Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-05-07, 21:40 #1
electronspin electronspin çevrimdışı
Varsayılan namazlarda okunan kısa sureler


namazlarda fatihadan sonra okunan sureler kuranıkerimdeki sırasına göre okunması gerekiyormuş veya o sıraya göre ikişerli olararak atlanarak okunması gerekiyormuş. ben bunu birinden duydum ama net bir bilgide edinemedim.bu konuda kaynak bilgiye sahip olan varsa yardım ederse sevinirim..
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-07, 22:01 #2
DOSTANE DOSTANE çevrimdışı
Varsayılan C: namazlarda okunan kısa sureler


Değerli Kardeşimiz;

Namazların Fatiha sûresinden sonra, bir miktar daha Kuran okunması gereken rekatlarında tam bir sûre okunması daha faziletlidir. Bununla beraber bir sûrenin bir kısmı bir rekatta, diğer kısmı da öteki rekatta okunabilir, bunda kerahet yoktur.

Namazın bir rekatinde bir sûrenin sonunu, diğer rekatinde de başka bir sûrenin sonunu okumak, sahih olan görüşe göre mekruh değildir.

Namazın bir rekatinde bir sûrenin başından veya ortasından, diğer rekatinde de başka bir sûrenin başından veya sonundan okumakta veya kısa bir sûre okumakta kerahet yoktur. Fakat iyisi, bir zaruret olmadıkça böyle okumamaktır.

Namazın bir rekatında bir sûre, diğer rekatında da arada iki veya daha ziyade bulunmak üzere aşağıya doğru başka bir sûre okunması mekruh değildir. Fakat arada bir sûrenin bulunması mekruhtur. Ancak terk edilen bu sûre, önce okunan sûreden en az üç âyet miktarı uzun bulunuyorsa mekruh olmaz.

Namazda bir sûrenin bir âyetinden arada en az iki âyet bulunmak üzere diğer âyetine geçmek mekruh değildir. Fakat iyisi, bir zaruret olmadıkça geçmemektir.

Bir rekatta iki sûreyi toplayarak okumakta kerahet yoktur. Ancak arada bir veya birkaç sûre bırakılmış olursa mekruh olur. Bununla beraber farz namazlarda böyle iki sûrenin bir rekatta toplanmaması daha iyidir.

Zaruret olmadıkça, bir rekatta bir âyetten diğer âyete geçmek mekruhtur. Aralarında üç âyet dahi bulunsa böyledir. Eğer yanılarak böyle bir geçiş yapılmış olur da sonra hatırlanırsa, bu âyetler sıraları üzere yeniden okunur.

Bir namazda bir âyet-i kerime tekrarlansa veya bir sûre bir rekatta iki defa okunsa veya bir sûre iki rekatta da okunsa bakılır: Eğer yalnız başına kılınan bu namaz bir nafile namaz ise mekruh olmaz. Fakat farz namaz ise, unutmak veya başka bir sûre bilmemek gibi bir özür bulunmadıkça mekruh olur.

Birinci rekatta "Nas" sûresi okunsa, ikinci rekatta da bu sûrenin okunması uygun olur. Çünkü tekrar etmek, geriye dönüp okumaktan daha iyidir. Ancak hatim ile namaz kılan bir kimse, birinci rekatta "Muavvizeteyn" surelerini okumuş ise, ikinci rekatta Fatiha'dan sonra Bakara sûresinden bir miktar okur.

İkinci rekatta, birinci rekatta okunan sûrenin üstündeki sûreyi okumak mekruhtur. Kasden yapılmazsa mekruh olmaz. Bununla beraber okunmaya başlanmış ise terk edilmemelidir. Bunun nafile namazlarda mekruh olmayacağını söyleyenler de vardır.

Nafile namazların birinci rekatlarını ikinci rekattan uzun tutmak mekruhtur. Ancak Peygamber Efendimizden nakledilmiş bir hadîs varsa mekruh olmaz. Örnek: Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz vitir namazının birinci rekatında "A'lâ" sûresini, ikinci rekatında "Kâfirûn" sûresini ve üçüncü rekatında da "İhlâs" sûresini okumuşlardır. İmam Muhammed'e göre, yalnız teravih namazlarında birinci rekatlar, ikinci rekatlardan daha uzun olabilir.

Farz namazlarla nafile namazlarda, ikinci rekatları birinci rekatlardan uzun yapmak mekruhtur. Fakat nafilelerde üçüncü rekatları birinci ve ikinci rekatlardan uzun tutmakta kerahet yoktur. Çünkü nafilelerde her iki rekat müstakil bir namaz sayılır.

Namazda sünnet miktarı Kur'an okunduktan sonra, insanda bir tutukluk (ve şaşırma) olursa, hemen rükua gitmeli, başka bir âyete veya sûreye geçmemelidir. Fakat henüz sünnet miktarı okumamışsa, başka bir yere geçmesinde kerahet olmaz.

Kur'an-ı Kerim, farz namazlarda yavaşça ve harfleri belirterek okunmalı. Teravih namazlarında ise, yavaş ve sür'atli okuyuş arasında bir kıraat yapmalıdır. Diğer gece namazlarında sür'atle okunabilir. Fakat mana anlaşılabilecek şekilde olmalı ve tecvid hatası bulunmamalıdır.

