Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-06-05, 12:36 #1
nokia18 nokia18 çevrimdışı
66 Allah'tan Başka İlah Yoktur......


LA ILAHE ILLALLAH

Tüm hayatin anlami ilahi kelimetullah, tüm hatalari silen bir mühürdür. Öyle bir mühür ki insanlarin kalplerine Allah azze ve celle nin vurdugu ugruna hayatlar bahsedildigi söyleyene seref anlam kazandiran. Öyle ki bir hadislerinde Allahin Resulü s.a.v in Bir seferde Rasulullah (s.a.s) ve Muaz (r.a) ayni binekteyken Rasulullah (s.a.s) Muaz (r.a)’a:

Ey Muaz! Diye seslendi. Muaz: Icabete ve itaate tekrar tekrar hazirim ya Rasulullah!” dedi.
Rasulullah (s.a.s) tekrar: Ey Muaz!” dedi. Muaz (r.a):
Demin ki dedigini yineleyerek: Icabet ve itaate tekrar tekrar hazirim ya Rasulallah!” dedi.
Bu konusma aralarinda üç kere yinelendikten sonra Rasulullah (s.a.s) ona dedi ki:
Allah’tan baska hakkiyla ibadete layik ilah olmadigina ve Muhammed’in Allah’in Resulü olduguna sahadet eden hiçbir kul yoktur ki Allah atesi ona haram kilmasin.(Buhari-Müslim) dedigi. Öyle bir kelime ki sizin sinirli hayatinizin yerine size sonsuz bir mükafat kazandiran bu hayatta sizi serefli yapan, sizin tüm dertlerinizi ortadan kaldiran, sizin tüm korkularinizi silen ve sizin istedikleriniz için ugrasmaniz bir yana hemen olmasini saglayan. Sizi seçilmis yapan. Ne demekti bu La ilaha illallah söyleyince bu sonsuzluk âleminin kapilari hemen açilir mi? Bunlar tüm müminlerin ögrenmesi ve ögrendikten sonra hayatina nakis etmeleri gereken bilgilerdendir. O kadar önemlidir ki esinden çocugundan evinden malindan ticaretinden daha iyi bilmesi gereken. Hayatimizin içersinde ki nesneler ile alakali seylere verdigimiz cevaplar bazen o kadar çok oluyor ki bunlari dinleyenlere dinlemek sikinti verebiliyor hele hele bu sevdigimiz bir sey ise degmesin keyfimize peki bizim söylemedigimiz zaman tüm hayatimizi degistirecek bu ilahi kelamullah hakkinda ne kadar konusabiliriz. Biri bize bunu sorsa bana Allahtan baska ilah yoktur ne demek söyler misin dese ne kadar anlatabi! liriz karsimizda ki dinleyeni ne kadar tatmin edici cevaplar verebiliriz. Bu konunun üzerinde biraz düsünmek gerekmez mi?

Söyledigi kisiye yükümlülük veren bu söz söyleyen kisiye Allahtan baska ilah yoktur. Ondan baska tapilacak, rizki verecek, her seyi bilecek, yaratacak, dogmayip dogurmayan sensin. Sen öyle bir ilahsin ki sen ne dersen o olur sen ol demeden bir sey olmaz. Bizim yapmamiz gerekenleri ancak sen belirleyebilirsin, senin helal dediginden baska helal senin haram dediginden baska haram yoktur. Sen hüküm verirsin biz uyariz sen yasaklarsin biz karsi çikmayiz sen bizi cezalandirabilirsin sen bizi mükâfatlandirabilirsin üzerimizde ki tüm tasarruf tüm yetki senindir. Salahiyet sendedir. Bizim basarimizi sendendir. Bizim hiçbir seyi yapmaya gücümüz yetmez sen müsaade etmedikçe. Senden gelen her sey kabulümüzdür. Senin peygamberlerini, meleklerini, kitaplarini. Hayri ve serrin sahibi olduguna sehadet ederiz. Buna devam etmeye bizim nefesimiz yetmeyeceginden bu söylenenlerin ne manalar içerdigini incelemek daha yararli olacaktir. Senden baska ibadet edilecek yoktur: Allah’a ibadet edin ve O'na hiçbir seyi ortak kosmayin. Anne-babaya, yakin akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakin komsuya, uzak komsuya, yaninizdaki arkadasa, yolda kalmisa ve sag ellerinizin malik olduklarina güzellikle davranin. Çünkü Allah, her büyüklük taslayip böbürleneni sevmez nisa 36.

