Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 09-05-06, 01:53 #11
maxi21 maxi21 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?slm arkadasim,
arapca kilinmali denen arkadaslara tamamiyle katiliyorum.

arkadasim nacizane,

illa ne dedigini bilmek istiyorsan.namazda okunan sure ve dualarin hepsinin turkce mealini ogren ve namazda dilinle arapca oku bunlari ama zihninde de turkce mealini gecir.hem ne okudugunu bilirsin hemde arapcasini okursun... ki ben boyle kiliyorum.

ALLAH(c.c) hepimizi razi oldugu kullardan eylesin.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-06, 02:30 #12
şeyhbarak şeyhbarak çevrimdışı
66 Cvp: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Peki dostlarım öyleyse;
Demişsin ki;
.....Peygamberimizin kullandığı dil yani insanlarla ve Rabbiyle anlaşma aracı olan dili Arapça idi.Peki o arapça konuştu ve yazdı diye onun bildiği dil Arapça diye bende hiç anlamadığım bir dilden mi konuşayım? Namaz sırasında kullandığım Allah'a dua etmek için, af dilemek için, şükrekmek için kullandığım dil benim hiç anlamadığım ve bilmediğim bir dil olan Arapça mı olsun.

Diyorum ki;
.....Allah-u Teala bilmiyormuydu yeryüzünde farklı diller gelişeceğini, arap olmayan müslümanların bu dili özellikle öğrenmedikçe anlamayacağını
.....Bilmiyormusun ki Peygamber Efendimiz Aleyhisselatü Vesselam hata yapmaktan münezzehti. O Allah CC tarafından hata yapmasına müsaade edilmemiş bir Peygamberdi ve de hiç hata yapmadı. Senin gibi düşünen müslümanların olabileceğini ve senin gibi kendi kafasına göre yorumlar yapılabileeceğini bilmiyormuydu da Arapça konuştu Rabbiyle.
.....O'nlar bilmiyordu ve sen 2006 yılında düşünüp Türkçe ibadet edebilirim sonucunu mu çıkardın öyle mi..İmkansız..Demişsinki;
.....Peygamber efendimiz Namaz için "Gözümün Nuru" dermiş.Neden? Çünkü namaz kılmayı kendi istiyor.Çünkü o "AŞIK".Çünkü o Rabbiyle yakın olmaktan namaz sırasında ona güzel sözler söylemekten ve bunları söylediğini işitmekten mutlu oluyor.Peki farklı bir dilde kılan insanlar?Onlar hiç bu sözleri söylediğini işitemiyor duydukları sadece Arapça sözler daha doğrusu anlamadıkları bir dil olduğu için duydukları sadece sesler.Bir dili bilmiyorsan o senin için sadece "SES" dir.Eğer o dili biliyorsan o senin için "ANLAM"dır.Peygamberimiz(Tüm iyi dualar, Rabbimin Selamı ve Rahmeti onun üzerine olsun) eğer Türkçe konuşsaydı ne olacaktı herkes namazı Türkçe kılacaktı.Şimdi ne oldu herkes Arapça kılıyor.Allah bizlerden Peygamberimizin yolunda ve iman yolunda olmamızı istedi.Bu demek değilki ne yaptıysa sende yap hatta anlamadan bilmeden sadece ne gördüysen onu yap.


Diyorum ki;
.....Kardeşim yazdıklarını okudukça daha da üzülüyorum sana. Allah CC ıslah etsin seni ve hepimizi. Arapça bilmiyorum ama okuduğum duaların ne anlamlara geldiğini açıp okuyor ve ezberliyorum. Sonra da Arapça da olsa farketmiyor. Rabbime ne dediğimi biliyorum. Sen anladığıma göre eğitimlli de bir müslümansın. Bu kadarını yapabileceğini biliyorum. Anlamını bilmediğinde Arapçanın sadece ses olduğunu yazmışsın. Kur'an dili sadece ses olarak bile hikmetlerle doludur. Ahengi, tınısı, akıcılığı ile çok güzellikler, hikmetler taşır. Anlamayan insanlar bile Kur'an-ı Kerim okunurken ağlayabilir.
.....Peygamberimiz Türkçe konuşsa idi demişsin; evet konuşsa, öyle ibadet etse idi bizde öyle edecektik. Dedim ya Efendimiz hata yapmadı hiç bir zaman. Neden kafanı bu kadar yoruyorsun. Türkçelerini ezberlemişsin (Salat-u Selamları bile türkçe yazabiliyorsun) zaten arapçalarınıda ezberle üşenme Kur'an dilinin hikmetlerinden biri de çok kolay ezberlenebilmesidir.
.....Bu demek değil ki Peygamberimiz SAV ne yaptıysa yap demşsin. YANLIŞ !!! önceki dediklerim gibi O hata yapmazdı. Sen kafanı yorma O ne dediyse doğrudur, ne yaptıysa yapmalıdır.


