Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-05-09, 16:17 #1
SancheZz.... SancheZz.... çevrimdışı
Varsayılan Hz muhammed'in koLayLaştırıcılığıİsLamiyet koLayLık dinidir.Çünkü yüce Allah(c.c) kuLLarını çok sever,onLara karşı çok şefkatLi ve merhametLidir.BöyLe oLduğu içinde insanLarı,güç yetiremiyecekLeri şeyLeden sorumLu tutmaz.Bu konuda kur'an'da yer aLan bir ayette''ALLAH(c.c) her şahsı ancak gücünün yettiği öLçüde mükeLLef kıLar....''(bakara suresi 286.ayet)buyruLur.Başka bir ayette ise''ALLAH(c.c) din konusunda üzerinize hiç bir zorLuk yükLemedi....''(Hac suresi 77.ayet) ifadesiyLe yine aynı hususa dikkat çekiLir.
peygamberimiz birçok hadisinde isLamiyetin koLayLık dini oLdugunu beLirtmiştir.Örneğin bir hadisinde '' Bu din koLayLıktır''buyurmuştur.O,dini insanLara anLatma ve öğretme konumunda olan kimseLerin daima koLayLaştırıcı oLmaLarını öğütLemiştir.Dini buyrukLarın uyguLanmasında zorLaştırıcı oLanLarı sık sık uyarmıştır.''koLayLaştırınız,zorLaştırmayınız;müjd eleyiniz,nefret ettırmeyiniz''şekLindeki hadisi,Peygamberimizin bu konudaki yakLaşımını ortaya koymaktadır.
isLamın iLk dönemLerınde bazı sahabeler,ahirette sonsuz mutluluğa kavuşmak için dünya nimetLerinden tamamen uzakLaşacakLarını,geceLeri hep namaz kıLıp gündüzLeri oruç tutacakLarını,evLenmeyecekLerini,evLi oLanLar ise eşLerinden uzak duracakLarını söyLemişLerdir.Bu durumdan haberdar oLan peygamberimiz o kişiLeri şöyLe uyarmıştır''Bakın,ben Allah(c.c)a hepinizden daha çok saygıLıyım.BununLa birLikte oruç tuttuğum günLerde oLur,tutmadığım günLerde.Namazda kıLarım,uykuda uyurum.KadınLarLada evLenirim.Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden yüz çevirmiş oLur''
SevgiLi peygamberimiz,dini buyrukLarın ve ibadetLerin yerine getirLmesi konusunda koLayLaştırıcı olunmasını öğütLemiştir.CEmaatLe namaz kıLarken namazı uzatan,insanLara bıkkınLık veren kimseLeri uyarmıştır.Cemaat içinde buLunan yaşLı,hasta vb.kişiLerin düşünüLerek namazın uzatılmamasını istemiştir.
Enes bin maLikin anlattıkLarına göre peygamberimiz ve sahabeLeri,ramazan ayında sıcak bir günde sefere çıkmışLardı.Bazı kişiLer oruç tutuyor,bazıLarı ise tutmuyordu.Bir yerde konakLadıLar.OruçLu oLanLar sıcaktan haLsiz düşüp yatarken oruç tutmayanLar ise onLara hizmet ediyordu.Oruç tutmayanLar çadırLarı kurduLar,deveLeri suLadıLar.Bunun üzerine peygamberimiz''Bugün sevabı oruç tutmayanLar kazandı''buyurdu..
__________________

Mesajı son düzenleyen SancheZz.... ( 23-05-09 - 16:23 ) Neden: eksik yazılı cümlelerın kurulması
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-05-09, 02:46 #2
GonnoRreah GonnoRreah çevrimdışı
Varsayılan C: Hz muhammed'in koLayLaştırıcılığıTeşekkürler....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:28
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016