Biz yalnizca Sana ibadet eder ve yalnizca Senden yardim dileriz. Fatiha 4

Bizi yaratan bizlere nefes alma hakki taniyan Rabbimiz kendisinden baska secde edilmeye layik bir baskasinin olmadigini bunun sadece kendisine yapilmasini istemektedir. Senden baska rizk verecek yoktur: Eger O, rizkini tutsa (vermese), rizkinizi verecek olan kimmis? Hayir; onlar, bir azginlik ve nefret içinde inatla direniyorlar. Mülk 21

Kimmis Allahtan baska rizk verecek olan. Is adamlarimi devletler mi insanlar mi cinler mi kim? Odur yalnizca rizk verecek o biraz suyu tutsa kimse bir damla su bulamaz. Toprak bir damla mahsul vermez. O halde insanlar sunu çok iyi bilmelidir Allah size rizkinizi veriyor nerede olursaniz olun nerede çalisiyorsaniz çalisin kisileri kurumlari sizin rizkiniz için o vesile kiliyor. Kim ki benim rizkimi su fabrika veriyor su kisi sagliyor der ise büyük ziyandadir, hatadadir, yanilgidadir.

Senden baska her seyi bilen yoktur: Göklerde ve yerde olanlarin tümünü bilir; sizin sakli tuttuklarinizi da, açiga vurduklarinizi da bilir. Allah, sinelerin özünde sakli durani bilendir Tegabün 4

O her seyi bilendir, her seyi görendir, her seyi isitendir. Biz onu göremesek de o bizim sakladiklarimizi kimseye söyleyemediklerimizi kendimizden sakladiklarimizi dahi bilecek olandir. O bizim tüm yaptiklarimiza sahittir. Nerede olursak olalim.

Senden baska yaratici yoktur: Allah, her canliyi sudan yaratti. Iste bunlardan kimi karni üzerinde yürümekte, kimi iki ayagi üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayagi) üzerinde yürümektedir. Allah, diledigini yaratir. Hiç süphesiz Allah, her seye güç yetirendir. Nur45

Ey insanlar, (size) bir örnek verildi; simdi onu dinleyin. Sizin, Allah'in disinda tapmakta olduklariniz -hepsi bunun için bir araya gelseler dahi gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eger sinek onlardan bir sey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar. Isteyen de güçsüz, istenen de. Hacc 73

O tek ve biricik yaraticidir. Onun disinda buna güç yetirebilecek yoktur. Çogu zaman insanlar bu agizlarina doladiklari fiili pervasizca kullanmaktadirlar ama bilmezler mi ki onlar bir sinegi dahi yaratamazlar. Allah bu sekilde kendisine hâsâ meydan okuyanlari uyarmis ve meydan okumustur. Sinegi yaratmaya güç yetiremeyen insan yaptigi davranislarda Allaha isyana çok kolay sapmakta ve bunda israr etmektedir.

Sen dogmadin, dogurmadin: O, dogurmamistir ve dogurulmamistir. Ihlas/3

Ona dogdu diyenler büyük bir sapikliktadir. O evveldir ahirdir. O bir seyde dogurmus degildir. Ona çocuk isnat edenler saskinliklari içersinde yapayalniz kalacaklardir. Her seyin yaraticisina böyle bir isnat onun sanina ve kudretine aykiridir.

