Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-11-09, 16:33 #1
SÜKUT SÜKUT çevrimdışı
Varsayılan Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)


Tüm Olaylar "Levh-i Mahfuz" İsimli Kitapta Kayıtlıdır. Allah, bizim için geçmiş ve gelecek olan tüm olay ve varlıkları, tek bir anda yaratmıştır. Kuran'da, tüm insanların ve varlıkların kaderlerinin Rabbimizin katında, Levh-i Mahfuz'da yani "Ana Kitap"ta saklandığı şöyle bildirilmektedir: "Gökte ve yerde gizli olan hiçbir şey yoktur ki, apaçık olan bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da) olmasın." (Neml Suresi, 75)

Tüm evren ve canlılık, daha önce var olan muazzam bir bilgiye göre yaratılmıştır.

Modern çağın laboratuvarlarında ulaşılan bu sonuç, bundan 14 asır önce Kuran'da açıklanan önemli bir sır ile tamamen uyumludur. Allah, insanlara yol gösterici olarak indirdiği Kuran'da, evrenin yaratılmasından önce, evrendeki tüm varlıkları ve olayları açıklayan bir "Saklanmış Levha" (Levhi Mahfuz) olduğunu bildirmiştir.


Levh-i Mahfuz'un "korunmuş" (mahfuz) olarak nitelenmesinin bir hikmeti, burada yazılı olan şeylerin herhangi bir müdahale ile değiştirilmekten, bozulmaktan uzak olmasıdır. Kur'an'da Ümmü'l-Kitap (Kitapların Anası, Ana Kitap), Kitabun Hafiz (Koruyan Kitap), Kitabın Meknun (Saklanmış Kitap) ve sadece kitap olarak da anılırr. İnsanların başlarına gelecek şeyleri de ihtiva ettiği için Kitabul-Kader (Kader Kitabı) da denir.


Allah Levh-i Mahfuz'u birçok ayette niteliklerini belirtilerek açıklar. Buna göre Levh-i Mahfuz içinde hiçbir şeyin eksik bırakılmadığı bir kitaptır:

Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve her şey) apaçık bir kitaptadır. (Enam Suresi, 59)

Bir ayette, yeryüzündeki tüm canlılığın Levh-i Mahfuz'da kayıtlı olduğu şöyle haber verilir:

Yeryüzünde hiç bir canlı ve iki kanadıyla uçan hiç bir kuş yoktur ki, sizin gibi ümmetler olmasın. Biz Kitap'ta hiç bir şeyi noksan bırakmadık, sonra onlar Rablerine toplanacaklardır. (Enam Suresi, 38)


Bir başka ayette, "yerde ve gökte", yani tüm evrende "zerre ağırlığınca" küçük varlıklar dahil her şeyin Allah'ın bilgisinde olduğu ve Levh-i Mahfuz'da kayıtlı olduğu şöyle açıklanır:

Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi, 61)

İnsanlara ait tüm bilgiler - ki bunlar insanların genetik kodundan kader bilgisine kadar tüm bilgileri kapsamaktadır - Levhi Mahfuz'dadır:
Hayır, onlara kendilerinden bir uyarıcı gelmesine şaştılar da, o kafirler: "Bu şaşılacak bir şey" dediler.

"Biz öldüğümüz ve toprak olduğumuz zaman mı (yeniden diriltilecek mişiz)? Bu uzak bir dönüş (iddiasıdır)."

Doğrusu Biz, yerin onlardan ne eksilttiğini bilmişizdir. Katımızda saklayıp-koruyan bir kitap vardır. (Kaf Suresi, 2-4)

Aşağıdaki ayette ise, Allah'ın Levh-i Mahfuz'daki kelimelerinin sonsuz olduğu, insanların kavrayabileceği bir örnekle açıklanmaktadır:

Eğer yeryüzündeki ağaçların tümü kalem ve deniz de -onun ardından yedi deniz daha eklenerek- (mürekkep) olsa, yine de Allah'ın kelimeleri (yazmakla) tükenmez. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Lokman Suresi, 27)

zaman.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-09, 18:28 #2
serdar_87 serdar_87 çevrimdışı
Varsayılan C: Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)


Allah razı olsun....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-09, 18:30 #3
siyahbey4z siyahbey4z çevrimdışı
Varsayılan C: Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)


Yüce kitabımız Kuran da Allah katında bulunan ve korunduğu bildirilen Levhı Mahfuzdan indirilmiştir.

Muhakkak o çok şerefli bir Kuran dır.
Ki korunmuş bir kitabda yazılıdır.
Vakıa-77/78

Levh-ı mahfuz la ilgili Şah Veliyyullah Dıhlevi şöyle der;Alemde cerayan eden ve edecek olan herşey onda yazılmış,nakşolunmuştur.Fakat o nakış bu gözlerle görülemez.<<Levh-ı mahfuz ağaçdan ya demirden,yahud kemiktendir.Kitab da kağıddan,yapraktan bir şey olacaktır.>>zannına kapılma.Bilakis kati suretde anlaşılmak gerekdir ki,Allahın o levhı o kitabı mahluklarınkine asla benzemez,zati ve sıfatları halkın zatine ve sıfatlarına benzemediği gibi.Buna zihnine yatabilecek bir misal de istersen,bil ki,levh-ı mahfuzda yazılanların sübutu Kuranı kelime ve harflerinin hafızın dimağ(beyin,bilinç,zihin) ve kalbindeki sübutuna benzer.Ziara Kuran orada satır satır yazılmıştır.Hatta hafız okurken onu adeta gözleriyle görüyormuş gibi okur.Halbuki dimağının her parçasında araştırmalar yapsan o yazının tek bir harfini bulamazsın.Levh-ı mahfuzda Allahın takdir ve kazaa etdiği şeyleri de işte hep bu tarzda anlaman lazımdır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-11-09, 00:46 #4
karkaslı karkaslı çevrimdışı
Varsayılan C: Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)


Arkadaşlar lehvhi mahfuzun tanımı yapılırken “Korunmuş yazılı levha” şeklinde anlaşılıyor.
Bu kelime Mahfuz ve levh ( levha) kelimelerinden oluşuyor.
Mahfuz (“Hıfz” dan gelir) lügatte Hıfzolunmuş, saklanılmış. * Ezberlenmiş. Hafızaya alınmış. * Korunup gözetilmiş. * Gizlenmiş, saklanmış. Anlamlarına gelir
Hıfz ise lügatte Saklama. Koruma. Siyanet. Muhafaza. * Ezber etmek. Hatırda tutmak. Kur'an'ı ezberde tutmak anlamlarına gelir.


İnsanlardan Kur’anı ezberleyenlere“Hıfzıl Kur’an” denir.
Levh ve levha ise Üzerine resim ya da yazı yazılabilecek düz şeylere denir.

Kur’anda geçtiği üzere Kuranın bu levhada yer aldığı ve her şeyin bu levhada yazılı olduğunu biliyoruz.

Öyle ise bu levhada bir takım bilgiler yazılı olarak saklanıyor.


Yani bizim güncel ifadeler ile açıklamaya çalışırsak hafıza kartı gibi bir anlam çıkıyor.
İçinde bilgilerin tutulduğu bir kayıt depolama yeri.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-11-09, 02:01 #5
KUBİLAY KUBİLAY çevrimdışı
Varsayılan C: Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)

Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
sÜkut

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:51
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016