Selam ve dua ile...


(Tegin)


SAYGILARIMLA
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-05-07, 22:27 #3
electronspin electronspin çevrimdışı
Varsayılan C: namazlarda okunan kısa sureler


Allah razı olsun.aydınlandım biraz ama kafam da karışadı değil doğrusu.ben bilmiyorum ki hangi sure önce hangi sure sonra.önce bunun üzerine çalışmam lazım.acaba bunun senin yazdıkların gibi olmasının bir sebebi varmıdır. sebep aramak ne kadar da doğru olur bilmem ama...bun dan sonra da aklıma şöyle bir soru geliyor kuaran daki ayetlerin sırası allah tarafın dan indiriliş sırasına göremi sıralandı. yok sa sıralaması nasıl oldu.sıralamasıdamı acaba Allah tarafından bildirildi.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-07, 09:08 #4
reslfy reslfy çevrimdışı
Varsayılan C: namazlarda okunan kısa sureler

tabiki Allahın emriyle olmuştur kimse kafasına göre sıralayamaz. emir gelmiştir o sayede olmuştur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-05-07, 09:19 #5
DOSTANE DOSTANE çevrimdışı
Varsayılan C: namazlarda okunan kısa sureler

Değerli Kardeşimiz;

1- Allah'ın son mukaddes kitabı, bütün insanlığa İlâhi fermanı olan Kur'an, 23 senede âyet âyet, sûre sûre nazil olmuştur.

Peygamber Efendimiz kendisine nazil olan âyet ve sûreleri yanında bulunan sahabelerine okur, sahabeler de onu ezber ederler, bir kısmı da yazardı. Bundan ayrı olarak, Peygamber Efendimizin vahiy kâtipleri vardı. Bunlar nazil olan âyetleri ve sûreleri özel olarak yazmakla vazifeli idiler.

Gelen âyet ve sûrenin nerede yer alacağı, Kur'an'ın neresine gireceği de bizzat Peygamberimize Cebrail (A.S.) vasıtasıyla bildiriliyor, o da vahiy kâtiplerine tarif ederek, gerekeni yaptırıyordu. Böylece Hz. Peygamberin sağlığında Kur'an'ın tamamı yazılmış, nereye neyin gireceği belli olmuştur. Aynca Cebrail (A.S.) her Ramazanda gelir, o güne kadar nazil olmuş âyet ve sûreleri Peygamberimize yeni baştan okurdu.

Efendimizin vefatından evvelki son Ramazanda Hz. Cibril yine gelmiş, ancak bu sefer Kur'an'ı Peygamberimizle iki sefer okumuşlardı. Birinci sefer Hz. Cibril okumuş, Peygamberimiz dinlemiş; ikinci seferde ise Peygamberimiz okumuş, Hz. Cibril dinlemişti. Böylece Kur'an son şeklini almıştı.

2- Kuran 23 senede nazil olmasına ve her bir ayetin de ayrı ayrı konular sebebiyle inmesine rağmen bu kadar konu birliği içerisinde olması bir mucizedir. Hayatın her yönünü içine alan ve iki dünyanın saadetini temin eden Kuranın, bu kadar değişik zaman diliminde ve değişik problemlere göre nazil olması, ayrıca farklı zamanlarda inen ayetlerin yerlerinin sırayla olmadığı halde konu birliği ve bütünlüğü bulunması harikadır ve mucizedir.

3- Kuranın her bir suresi Küçük bir Kuran gibidir. Bu nedenle her hangi bir sureyi okuyan bir kuran okumuş ve istifade etmiş gibi olacaktır. İşte ayetler iniş sırasına göre olsaydı bu hikmet de yok olacaktı.

4- Allah’ın işleri insanlarınkine benzemiyor. Nitekim bir insanın yaratılmasında önce baş taraftan ayaklara veya ayaklardan başa doğru bir gidiş olmuyor. Bütün organları beraber büyüyor ve gelişiyor. İşte Allah’ın Kelamı olan Kuran-ı Kerim de bu şekilde farklı ama mucize bir metotla tanzim ve tertip edilmiştir.

Kuranı Kerimin yazılması, toplanması ve kitap haline getirilmesi hakkında geniş bilgi almak için tıklayınız

Selam ve dua ile...(lehika)

Mesajı son düzenleyen DOSTANE ( 23-05-07 - 09:21 ) Neden: ekleme
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-06-07, 03:34 #6
teknokan teknokan çevrimdışı
Varsayılan C: namazlarda okunan kısa sureler

'kolaylaştırınız , zorlaştırmayınız '
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-06-07, 10:54 #7
nermin57 nermin57 çevrimdışı
Varsayılan C: namazlarda okunan kısa sureler

benim biligime göre en iyi bilinen surelerin okunması gerekiyormus...ama namaz surelerinin hepsi iyi derecede biliniyorsa sırasıyla aralarında iki sure olacak sekilde okunuyor....dinimiz kolaylastırıyor zaten fatiha suresinin yanında baska bi sure daha bilen bi insan kolaylıkla namaz kılabiliyor,bu yeterli oluyor...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-07-11, 13:37 #8
ali2323 ali2323 çevrimdışı
Varsayılan C: namazlarda okunan kısa sureler

teşekkürler payalaşımınız için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 03:52
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018