Demişsin ki;
.....Sanırım biraz mantıklı düşününce tüm yollar herkese açılır.Birde şunu eklemek isterimki (Namaz Arapça kılınır diyen dostlarıma), "Kardeşlerim siz imanın yarısını bir dilde yarısını bir dilde yapmayın, Namazı anlamadan Arapça kılın, Hadisleri de anlamadan Arapça okuyun, Kuran'ı Kerimi de Arapça okuyun, insanlara ilim ve irfan öğretirken de Arapça öğretin çünkü Peygamberimiz böyle yapmıştır onun kullandığı dil Arapçadır.Yani sizin anlayacağınız ya tam yapın yada hiç yapmayın".Siz Kuran'ı Kerim okudunuz mu kardeşlerim? Elbette ki okudunuz buna çok eminim.Peki bize yol göstermek için yazılmış olan Kuran'ı Kerim i ben hiç birşey anlamadan Arapça mı okuyayım yani? Rabbim bana ne demiş bunu bana kim söyleyecek? İşte bu nedenden ötürü Kuran'ı Kerim' in TÜRKÇESİ var.Benimle aynı fikirde olmayanlar galiba sadece Arapça okuyor ve hiç bir şey anlamadan ne dediğini bilmeden hangi yoldan gideceğini bilmeden kalkıyor.Kuran'ı Kerim de orjinal kalsın TÜRKÇELERİ kaldırılsın ve bizde sadece bizi dinleyen bir arap olduğu zaman onun anlayacağı dilden konuşalım fakat o sırada biz ne demek istediğimizi hiç bilmeyelim.Dostlarım biraz mantıklı düşünün Allah korkusu için değil öncelikle Allah Aşkı için yapın.Sizleri seviyorum.
Allah, Allah, Allah.

Diyorum ki;
.....Cevaplarımı paragraf lar halinde okuyup yazdığım için her yeni paragrafında daha da şok oluyorum düşüncelerin karşısında. Kardeş arapça okurum anlamam, mealini okurum anlarım. Bir, iki, üç, beş derken zaten çoğu kelimelere aşina oluyorsun. Hiç bilmediğin ayetler sana söylense de neden bahsettiğini anlayabiliyorsun. Rabbim ne demiş;

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
.....Bismillahirrahmanirrahim
OKU O YARATAN RABBININ ADIYLA!
INSANI BIR KAN PIHTISINDAN YARATTI!
OKU, O, CÖMENLIĞININ SONU OLMAYAN RABBINDIR!
KALEM ILE (YAZMAYI) ÖĞRETEN DE.
O, INSANA BILMEDIĞI ŞEYLERI ÖĞRETTI.
SAKIN OKUMAZLIK ETME! ÇÜNKÜ INSAN, MUHAKKAK AZITIR!
KENDISINI ARTIK IHTIYACI YOKMUŞ GÖRMEKLE.
KESINLIKLE SONUNDA RABBINEDIR DÖNÜŞ!

(ALAK suresi 1-8 AYETLER)


NAMAZI DOGRU KILIN, ZEKATI VERIN, KENDINIZ IÇIN HER NE HAYIR YAPIP GÖNDERIRSENIZ, ALLAH YANINDA ONU BULURSUNUZ. HER ZAMAN ALLAH BÜTÜN YAPTIKLARINIZI GÖRÜYOR! Bakara/110

Kardeş Oku anlayacağın üşenme sen alimlerden daha bilgili değilsin, ben de. Cevabını bulamadığın sorular için imanını kullan, iman ettim de bırak ta ki bir alime ulaşıncaya kadar. herşeyi de bu denli sorgulamak pek hoş bir davranış değil. Çünki bir tarafta Rabbim, Diğer tarafta EFendim SAV var. Yeter bana O'nlar de. Fazla düşünmeyeyim de, ey gafil beynim sen mi daha iyisini bileceksin de kendini terbiye et, bu kadar fütursuz olup herşeyi irdeleme. Düşüncelerinde daha da ısrarlı olmamanı tavsiye ederim.

