı
Varsayılan Hz. İsa miladi 0 yılında doğmadıDin kitaplarında, (Allahü teâlâ, Adem aleyhisselamdan beri, her bin yılda, bir Peygamber vasıtası ile, insanlara bir din gönderdi. Bu Peygamberlere Resul denir. Her asırda, en temiz bir insanı Peygamber yaparak, bunlar ile dinleri kuvvetlendirdi. Resullere uyan bu Peygamberlere Nebi denir. Oysa Hz. İsa ile Peygamberimiz arasında bin yıl yok diye biliniyor.

Her iki Resul arasında bin yıl veya daha çok yahut biraz daha az olduğu din kitaplarında yazılıdır. Hz. İsa ile Peygamber efendimizin arasında da bin yıla yakın olduğunu din kitapları bildiriyor.

Roma İmparatoru büyük Kostantin, Miladın 320 yılında İznik’te 319 papazı toplayıp, bölünmüş Hıristiyanlığı birleştirmek istedi. Papazların hazırladığı Hıristiyanlık dinine, Eflatunun teslisini de soktu. Üç tanrılığı Eflatunun uydurmayıp, Hz. İsa’nın söylediğine herkesi inandırmak için, Eflatunun milattan 300 yıl önce yaşadığını ilan etti. Böylece, miladi yılların başlangıcı, 300 yıl geri alınmış oldu.

Platon ismi de verilen bu Yunan filozofu Eflatunun, İsa aleyhisselam zamanında yaşadığı Burhan-ı kat’i [Kesin delil] kitabında yazılıdır. Avrupa kitaplarında, Eflatunun, milattan, yani İsa aleyhisselamın doğumundan 347 yıl önce öldüğü yazılıdır. İsa aleyhisselamın doğumunu bilen az kimse olduğundan ve dünyada az kalıp, göğe çıkarıldığından ve kendisini ancak 12 havari bilip, İseviler az ve asırlarca gizli yaşadıklarından, milat, [Noel gecesi] doğru anlaşılamadı. Miladın, aralık ayının 25’inde veya ocak ayının 6’sında veya başka gün olduğu sanıldığı gibi, bugünkü miladi yılın 5 yıl fazla olduğu, çeşitli kitaplarda, mesela Hasib beyin 1915 baskılı Kozmoğrafya kitabında ve Takvimi Ebüzziya’da yazılıdır. O halde, miladi yıl, Müslümanların yılı olan hicri yıl gibi doğru ve kesin olmayıp, günü de, yılı da şüpheli ve yanlıştır. İmam-ı Rabbani hazretlerinin de bildirdiğine göre, 300 yıldan fazla olarak noksandır ve İsa aleyhisselam ile Muhammed aleyhisselam arasındaki zaman, bin yıldan az değildir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-06, 16:09 #2
bilgadem bilgadem çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hz. İsa miladi 0 yılında doğmadıHadis âlimi İbni Asakir’in, Tabiinin büyüklerinden imamı Şabi’den haber verdiğine göre, Hz. İsa ile Muhammed aleyhisselam arasında, 963 yıl fark vardır. (Mevahibi ledünniyye c. 2, fasıl 3)

Hıristiyanlar arasında kendisine kıymet verilen Augustin, Hıristiyanlıktaki teslis inancının aynen Eflatunun felsefesinde bulunduğunu itiraf etmektedir. Hatta teslisi ispat için Eflatunun görüşlerini delil olarak zikretmektedir. Milattan 350 yıl önce ölen bir kimsenin fikirlerinin, Hıristiyanlık inançları ile aynı olması, Hıristiyanlığın fikirlerini Eflatundan aldığını göstermez mi? Doğrusu, Eflatunun, Hz. İsa zamanında yaşadığını gösterir. Büyük İslam âlimi İmam-ı Rabbani hazretleri de şöyle bildiriyor:

Eski dinlerde, ülülazm Peygamberin vefatından sonra bin yıl içinde, yeni bir Peygamber gönderilirdi. Bunlarla, o Peygamberin dini kuvvetlendirilirdi. Onun dininin zamanı bitince, başka bir ülülazm Peygamber ile yeni bir din gönderildi. Muhammed aleyhisselam, Peygamberlerin sonuncusu olduğu için ve Onun dini hiç değiştirilemeyeceği için, Onun ümmetinin âlimleri, Peygamberler gibi oldu. İslamiyet'i kuvvetlendirmek işi bunlara yaptırıldı. (m. 209)

İsa aleyhisselamın sözlerini Eflatun işitince, (Biz temiz, olgun insanlarız, bize, doğru yol gösterecek kimseye ihtiyacımız yoktur) dedi. Ölüleri diriltiyor, körlerin gözlerini açarak, abraş denilen hastaları iyi ederek kurtarıyor. Yani, kendi fenlerinin, tecrübelerinin yapamadığı şeyleri yapıyor, diye işittiği bir kimseyi, gidip görmesi, halini incelemesi gerekirken, görmeden, anlamadan, böyle cevap verdi. Bu sözleri Eflatunun çok ahmak olduğunu göstermektedir. (m. 266)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-06, 12:15 #3
Hede_Hödö Hede_Hödö çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hz. İsa miladi 0 yılında doğmadıçok saçma zaten Hz. isa 0 yılında doğmadı onun doğduğu yılı 0 ilan ettiler

ayrıca hıristiyanların miladi takvimi birkaç gün öne çektikleri bilinmektedir bu yıla kadar da gün yuvarlana yuvarlana en az on onbeş yıl atmıştır

ayrıca Hz. İsa ile Muhammed aleyhisselam arasında, 963 yıl fark hicri mi miladi mi

ayrıca illa bin yılın dolması lazım gelmez ne zaman gerekliyse o zaman gönderilir
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-06, 14:04 #4
bilgadem bilgadem çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hz. İsa miladi 0 yılında doğmadıAlıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Hede_Hödö Mesajı Göster
çok saçma zaten Hz. isa 0 yılında doğmadı onun doğduğu yılı 0 ilan ettiler

ayrıca hıristiyanların miladi takvimi birkaç gün öne çektikleri bilinmektedir bu yıla kadar da gün yuvarlana yuvarlana en az on onbeş yıl atmıştır

ayrıca Hz. İsa ile Muhammed aleyhisselam arasında, 963 yıl fark hicri mi miladi mi

ayrıca illa bin yılın dolması lazım gelmez ne zaman gerekliyse o zaman gönderilir
Saçma olan ne. Bunu islam alimleri söylüyor. İmam-ı Rabbani Hazretleri bunu açıklamış. Peygamber Efendimizin bu konuda hadisi şerifleri var.
Ayrıca Hz. İsa 0 yılında doğmadı, doğduğu yıl 0 ilan edildi ne demek. Asıl böyle saçma şey olur mu. Hz. İsa doğduğu yıldan yaklaşık 300 sene sonra doğdu gösterilmiştir. Nedenini de aşağıda açıkladık. Miladi takvimin öne çekildiğini biz de biliyoruz. Bizim bahsettiğimiz öne çekilme bir kaç yıl değil 300 küsür yıl.
Ve evet 1000 yılın (tam 1000 yıl olmasa da ona yakın bir zamanın) dolması gerekir. Allahü Teala muhakkak istediği zaman Peygamber gönderir. Adeti İlahisi böyle olmuştur. Bunda şaşılacak ne var.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-06, 01:08 #5
n0th1nq n0th1nq çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Hz. İsa miladi 0 yılında doğmadı


Paylaşım için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:37
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016