Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 16-06-11, 20:21 #1
With Me With Me çevrimdışı
Varsayılan ZOLAX KAPSÜL 150 mgFORMÜLÜ
Her kapsül 150 mg flukonazol içerir.
Kapsül yapısmda boyar madde olarak titanyum dioksit (E 171) bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER

Farmakodinamik özellikler
Flukonazol yeni, güçlü ve geniş spektrumlu bir bis-triazol antifungal ajandır. Etkisini ergosterol biyosentezi için gerekli fungal enzimleri spesifik bir şekilde inhibe ederek gösterir. Yapılan çalışmalarda flukonazolün in-vivo aktivitesi, in-vitro testlerle gözlenen aktivitesinden daha net olarak ortaya konmuştur.
Farmakokinetik özellikler
Flukonazol oral yolla alındıktan sonra iyi bir absorbsiyona uğrar. Biyoyararlanımı %90 civarındadır. Gıda ile birlikte alındığında absorbsiyonu değişmemektedir. Aç karnına alındığında 0.5-1.5 saatte tepe plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Plazma konsantrasyonları yaklaşık 2.37 mg/L'lik denge düzeyi konsantrasyonlarına 4-5 günde ulaşır.
Flukonazol diğer azol grubu antifungal ajanlarla karşılaştırıldığında, çok düşük bir Iipofiliteye sahip olduğundan dolayı bütün vücut sıvılarında ve dokularda mükemmel bir penetrasyon gösterir. Tükrük, balgam, peritoneal sıvı, vajinal doku, el tırnakları, ve vezikül sıvısındaki flukonazol seviyeleri plazma seviyelerine yaklaşmaktadır. Fungal menenjitli hastalarda beyin-omurilik sıvısındaki flukonazol seviyeleri ise plazma seviyelerinin yaklaşık %80' idir. Görünür dağılım hacmi toplam vücut sıvısına yaklaşır (0.6-0.7 L/kg). Plazma proteinlerine bağlanma çok düşüktür (yaklaşık %12). Eliminasyon yarılanma ömrünün uzunluğu (yaklaşık 30 saat) 150 mg'lık tek dozla vajinal kandidiyazis tedavisinde ve endike olduğu diğer bütün fungal enfeksiyonların günlük tek dozla tedavilerine imkan vermektedir. Flukonazol'ün vücuttan atılımı başlıca böbrekler yoluyla olup, uygulanan dozun %80'i değişmemiş formda idrarda gözlenir.

ENDİKASYONLARI

Zolax 150 mg Kapsül, "Orofaringeal, vulvovajinal (intertrigiroz kandidiazis ve kandidial paronişi) kutanoz kandida infeksiyonlan" (Mukokutanoz kandida infeksiyonları) tedavisinde ve immunosupressif tedavi alan hastalardaki proflakside kullanılmaktadır.

KONTRENDİKASYONLARI

Flukonazol'e veya triazol içeren diğer maddelere karşı aşırı hassasiyet taşıdığı bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Tedaviye başlamadan önce karaciğer fonksiyonu kontrol edilmelidir.

GEBELİKTE KULLANIMI

Gebelik kategorisi C'dir. Hayvanlarda fetal istenmeyen etkiler maternal toksisite ile birlikte sadece yüksek doz seviyelerinde görülmüştür. Bu seviyeler terapötik kullanım için tavsiye edilen seviyelerden yüksek olmasına rağmen hamilelerde veya hamile kalması muhtemel kadınlarda kullanılmamalıdır.

LAKTASYONDA KULLANIMI

Flukonazol'ün anne sütündeki seviyelerine ait bilgi mevcut değildir. Bu nedenle Zolax laktasyonda kullanılmamalıdır.
Çocuklarda kullanımı
Flukonazol'ün 16 yaşından küçük çocuklarda kullanımına ait bilgilerin yetersizliğinden dolayı uygun alternatif ajanların mevcut olmadığı ve antifungal tedavinin zorunlu olduğu durumlar haricinde kullanılmamalıdır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

Zolax genelde çok iyi tolere edilir. En sık görülen yan etkiler bulantı, kusma, abdominal rahatsızlık ve diyare gibi gastroentestinal sistem semptomları ve baş ağrısıdır. Bunların dışında çok seyrek olarak görülen yan etki deri döküntüsüdür. Hepatik enzimlerde zaman zaman klinik anlamlılığı ve ilaçla olan bağlantısı kesinlik kazanmamış değişimler gözlenmiştir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Zolax 150 mg, tek doz olarak kullanıldığı için etkileşimleri sorun olmamaktadır. Flukonazol'ün varfarin kullanan kişilerde protrombin sürelerini uzattığı gösterilmiştir. Flukonazol ve kumarin tipi ilaçların bir arada kullanımında antikoagülan dozu dikkatle takip edilmelidir.
Flukonazol'ün beraber uygulandığı sülfonilürelerin (tolbutamid, klorpropamid vb.) serum yarılanma ömrünü uzattığı gösterilmiş, ancak serum glukoz seviyeleri üzerinde yan etkiler gözlenmemiştir. Her ne kadar müşterek tedavinin hipoglisemik bir reaksiyon ile sonuçlanması muhtemel görünüyorsa da bu sonuçlar unutulmamalıdır.
Flukonazol'ün oral kontraseptifler, siklosporin A veya simetidin ile bir arada uygulanması halinde klinik olarak anlamlı etkileşmeler gözlenmemiştir. Endojen steroid seviyelerinde veya kortizolün ACTH testine reaksiyonu üzerinde istenmeyen etkileri gözlenmemiştir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde;
Zolax 150 mg Kapsül "Orofaringeal, vulvovajinal (intertrigiroz kandidiazis ve kandidial paronişi) kutanoz kandida infeksiyonlan" (Mukokutanoz kandida infeksiyonları) tedavisinde ve immunosupressif tedavi alan hastalardaki proflakside de haftada 150 mg'lık tek doz halinde (bir günlük tedavi) uygulanır.
Zolax 150 mg Kapsül haftalık intervallerle kullanılmaktadır.
Renal yetmezliği olan hastalarda: Zolax idrarla, değişmemiş formda vücuttan atılır. Renal yetersizliği olan hastaların tek doz tedavilerinde doz ayarlaması gerekmemektedir.

AŞIRI DOZ VE TEDAVİSİ

Aşırı doz durumlarında destekleyici önlemler ve semptomatik tedavi (gerektiğinde gastrik lavaj ile beraber) yeterli olabilir.
Flukonazol büyük oranda idrarla vücuttan atıldığı için kuvvetli diürezis eliminasyon hızını artırabilir. 3 saatlik bir hemodializ seansı plazma seviyelerini yaklaşık %50 oranında düşürür.

SAKLAMA KOŞULLARI

30°C'nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI

1 kapsüllük blister ambalajlarda

PİYASADA MEVCUT DİĞER FARMASÖTİK DOZAJ ŞEKİLLERİ

Zolax 50 mg, 7 Kapsül Zolax 100 mg, 7 Kapsül Zolax 150 mg, 2 Kapsül Zolax 200 mg, 7 Kapsül
Doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Kullanmadan önce prospektüsü okuyunuz.
Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

RUHSAT SAHİBİ
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:19
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016