BilGADEM kardeş bak sana ne kadar doğru bir kelam etmiş;
....."İbadet ettiğini sanıp da aslında sapık yolda olana şeytanın ağlatması çok olur. Nice insanlar var böyle. Bunlara kanmayın."
.....Kardeşim sen büyük ihtimalle vesvese altındasın. Çokça Ayetel Kürsi, İhlas, Felak ve Nas Surelerini orjinalinden oku. Arzu edersen türkçelerini de ezberle daha etkili, güzel olur.
.....Bu soruları polemik oluşturmak için değilde safiyane soruyor olmanı da umuyorum, İnşaallah biz ne dersek diyelim sen nasılsa bildiğini okuyacaklardan değilsindir.Allah'a CC emanet ol. Allah CC seni ıslah etsin (beni de).. AMİN......

Mesajı son düzenleyen şeyhbarak ( 09-05-06 - 20:04 ) Neden: yanlış ifade kullanımı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-06, 13:23 #13
Bozok Bozok çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Namazda okuduğun surelerin ve duaların türkçesini ezberleyip arapça okuduğunda sorun kalmıyor tabi işin içinde tembellik yoksa ....

Ayrıca basit bir örnek şimdi Allah-u Ekber tüm vücuda tesir eden tüyleri diken diken eden bir sözken Allah En Büyüktür sözü Allah-u Ekber kadar tesir etmez çünkü Allah En büyüktür Sözü Allah-u Ekbere tam anlamıyla karşılık gelmez.Bilmem anlatabildim mi ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-06, 19:00 #14
visualsm visualsm çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen şeyhbarak

Arapça sadece ses olarak bile hikmetlerle doludur. Ahengi, tınısı, akıcılığı ile çok güzellikler, hikmetler taşır.
ARAPÇA sadece ses olarak bile hikmetlerle dolu nasıl dersin ey kardeşim?!Ağzından sana karşı kötü sözler çıkan bir Arap görünce ne kadar hikmetli konuşuyorsun tınısı çok güzelmiş, bana sövmeye devam etmi diyeceksin?Yazıklar olsun.Anladığım kadarıyla burada birçok insana yardımcı olmaya çalışıyorsun fakat Arapça konuşmaktan kendi dilini unutmuşsun.""Ne biliyorsan onu yazma, ne doğruysa onu yaz"". İfadende en azından "Kuran'ı Kerim dili yada sözleri" deseydin çok farklı olurdu.Amacım sizlere yardımcı olmaktı fakat ne kadar şartlanmış düşüncelere sahip olduğunuz ap açık ortada.Allah yar ve yardımcınız olsun.Sizleri seviyorum.
Allah, Allah, Allah.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-06, 21:36 #15
şeyhbarak şeyhbarak çevrimdışı
66 Cvp: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen visualsm
ARAPÇA sadece ses olarak bile hikmetlerle dolu nasıl dersin ey kardeşim?!Ağzından sana karşı kötü sözler çıkan bir Arap görünce ne kadar hikmetli konuşuyorsun tınısı çok güzelmiş, bana sövmeye devam etmi diyeceksin?Yazıklar olsun.Anladığım kadarıyla burada birçok insana yardımcı olmaya çalışıyorsun fakat Arapça konuşmaktan kendi dilini unutmuşsun.""Ne biliyorsan onu yazma, ne doğruysa onu yaz"". İfadende en azından "Kuran'ı Kerim dili yada sözleri" deseydin çok farklı olurdu.Amacım sizlere yardımcı olmaktı fakat ne kadar şartlanmış düşüncelere sahip olduğunuz ap açık ortada.Allah yar ve yardımcınız olsun.Sizleri seviyorum.
Allah, Allah, Allah.
Kardeşim arapça kelimesini Kur'an Dilini kasıtla yazmıştım ama farkında değildim, kelime hatalı. Sana hak verdim bu konuda ve kelimeyi de düzelttim. Hakkını helal et. Ama şartlanmış olanın sen olduğunu düşünüyorum. Milyonlarca insan maalesef senin gibi düşünmüyor. Amacın türkçe namazı yaymak, propagandasını yapmaksa başka platformlarda dene şansını. Senin öğrenmeye niyetin yok gibi. Amma nerde de karşıma çıkarsan da ben itirazcın olurum. Mecbur isen, yanında sana öğretecek kimse yoksa, bilmiyorsan kıl. Ama öğrenene kadar. Bu islamın kolaylık dini olduğunun göstergesidir. Sen olanından fazla kolaylık bulmaya çalışıp kendini üzme, milleti sıkma. Bidat sokma. Bu yolu da (türkçe olayını) daha fazla insana öğretmeye çalışma. Vebalini nasıl ödersin? Çoluğun, çocuğun derken bir sülalenin günahına girme.
Bana mesaj atmanı istemiyorum artık.
Allah CC seni ıslah etsin, hepimizi de. Amin.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 22:47
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016