Senin iznin olmadan hiçbir sey olmaz: Allah'in izni olmaksizin, hiç kimse için iman etme (imkâni) yoktur. O, akil erdiremeyenlerin üzerine igrenç bir pislik kilar. Yunus 100

O izin vermedigi sürece hiçbir sey olmaz olamaz. O izin vermez ise nefes alamayiz, adim atamayiz, yemek yiyemeyiz, Gülemeyiz, aglayamayiz, sevemeyiz. Unutamayiz, O izin vermez ise cennete gidemeyiz ki bu en büyük hüsrandir.

Sensin Helali helal kilan harami haram kilan: De ki: "Allah'in sizin için indirdigi sizin bir kismini haram ve helal kildiginiz rizktan, haber var mi? Söyler misiniz?" De ki: "Allah mi size izin verdi, yoksa Allah hakkinda yalan uydurup iftira mi ediyorsunuz?" Yunus 59

Onun müsaade ettiklerinin disinda bizim yapabilecegimiz bir sey yoktur. Onun müsaade ettiklerini de bize yaptirabilecek yoktur. Sinirlari o belirler Müslüman da bu sinirlarin disinda hareket etmez. Onun disinda kimsenin makami mevkisi ne olursa olsun bir seyi haram kilma bir seyi de helal kilma yetkisi yoktur. Bunun tersine inanmak La ilahe ilahi bozar.(Peygamber bunun disindadir. O kendisinden konusmaz Allahin vahiylerinin disinda hareket edemez.)

Senden baska hüküm koyacak yoktur: Sana da (Ey Muhammed,) önündeki kitap(lar)i dogrulayici ve ona 'bir sahit-gözetleyici' olarak Kitab'i (Kur'an'i) indirdik. Öyleyse aralarinda Allah'in indirdigiyle hükmet ve sana gelen haktan sapip onlarin heva (istek ve tutku)larina uyma. Sizden her biriniz için bir seriat ve bir yol-yöntem kildik. Eger Allah dileseydi, sizi bir tek ümmet kilardi; ancak (bu,) verdikleriyle sizi denemesi içindir. Artik hayirlarda yarisiniz. Tümünüzün dönüsü Allah'adir. Hakkinda anlasmazliga düstügünüz seyleri size haber verecektir. Maide 48

Hüküm koyma yetkisi yalnizca ona aittir. Bu müessese bir kuruma bir kisiye bir kurula ait degildir. Buna yalnizca Allah karar verebilir ve o kararlarini Kitabinda belirtmis ve bunlari Peygamberi araciligi ile bildirmistir. Bu hükümler kiyamete kadar sürecektir. Onlari degistirme yetkisi kimsede degildir. Onlar ile hükmedilmeyi istememek Islam dairesinin disinda kalmaya yetecek ve hatta artacaktir.

Allah´in kullarini emir ettigi bu ilahi kelime insanlarin anladigi anlamlarin disinda Allahin bizden anlamamizi istedigi sekilde anlasilmalidir. Sözün sahibi süphesiz anlasilmasini istediklerini kitabinda belirlemistir. Allahtan hepimize bunlari hakki ile anlayan ve uygulayan insanlardan olmayi dilerim.
_________________
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-05, 01:51 #2
Suqunet Suqunet çevrimdışı
Varsayılan Cvp: La Ilahe Illallah......


Amin İnsallah.Cenab-ı Hak Hepimizi İyi Kullarından Eylesin..Paylaşımın İçin Teşekkürler Allah razı Olsun..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-05, 01:57 #3
ogretmen ogretmen çevrimdışı
Varsayılan Cvp: La Ilahe Illallah......


insan bir kere kalpten la ilahe illallah dedimi cennete girer diyor bir hocaefendi. işte o haleti ruhiyeyi yakalamak çok zor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-05, 16:22 #4
blueyes blueyes çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Allah'tan Başka İlah Yoktur......


lütfen Arapça okunuşları Türkçe yazmayalım daha öncede hatırlatmıştım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-06-05, 16:52 #5
mukemmelek mukemmelek çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Allah'tan Başka İlah Yoktur......

Allahu Tealayı tanımak çok önemli. Rabbini tanımayan insan kendini tanıyamaz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:39
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016